Jump to content

Εγκατάσταση dsl. Help!!!!!!!


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπόν, οποιος μπορεί παρακαλώ να με βοηθήσει. Έχω ζητήσει dsl 20 μέρες και πλέον επιτέλους ενεργοποιήθηκε η σύνδεση και η γραμμή. Όμως οι εδώ τεχνικοί δυστυχώς δεν έχουν ιδέα για το πως στίνεται το θέμα. Μου είπαν δοκίμασε μόνος σου και αν δεν... τότε θα έρθουμε να το πσάξουμε. Από ότι κατάλαβα προσπαθούν να το αποφύγουν. Εγώ έχω το jetspeed 500 και έκανα μια προσπάθεια από το support της otenet να με βοηθήσουν, αλλά δεν έπιασε. Μπορεί κανείς που κατάφερε να το ρυθμήσει να με βοηθήσει να κάνω κι εγώ το ίδιο? Ευχαριστώ προτακαβολικά.
www.kefalonitis.com fon kefalonians and not only
Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τις συνδέσεις(φίλτρο,modem κλπ) ή τις ρυθμίσεις του Jetspeed;

Αν σε ενδιαφέρει το τελευταίο δες στη σελίδα της ΟΤΕnet,έχει αναλυτικές οδηγίες που πάνω-κάτω ισχύουν για όλους τους providers

Έχεις τα πινέλα, έχεις τα χρώματα, ζωγράφισε τον παράδεισο και μπες μέσα.

 

----Νίκος Καζαντζάκης

Link to comment
Share on other sites

Το modem το έχω εγκαταστήσει νομίζω καλά. Το φίλτρο πως εγκαθίσταται? Για τις ρυθμήσεις του jetspeed θα ρίξω μια ματιά να δω αν είναι αυτές που έχω βάλει και θα επανέρθω.
www.kefalonitis.com fon kefalonians and not only
Link to comment
Share on other sites

Δε μου λες.... πλήρωσες για την εγκατάσταση; Αν πλήρωσες, έχεις κάθε δικαίωμα να πάρεις στα κεντρικά του ΟΤΕ και να τους τρελάνεις στο κράξιμο.....

 

Το φίλτρο μπαίνει ανάμεσα στο καλώδιο και την τηλεφωνική συσκευή και χρειάζεσαι ένα φίλτρο για κάθε τηλέφωνο στο σπίτι.

Εκτός και αν έχεις splitter, όπου αλλάζει το πράγμα...

 

Για ρίξε μια ματιά και στο ADSLGR...

Divide by cucumber error

http://dtsomp.blogspot.com

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις σπλιτερ της σιεμενς(αυτα που κυκλοφορουν περισσοτερο στην αγορα) εκει που λεει nt θα βαλεις το καλωδιο του μοδεμ εκει που line το καλωδιο της τηλεφωνικης γραμμης και εκει που λεει pots το καλωδιο της τηλεφωνικης συσκευης...Ελπιζω να βοηθησα

ALWAYS FEAR OF A GOOD SNIPER, UNLESS YOU ENCOUNTER HIM FROM BEHIND

(CS RULES)

Link to comment
Share on other sites

όσο και αν σας φαίνεται περίεργο, τα έκανα όλα, δουλευει και τελικά το πρόβλημα είναι που? Μου έχουν δώσει λάθος στοιχεία λογαριασμού (λάθος pass). έκανα reset και πάλι τίποτα... μα καλά δεν μπορούν να ενεργοποιήσουν έναν λογαριασμό χωρίς να σου βγάλουν την ψυχή? 20 μέρες τώρα.
www.kefalonitis.com fon kefalonians and not only
Link to comment
Share on other sites

OTENET ειναι αυτη , υπομονη φιλε μου
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

και ομως , αλλοι περιμενουν εδω και 3-4 μηνες
Έρωτας: Κορυφαίο ιδιοτελές συναίσθημα, αναφέρεται μόνο στις ερωτικές σχέσεις (όπως δείχνει και το όνομα του). Δίνεις τα πάντα στον άλλο και περιμένεις τα πάντα από αυτόν. Παραδίδεσαι ψυχή τε και σώματι και επιθυμείς το ίδιο από το ταίρι σου. Για μένα ο αληθινός μεγαλειώδης έρωτας, αυτός που θα σταματήσει το χρόνο, είναι πιο σπάνιος και προσωπικά πιο επιθυμητός από την αγάπη.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kefalonitis (25 Φεβ. 2004 , 19:34)

 

όσο και αν σας φαίνεται περίεργο, τα έκανα όλα, δουλευει και τελικά το πρόβλημα είναι που? Μου έχουν δώσει λάθος στοιχεία λογαριασμού (λάθος pass). έκανα reset και πάλι τίποτα... μα καλά δεν μπορούν να ενεργοποιήσουν έναν λογαριασμό χωρίς να σου βγάλουν την ψυχή? 20 μέρες τώρα.

