Jump to content

[ΔΗΜΟΣΚΟΠΗΣΗ] Τι λάστιχα φοράτε;


jog
 Κοινοποίηση

Τι λάστιχα έχετε?  

1.245 members have voted

  1. 1. Τι λάστιχα έχετε?

    • Pirelli
      120
    • Michelin
      418
    • Bridgestone
      243
    • Continental
      161
    • Toyo
      57
    • άλλο
      246


Recommended Posts

μαγκες εχω OPEL ASTRA 1,4 MONTELO 1999 εχω διασταση 185/65/14 φοραω michelin energy.τι με προτεινετε να βαλω για να βελτιωσω ακομη πιο πολυ το κρατημα;αν βαλω 195/60/14 ειναι καλυτερα μιας και σε αυτην την διασταση βγαινουν καλα λαστιχα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@pan40

 

Μιλάω εκ πείρας. Τα έχω στο δικό μου, σε διάσταση 195/65/15 και με 37.000, και πάλι καλά που άντεξαν τα κακόμοιρα. Συμφωνώ με όσα λες, οκ, είναι το βασικό, φθηνό ελαστικό της εταιρίας, προορισμένο να βγάζει πολλά χιλιόμετρα, με κάποιο αντάλλαγμα βέβαια. Οδηγάω κάπως, μου αρέσει να ακούω και τα 4 λάστιχα να στριγγλίζουν :) :) :) :) :) και γι' αυτό είπα ότι δε μου κάνουν.

Επίσης τα έχω οδηγήσει στο αμάξι του πατέρα μου, σε διάσταση 165/70/13. Τα ίδια και εκεί. Ο πατέρας μου βέβαια, δεν είναι κάφτης, όπως εγώ, βγάζει και πάνω από 70.000 με τα Energy. Τα δικά μου, όμως θέλουν αλλαγή εδώ και τώρα...

 

 

Γενικά η γνώμη μου είναι ότι σε μεγάλες διαστάσεις πχ.15'' δε λέει το energy...(πάμε για exalto εκεί)..αλλά για δεκατριάρα-δεκατεσσάρα ζάντα και πέλμα 155-165-175, πιστεύω το energy είναι κορυφή, ειδικά στα νερά δεν καταλαβαίνουν τίποτα!

Μη συγκρίνουμε το energy με το exalto γιατί είναι σε διαφορετική κατηγορία :D

this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

πάρα πολλές οι προτάσεις.....

Για Renault megane 1600 cc διαλέγω μεταξύ:

1. michelin Exalto 2

2. Continental Sportcontact 2

3. ή κατί άλλο;;;

 

Εσείς τι μου προτείνετε; (με ενδιαφέρει το κράτημα σε στεγνό + βρεγμένο)

(Διαστάσεις 195/50/15 )

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

πάρα πολλές οι προτάσεις.....

Για Renault megane 1600 cc διαλέγω μεταξύ:

1. michelin Exalto 2

2. Continental Sportcontact 2

3. ή κατί άλλο;;;

 

Εσείς τι μου προτείνετε; (με ενδιαφέρει το κράτημα σε στεγνό + βρεγμένο)

(Διαστάσεις 195/50/15 )

 

Exalto 2. Ολοκληρωμένο ελαστικό με πολύ καλές επιδόσεις σε όλες τις συνθήκες. Και για πιο sport καταστάσεις, εαν θελήσεις. ;)

Ζήσε τη ζωή σου!!!!

 

Bubby's Community : www.viennas.net/cs

 

Blogs, συζητήσεις, photo galleries και άλλα πολλά!

Link to comment
Share on other sites

Exalto 2. Ολοκληρωμένο ελαστικό με πολύ καλές επιδόσεις σε όλες τις συνθήκες. Και για πιο sport καταστάσεις, εαν θελήσεις. ;)

 

οκ, σ'ευχαριστώ! (παρεμπιπτόντως, με τι αμορτισέρ θα τα συνδύαζες; )

:cool:

I want to be,

what i was,

when i wanted to be,

what i am now!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.

ΓΙΑ BMW_E46_316_4D. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΔΕΣ ΤΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΜΟΥ. ΕΣΥ ΠΟΙΟ PIRELLI ΕΧΕΙΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΥΠΟΙ ΠΧ PZERO NERO, PZERO ROSSO, ΚΤΛ.....Τι δεικτη ταχυτητας εχουν? Ζεσταινονται ευκολα? Ειναι μαλακά?

Σορρυ για τα κεφαλαια.

Ξεχαστηκα....

