Jump to content

Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro


maryjay18
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Τα προβλήματα με τις επανεκκινήσεις είναι πολύ πιθανό να οφείλονται σε root apps (κατά 99%) που τρέχουν πριν ξεκινήσετε τα παιχνίδια ή τις εν'λόγω εφαρμογές στις οποίες γίνεται το restart.

 

Μπορείτε είτε να κάνετε uninstall τα root apps που δεν θέλετε, είτε να περάσετε την RC1 και να φροντίζετε ώστε να τα κάνετε kill μέσω task manager αφού τα χρησιμοποιήσετε.

 

Τα παραπάνω αφορούν γενικά τις custom ROMs για τα Xperia devices και οφείλονται στο boot hijacking μέσω του οποίου φορτώνονται.

 

Για την MiniCM RC1 υπάρχει το παραπάνω workaround.

 

Δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά ο owain φαίνεται να έχει βρει κάποια λύση γιατί στο προ πλέον δεν υπάρχει το bug.

Στείλτου πμ, λογικα θα σε βοηθήσει μετά από τόσο copy/paste που έχει κάνει από την ρομ σου...

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 14χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά ο owain φαίνεται να έχει βρει κάποια λύση γιατί στο προ πλέον δεν υπάρχει το bug.

Στείλτου πμ, λογικα θα σε βοηθήσει μετά από τόσο copy/paste που έχει κάνει από την ρομ σου...

Τρέξε root explorer, και άνοιξε adb shell. Γράψε το εξής:

pkill com.speedsoftware.rootexplorer

 

Reboot?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν το ξέρεις αλλά ο owain φαίνεται να έχει βρει κάποια λύση γιατί στο προ πλέον δεν υπάρχει το bug.

Στείλτου πμ, λογικα θα σε βοηθήσει μετά από τόσο copy/paste που έχει κάνει από την ρομ σου...

 

Για μας το μινι υπαρχει τπτ?Τι εννοει να βγαλουμε root apps?ποιες?

Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Τρέξε root explorer, και άνοιξε adb shell. Γράψε το εξής:

pkill com.speedsoftware.rootexplorer

 

Reboot?

 

Ναι, το ξέρω ότι έτσι κάνει reboot.

Αλλά δεν κάνει reboot όταν φορτώνεις παιχνίδια/εφαρμογές και γίνεται διακοπή των εφαρμογών...

Την χρησιμοποιώ από την τετάρτη και δεν έκανε ούτε ένα reboot, και παίζω αρκετά παιχνίδια και γενικά δεν το αφήνω και πολύ σε ησυχία.

 

ps: παρατήρησα πχ το tib ενώ το είχα τρέξει πριν λίγες ώρες χωρίς να κάνω επανεκκίνηση όταν το ξανα έτρεξα ζήτησε πάλι δικαιώματα ροοτ, που σημαίνει πως είχε κλείσει από το σύστημα...

 

ps2: μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το τι προκαλεί το bug?

Edited by Yperion

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Τρέξε root explorer, και άνοιξε adb shell. Γράψε το εξής:

pkill com.speedsoftware.rootexplorer

 

Reboot?

 

,(sorry, το έστειλα σε λάθος member) Είσαι o γνωστός που δημιούργησε την mini CM beta;

Link to comment
Share on other sites

Ναι, το ξέρω ότι έτσι κάνει reboot.

Αλλά δεν κάνει reboot όταν φορτώνεις παιχνίδια/εφαρμογές και γίνεται διακοπή των εφαρμογών...

Την χρησιμοποιώ από την τετάρτη και δεν έκανε ούτε ένα reboot, και παίζω αρκετά παιχνίδια και γενικά δεν το αφήνω και πολύ σε ησυχία.

 

ps: παρατήρησα πχ το tib ενώ το είχα τρέξει πριν λίγες ώρες χωρίς να κάνω επανεκκίνηση όταν το ξανα έτρεξα ζήτησε πάλι δικαιώματα ροοτ, που σημαίνει πως είχε κλείσει από το σύστημα...

 

ps2: μπορείς να δώσεις περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το τι προκαλεί το bug?

