Jump to content

Recovery cd


JohnnyBoy2
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα.

Έχω ένα fujitsu siemens amilo με win xp home sp2 και ms office πρεγκατεστημένο. Στο πακέτο περιελάμβανε και ένα recovery cd, το οποίο σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω προκειμένου να επαναφέρω το λάπτοπ στην αρχική του κατάσταση και να απαλλαγώ από σκουπίδια και αχρείαστα προγράμματα.

Η ερώτησή μου είναι αν το cd αποκατάστασης θα μου έπαναφέρει το λαπτοπ όπως το αγόρασα με τα office, σαν να έχει εικόνα από ghost δηλαδή, ή αν θα μου επαναφέρει μόνο το λειτουργικό χωρίς το office...

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

θα επανέλθει όπως ήταν όταν το πήρες...
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,

ξεκινώ την επαναφορά και τα λέμε...

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φίλε μου επανέρχομαι, όχι για να σε πικάρω αλλά για να γνωρίζουν μελλοντικοί χρήστες που ενδεχομένως βρεθούν στην ίδια θέση με εμένα.

Ο δίσκος αποκατάστασης έκανε φορματ και εγκατάσταση μόνο το λειτουργικό, οπότε drivers, Office και ρυθμίσεις ξανά από την αρχή ένα-ένα.

Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς drivers ? Με το cd επαναφοράς, δεν είχες όλες τις συσκευές του συστήματος με τους οδηγούς τους ?

 

υ.γ εσύ είπες ότι είχε office προεγκατεστημένο πάντως στο μήνυμα σου.

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως εχουν στο πακετο 2 σιντι...ενα recovery cd που επαναφερει το λειτουργικο συστημα και ενα drivers and utilities cd που επαναφερει τους drivers και καποια προγραμματακια που ειχε οταν το πηρες....

 

το office προφανως ΤΟ ειχαν περασει ως εξτρα προγραμμα και γι αυτο δεν θα υπαρχει λογικα σε κανενα σιντι

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

τι εννοείς drivers ? Με το cd επαναφοράς, δεν είχες όλες τις συσκευές του συστήματος με τους οδηγούς τους ?

υ.γ εσύ είπες ότι είχε office προεγκατεστημένο πάντως στο μήνυμα σου.

 

Ακριβώς, είχε το MS Office προεγκατεστημένο, αλλά σε cd είχε μόνο το MS WORKS.

Το cd επαναφοράς είχε μόνο το λειτουργικό και όπως είπε και ο έταιρος φίλος theo_legend, ευτυχώς είχε το δεύτερο cd με τους drivers, γιατί τις μισές συσκευές δεν τις αναγώρισε με τη μία.

Τέλος καλό, όλα καλά, τώρα μένει να βρω ένα Office.

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό, όλα καλά, τώρα μένει να βρω ένα Office.

 

Υπάρχει και το openoffice μέχρι να γίνει αυτό...

Link to comment
Share on other sites

Eπισης καλο θα ήταν να πας απο το site της εταιριας και να κατεβασεις τους τελευταιους drivers για το υλισμικο μιας και αυτοι απο το CD θα ηταν παλαιοτερες εκδοσεις.

 

Το office το βρισκεις ευκολα σπασμενο ή το αγοραζεις,,, διαφορετικα υπαρχει το openoffice οπως ειπε ο sv2evs το οποιο ειναι και δωρεαν.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις συμβουλές.

"Απέκτησα" ήδη το open office, οπότε αν δε βρω το ms office, θα βάλω αυτό...

Να πεθαίνεις για την Ελλάδα είναι άλλο

και άλλο εκείνη να σε πεθαίνει...

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως εχουν στο πακετο 2 σιντι...ενα recovery cd που επαναφερει το λειτουργικο συστημα και ενα drivers and utilities cd που επαναφερει τους drivers και καποια προγραμματακια που ειχε οταν το πηρες....

 

Το Drivers and Utilities cd της Fujitsu εκτός απο το ότι περνάει τους drivers, περνάει και τα Windows. Δηλαδή αν το βάλεις στο dvd driver και κάνεις restart θα σου εμφανιστεί το «Press any key to boot from cd/dvd...» και θα σου περάσει τα Win XP με τους drivers. ;)

Σου τα' δωσα όλα όχι όμως και το θάνατό μου. Αυτό άσε με να το κρατήσω εγώ.

http://img412.imageshack.us/img412/1559/28923n.gif

Καλό Πάσχα!

Link to comment
Share on other sites

Το Drivers and Utilities cd της Fujitsu εκτός απο το ότι περνάει τους drivers, περνάει και τα Windows. Δηλαδή αν το βάλεις στο dvd driver και κάνεις restart θα σου εμφανιστεί το «Press any key to boot from cd/dvd...» και θα σου περάσει τα Win XP με τους drivers. ;)

Σωστος, απλα ειναι ειδικη περιπτωση αυτο...πχ στου φιλου JohnnyBoy2 http://www.myphone.gr/forum/images/buttons3/viewpost.gif ειχε 2 cd το fujitsu.

[sIGPIC][/sIGPIC]

ΤΗΕΟ in normal mode

Με εκνευρίζουν οι "στόκοι"

Μετά το " Slide Τo Unlock " δεν υπάρχει επιστροφή

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...