Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εμένα πάντως μου το είχε κάνει 2-3 φορές σε σύντομο χρονικό διάστημα..Απ' τη στιγμή που του άλλαξα ROM, όσο και αν το ταλαιπωρώ δεν έχει σβήσει.. :confused: Πιθανότατα είναι χαζό αυτό που θα πώ, αλλα μήπως κατα κάποιο τρόπο βελτιώνει την κατάσταση το undervoltage του CPU και δεν υπερθερμαίνεται το όποιο κύκλωμα? :confused:

 

Καθόλου χαζό δε μου φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είχα καιρό να διαβάσω και διαβάζω για το πρόβλημα με τις επανεκκινήσεις!

 

Το δικό μου, μετά την αναβάθμιση σε 2.2 (δεν είναι root και δεν έγινε ποτέ), μια επανεκκίνηση έχει κάνει (σε άσχετη φάση, stand by) και 2 φορές μου άλλαξε wallpaper μετά από δικό μου restart.

 

Το χρησιμοποιώ ΚΥΡΙΩΣ για Ιντερνετ κανένα mp3 και κανένα απλό παιχνιδάκι.

 

Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει μπαταρία (γνήσια ή μη) που να είναι μεγαλύτερης χωρητικότητας από αυτή που έχει το πακέτο;

Edited by Lurker
Προσθήκη ερώτησης

If it isn't Amstrad, it isn't good enough

Amstrad CPC 6128, Zilog Z80, 4 MHz, 128 kb RAM, 64 kb ROM, 27 colours (16 on screen) 3+1 sound channels, Disk Drive 3" 178k, AMSDOS-CP/M

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας

Επειδή δεν το έχω καθόλου πειράξει" μάλλον θα απευθυνθώ στην αντιπροσωπεία και ότι γίνει.

Αν δε δω αποτέλεσμα θα πάω σε rom με undervoltage.

Πάντως από χθές μετά τις απανωτές επανεκκινήσεις λόγω gps το ζόρισα με παιχνίδια (angry birds, holdem) για πάνω από 5 ώρες και δεν το ξανάκανε.

Ίσως να σχετίζεται αποκλειστικά με το gps.

Α και κάτι άλλο ...καθαρισμό της cach κάνουμε μόνο στο internet ή υπάρχει τρόπος γενικά στη μνήμη του τηλεφώνου;

Link to comment
Share on other sites

Εμπερια απο service υπαρχει ? Ποσες μερες κανουν ?

 

Edit

 

Τηλεφωνικα μου ειπαν ελαχιστος χρονος 10 εργασιμες.

Edited by Γιάννης

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

τωρα μου εκανε κι εμενα επανεκκινηση μονο του καθως το ειχα συνδεμενο με το desktop...αν θυμαμαι καλα 4 μηνες που το εχω μου το ειχε ξανακανει μια φορα..η συσκευη μου ειναι απειραχτη με την stock 2.2 rom...παντως εχω παρατηρησει οτι καμια φορα που το εχω συνδεδεμενο με τον υπολογιστη μου π.χ σαν μοναδα δισκου μου πεταει το παραθυρο διαλογου με τις 4 επιλογες,δηλαδη μονο φορτιση κ.λ.π....ενω ηδη εχω επιλεξει απο πριν "μοναδα δισκου"...δεν ξερω..τι να πω:(

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

A και κάτι άλλο ...καθαρισμό της cach κάνουμε μόνο στο internet ή υπάρχει τρόπος γενικά στη μνήμη του τηλεφώνου;
Δοκίμασε το Quick app clean cache. Θα το βρεις δωρεάν στο market :)
Link to comment
Share on other sites

@ kollatos

 

Αν θυμάμαι καλά έχεις χρησιμοποιήσει/χρησιμοποιείς αυτή τη στιγμή, την rom που έγινε port από το HD.

Γνωρίζεις (αν έχει δηλαδή αναφερθεί από τους υπευθύνους που έκαναν το port) ποιο είναι ακριβώς το πρόβλημα με τη μη χρήση της κάμερας και αν υπάρχει πιθανότητα να τα καταφέρουν, να δουλέψει στο μέλλον;

 

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι απλά δεν ξεκινάει η κάμερα του κινητού, αυτό γίνεται μάλλον γιατί η κάμερα του Desire είναι 5mpx ενώ του HD 8.

Αν θέλεις να διαβάσεις περισσότερα δες το development thread και το discussion thread για ότι απορίες έχεις.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον φταίει το γεγονός ότι τα 2 κινητά έχουν διαφορετικό επεξεργαστή με διαφορετικούς codecs επάνω ο καθένας

και γι' αυτό υπάρχει και πρόβλημα στην αναπαραγωγή 720p content (τραβηγμένο από την κάμερα του Desire με απλή rom) στο Desire (είναι πολύ laggy).

