Jump to content

[Επίσημο] HTC Desire Μέρος Ι


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

3) Οταν θα βγει η Gingerbread, τι γίνεται? τα ξαναβγάζω όλα και πάλι από την αρχή?

 

Είσαι 100% σίγουρος πως όταν βγει η Gingerbread θα την πάρουμε;.. (τουλάχιστον επίσημα)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Είσαι 100% σίγουρος πως όταν βγει η Gingerbread θα την πάρουμε;.. (τουλάχιστον επίσημα)

 

Σ'όλα αυτά που ρώτησα αυτό βρήκες να μου πεις? :p

Πιστεύω ναι, γιατί πληρούμε τις προδιαγραφές που ακούγονται κι επίσης είμαστε αν οχι το 1ο, το 2ο καλύτερο κινητό της Htc προς το παρόν!

Η καλύτερη στιγμή για να κάνεις κάτι είναι Τώρα !! :dash:
Link to comment
Share on other sites

Σ'όλα αυτά που ρώτησα αυτό βρήκες να μου πεις? :p

Πιστεύω ναι, γιατί πληρούμε τις προδιαγραφές που ακούγονται κι επίσης είμαστε αν οχι το 1ο, το 2ο καλύτερο κινητό της Htc προς το παρόν!

 

Ναι. Αν κρίνεις από το ότι και η htc είναι μια από τις εταιρείες που ανά μερικούς μήνες βγάζει και νέα συσκευή (στρατηγική, με τσαντίζει), από το ότι πάρα πολλά μοντέλα πολλών εταιρειών έχουν μείνει πίσω πια (τέλος αναβαθμίσεων), από το ότι βρήκαν ένα νέο κόλπο για να σε κάνουν να αγοράζεις νέα συσκευή.... Για 2.3 είναι πιο πιθανό, για 3.0 περιμένω να δω...

 

Για μπαταρία που λες δε νομίζω (είναι πάρα πολύ σχετικό το θέμα της μπαταρίας). Για επαναφορά, ναι (εγγυημένα, έχω στείλει rootaρισμένο κινητό στο service -όχι htc -, έχοντας περάσει stock rom και χωρίς sd, χωρίς πρόβλημα. Θεωρητικά είναι και νόμιμα πια - αν και στο Elada .. -).

 

ΥΓ: Προδιαγραφές; Ναι.. Έρχονται κινητά με dual core, κάτι γίγα εσωτερικής μνήμης κτλ...

ΥΓ2: Κάποιον σίγουρο οδηγό (κάτι που να έκανε επακριβώς κι άλλος) για root του Desire με 2.2 ψάχνω κι εγώ.

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται πιο γρήγορο? Πόσο να πάει πια ? :lol:

Από άποψη μπαταρίας εχετε δει κάποια βελτίωση?

 

Εγώ για να πω την αλήθεια δεν εχω προβεί σε όλα αυτά γιατί είμαι καπως μπερδεμένος, είναι το πρώτο μου smartphone, το χρησιμοποιώ πολύ το κινητό, δεν είναι δηλαδή ότι είμαι "μέσος" χρήστης, έτσι θα ήθελα το κατι παραπάνω για το κινητό.

Αλλά δε ξερω από που να αρχίσω, εχω βρει διαφορα tutorials των xda-developers αλλά δεν εχω δοκιμάσει κάτι ακόμα γιατί όπως είπα δεν εχω ξανακάνει κατι τετοιο.

 

Μπορείτε να μου λύσετε μερικά ζητήματα:

1) Θέλω οποσδήποτε να μπορώ να το επαναφέρω πίσω για να εχω την εγγύηση του, δεν εχω κάθε μερα 500ευρώ να ξοδεύω για τέτοια υπερκινητά.

2) Αν βάλω καποια απ'όλες αυτές τις roms που ακούω κατα καιρούς (τελείως μπερδεμένος με τα τόσα ονοματα που ακουω), υπάρχει βελτίωση στην μπαταρία?