E46coupe p zero rosso. 205/55/16 νομίζω δείκτη ταχύτητας V, νομίζω αυτόν είχαν και τα αρχικά λάστιχα. Με τα rosso, εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος, θα τα ξαναέβαζα χωρίς να διακινδύνευα να βάλω κάτι πιθανώς χειρότερο. Έχω κάνει 20.000 χιλιόμετρα και δεν έχω δει ιδιαίτερη φθορά. Πάντως ήμουν ευχαριστημένος και με τα μαμά Ρ6000.

 

off topic posts: http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=154180

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

σε toyota yaris με 14" ζαντες τι λαστιχα να βαλω???θα ηθελα να ειναι διαστασεων 175

 

σκεφτομαι για michelin...

 

επειδη διαβασα καποια σχετικα posts αλλα δεν ειχα χρονο και τελικα δεν εβγαλα ακρη,τελικα ποιο ειναι το πιο ακριβο?pilot η exalto?Το αμαξι μου ειναι 1000αρι...

 

τι να βαλω ρε παιδες?

μπορω καπου να δω λαστιχα και τις τιμες τους???Δωστε κανα λινκ...και για ζαντες δε με χαλαει...

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

@pan40

 

Μιλάω εκ πείρας. Τα έχω στο δικό μου, σε διάσταση 195/65/15 και με 37.000, και πάλι καλά που άντεξαν τα κακόμοιρα. Συμφωνώ με όσα λες, οκ, είναι το βασικό, φθηνό ελαστικό της εταιρίας, προορισμένο να βγάζει πολλά χιλιόμετρα, με κάποιο αντάλλαγμα βέβαια. Οδηγάω κάπως, μου αρέσει να ακούω και τα 4 λάστιχα να στριγγλίζουν :) :) :) :) :) και γι' αυτό είπα ότι δε μου κάνουν.

Επίσης τα έχω οδηγήσει στο αμάξι του πατέρα μου, σε διάσταση 165/70/13. Τα ίδια και εκεί. Ο πατέρας μου βέβαια, δεν είναι κάφτης, όπως εγώ, βγάζει και πάνω από 70.000 με τα Energy. Τα δικά μου, όμως θέλουν αλλαγή εδώ και τώρα...

 

Αυτό ακριβώς που λες φίλε μου. Είναι ένα λάστιχο για να σου βγάζει περισσότερο χιλιόμετρα. Στο αυτοκίνητο που τα έχω είναι σε διάσταση 175/65/14 είναι οικογενειακό και όπως καταλαβαίνεις δε μπορώ να έχω τις απαιτήσεις που είχα από το σπορ που είχα παλιότερα. Οπότε για το χαρακτήρα του αυτοκινήτου, τα χαρακτηριστικά του energy το θεωρώ λίγο υπερβολικό να έχω απαιτήσεις σε αυτά τα λάστιχα ίδιες με αυτές που είχαν από τα exaltoI. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής με αυτά το αγόρασα και η επόμενή μου επιλογή σε michelin πάλι θα είναι στη ίδια διάσταση για κάτι καλύτερο. Αλήθεια δεν ξέρω τα exalto II αν βγαίνουν σε 175/65/14. Μήπως γνωρίζεις αν τα primacy έχουν καλύτερες επιδόσεις για όταν αλλάξω ελαστικά;

Σε ευχαριστώ πολύ

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

σε BMW 320i E90 τα λαστιχα που ηρθαν απο το εργοστασιο για τις ζαντες που του εβαλα ηταν Bridgestone Potenza 050 RFT(run Flat) 225/45/17.

καλα μεχρι τωρα αλλα οταν τα αλλαξω μαλλον παω για Μισελεν Ραν Φλατ Pilot...εκτος αν δεν παρω Ραν Φλατ αφου εχω και δευτερο αυτοκινητο...

 

Το Golf 1.6FSi φοραει Μισελεν Energy 205/55/16....παρα πολυ ευχαριστημενος...

Δημήτρης

XS Max 512gb.

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια δεν ξέρω τα exalto II αν βγαίνουν σε 175/65/14. Μήπως γνωρίζεις αν τα primacy έχουν καλύτερες επιδόσεις για όταν αλλάξω ελαστικά;

 

Χωρίς να έχω δοκιμάσει τα exalto προσωπικά (μόνο σε φίλους, γνωστούς κτλ - το ίδιο και τα primacy), θεωρώ ότι κατά σειρά (από το χειρότερο προς το καλύτερο) πάμε ως εξής energy, exalto, primacy, pilot sport.

 

Για το αν τα exalto II βγαίνουν σε αυτή τη διάσταση δε ξέρω...