Δοκίμασε αν μπορείς το εξής (μπορείς να το κάνεις replicate πολύ εύκολα :P)

 

Άνοιξε τον root explorer πρώτα.

Έπειτα άνοιξε apps στην τύχη το ένα μετά το άλλο (όχι πάλι τον root explorer). Τα games θέλουν πολύ RAM οπότε δοκίμασε με αυτά. Αν ανοίξεις angry birds κ angry birds season το σύστημα θα αρχίσει να σκοτώνει ανοιχτά apps για να βρει RAM. Μόλις διαλέξει το root explorer -- voila.

 

Αυτό ακριβώς συμβαίνει με το 99% των reboots υπό "κανονική χρήση".

 

,(sorry, το έστειλα σε λάθος member) Είσαι o γνωστός που δημιούργησε την mini CM beta;

Please don't shoot me :P

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε αν μπορείς το εξής (μπορείς να το κάνεις replicate πολύ εύκολα :P)

 

Άνοιξε τον root explorer πρώτα.

Έπειτα άνοιξε apps στην τύχη το ένα μετά το άλλο (όχι πάλι τον root explorer). Τα games θέλουν πολύ RAM οπότε δοκίμασε με αυτά. Αν ανοίξεις angry birds κ angry birds season το σύστημα θα αρχίσει να σκοτώνει ανοιχτά apps για να βρει RAM. Μόλις διαλέξει το root explorer -- voila.

 

Αυτό ακριβώς συμβαίνει με το 99% των reboots υπό "κανονική χρήση".

 

Χμ παράξενο αλλά πράγματι έκανε reboot. Αλλά πάντως με την προηγούμενη έκδοση είχε αρκετά συχνότερα. Θα δοκιμάσω το άνοιγμα εφαρμογών ανά μεγαλύτερα διαστήματα, ίσως αυτός να είναι ο λόγος που μέχρι στιγμής δεν είχα reboots...

 

ps: ο z έκανε release τον πρώτο kernel για το χ10, λες να καταφέρεις κάτι ανάλογο?

 

ps2: κοίτα το ps2 του προηγούμενου ποστ μου.

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Χμ παράξενο αλλά πράγματι έκανε reboot. Αλλά πάντως με την προηγούμενη έκδοση είχε αρκετά συχνότερα. Θα δοκιμάσω το άνοιγμα εφαρμογών ανά μεγαλύτερα διαστήματα, ίσως αυτός να είναι ο λόγος που μέχρι στιγμής δεν είχα reboots...

Έχει να κάνει απλά με το πότε άνοιξες τα εν'λόγω apps. Υπόψιν ότι το να βγαίνεις από ένα app, δεν σημαίνει ότι αυτό τερμάτισε :)

 

Σαν workaround (στην RC1) μπορείς να το κάνεις kill τον root explorer μέσω task manager (αν δουλεύει σημαίνει ότι ο owain 'βαφτίζει' τη MiniCM για το pro: Floyo...)

 

ps: ο z έκανε release τον πρώτο kernel για το χ10, λες να καταφέρεις κάτι ανάλογο?

:)

 

ps2: κοίτα το ps2 του προηγούμενου ποστ μου.

Μπορώ να σου εξηγήσω ακριβώς γιατί συμβαίνει και τι πρέπει να γίνει για να μην συμβαίνει αλλά νομίζω οι περισσότεροι θα βαρεθούν... :p

Edited by nobodyAtall
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα εχω ενα προβλημα με την καρτα sd εχουν σβηστει ολα οι φωτογραφιες κ ολα οσα ειχα μεσα..υπαρχει κανενας τροπος να τα ξανα γυρισω πισω;
Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει απλά με το πότε άνοιξες τα εν'λόγω apps. Υπόψιν ότι το να βγαίνεις από ένα app, δεν σημαίνει ότι αυτό τερμάτισε :)

 

Σαν workaround (στην RC1) μπορείς να το κάνεις kill τον root explorer μέσω task manager (αν δουλεύει σημαίνει ότι ο owain 'βαφτίζει' τη MiniCM για το pro: Floyo...)

 

 

:)

 

 

Μπορώ να σου εξηγήσω ακριβώς γιατί συμβαίνει και τι πρέπει να γίνει για να μην συμβαίνει αλλά νομίζω οι περισσότεροι θα βαρεθούν... :p

 

Το kill μέσω task manager δουλεύει...

