Jump to content

Πανελλαδικές Εξετάσεις 2010


foreverfreak
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ενα πατροπαραδοτο θεμα των τελευταιων ετων, που φετος, για εναν περιεργο λογο, δεν εχει ακομα δημιουργηθει!! Μα καλα, δεν εχουμε υποψηφιους φοιτητες?? Οσοι λοιπον δινετε πανελληνιες και χρειαζεστε βοηθεια, υποστηριξη η απλα να ανταλλαξετε μια κουβεντα με ατομα που βιωνουν την ιδια κατασταση, μπορειτε να γραψετε εδω... Φυσικα, οσοι εχουμε περασει αυτο το λουκι, θα προσπαθησουμε να σας βοηθησουμε οσο μπορουμε!!

 

Μπορειτε λοιπον να αρχισετε το ποσταρισμα:)!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 77
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

δε μπορώ να ακούω καν τη λέξη πανελλήνιες.. Και μόνο που διάβασα στην εφημερίδα οτι άρχισαν οι υποβολές των δηλώσεων ανατρίχιασα :p

 

τι να πω; ΥΠΟΜΟΝΗ, θα περάσει και αυτό

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα για πολλους οι Πανελληνιες θεωρουνται κατι σαν το Βιετναμ.Σου μενει συνδρομο...Ειδικα για οσους εχουν δωσει αρκετες φορες.....Παιδια καλη επιτυχια!!!May the force be with you!1
Link to comment
Share on other sites

δε μπορώ να ακούω καν τη λέξη πανελλήνιες.. Και μόνο που διάβασα στην εφημερίδα οτι άρχισαν οι υποβολές των δηλώσεων ανατρίχιασα :p

 

τι να πω; ΥΠΟΜΟΝΗ, θα περάσει και αυτό

 

Ενώ η εξεταστική που έχουμε τώρα είναι καλύτερη?? :mad::mad::cry:

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά τη θεωρώ καλύτερη.. Γιατί ξέρω οτι αν δε περάσω ένα μάθημα θα το δώσω τον Ιούνιο.. Αν γίνει αυτό στις πανελλήνιες όμως κρίνει ή όχι την εισαγωγή σε μια ανώτατη σχολή και δεν έχεις ευκαιρία δεύτερη ΣΕ 4 ΜΗΝΕΣ ;)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά τη θεωρώ καλύτερη.. Γιατί ξέρω οτι αν δε περάσω ένα μάθημα θα το δώσω τον Ιούνιο.. Αν γίνει αυτό στις πανελλήνιες όμως κρίνει ή όχι την εισαγωγή σε μια ανώτατη σχολή και δεν έχεις ευκαιρία δεύτερη ΣΕ 4 ΜΗΝΕΣ ;)

 

Nαι αλλά τώρα μπαίνουν στη μέση και δουλειές, υποχρεώσεις και άλλα πράγματα.. Άσε που κάθε χρόνο λες θα το αφήσω για τον Σεπτέμβρη και τελικά μαζεύονται μια 20αριά μαθήματα.. :rocket::shoot::chair::knife::hunter::whip:

Link to comment
Share on other sites

αυτό έχει να κάνει με τον κάθε φοιτητή.. Αν έχει συνηθίσει κάποιος να θέλει το μπαμπούλα πάνω απο το κεφάλι του, μάλλον θα ευχαριστηθεί το σχολικό περιβάλλον.. Αν άλλος είναι συνηθισμένος να ΔΟΥΛΕΥΕΙ αλλά σε δικούς του ρυθμούς τότε σαν φοιτητής είναι μια χαρά στο περιβάλλον εκτός σχολείου. :)

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά τη θεωρώ καλύτερη.. Γιατί ξέρω οτι αν δε περάσω ένα μάθημα θα το δώσω τον Ιούνιο.. Αν γίνει αυτό στις πανελλήνιες όμως κρίνει ή όχι την εισαγωγή σε μια ανώτατη σχολή και δεν έχεις ευκαιρία δεύτερη ΣΕ 4 ΜΗΝΕΣ ;)
Συμφωνω απολυτα με τον παραπανω συλλογισμο:)!! Οι πανελληνιες ισως ειναι ο πιο αδικος, αν και σχετικα αδιαβλητος, διαγωνισμος του ελληνικου συστηματος... Κρινεσαι για την προσπαθεια ενος ετους μεσα σε 3 βδομαδες:(!! Κατι πρεπει να γινει με την κατασταση αυτη... Ενω με την εξεταστικη, και να μην περασεις ενα μαθημα, θα ακολουθησουν πολλες επαναληπτικες, που καποια στιγμη θα οδηγησουν στο επιθυμητο αποτελεσμα!!