Panasonic GD70, Ericsson GF768, Panasonic GD30, Nokia 3210, Ericsson T18s, Panasonic GD92, Ericsson R320s, Nokia 6210, Ericsson T65i, SE T300i, SE K700i, Siemens SX1, Nokia 7610, Siemens SX1 Music Edition, SE J210i, Sendo X, Qtek 8500, Nokia 6021, HTC Touch Cruise, HTC HD2, LG Optimus 4X HD, HTC One M7, HTC One M9, HTC 10, Xiaomi Mi8 Lite
Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς που λες φίλε μου. Είναι ένα λάστιχο για να σου βγάζει περισσότερο χιλιόμετρα. Στο αυτοκίνητο που τα έχω είναι σε διάσταση 175/65/14 είναι οικογενειακό και όπως καταλαβαίνεις δε μπορώ να έχω τις απαιτήσεις που είχα από το σπορ που είχα παλιότερα. Οπότε για το χαρακτήρα του αυτοκινήτου, τα χαρακτηριστικά του energy το θεωρώ λίγο υπερβολικό να έχω απαιτήσεις σε αυτά τα λάστιχα ίδιες με αυτές που είχαν από τα exaltoI. Βέβαια για να είμαι ειλικρινής με αυτά το αγόρασα και η επόμενή μου επιλογή σε michelin πάλι θα είναι στη ίδια διάσταση για κάτι καλύτερο. Αλήθεια δεν ξέρω τα exalto II αν βγαίνουν σε 175/65/14. Μήπως γνωρίζεις αν τα primacy έχουν καλύτερες επιδόσεις για όταν αλλάξω ελαστικά;

Σε ευχαριστώ πολύ

Πάνος

Από τη διάσταση που λες, συμπεραίνω ότι έχεις μικρομεσαίο αυτοκίνητο και απο εμπειρία μου θεωρώ τα primacy χαλιά για μικρομεσαίο. Θα σου συνιστούσα να ψάξεις σε άλλη μάρκα αν θες να βελτιώσεις κάτι.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

popolaros ξερεις καθολου τιμες για τα continental prenium contact 2???

για το Potenza RE720 και Michelin Pilot Exalto τι γνωμη εχεις? υπαρχει κανενα site με τιμες για ελαστικα???ευχαριστω καλημερα σε ολους

http://www.paok-hellas.gr/logo.jpg

ΟΕΟ ΟΕΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ ΤΕΟ :shoot: :kill: :rocket:

Link to comment
Share on other sites

popolaros ξερεις καθολου τιμες για τα continental prenium contact 2???

για το Potenza RE720 και Michelin Pilot Exalto τι γνωμη εχεις? υπαρχει κανενα site με τιμες για ελαστικα???ευχαριστω καλημερα σε ολους

 

καλησπερα κ απο μενα. πρωσοπικα πριν ενα μηνα εβαλα τα continental prenium contact 2. μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος. 250ε τα πληρωσα. και για τα Michelin Pilot Exaltο που ρωτησα εβγαιναν απο 260 με 280 περιπου.

Link to comment
Share on other sites

popolaros ξερεις καθολου τιμες για τα continental prenium contact 2???

για το Potenza RE720 και Michelin Pilot Exalto τι γνωμη εχεις? υπαρχει κανενα site με τιμες για ελαστικα???ευχαριστω καλημερα σε ολους

 

τιμες δεν μπορω να ξερω απ'εξω...... δεν ειμαι εμπορος

 

το 720 ειναι σκληρο και περισσοτερο προσανατολισμενο για γρηγορη οδηγηση.... συν οτι ζεστενεται αργα

 

το εχαλτο καλο χρυσο αλλα ειναι ακριβο και ξεκιναει απο V δεικτη.....

Link to comment
Share on other sites

'Eχω ένα GOLFIII 1.4 και θα του βάλω 15άρες ζάντες.Για 195/50/R15 τι λάστιχα προτείνετε?Μάλλον με βλέπω για exalto..αρκετοί μου λένε Continental..help..
this is how we do...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχει δοκιμάσει κανείς το AVON ZV3? Σκέφτομαι να τα αγοράσω αλλά δεν έχω ξαναβάλει AVON για αυτό αν μπορεί κάποιος ας μου πει την γνώμη του?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

Έχει δοκιμάσει κανείς το AVON ZV3? Σκέφτομαι να τα αγοράσω αλλά δεν έχω ξαναβάλει AVON για αυτό αν μπορεί κάποιος ας μου πει την γνώμη του?

 

δεν λεει....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...