Κοίτα αν το eng.birbilakos.20110226.133030 είναι το fw σου, τότε μάλλον βαφτίζει την minicm σε floyo..

 

Υπάρχουν και τα πμ, στειλε αν θες...

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Σαν workaround (στην RC1) μπορείς να το κάνεις kill τον root explorer μέσω task manager (αν δουλεύει σημαίνει ότι ο owain 'βαφτίζει' τη MiniCM για το pro: Floyo...)

 

Έκανα αυτά τα πειράματα το απόγευμα με το Advanced task killer κλείνοντας τα root apps (βασικά μόνο Titanium backup & root explorer έχω), τα έβαλα και στην ignore list κι ολας αλλά και πάλι τα ίδια. Το Jewels στο 2λεπτο κόλλησε και επανεκκίνηση...

Xiaomi 13T User

Previously

Motorola C520 - Philips Twist - Bosch 509 - Ericsson T10s - Ericsson T65 - Nokia 3330 - Siemens SL42 - Siemens S55 - SE T610i - Motorola C980 - Siemens SX-1 - SE P800 - SE P900 - SE M600i - HTC Touch Cruise - SE Xperia X10 mini pro - Google Nexus S - Nokia Lumia 1020 - LG G4 - Xiaomi Mi Mix 2

Link to comment
Share on other sites

Το kill μέσω task manager δουλεύει...

Κοίτα αν το eng.birbilakos.20110226.133030 είναι το fw σου, τότε μάλλον βαφτίζει την minicm σε floyo..

 

Υπάρχουν και τα πμ, στειλε αν θες...

Yep that's MiniCM :S

Link to comment
Share on other sites

Έχει να κάνει απλά με το πότε άνοιξες τα εν'λόγω apps. Υπόψιν ότι το να βγαίνεις από ένα app, δεν σημαίνει ότι αυτό τερμάτισε :)

 

Σαν workaround (στην RC1) μπορείς να το κάνεις kill τον root explorer μέσω task manager (αν δουλεύει σημαίνει ότι ο owain 'βαφτίζει' τη MiniCM για το pro: Floyo...)

 

 

:)

 

 

Μπορώ να σου εξηγήσω ακριβώς γιατί συμβαίνει και τι πρέπει να γίνει για να μην συμβαίνει αλλά νομίζω οι περισσότεροι θα βαρεθούν... :p

 

Η γνώση, δεν νομίζω ότι έβλαψεκανένα

Link to comment
Share on other sites

Η γνώση, δεν νομίζω ότι έβλαψεκανένα

 

Επιτέλους! ευχαριστα νεα... Ενημέρωση σε Android 2.3 (Gingerbread) για όλα τα XPERIA X10 το καλοκαίρι! για να μαθαινετε....Πολλοί απο εσάς εκεί έξω έχετε απο ένα Sony Ericsson XPERIA X10 κινητό και είστε κολλημένοι στο Android 2.1 (aka Eclair), σωστά; Θα θέλατε όμως το κινητό σας να τρέχει το τελευταίο flavor του λειτουργικού της Google, το Android 2.3 Gingerbread έτσι; Ε, οι ευχές εισακούστηκαν απο την Sony Ericsson και έτσι το καλοκαίρι που έρχεται θα σας βρεί χαρούμενους μιας και πλέον δεν θα ζηλεύετε τον φίλο ή την φίλη σας που κάνει φιγούρα με το Gingerbread κινητό που έχει γιατι πολύ απλά το XPERIA X10 κινητό σας (στην οικογένεια αυτών των κινητών απο ό,τι καταλάβαμε θα συμπεριλαμβάνονται και τα X10 mini, X10 mini pro αλλα ίσως και τα X8) θα δουλεύει σε ρυθμούς Gingerbread με ό,τι αυτό συνεπάγεται, όπως για παράδειγμα…παράταση ζωής για το κινητό σας;;; :) Η Sony μίλησε, αλλα δεν μας αρκεί αυτό. Μέχρι να το δούμε με τα μάτια μας να γίνεται δεν πιστεύουμε τίποτα. Ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό αλλα ποτέ μη λές ποτέ, ειδικά όταν η Sony Ericsson υπόσχεται κάτι… ;)

Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους! ευχαριστα νεα... Ενημέρωση σε Android 2.3 (Gingerbread) για όλα τα XPERIA X10 το καλοκαίρι! για να μαθαινετε....Πολλοί απο εσάς εκεί έξω έχετε απο ένα Sony Ericsson XPERIA X10 κινητό και είστε κολλημένοι στο Android 2.1 (aka Eclair), σωστά; Θα θέλατε όμως το κινητό σας να τρέχει το τελευταίο flavor του λειτουργικού της Google, το Android 2.3 Gingerbread έτσι; Ε, οι ευχές εισακούστηκαν απο την Sony Ericsson και έτσι το καλοκαίρι που έρχεται θα σας βρεί χαρούμενους μιας και πλέον δεν θα ζηλεύετε τον φίλο ή την φίλη σας που κάνει φιγούρα με το Gingerbread κινητό που έχει γιατι πολύ απλά το XPERIA X10 κινητό σας (στην οικογένεια αυτών των κινητών απο ό,τι καταλάβαμε θα συμπεριλαμβάνονται και τα X10 mini, X10 mini pro αλλα ίσως και τα X8) θα δουλεύει σε ρυθμούς Gingerbread με ό,τι αυτό συνεπάγεται, όπως για παράδειγμα…παράταση ζωής για το κινητό σας;;; :) Η Sony μίλησε, αλλα δεν μας αρκεί αυτό. Μέχρι να το δούμε με τα μάτια μας να γίνεται δεν πιστεύουμε τίποτα. Ακούγεται πολύ καλό για να είναι αληθινό αλλα ποτέ μη λές ποτέ, ειδικά όταν η Sony Ericsson υπόσχεται κάτι… ;)

 

Oντως πολυ καλο για ναναι αληθινο...

δεν γινεται ξαφνικα να αρχισε να κοφτεται για μας..για τον μεγαλο αδερφο ισως..καθως απο αυτο που διαβαζω ειναι λιγο αυθαιρετο το οτι συγκαταλεγονται και τα μινι..«απο,τι καταλαβαμε..»

γενικα δεν βρισκω κανεναν λογο να το κανει η SE μετα απο εναν χρονο κυκλοφοριας των μινι..ποσο μαλλον απο τη στιγμη που η επομενη σειρα (xperia mini pro 2) θα τρεχει την 2.3!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να παρω ενα απο τα δυο τηλεφωνα ποιο θα μου προτινατε ως πιο βολικο το mini ή το mini pro?? Εχουν καποια διαφορα μεταξυ τους ως προς το λογισμικο τους??

 

ΖΤΕ blade

Απλα καλυτερο και με μεγαλυτερη οθονη

 

έχεις δει τι sar έχει το blade?

Link to comment
Share on other sites

Oντως πολυ καλο για ναναι αληθινο...

δεν γινεται ξαφνικα να αρχισε να κοφτεται για μας..για τον μεγαλο αδερφο ισως..καθως απο αυτο που διαβαζω ειναι λιγο αυθαιρετο το οτι συγκαταλεγονται και τα μινι..«απο,τι καταλαβαμε..»

γενικα δεν βρισκω κανεναν λογο να το κανει η SE μετα απο εναν χρονο κυκλοφοριας των μινι..ποσο μαλλον απο τη στιγμη που η επομενη σειρα (xperia mini pro 2) θα τρεχει την 2.3!

 

Η αναφορά της se λέει ξεκάθαρα πως μόνο το μεγάλο χ10 θα πάρει την αναβάθμιση σε 2.3 .

Το που κολλάει ο μεγάλος αδερφός δεν το κατάλαβα...

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Εντελει μετα παιχνιδια οπως το drop που κολλαει σε πολλους εγινε τπτ?Παντως εγω παιζω δυο φορες γρηγορες και βγαινω παλι στο μενου για να μην κολλησει.Αμα παιξω πολλες φορες παει κολλησε
Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Η αναφορά της se λέει ξεκάθαρα πως μόνο το μεγάλο χ10 θα πάρει την αναβάθμιση σε 2.3 .