 

 

By the way, υπάρχουν έντονες φήμες ότι η HTC θα περάσει το νέο sense στο Desire στην επόμενη αναβάθμιση,

οπότε πλέον δεν ξέρω αν ασχολείται κανένας για να κάνει port την κάμερα.

Edited by kollatos

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

By the way, υπάρχουν έντονες φήμες ότι η HTC θα περάσει το νέο sense στο Desire στην επόμενη αναβάθμιση,

οπότε πλέον δεν ξέρω αν ασχολείται κανένας για να κάνει port την κάμερα.

μακαρι διοτι προχθες διαβαζα οτι δεν θα αναβαθμιστει το sense στο desire μας....επισημως τουλαχιστον...:wacko:

Ηρακλής!

___________________________________________

iPhone 12 Pro Max pacibic blue

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το Quick app clean cache. Θα το βρεις δωρεάν στο market :)

 

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο...

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Quick System Info PRO. Είναι free, υπάρχει στο market σε 2 εκδόσεις την απλή και την pro. Η pro έχει την δυνατότητα για καθαρισμό των cache με ένα κλικ.

 

HTC Desire/Tapatalk

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την φοράω στο δικό μου την Rcmix HD, μπορώ ν πβ ότι έκαναν καλή δουλειά μέχρι τώρα. Όσο για την κάμερα δεν νομίζω να φταίει η ανάλυση αφού όπως θα δείτε και η ρομ του Ζ που την ετοίμασαν δεν δουλεύει η κάμερα. Πρέπει να είναι θέμα με τους drivers.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι απλά δεν ξεκινάει η κάμερα του κινητού, αυτό γίνεται μάλλον γιατί η κάμερα του Desire είναι 5mpx ενώ του HD 8.

Αν θέλεις να διαβάσεις περισσότερα δες το development thread και το discussion thread για ότι απορίες έχεις.

 

Προσωπική μου άποψη είναι ότι μάλλον φταίει το γεγονός ότι τα 2 κινητά έχουν διαφορετικό επεξεργαστή με διαφορετικούς codecs επάνω ο καθένας

και γι' αυτό υπάρχει και πρόβλημα στην αναπαραγωγή 720p content (τραβηγμένο από την κάμερα του Desire με απλή rom) στο Desire (είναι πολύ laggy).

 

 

By the way, υπάρχουν έντονες φήμες ότι η HTC θα περάσει το νέο sense στο Desire στην επόμενη αναβάθμιση,

οπότε πλέον δεν ξέρω αν ασχολείται κανένας για να κάνει port την κάμερα.

 

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες και για τα links.

Εν αναμονή λοιπόν του νέου Sense και στο Desire μας. Μακάρι να το προχωρήσουν.

Smartphone: Samsung Galaxy A54 5G

Tablet: Samsung Galaxy Tab S7

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο gmail του τηλεφώνου δεν μπορώ να παρω email απο αλλους δηλαδη απο hotmail; Τι πρεπει να κάνω;

 

Δε χρειάζεται να κάνεις κάτι.Κανονικά θα έπρεπε να τα λαμβανεις

Link to comment
Share on other sites

Επειδή την φοράω στο δικό μου την Rcmix HD, μπορώ ν πβ ότι έκαναν καλή δουλειά μέχρι τώρα. Όσο για την κάμερα δεν νομίζω να φταίει η ανάλυση αφού όπως θα δείτε και η ρομ του Ζ που την ετοίμασαν δεν δουλεύει η κάμερα. Πρέπει να είναι θέμα με τους drivers.

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

 

Ναι αλλά κι αυτό είναι ένα μεγάλο αλλά, το Desire Z έχει διαφορετικό επεξεργαστή από το δικό μας.

Βασικά είναι ίδιας γενιάς με του HD γι' αυτό λέω ότι πιστεύω πως δεν είναι μόνο θέμα drivers αλλά μάλλον θέμα επεξεργαστή.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά κι αυτό είναι ένα μεγάλο αλλά, το Desire Z έχει διαφορετικό επεξεργαστή από το δικό μας.

Βασικά είναι ίδιας γενιάς με του HD γι' αυτό λέω ότι πιστεύω πως δεν είναι μόνο θέμα drivers αλλά μάλλον θέμα επεξεργαστή.

Το Ζ φοραει Qualcomm MSM 7230 800 MHz processor

το HD Qualcomm Snapdragon QSD8255 1 GHz processor

και το δικο μας Qualcomm Snapdragon QSD8250 1 GHz processor

 

νομιζω οτι το δικο μας ειναι πιο κοντα στο HD οποτε δεν πρεπει να υπαρχει (μεγαλο) προβλημα απο τον επεξεργαστη.