 

 

Πλήρωσες την εγκατάσταση στον ΟΤΕ Αργοστολίου-Κεφαλονιάς και σου είπαν ότι δεν ξέρουν να σε βοηθήσουν? :confused:

 

OTEnet επέλεξες? Τόσοι providers υπάρχουν!

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kefalonitis (25 Φεβ. 2004 , 19:50)

 

για ένα reset password? πάντως ρώτησα και είπαν 20 λεπτά. Να βάλω 20 μέρες να είμαι μέσα?

 

 

Θα ξαναρωτήσω... πλήρωσες την εγκατάσταση στον ΟΤΕ ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

μου είπαν οι ίδιοι που να ερχόμαστε, κάνε την και αν δεν τα καταφέρεις θα έρθουμε καποια στιγμή. Οπότε δεν έχω πληρώσει εγκατάσταση...
www.kefalonitis.com fon kefalonians and not only
Link to comment
Share on other sites

Καλα αν δεις καμια χρεωση στον επομενο λογαριασμο για εγκατασταση ADSL μην φοβηθεις.. Θα ειναι επειδη σου εδωσαν την συμβουλη τους!! Ε ρε τι αλλο θα ακουσουμε. Ας αρθει η μονιμοτητα να σου πω εγω πως θα τσακιζονται να εξυπηρετουν..
.. Και ειπε ποτέ σου μην κοιτάς τον άλλο μες τα μάτια, γιατι καθρέφτης γίνεσαι και όλοι σε σπαν κομμάτια ..
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ρε παιδιά έχω κι εγώ πρόβλημα.Συγκεκριμένα,αυτοί μου σύνδεσαν το μόντεμ κι εγώ προσπαθώ να ανοίξω το site http://10.0.0.138 αλλά δεν ανοίγει.Να σημειώσω πως στο ms-dos ΔΕΝ μου επιβεβαιώνει και μου λέει "το σύστημα δεν μπορεί να εντοπίσει την καθορισμένη διαδρομή δισκου.Τα φώτα σας φίλοι μου.. :worry: :cry:
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mitsos ( 6 Μάρ. 2004 , 20:43)

 

Ρε παιδιά έχω κι εγώ πρόβλημα.Συγκεκριμένα,αυτοί μου σύνδεσαν το μόντεμ κι εγώ προσπαθώ να ανοίξω το site http://10.0.0.138 αλλά δεν ανοίγει.Να σημειώσω πως στο ms-dos ΔΕΝ μου επιβεβαιώνει και μου λέει "το σύστημα δεν μπορεί να εντοπίσει την καθορισμένη διαδρομή δισκου.Τα φώτα σας φίλοι μου.. :worry: :cry:

 

 

Ρε φιλαράκι, πες μας τι modem έχεις και γιατί συγκεκριμένα προσπαθείς να ανοίξεις το 10.*? Αν θυμάμαι καλά, το 10.*.*.* είναι δεσμευμένο για τοπικά δίκτυα όπως και το 192.168.*.*.

 

Στο DOS, το ping sto 127.0.0.1 δουλεύει;

 

L.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Εγώ έχω πρόβλημα με το jetspeed 520i και συγκεκριμένα με τις ρυθμίσεις ΡΡΡ. Η ΗΟL μου λέει να βάλω ΑΤΜ VC aal5-0 αλλα το πρόγραμμα μου δίνει ως μοναδική επιλογή το aal5-1! ΔΕ ΤΟ ΘΕΛΩ ΡΕ ΜΕΓΑΛΕ το 1!!! Πως θα το κάνουμε;;;

 

Δεύτερη ερώτηση, πως γίνεται upgrade ένας router???