Το που κολλάει ο μεγάλος αδερφός δεν το κατάλαβα...

 

Μεγαλο αδελφο εννοω το Χ10..

δεν ειναι λογικο να δωσει στα μικρα 2.3.

το αρθρο αυτο,για μενα,λεει ο,τι θελει.

 

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Μόνο το μεγάλο X10 ανακοινώθηκε ότι θα πάρει παιδιά.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα παιδια!Προσφατα απεκτησα και εγω ενα x10 mini και μπορω να πω οτι ειμαι πολυ εντυπωσιασμενοσ με το android λογισμικο!Εχω ομως 2 θεματακια και θα ηθελα την συμβουλη σας μιας και σιγουρα ειστε πιο ειδικοι απο μενα!Γινεται να φτιαξω σε φακελους τις φωτος μου και τα βιντεο μου γιατι μου τα βγαζει ολα χυμα και δεν ειναι πολυ βολικο αυτο!Και ενα δευτερο ερωτημα..ενω μπαινω στο android market και εχω φτιαξει κανονικα google account οταν παω να κατεβασω καποιο application μου λεει οτι δεν βλεπει android συσκευη(συνδεδεμενο με το usb καλωδιο στο pc μου)...στο κινητο στις ρυθμισεις εχω βαλει το google account μου και ενω το βλεπει στο τελος μου λεει να φτιαξω λογαρισμο στο gmailΑν μπορειτε βοηθηστε με γιατι το ψαχνς και δεν βρισκς ακρη και για τα 2 ερωτηματα μου...ευχαριστς εκ των προτερων!
Link to comment
Share on other sites

τι σας πειράζει;τώρα που έσπασαν τον bootloader θα έχουμε custom kernels και θα είναι και πιο γρήγορο ;)

 

 

Ναι αλλα με bugs (εστω και λιγα) προς το παρον..

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα με bugs (εστω και λιγα) προς το παρον..

 

Sent from my iPod touch ξαπλα στον καναπε ή στο κρεβατι..

 

Λογικό είναι να υπάρχουν bugs, αν σκεφτείς πως μόλις την δευτέρα έτρεξε πρώτη φορά κανονικά ένας kernel, και χθες έτρεξε στην ουσία χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και μπορεί άνετα να χρησιμοποιείτε για καθημερινή χρήση....

Τώρα για τα μίνι/μίνι προ χρειάζεται ακόμη αρκετή δουλειά για να μπορούμε να τρέξουμε κάποιον kernel. Και για να είμαστε ακριβώς σωστοί μπορεί να μην γίνει και πότε στις συσκευές μας λόγο του προβλήματος που υπήρχε και στο χ10 με το reseting της mcpu που λύθηκε απλώς λόγο του ότι το .52 baseband λειτουργεί με τον νέο kernel χωρίς να χρειαστεί κάτι άλλο....

SE x10 mini pro 2.3.4 SonyBread v.4

 

ln -s /me /myphone/users/yperion

Link to comment
Share on other sites

Λογικό είναι να υπάρχουν bugs, αν σκεφτείς πως μόλις την δευτέρα έτρεξε πρώτη φορά κανονικά ένας kernel, και χθες έτρεξε στην ουσία χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και μπορεί άνετα να χρησιμοποιείτε για καθημερινή χρήση....

Τώρα για τα μίνι/μίνι προ χρειάζεται ακόμη αρκετή δουλειά για να μπορούμε να τρέξουμε κάποιον kernel. Και για να είμαστε ακριβώς σωστοί μπορεί να μην γίνει και πότε στις συσκευές μας λόγο του προβλήματος που υπήρχε και στο χ10 με το reseting της mcpu που λύθηκε απλώς λόγο του ότι το .52 baseband λειτουργεί με τον νέο kernel χωρίς να χρειαστεί κάτι άλλο....

 

Ναι αυτο λεω.απο τη στιγμη που δεν ξερουμε τι θα γινει με τις συμβατοτητες στα μινι,καλυτερα να βγαζε μια οφισιαλ εστω 2.2..αλλα δ θα γινει ποτε

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia X10 mini και Xperia X10 mini pro

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...