Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους παιδια.Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα εαν γνωρίζει κάποιος πόσο θα μου κοστίσει ο εκτελωνισμός για ένα audi tt μοντελο 01 2005 αξιας 16,800 ευρω τα στοιχεια του αμαξιου αναλυτικα ειναι :

σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας

 

Sports car/Coupe, Used vehicle

Price:16,800 EUR

Mileage:50,500 km

Cubic Capacity:1781 cm³

Power:132 kW / 179 PS

Fuel Type:Petrol

Number of Seats:4

Fuel consumption combined: ca 8.1 l/100km

Fuel consumption (urban):ca 11.1 l/100km

Fuel consumption (extra-urban):ca 6.3 l/100km

CO2-Emissions combined:ca 194 g/km

Door Count: 2/3 Doors

Gearbox: Manual gearbox

Emission Class: Euro3

Emissions Sticker: 4 (Green)

First Registration: 01/2005

HU/AU:New

Climatisation:Automatic air conditioning

Manufacturer Colour Name:Ebonyschwarz metallic

Colour:Black metallic

 

οχι δεν ειναι του 2001. πρωτη κυκλοφορια ειναι του 01/2005.γιατι να ειναι ομως euro 3 ?

 

Μόνος σου το λές στο πρώτο σου πόστ οτι ειναι Euro3.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδια. Είμαι νέο μέλος και θα ηθελα μαθω πόσο θα μου κοστίσει ο εκτελωνισμός για ένα Μitsubishi L200 4x4 pick up 2006 με sticker euro4 green 2500cc diesell με 14200 ευρω απο Γερμανια, σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

ENDIAFEROME NA AGORASO ENA PEUGEOT 106 MONTELO TOU 92 ME 1300CC. TO AUTOKINITO EINAI STIN KATOXI TOU KSADERFOU MOU POU ITAN FITITIS STIN GERMANIA(EXEI GERMANIKA NOUMERA). DEN PSAXNO GIA KATI ANALOGO STIN ELLADA DIOTI TO SIGKEKRIMENO AUTOKINITO EINAI PARA POLI PROSEGMENO EXEI POLI LIGA XILIOMETRA KAI EINAI MIA SIGKEKRIMENI GRIGORI EKDOSI POU DEN EBGENE STIN ELLADA. DEN ME ENDIAFEREI AN SIMFEREI DEN ME ENDIAFEREI AN EINAI PALIO. 8ELO NA MA8O MONO AN GINETE NA EKTELONISTI. O KSADERFOS MOU, MOU EIPE OTI DEN GINETE NA EKTELONISTEI EPIDI EINAI MONTELO TOU 92(APO APOPSI PALEOTITAS). AN TELIKA GINETE NA EKTELONISTI POS MPOROUME NA IPOLOGISOUME PERIPOU TO KOSTOS OSTE AUTO TO AUTOKINITO NA KIKLOFOREI APOLITA NOMIMA??? 8A EKTIMOUSA TIN AMESI APANTISI KAPOIOU POU GNORIZEI DIOTI O KSADERFOS TO PAEI GIA PETAMA KAI PROSPA8O NA TON PROLABO.. :) EUXARISTO POLI

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο η εργοστασιακη του αξια.Εστω οτι το δινουν 1000 ευρω το τελος ταξινομισης ειναι 660 ευρω.Επισης πρεπει να προσθεσεις μεταφορικα και εκδοση πινακιδων στα εξοδα σου,υποθετω οτι στο δινει τσαμπα.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια z4 από Γερμανία.Γνωρίζει κάποιος πόσο θα μου βγει;τα στοιχεία είναι τα εξής:

Cabrio / roadster, Used vehicle

Price

Net:

13,866 EUR

 

VAT (19.00%):

2,634 EUR

 

Gross:

16,500 EUR

 

Negotiable

Mileage:

86,000 km

Construction Year:

2006

Power:

130 kW / 177 PS

Fuel Type:

Petrol

First Registration:

07/2006

Link to comment
Share on other sites

Επίσης αν κάποιος γνωρίζει και μου απαντήσει στην παραπάνω ερώτησή μου,αν γνωρίζει αν θα πληρώσω λιγότερα ή περισσότερα για το ίδιο μοντέλο με τα ίδια χιλιόμετρα και κυβικά αλλά τριών χρόνων παλιότερο.ευχαριστώ εκ των προτέρων...
Link to comment
Share on other sites

zacs

 

Des edw:

 

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

 

en sintomia prepi na vris tin ergostasiaki timi tu autokinitu,ekinis tis xronias.Xontrika an ipo8esume oti ine oso to timologio,dld 16500, 8a plirwsis to miso se teli taxinomisis an ine 2000 kivika- ke mexri 7/8/09 to miso tu misu dld kana 4500.Ipologise metafora kana 700-800, ton ektelonisti kana 300 ,pinakides ke sima.Episis na prosexis na xi pistopiitiko simorfosis,ke me tipota na min paris amaxi prin to 2004-2005,den simferi o ektelonismos tis perisoteres fores

Από την 1η Σεπτεμβρίου 2009, δεν θα επιτρέπεται η χρήση των «greeklish» καθώς επίσης και η γραφή τύπου SMS. Τα μηνύματα που έχουν γραφτεί με αυτήν την πρακτική θα διαγράφονται, χωρίς προειδοποίηση. Θα θέλαμε να σας παρακαλέσουμε να χρησιμοποιείτε ελληνικούς χαρακτήρες. Για περισσότερες πληροφορίες διαβάστε τη σχετική ανακοίνωση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..

ειμαι νεο μελος εδω και σχεδον ασχετος στο θεμα!

αν μπορει καποιος ας μου απαντησει σε καποιες απορειες που εχω...

σκεφτομαι να παω γερμανια μεχρι τελος του μηνα...

 

με ενδιαφερει c200 sportscoupe - clk 200 coupe - bmw 318 ci - slk200 - Z3

(την αγορα τις γερμανιας την ξερει καποιος καλα?αυτα τα αυτοκινητα μπορει να τα βρω 7000-7500 euro?ειδα στο mobile.de απο εκει ξεκινανε...μηπως αν παω εκει θα βρω και αλλα πιο πολλα αυτοκινητα απο το site?)

 

1) το αυτοκινητο πρεπει να ειναι euro4 ωστε να μην επιβαρυνθει με προσθετους φορους σωστα?

2) σε περιπτωση που ειναι euro4 και ειναι μοντελο 1999-2000-2001 εχει επιβαρυνση η οχι?

3) ποια η διαδικασια με την σειρα... απο την στιγμη που επιλεξω καποιο αυτοκινητο απο γερμανια...τι κανω μετα? (σκεφτομαι να παω εγω εκει και να γυρισω οδικος και ρωταω τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω για να μην την πατησω)

 

ευχαριστω εκ των προτερων....

Link to comment
Share on other sites

1) Ναι

2) Υπάρχουν αυτοκίνητα αυτής της περιόδου που αν δεις τις εκπομπές καυσαερίων τους καλύπτουν το Euro 4, όμως από τα εργοστάσια είχαν ταμπέλα Euro 3 (αυτό απαιτείτο τότε). Κανονικά λαμβάνεις κάποιου είδους βεβαίωση από τη Γερμανία για τις εκπομπές καυσαερίων και αυτήν πας στο τελωνείο.

Λογικά ό,τι λέει αυτή η βεβαίωση θα λάβει υπ'όψιν του το τελωνείο.

3) Αγόρασε από Γερμανό έμπορο ή από αντιπροσωπεία και νομίζω αυτοί θα ξέρουν να σε κατευθύνουν πλήρως. Κάθε χρόνο εισάγονται στην Ελλάδα πολλές δεκάδες χιλιάδες μεταχειρισμένα από Γερμανία βλέπεις...