3) Οταν θα βγει η Gingerbread, τι γίνεται? τα ξαναβγάζω όλα και πάλι από την αρχή?

4) Ελληνικό λεπτομερές tutorial (ενημερωμένο) για newbies υπάρχει ?

 

Στις custom rom κάνουν optimisations για να είναι πιο γρήγορο, για να έχει περισσότερη ram και μνήμη τηλεφώνου ελεύθερη, και ακόμα μπορούν να κάνουν overclock. Τώρα εμένα μου φάνηκε πριν 2-3 μήνες που το πήρα πιο γρήγορο. Από τότε μπορεί να έχει αλλάξει κάτι με την μαμίσια rom, τι να πω. :p

 

Σχετικά με την μπαταρία δεν μπορώ να σου πω σίγουρα, υπάρχουν script και rom που μπορούν να κάνουν undervolt (προσοχή όχι underclock) τον επεξεργαστή κρατώντας την ίδια συχνότητα λειτουργίας, κάτι το οποίο λένε ότι καταναλώνει λιγότερη ενέργεια. Φυσικά με το setcpu μπορείς να έχεις on the fly underclock της cpu ώστε να καταναλώνει ακόμα λιγότερο ανάλογα με την χρήση/επίπεδο μπαταρίας κλπ.

Εγώ δεν έχω ψάξει τόσο πολύ το κομμάτι της μπαταρίας αλλά αν δεν το χρησιμοποιώ μπορεί να μου φτάσει 2 μέρες, που με καλύπτει. (με μέτρια χρήση προφανές είναι ότι μια μέρα μου φτάνει μην είμαστε πλεονέκτες:p )

 

1) Σχετικά με την επαναφορά όπως έγραψα: σίγουρα με ένα ruu μπορείς να το επαναφέρεις. Το μόνο άγνωστο είναι τι γίνεται όταν δεν μπορείς να κάνεις αυτή τη διαδικασία (πχ χάλασε η θύρα micro-usb, έπεσε νερό και τα έφτυσε το τηλέφωνο και δεν ανοίγει καν, κάηκε κάποιο εσωτερικό κύκλωμα και ως αποτέλεσμα δεν ανοίγει κλπ. Σε αυτές τις περιπτώσεις δεν μπορείς να επαναφέρεις το software αν δεν το ανοίξεις και το συνδέσεις).

 

2) SetCPU, undervolt μου έρχονται στο μυαλό, καθώς και διάφορα optimisation που μπορεί να έχει κάνει ο developer για λιγότερη κατανάλωση μπαταρίας (don't hold your breath :p)

 

3) Όταν βγει η Gingerbread θα βγει σαν opensource και θα μπορούμε να την βάλουμε σαν custom rom φτιαγμένη από τους developers. Η μαμά HTC μπορεί να αργήσει ή και να μην την βγάλει καθόλου. Υπενθυμίζω την 2.2 την είχαμε καιρό πριν την βγάλει η HTC.

 

4)Δεν ξέρω/δεν νομίζω να έχει πάρει το μάτι μου κανένα. Sorry :X

Link to comment
Share on other sites

4)Δεν ξέρω/δεν νομίζω να έχει πάρει το μάτι μου κανένα. Sorry :X

 

ΥΓ2: Κάποιον σίγουρο οδηγό (κάτι που να έκανε επακριβώς κι άλλος) για root του Desire με 2.2 ψάχνω κι εγώ.

 

? (και μη ελληνικό)

Link to comment
Share on other sites

? (και μη ελληνικό)

Ε όσο το φτιάχνουν ακόμα το unrevoked 3.2 μάλλον θα χρειαστεί να περιμένεις.

Ένας που έλεγε πως να κάνεις downgrade το hboot από 0.92 σε 0.80 κάνει λέει maintenance τον server του!

Τι να πω, υπομονή:p

Link to comment
Share on other sites

Ένας που έλεγε πως να κάνεις downgrade το hboot από 0.92 σε 0.80 κάνει λέει maintenance τον server του!