το Ζ παλι εχει τελειως διαφορετικο κλαι μαλιστα υποχρονισμενο.

 

MSM8255 1 GHz ARMv7 Adreno 205 GSM, GPRS, EDGE, UMTS/WCDMA, HSDPA, HSUPA, HSPA+ 45 nm 2nd Gen HTC Desire HD, T-Mobile myTouch 4G

 

ειναι σαν να λεμε οτι απο T8100 παμε σε Ρ8600 η σε i3/i5 και δεν δουλευουν καποια hardware ... ειναι λιγο καπως δεν νομιζεις?

 

QSD8250 1 GHz ARMv7 Adreno 200 GSM, GPRS, EDGE, UMTS/WCDMA, HSDPA, HSUPA, MBMS 65 nm 1st Gen

 

MSM7230 800 MHz ARMv7 Adreno 205 GSM, GPRS, EDGE, UMTS/WCDMA, HSDPA, HSUPA, HSPA+ 45 nm 2nd Gen

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Το Ζ φοραει Qualcomm MSM 7230 800 MHz processor

το HD Qualcomm Snapdragon QSD8255 1 GHz processor

και το δικο μας Qualcomm Snapdragon QSD8250 1 GHz processor

 

νομιζω οτι το δικο μας ειναι πιο κοντα στο HD οποτε δεν πρεπει να υπαρχει (μεγαλο) προβλημα απο τον επεξεργαστη.

το Ζ παλι εχει τελειως διαφορετικο κλαι μαλιστα υποχρονισμενο.

 

MSM8255 1 GHz ARMv7 Adreno 205 GSM, GPRS, EDGE, UMTS/WCDMA, HSDPA, HSUPA, HSPA+ 45 nm 2nd Gen HTC Desire HD, T-Mobile myTouch 4G

 

ειναι σαν να λεμε οτι απο T8100 παμε σε Ρ8600 η σε i3/i5 και δεν δουλευουν καποια hardware ... ειναι λιγο καπως δεν νομιζεις?

 

QSD8250 1 GHz ARMv7 Adreno 200 GSM, GPRS, EDGE, UMTS/WCDMA, HSDPA, HSUPA, MBMS 65 nm 1st Gen

 

MSM7230 800 MHz ARMv7 Adreno 205 GSM, GPRS, EDGE, UMTS/WCDMA, HSDPA, HSUPA, HSPA+ 45 nm 2nd Gen

Ρε παιδιά τι ψάχνετε τώρα? Λες και είναι καινούριο το όλο σκηνικό. Αν δεν πάρει το κινητό μας το νεο Sense είναι γιατί θα θέλει η Htc να προωθήσει τα νέα κινητά που εβγαλε.

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Ενημερωτικα για οσους ενδιαφερονται, εμφανιστηκε στο site του Πλαισιο το λευκο Desire, με το κλασσικο tag, αναμενεται συντομα. Τελος του μηνα ισως?

If you are frightened of dying, and you are holding on,

you see devils tearing your life away.

If you have made your peace, then the devils are really angels,

freeing you from the earth...

Link to comment
Share on other sites

Το Ζ φοραει Qualcomm MSM 7230 800 MHz processor

το HD Qualcomm Snapdragon QSD8255 1 GHz processor

και το δικο μας Qualcomm Snapdragon QSD8250 1 GHz processor

 

νομιζω οτι το δικο μας ειναι πιο κοντα στο HD οποτε δεν πρεπει να υπαρχει (μεγαλο) προβλημα απο τον επεξεργαστη.

το Ζ παλι εχει τελειως διαφορετικο κλαι μαλιστα υποχρονισμενο.

 

MSM8255 1 GHz ARMv7 Adreno 205 GSM, GPRS, EDGE, UMTS/WCDMA, HSDPA, HSUPA, HSPA+ 45 nm 2nd Gen HTC Desire HD, T-Mobile myTouch 4G

 

ειναι σαν να λεμε οτι απο T8100 παμε σε Ρ8600 η σε i3/i5 και δεν δουλευουν καποια hardware ... ειναι λιγο καπως δεν νομιζεις?

 

QSD8250 1 GHz ARMv7 Adreno 200 GSM, GPRS, EDGE, UMTS/WCDMA, HSDPA, HSUPA, MBMS 65 nm 1st Gen

 

MSM7230 800 MHz ARMv7 Adreno 205 GSM, GPRS, EDGE, UMTS/WCDMA, HSDPA, HSUPA, HSPA+ 45 nm 2nd Gen

 

Μα μόνος σου λες ότι το δικό μας είναι 1st generation τη στιγμή που τα άλλα 2 είναι 2nd generation :X

και στην τελική στο είπα εξ αρχής αυτό είναι προσωπική μου άποψη, αν είσαι προγραμματιστής και ξέρεις κάτι παραπάνω πες το.