 

Εdit: Εννοείται πως μόνο το Euro 4 μετράει και όχι η χρονολογία

Εdit2: Για τα διαδικαστικά δείτε και αυτό http://www.auto24.gr/html/ent/569/ent.32569.asp αν και κατά τα άλλα είναι παλαιό άρθρο, προ μείωσης τέλους ταξινόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν ξέρεις ούτε τα βασικά ,θα σου πρότεινα να μην το δοκιμάσεις μόνος σου ούτε κατα διάνοια να πας μόνος σου για να φέρεις αμάξι.Αν σε ενδιαφέρει σοβαρα ,αναθεσε το σε κάποιον επαγγελματια του χώρου.Θα δώσεις πχ 1000€ παραπάνω αλλα ίσως γλυτώσεις πολλά περισσότερα απο πράγματα που δεν ξέρεις.

Αν πάντως επιμένεις ,ξεκίνα να διαβάζεις το παρόν θέμα.Εχεις και λινκς για περαιτέρω ενημέρωση και τις απαντήσεις στις ερωτήσεις σου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Συγχαρητήρια έχετε κάνει φανταστική δουλειά πάνω σε αυτο το θέμα γιατί υπάρχει πολύς κόσμος που δεν ξέρει τι του γίνεται!!!

Εδώ και κάποια χρόνια δουλεύω Ιταλία και 1/11/2008 αγόρασα ένα Mitsubishi LANCER EVO 'X'. Η αξία του εκεί ήταν 40.000€. Η ερώτηση μου είναι, μπορώ να το φέρω ποτέ στην Ελλάδα με ελληνικές πινακίδες? Κόστος? Επίσης υπάρχει κανένα πρόβλημα τώρα που το έχω φέρει και το κυκλοφορώ εδώ με Ιταλικές πινακίδες? Κάπου άκουσα οτι μέχρι κάποια ημερολογιακή προθεσμία μπορεί να κάτσει εδώ και μετά το κατασχέτουν άμα με σταματήσουν. Ισχύει? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα. Συγχαρητήρια έχετε κάνει φανταστική δουλειά πάνω σε αυτο το θέμα γιατί υπάρχει πολύς κόσμος που δεν ξέρει τι του γίνεται!!!

Εδώ και κάποια χρόνια δουλεύω Ιταλία και 1/11/2008 αγόρασα ένα Mitsubishi LANCER EVO 'X'. Η αξία του εκεί ήταν 40.000�. Η ερώτηση μου είναι, μπορώ να το φέρω ποτέ στην Ελλάδα με ελληνικές πινακίδες? Κόστος? Επίσης υπάρχει κανένα πρόβλημα τώρα που το έχω φέρει και το κυκλοφορώ εδώ με Ιταλικές πινακίδες? Κάπου άκουσα οτι μέχρι κάποια ημερολογιακή προθεσμία μπορεί να κάτσει εδώ και μετά το κατασχέτουν άμα με σταματήσουν. Ισχύει? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

 

Εφόσον εμφανίζεσαι ως μόνιμος κάτοικος εξωτερικού, μπορείς να το κυκλοφορήσεις εδώ για 6μήνες το χρόνο.

Εδώ, εφόσον το αυτοκίνητο έχει διανύσει και περισσότερα από 6.000χλμ. θα πληρώσεις φόρο 20% επί μιας τιμής μάλλον ελαφρώς μειωμένης σε σχέση με τα 40.000 που το αγόρασες. Άρα κάτι λιγότερο από 8.000 ο φόρος συν πινακίδες, τέλη κλπ. που λογικά θα φέρουν το τελικό ποσό λίγο πάνω από τις 8.000.