 

Ναι, επειδή μάλλον το πέτυχα κι εγώ αυτό κάπου, για αυτό ρωτάω :).

 

(το testάρισμα του unrevoked πάει καλά λέει πάντως).

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω παντως ειχα froyo χωρις root, εκανα μαλιστα και προχθες την τελευταια αναβαθμισει. Χθες εκανα root με το unrevoked 3.2 . Τωρα περασα και την rom του LeeDroid και ολα οκ. Ουτε downgrade ουτε τιποτα....
Link to comment
Share on other sites

Πριν λίγο είδα στο market πως μου έχει εμφανίσει το Flash Player 10.1. Μέχρι σήμερα το πρωί δεν ήταν εκεί (ακόμα και από το Appbrain όταν είχα μπει, δεν το έβρισκε στο market). Κάνω εγκατάσταση.

 

ΥΓ: Είχα την εντύπωση πως είχα flash, αλλά για να το βγάζει τώρα μάλλον όχι. Δεν είχα ασχοληθεί ιδιαίτερα... :P

ΥΓ2: Μου έφαγε 12,5MB από την εσωτερική (έπεσα στα 25 :().

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

εχει εγκατασταθει μαζι με την αναβαθμιση της 2.2

 

Αυτή την εντύπωση είχα κι εγώ. Πάντως μου την έβγαζε από το market σαν μη εγκατεστημένη και τώρα πιάνει επιπρόσθετο χώρο..:blink:

 

ΥΓ-ΕΔΙΤ: Στο market γράφει στην Flash "Uninstall Updates". Μήπως εγκατέστησε κανένα update; Τhn βλέπει κανείς άλλος στο market?

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

Χαίρεται..να ρωτήσω κάτι.πως άνεβαζω βιντεακι κατευθείαν στο Facebook από το κινητό;ευχαριστώ πολύ..

 

το ρωτησα κ κανα 2 μερες πιο πριν αλλα δεν πηρα απαντηση.

καποιος παρακαλω;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή την εντύπωση είχα κι εγώ. Πάντως μου την έβγαζε από το market σαν μη εγκατεστημένη και τώρα πιάνει επιπρόσθετο χώρο..:blink:

 

ΥΓ-ΕΔΙΤ: Στο market γράφει στην Flash "Uninstall Updates". Μήπως εγκατέστησε κανένα update; Τhn βλέπει κανείς άλλος στο market?

Την είχα δει κάποιες μέρες πριν αλλά δεν ασχολήθηκα, μιας και που με την froyo είμαστε καλυμμένοι από flash 10.1.

Link to comment
Share on other sites

παιδια 100% εχει εγκατασταθει μαζι με το froyo απλως ειναι για συσκευες που δεν την εχουν ακομα...

 

Πάτησα Uninstall Updates και τώρα μου βγάζει ότι πρέπει να την κάνω update στην έκδοση 10.1.92.10. Επίσης, βλέπω στα πιο πρόσφατα σχόλια να μιλούν για "after update". Μήπως κυκλοφόρησαν κάποιο update;

 

ΥΓ-EDIT: Πατάω λοιπόν Install updates και μου βγάζει πως η έκδοση 10.1 που έχω θα αντικατασταθεί από την 10.1.92.10. Δεν ξέρω. Μάλλον βγάλαν update και για κάποιο λόγο το market δεν την βλέπει από την αρχή στο σύστημα κι ενώ κάνει update λέει πως κάνει από την αρχή setup.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ είχα διαβάσει στο xda ότι στο froyo υπάρχει ο flash 10.1 beta και ότι βγήκε μετά από κάποιο καιρό η κανονική έκδοση και την κατεβάζανε από κάτι server γιατί δεν υπήρχε τότε στο market.
Link to comment
Share on other sites

@ DJDB. Είχες κάποιο πρόβλημα με το flash και ψάχτηκες για το update ή απλά έπεσες πάνω του στο market και το έκανες?
Link to comment
Share on other sites

@ DJDB. Είχες κάποιο πρόβλημα με το flash και ψάχτηκες για το update ή απλά έπεσες πάνω του στο market και το έκανες?