 

Παντως, απ'οσους απαντησαμε μεχρι στιγμης, κανενας δε δινει πανελληνιες:lol::lol:!!

Link to comment
Share on other sites

Δινω εγω.Σας κανω;:pΚαι εγω αναρωτιομουν γιατι δεν ειχε δημιουργηθει ηδη θεμα αλλα μαλλον το myphone ξεμεινε απο υποψηφιους!Αντε καλη μας επιτυχια:up:
Link to comment
Share on other sites

Δινω εγω.Σας κανω;:pΚαι εγω αναρωτιομουν γιατι δεν ειχε δημιουργηθει ηδη θεμα αλλα μαλλον το myphone ξεμεινε απο υποψηφιους!Αντε καλη μας επιτυχια:up:

Aντε ρε Luluko, δειξε υπομονη και κουραγιο και ολα θα πανε καλα:)!! Μπα, δε νομιζω πως εισαι ο μονος που δινει, απλα κανεις δεν πηρε την πρωτοβουλια να φτιαξει το θεμα:p... Αν εχεις καμια απορια, μη διστασεις να μας ρωτησεις:)!! Ποια κατευθυνση επελεξες?? Που στοχευεις??

Link to comment
Share on other sites

Γενικα για πολλους οι Πανελληνιες θεωρουνται κατι σαν το Βιετναμ.Σου μενει συνδρομο...Ειδικα για οσους εχουν δωσει αρκετες φορες.....Παιδια καλη επιτυχια!!!May the force be with you!1

ασε-ασε η πανελλήνιες με κατεστρεψαν....:ninja:

 

Ενώ η εξεταστική που έχουμε τώρα είναι καλύτερη?? :mad::mad::cry:

χιλιες φορες καλυτερη ασε που στα τει η δευτερη εξεταστικη ερχεται μια βδομαδα μετα απο τη πρωτη αρα το ρεφαρισμα μπορει να γινει ποιο ανετα..να μην πω για τη χαλαροτητα ως προς την επιτηρηση...εξεταστικη αγαπη μου!!:lol:

 

luluko κρατα γερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Επελεξα Τεχνολογικη γιατι σιχαινομουν τη Χημεια και δεν στοχευω πουθενα:lol:.Προσπαθω για το καλυτερο,χωρις υπερβολες, και μολις δω ποσα μορια εβγαλα θα κατσω να σκεφτω σοβαρα τι προοπτικες εχω.Μεχρι τωρα την παλευω μπορω να πω,αλλωστε αποδιδω καλυτερα υπο πιεση.Απλα η ρουτινα σχολειο-σπιτι-διαβασμα-γυμναστηριο-φροντιστηριο με εχει κουρασει.
Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στους φετινούς υποψήφιους και καλό στρώσιμο για διάβασμα να περάσετε σε καμιά καλή σχολή.Θέλει υπομονή και κουράγιο και μετά θα είστε λούφα,φοιτητική ζωή!:D

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το διαβασμα συνολικα για το πανεπιστημιο δεν εχει καμια σχεση με τις πανελληνιες και το λυκειο ουτε το επιπεδο δυσκολιας φυσικα...Απλα οι εξετασεις στο ΑΕΙ εχουν λιγοτερο αγχος.Οποτε μην τρελενεστε με τις εξετασεις αυτες σας περιμενει ακομα πολυ δουλεια....Καλη επιτυχια σε οσους δινουν ;)
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει συμφωνώ με τον kabamarou.Από την άλλη δεν είναι σαν την εξεταστική που δίνεις 3 φορές το χρόνο και σίγουρα οι πανελλάδικες είναι η πρώτη σοβαρή εξέταση των μαθητών