Link to comment
Share on other sites

Σημειωτέον,ότι εφόσον θεωρείσαι και στα χαρτιά κάτοικος εξωτερικού κυκλοφορείς το αμάξι εδώ όπως είπε ο φίλος παραπάνω,αλλά κάθε έξι μήνες πρέπει να το παρουσιάζεις εκεί,αλλά και πάλι κάτι χαρτιά αν κάνει εκεί με το υπουργείο μεταφορών είσαι οκ.Θέλει ψάξιμο.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ, ΒΡΗΚΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ PORSCHE BOXSTER S 05 ΜΕ ΕΥΡΟ 4 ΣΕ ΤΙΜΗ 34500.ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΦΠΑ.ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΤΕΡΙΣΚΟΣ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΖΙ?ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
Link to comment
Share on other sites

Σημειωτέον,ότι εφόσον θεωρείσαι και στα χαρτιά κάτοικος εξωτερικού κυκλοφορείς το αμάξι εδώ όπως είπε ο φίλος παραπάνω,αλλά κάθε έξι μήνες πρέπει να το παρουσιάζεις εκεί,αλλά και πάλι κάτι χαρτιά αν κάνει εκεί με το υπουργείο μεταφορών είσαι οκ.Θέλει ψάξιμο.

 

Και άμα είσαι κάτοικος εντός Ε.Ε. ισχύει το ίδιο ;

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ.Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ, ΒΡΗΚΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΑΠΟ ΙΔΙΩΤΗ PORSCHE BOXSTER S 05 ΜΕ ΕΥΡΟ 4 ΣΕ ΤΙΜΗ 34500.ΔΕΝ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΦΠΑ.ΝΑ ΥΠΟΘΕΣΩ ΟΤΙ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΤΕΡΙΣΚΟΣ ΣΤΗΝ ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΑΖΙ?ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΕΙ ΤΕΛΙΚΗ ΤΙΜΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ?ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΤΟ ΦΕΡΩ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

 

Yπολόγιζε χονδρικά ~10.000 για τον εκτελωνισμό.

Link to comment
Share on other sites

nickolas84 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. Ο ΜΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΓΙΑ ΟΛΑ 48000.ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΦΕΡΩ Η' ΟΧΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Link to comment
Share on other sites

nickolas84 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. Ο ΜΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΓΙΑ ΟΛΑ 48000.ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΦΕΡΩ Η' ΟΧΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

φιλε μου fotis_21 επειδη ενδιαφερει και μενα το συγκεκριμενο αμαξι αλλα εγω δε διαθετω τοσα χρηματα δες αυτη τη σελιδα που βρηκα ενα Αθηνα και δε χρειαζεται να ανεβεις Γερμανια, αν διαθετεις εσυ τα χρηματα φυσικα.... http://athenswagen.car.gr/cars/view/289975/

και αυτο http://athenswagen.car.gr/cars/view/296711/

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου fotis_21 επειδη ενδιαφερει και μενα το συγκεκριμενο αμαξι αλλα εγω δε διαθετω τοσα χρηματα δες αυτη τη σελιδα που βρηκα ενα Αθηνα και δε χρειαζεται να ανεβεις Γερμανια, αν διαθετεις εσυ τα χρηματα φυσικα.... http://athenswagen.car.gr/cars/view/289975/

και αυτο http://athenswagen.car.gr/cars/view/296711/

 

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΣΟΥ.ΚΟΙΤΑΞΑ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ ΑΥΤΑ.ΘΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΕΡΑΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ 280 HP ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ.ΑΥΤΑ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΟΣΤΙΖΟΥΝ ΑΠΟ 54000 ΚΑΙ ΑΝΩ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

nickolas84 ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. Ο ΜΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΓΙΑ ΟΛΑ 48000.ΜΕ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΩ Ο ΙΔΙΟΣ ΝΑ ΤΗΝ ΦΕΡΩ Η' ΟΧΙ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Nομίζω πως πηγαίνοντας μόνος θα εξοικονομήσεις 2000-3000 ευρώ (έχοντας αφαιρέσει και τα δικά σου έξοδα φέρνοντάς το).

Link to comment
Share on other sites

ειμαι καινουργιος εδω και αν μπορουσατε για μια βοηθεια.μενω γερμανια και εχω αυτοκινητο που αγορασα καινουργιο το 2006 με συμφερει να το εκτελωνισω τωρα ή να το εκτελωνισω σε 2 ή 3 χρονια απο τωρα (οταν θα ειναι 5ετιας ή 6ετιας);
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...