Γιάννης Χ.
Link to comment
Share on other sites

1on ama then xeretai pos leitourgoi to adsl kai pos na to xroiseimopoihsetai tote ti to theletai to rimadi ola ayta ta parapano pou exetai san provlimata einai giati eseis ta theletai ola etoima alla psaxtitai kai ligo eimai ekpaideuteis tou adsl ston ote kai ego exo ekpaideusei ta perissotera sunergeia giauto mhn trelathoume xero anapasa stigmoi ti sumvenei sto kathena meso tou kentrou mas pantos to jetspeed 500 eitai isdn eitai pstn fen einai kalo na anavathmistei giati exei poles pithanothtes na koluisei kai na einai axristo meta.

anavathmizetai mesa apo to site tis intracom to 510 isdn kai pstn exei ip 10.0.0.138 gia opoiodipote logo an then vlepei to modem meso tou dos kanoume ping paradeigma gia osous den xeroun ping 192.168.1.1 ama to dos grapsei oti lamvanei apantisei tote to pc ta vlepei to modem gia opoiodipote provlima den ftene oi texnikoi alla h politiki tis intracom kai tou ote oxi oi upaliloi .........

an den uparxoun portes sta dslam den simenei oti ftai o ote alla kapoioi exipnei opou exoun tis portes adika kai den tis xroishmopoioun para tis kratane adika ama exetai provlimata me to adsl tha apantiso mexri oso mporo to e mail mou einai

whiteangellss@yahoo.gr

tha xaro na apantiso !!!!!!!!

Hello Humans...

 

 

pata edo > http://s2.gladiatus.gr/game/c.php?uid=17295

Link to comment
Share on other sites

Έκανα update το software, οι ρυθμίσεις έφτιαξαν, επικοινωνία με τον υπολογιστή υπάρχει, αλλα DSL δεν έχω!!!

 

Συγκεκριμένα αναβοσβήνει κάθε ένα δευτερόλεπτο το λαμπάκι του WAN.

 

Τι έχω γιατρέ;

Γιάννης Χ.
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα τι είχα! Λάθος συνδεσμολογία!

Σύνδεσα το router πάνω στο netmod, ενώ θέλει το ανάποδο!!!

 

Οπότε για όσους κάνουν την απόπειρα μόνοι τους, συνδέεται το βύσμα της μπρίζας στο splitter (είσοδος LINE) και απο κει στο netmod (έξοδος ISDN) και στο WAN (έξοδος ΝΤ).

Γιάννης Χ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dragonfly (10 Μάι. 2004 , 18:48)

 

1on ama then xeretai pos leitourgoi to adsl kai pos na to xroiseimopoihsetai tote ti to theletai to rimadi ola ayta ta parapano pou exetai san provlimata einai giati eseis ta theletai ola etoima alla psaxtitai kai ligo eimai ekpaideuteis tou adsl ston ote kai ego exo ekpaideusei ta perissotera sunergeia giauto mhn trelathoume xero anapasa stigmoi ti sumvenei sto kathena meso tou kentrou mas pantos to jetspeed 500 eitai isdn eitai pstn fen einai kalo na anavathmistei giati exei poles pithanothtes na koluisei kai na einai axristo meta.

anavathmizetai mesa apo to site tis intracom to 510 isdn kai pstn exei ip 10.0.0.138 gia opoiodipote logo an then vlepei to modem meso tou dos kanoume ping paradeigma gia osous den xeroun ping 192.168.1.1 ama to dos grapsei oti lamvanei apantisei tote to pc ta vlepei to modem gia opoiodipote provlima den ftene oi texnikoi alla h politiki tis intracom kai tou ote oxi oi upaliloi .........

an den uparxoun portes sta dslam den simenei oti ftai o ote alla kapoioi exipnei opou exoun tis portes adika kai den tis xroishmopoioun para tis kratane adika ama exetai provlimata me to adsl tha apantiso mexri oso mporo to e mail mou einai

whiteangellss@yahoo.gr

tha xaro na apantiso !!!!!!!!