Link to comment
Share on other sites

απλά στο πανεπιστήμιο εξετάζουν πιο πολύ ΕΣΕΝΑ όχι το πόσο καλός είσαι στη παπαγαλία..τουλάχιστον εγώ εμπειρικά αυτό βλέπω

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

απλά στο πανεπιστήμιο εξετάζουν πιο πολύ ΕΣΕΝΑ όχι το πόσο καλός είσαι στη παπαγαλία..τουλάχιστον εγώ εμπειρικά αυτό βλέπω

 

+1 πεφτουν κατι ερωτησεις κρίσεως ονειρο:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Εδώ εμάς μας λέει "δε με ενδιαφέρει αν πήρατε βιβλία..δε με νοιάζει αν τα πάρετε και τα ανοίξετε δίπλα σας.. φέρτε τα να γράψετε με ανοιχτά βιβλία"

ε σε πληροφορώ απο τους 100 πέρασαν οι 22

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

σε μαθηματα με ανοιχτες σημειωσεις και βιβλια ειναι τα μεγαλα γελια...βαζουν πραγματικα περιεργα θεματα τα παπαγαλακια εκει δινουν λευκη κολλα.χρειαζεται καλο διαβασμα και κριτική σκεψη για να τα περασεις ή κωλοφαρδία...αλλα χιλιες φορες καλυτερο απο πανελλαδικες...

 

παιδι εσυ που εισαι τεχνολογικη ειναι αληθεια οτι σας το εβγαλαν το ΑΕΠ απο την υλη ή δεν εχεις ΑΟΘ?

Edited by cute_eyes
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου απαντησω, δεν δινω Οικονομια.

 

 

Και μια ερωτηση.Οταν δινατε εσεις οι παλιοι(:p) υπηρχαν μερες που δεν μπορουσατε να διαβασετε;Ισως να ειναι απο την κουραση αλλα τις 3 τελευταιες μερες δεν μπορω να συγκεντρωθω στο διαβασμα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πανελλήνιες για μένα ήταν ο,τι χειρότερο.. Οχι απο θέμα διαβάσματος,αλλά επειδή είναι έξω απο μένα ο τρόπος μελέτης αυτός.. Δε παπαγάλισα ποτέ μου,δεν μπορώ να το κάνω..Είναι άλλος ο τρόπος σκέψης..Στο πανεπιστήμιο ένιωσα "ευτυχισμένη".. Μου αρέσει οτι μπορεί πχ η εξέταση αντί για "αποστήθιση" του βιβλίου να`ναι ΜΙΑ ΤΑΙΝΙΑ ή άρθρα απο εφημερίδες και περιοδικά..

 

Δε ξέρω αν το εξέφρασα κατανοητά αυτό που ήθελα να πώ.. Θα δώσω ένα παράδειγμα που πραγματικά εμένα μου "ταιριάζει"..

Σε 3 μαθήματα απο τα 8 που δίνω εξεταστική έχω ήδη περάσει,και αυτό γιατί στο μεν πρώτο μάθημα είδαμε μια ταινία και πάνω σε αυτό γράψαμε πρόοδο (και Ω ΝΑΙ δεν ήταν εύκολο γιατί έπρεπε να "παντρευτεί" η ιστορική γνώση, οι γνώσεις για τις σχέσεις μεταξύ κρατών και η ταινία)..σε άλλο μάθημα μας έβαλε να μαζεύουμε τις εφημερίδες επι 10 κυριακές, εφημερίδες όλων των πολιτικών "στρατοπέδων" και να δούμε πως επηρεάζουν την κοινή γνώμη,πώς "δίνουν" μια είδηση για ενα γεγονός ακόμα και 2 εφημερίδες της ίδια πολιτικής τοποθέτησης..Κάτι αντίστοιχο γίνεται και για τα περιοδικά που ασχολούνται με την άμυνα και τη διπλωματία.. Επι 4 μήνες έπρεπε να παρακολουθούμε περίπου 10 περιοδικά,στο τέλος φτιάξαμε μια εργασία βασισμένη σε αυτά και η οποία έχει θέση εξετάσεων..