Πιστεύω ότι ο καθένας από μας μπορεί να έχει την άποψή του είτε είναι λάθος είτε όχι.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Πωλείται: Τίποτα. Ζητείται: Τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Quick System Info PRO. Είναι free, υπάρχει στο market σε 2 εκδόσεις την απλή και την pro. Η pro έχει την δυνατότητα για καθαρισμό των cache με ένα κλικ.

 

HTC Desire/Tapatalk

Που το πετας και σαν widget στην οθονη,να προσθεσω εγω.....

με εχει βολεψει παρα πολυ εμενα παντως

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο...

 

Είναι paid:(

Αν έχετε κάνει root, ψάξτε για το CacheMate for root users. Είναι free ;)

 

Ενημερωτικα για οσους ενδιαφερονται, εμφανιστηκε στο site του Πλαισιο το λευκο Desire, με το κλασσικο tag, αναμενεται συντομα. Τελος του μηνα ισως?

Βασικά πρέπει να ενημερώσουν το site τους γιατί πλέον το Desire ΔΕΝ φοράει οθόνη amoled...

Edited by OculatusAbis
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα ξαναγραψει και παλιοτερα αλλα δεν πηρα απαντηση αλλα τωρα το προβλημα διαιωνιζεται και δεν ξερω τι να κανω...

 

Οι επαφες που εχω στο κινητο δεν ξερω πως αλλα εγιναν ολες google contacts.ΟΚ θα μου πειτε.Αφου τα κανει sync στo gmail.Ελα ομως που δεν κανει πια sync και βγαζει θαυμαστικο.Στο gmail αρα δεν τις σωνει.Στο outlook δεν μπορω να τις σωσω με το htc sync αρα τι γινεται?Τα γραφω με το χερι? LOL

Μάριος...
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ειχα ξαναγραψει και παλιοτερα αλλα δεν πηρα απαντηση αλλα τωρα το προβλημα διαιωνιζεται και δεν ξερω τι να κανω...

 

Οι επαφες που εχω στο κινητο δεν ξερω πως αλλα εγιναν ολες google contacts.ΟΚ θα μου πειτε.Αφου τα κανει sync στo gmail.Ελα ομως που δεν κανει πια sync και βγαζει θαυμαστικο.Στο gmail αρα δεν τις σωνει.Στο outlook δεν μπορω να τις σωσω με το htc sync αρα τι γινεται?Τα γραφω με το χερι? LOL

υπαρχει επιλογη ποιες επαφες θελεις να βλεπεις, αν διαλεξεις του τηλεφωνου κανει σινκ καμε outlook.

 

Μα μόνος σου λες ότι το δικό μας είναι 1st generation τη στιγμή που τα άλλα 2 είναι 2nd generation

και στην τελική στο είπα εξ αρχής αυτό είναι προσωπική μου άποψη, αν είσαι προγραμματιστής και ξέρεις κάτι παραπάνω πες το.

Πιστεύω ότι ο καθένας από μας μπορεί να έχει την άποψή του είτε είναι λάθος είτε όχι.

 

φιλε μου δεν ερχομαι σε αντιπαραθεση μαζι σου, ουτε γνωριζω ενδεχομενος κατι παραπανω απο σενα, απλα βαζω την λογικη και λεω αυτο που σου εγραψα και πιο πανω...

 

ειναι σαν να λεμε οτι απο T8100 παμε σε Ρ8600 η σε i3/i5 και δεν δουλευουν καποια hardware ... ειναι λιγο καπως δεν νομιζεις?

 

δεν ειπα οτι ειναι ιδιοι επεξεργαστες αλλα ουτε και του Ζ εχει καμια σχεση με αυτον του HD

επισης συμφωνω οτι εδωαπλα λεμε την γνωμη μας και δεν μαλωνουμε, αλλα ειναι λογικο (και αναγκαιο πολλες φορες) να μηνσυμφωνουμε :)

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας εχω το desire & εχω περασει την leedroid 2.2f εχω εκδοση βασικου φασματος 32.44.00.32U_5.09.05.30_2 & εκδοση kernel 2.6.32.15,ερωτηση τωρα:) ειναι σωστα η πρεπει να κατεβασω αλλο radio & ποιο .

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα σας εχω το desire & εχω περασει την leedroid 2.2f εχω εκδοση βασικου φασματος 32.44.00.32U_5.09.05.30_2 & εκδοση kernel 2.6.32.15,ερωτηση τωρα:) ειναι σωστα η πρεπει να κατεβασω αλλο radio & ποιο .

ευχαριστω

 

Και γω αυτό το radio είχα με την leedroid, μια χαρά είναι.

Το τελευταίο πάντως είναι το 5.11.05.27 :)

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...