 

Όχι, δεν είχα πρόβλημα. Είχε τύχει να μπω μέσω του AppBrain, όπου εκεί την είχα δει. Κάνοντας κλικ λοιπόν πάνω της, μου έβγαζε πως δεν είναι διαθέσιμη (κι όντως, δεν ήταν διαθέσιμη μέσω του market για όλα τα κινητά εξ αρχής). Ήξερα όμως πως έρχεται μαζί με την 2.2. Πριν λίγο λοιπόν έκανα μια βόλτα από το market, όπου μου την έβγαλε πρώτη-πρώτη πάνω-πάνω, γράφοντας δίπλα "Install". Ότι εγκατέστησε κάτι εγκατέστησε, γιατί έπεσα από τα 40+ MB που είχα ελεύθερα στα 26.

 

Με Uninstall βγάζει αυτά που έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα.

 

Πάντως σε site με flash, παίζει κανονικά. Προφανώς κάποιο glitch με το market (αν όλοι έχετε ήδη την 10.1.92.10).

Link to comment
Share on other sites

Πάτησα Uninstall Updates και τώρα μου βγάζει ότι πρέπει να την κάνω update στην έκδοση 10.1.92.10. Επίσης, βλέπω στα πιο πρόσφατα σχόλια να μιλούν για "after update". Μήπως κυκλοφόρησαν κάποιο update;

 

ΥΓ-EDIT: Πατάω λοιπόν Install updates και μου βγάζει πως η έκδοση 10.1 που έχω θα αντικατασταθεί από την 10.1.92.10. Δεν ξέρω. Μάλλον βγάλαν update και για κάποιο λόγο το market δεν την βλέπει από την αρχή στο σύστημα κι ενώ κάνει update λέει πως κάνει από την αρχή setup.

 

Update είναι. Εμένα μετά την τελευταία αναβάθμιση έχει την 10.1.72.7. Γενικά όλες τις εφαρμογές που έρχονται με την rom στο market δεν τις δείχνει εγκατεστημένες. Ισχύει και για το Facebook και για το Voice Search. Συνήθως υπάρχουν νεότερες εκδόσεις και σου τρώει όντως MB με τα update. Μου το έκανε όταν αναβάθμισα το Facebook και το Google Search.

Knowledge isn't free. You have to pay attention.

Link to comment
Share on other sites

Άρα τελικά αν θες να κάνεις το update στο flash θα φας 14mb?

 

 

4.23 ΜΒ λέει πως είναι το update. Άλλο κουλό: έκανα άλλο ένα uninstall και reinstall το update. Ανέβηκα από τα 26ΜΒ στα 33. Να το κάνω 2-3 φορές ακόμα γιατί χρειάζομαι ελεύθερο χώρο; :P

 

(πάντως είμαι σχεδόν σίγουρος πως πριν την πρώτη εγκατάσταση, όταν δλδ μου πρωτοέβγαλε την flash στο market, είχα γύρω στα 40mb ελεύθερα).

Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνεις κανένα clear cache?

 

Δεν έχω root. Εννοείς για κάποιο συγκεκριμένο app;

 

Πάντως μέσω του Disk Usage βλέπω 32.4 ελεύθερα και 12.4 να πιάνει η Flash (σαν να μην υπήρχε πριν). Γιατί τώρα έχω την εντύπωση πως πριν είχα 32,4+12,4 free? Αφού το update λέει στο market πως πιάνει 4,23. Μάλλον την ξαναπέρασε με κάποιον τρόπο, 2 φορές.

 

Παρατηρεί κανείς κάτι παρόμοιο;

 

Χαμένα megabyte γμτ γύρω γύρω..

Edited by DJDB
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια το μεγεθος που αναγραφεται στο μαρκετ δεν σημαινει πως θα ειναι και το ιδιο με αυτο που θα πιανει η εφαρμογη μολις εγκατασταθει στη συσκευη...
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...