 

αυτή είναι η διαφορά,που εξηγώ και στην αδερφή μου και δε τη καταλαβαίνει (ίσως επειδή ακόμα είναι στη νοοτροπία του σχολείου).. η παπαγαλία και το "πρέπει" δεν έιναι γνώση..είναι μαρτύριο..για μένα τουλάχιστον

 

@lulukos και τώρα υπάρχουν μέρες..φυσικό είναι.πάντα θα συμβαίνει αυτό.. Στην εξεταστική πάντα μου συμβαίνουν τα καλύτερα πράγματα :p

Edited by virginia285

Εγώ πάντως -άω/ώ, και ας λέτε εσείς ό,τι θέλετε!!! Δε ζητώ, απλά νιώθω...και πολύ γουστάρω....;)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να σου απαντησω, δεν δινω Οικονομια.

 

 

Και μια ερωτηση.Οταν δινατε εσεις οι παλιοι(:p) υπηρχαν μερες που δεν μπορουσατε να διαβασετε;Ισως να ειναι απο την κουραση αλλα τις 3 τελευταιες μερες δεν μπορω να συγκεντρωθω στο διαβασμα.

ασχολιαστο...

λοιπον το εχω αντιμετωπίσει αυτο σχεδον καθε φορα που παω να ανοιξω βιβλιο..οταν περασα στη σχολη που επρεπε να ξεπεταξω 80 σελ. μπλαμπλα και αηδιες που δεν ειχα δει ποτε στη ζωη μου μεσα σε 2 μερες για την εξεταστικη το ελυσα το προβλημα με τον εξης τροπο:κλασικη μουσικη(μην τολμισεις να γελασεις:blink: ).με βοηθαει απιστευτα γιατι ειναι σαν να υπνοτιζει το μυαλο μου και να μενουν εξω οι κακες σκεψεις(videogames,καφεδες με παρεα,κουραση κ.α.) trust me πιανει 100%.ξεπετας την υλη σε χρονο μηδεν;)

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ομως ειναι πως το αντιμετωπιζεις;Να πω οτι για ενα διαστημα θα τα αφησω για να ξεκουραστω αποκλειεται.Σε 2-3 εβδομαδες βγαινει η υλη δεν υπαρχει καιρος για διαλειμματα.

 

Με προλαβες.Να αρχισω να κατεβαζω τα απαντα του Μοτσαρτ δηλαδη;:p

Edited by lulukos
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ομως ειναι πως το αντιμετωπιζεις;Να πω οτι για ενα διαστημα θα τα αφησω για να ξεκουραστω αποκλειεται.Σε 2-3 εβδομαδες βγαινει η υλη δεν υπαρχει καιρος για διαλειμματα.

 

Με προλαβες.Να αρχισω να κατεβαζω τα απαντα του Μοτσαρτ δηλαδη;:p

 

να μην τα αφήσεις,απλώς να μην εξαντλείσαι κιόλας!με την έννοια να κοιμάσαι,να τρως καλά κλπ(ακούγονται λίγο "συμβουλές μαμάς" αλλά παίζουν βασικό ρόλο για το εποικοδομητικό διάβασμα)

κράτα δυνάμεις για το τέλος.

ναι κατέβασε μότσαρτ,μπαχ,ό,τι θες:p κι εγώ πιστεύω ότι η κλασική και γενικά η χαλαρή μουσική βοηθάει πολύ.

ε και μετά πιέσου λίγο παραπάνω και θα ξανασυγκεντρωθείς!;)

 

δύσκολη περίοδος οι πανελλήνιες :cry:

Link to comment
Share on other sites

Με προλαβες.Να αρχισω να κατεβαζω τα απαντα του Μοτσαρτ δηλαδη;:p

 

Mozart Effect. :)

 

Προσωπικά και το λέω ειλικρινά, όταν διάβαζα άκουγα συνήθως Yanni (βλ. link). Δεν ξέρω αν βοήθησε, αλλά το πανεπιστήμιο το βγάλαμε. :p

This blessed plot, this earth, this realm, this England...

William Shakespeare: King Richard II Act 2, Sc 1

 

London is a state of mind

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...