 

Τι λε ρε φίλε σοβαρά; Να εκπαιδευτούμε για να βάλουμε adsl, μήπως πρέπει να κάνουμε και ιδιαίτερα; Πιστεύεις οτι ένας μηχανικός,ένας δικηγόρος,ακόμα και ένας φοιτητής με που έχει 10 εργαστήρια την μέρα και πολλοί άλλοι έχουν το χρόνο να κολοβαράνε στο PC μέχρι να δούνε πως δουλέυει το dsl. Έχεις υπόψη σου για dsl managment software (πχ Tango Manager); Δίνει κανείς τετοια πράγματα στην Ελλάδα; Το ξέρεις οτι στο εξωτερικό προσφέρουν υποστήριξη ακόμα και για ξαφνικές επιδημίες ιών; Μη μιλήσουμε για τιμές θα πέσει κλάμα.

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Dragonfly (10 Μάι. 2004 , 18:48)

an den uparxoun portes sta dslam den simenei oti ftai o ote alla kapoioi exipnei opou exoun tis portes adika kai den tis xroishmopoioun para tis kratane adika

Ρε φίλε μας δουλέυεις περιμένουμε τo broadband χρόνια και μόλις ήρθε μας τελείωσε. Ποιοι κρατάνε τις πόρτες και δεν τις χρησιμοποιούν; Κάκιστος προγραματισμός απο τον ΟΤΕ έγινε,με 10.000 πόρτες δεν μπορείς να εξυπηρετήσεις μια αγορά 120.000 χρηστών που πληρώνουν 300 ευρώ τηλέφωνο σε υπηρεσίες 56k. Επίτηδες το κάνει ο ΟΤΕ γιατί μειώνονται δραματικά τα έσοδα (χάνει και την χρονοχρέωση της 56k,χάνει και απο τους provider που υπάρχουν και παίρνουν τους πελάτες (Vivodi,Tellas,Forthnet κλπ).Παράδειγμα,πλήρωνα 235 -300 λογαριασμό και μόλις έβαλα dsl μόλις 70.

 

Και κάτι άσχετο μου την σπάνε τα greeklish.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xdesign (11 Μάι. 2004 , 14:08)

 

Βρήκα τι είχα! Λάθος συνδεσμολογία!

Σύνδεσα το router πάνω στο netmod, ενώ θέλει το ανάποδο!!!

 

Οπότε για όσους κάνουν την απόπειρα μόνοι τους, συνδέεται το βύσμα της μπρίζας στο splitter (είσοδος LINE) και απο κει στο netmod (έξοδος ISDN) και στο WAN (έξοδος ΝΤ).

 

Kανείς δε φιλοτιμήθηκε να βάλει μια φώτο τσκ,τσκ. Όσο για το λαμπάκι που αναβόσβηνε,απλώς δεν συγχρόνιζε το modem με το dslam.
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το Spyros και εφόσον καλούμαστε να πληρώσουμε και 50 ευρώ για την εγκατάσταση της σύνδεσης/γραμμής νομίζω ότι το "εξειδικευμένο" προσωπικό του Οτε είναι υποχρεωμένο!! να δείνει πληροφορίες!

 

Και όμως .. ήρθε σπίτι μου να μου την εγκατασήσει τη γραμμή και δεν είχε φέρει μαζί του φίλτρα... Δικαιολογια? -Γιατί δεν μου είπες να φέρω μαζί μου φίλτρα?? Που ήθελε δηλαδή να το ξέρω εγω? Εψαχνα 20 μέρες να δώ πώς γίνεται η συνδεσμολογία και ο καθένας μου έλεγε το μακρύ του και το κοντό του.. Ας είχε προβλέψει να φέρει αυτός.

Φεύγει έρχετε την άλλη μέρα.. τα φτιάχνει όλα πάει να κάνει επίδειξη με το laptop του (εγώ θα σου δείξω οτι δουλεύει και μετά εσυ θα εγκαταστίσεις μόνος του στο pc σου. ετσι δικαιολογούνται τα 50 €) έλα όμως που δεν μπορούσε να μπεί απο το laptop του :p και έκανε τον κοπο και το εγκατέστησα! στο Pc Μου για να δουλέψει..! !

Αυτα.. Σορυ για το μέγεθος του μηνύματος.

Link to comment
Share on other sites

Γι'αυτό κι εγώ τους είπα οτι θα το συνδέσω μόνος μου και τελείωσε κιόλας. Γλύτωσα και τα 50 Ευρώ, και μπορεί να είχα μερικά προβληματάκια (γιατί κανένας δε μου έδωσε παρόμοια φωτογραφία) αλλα εν τέλη τα κατάφερα να το κάνω να δουλέψει!
Γιάννης Χ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...