Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορούμε να ρισκάρουμε αν θα ελέγξουν τον πατέρα του φίλου μου ή όχι ή να έχει άγχος ο άνθρωπος για το πόσα χιλιόμετρα θα κάνει τον χρόνο... Εγώ ρώτησα πόσο περίπου θα κοστίσει το τελωνείο γιατί τον ενδιαφέρει πολύ το συγκεκριμένο αυτοκίνητο και θέλουμε να γίνει κάποια κίνηση μέσα στο καλοκαίρι.
Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Τελικά για τις φοροαπαλλαγές των ομογενών ουτε συζήτηση.

 

Μου αρέσει που το είχαν κάνει και μεγάλο θέμα οι Εφημερίδες. Τώρα κανένας δεν ασχολείται.

 

Μεγάλες ασάφειες

Link to comment
Share on other sites

 

τελικα εκτος απο ατομα μετοικουντα η με αναπηρια θα υπαρξη αλλου φοροαπαλλαγη:confused: ?&αν ναι στα καινουργια η στα μεταχειρησμενα αυτοκινητα?κατι εχει ακουστει για τα καινουργια οτι θα μπορουμε να παιρνουμε απο χωρα της Ε.Ε. χωρις να πληρωσουμε φορους!θα ισχυσει τελικα κατι τετοιο?

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

 

ΡROSPATHW NA KATALAVW TI AKRIVWS ENOEI O NOMOS GIA METOIKOUNTES...MHPWS KATALAVENEI KAPOIOS NA MOU EKSIGISEI? STO ARTHRO 6, SELIDA 3073 LEI KATI GIA AUTOKINITA POU EXOUN ERTHEI MEXRI TIS 31/12/2007 YPAGONTAI STIN PALIA FOROLOGIA. AUTO KATALAVENETE? DLD AN KATATHESW TWRA TA XARTIA MOU GIA METOIKESIA POTE MPORW NA FERW TO AUTOKINITO???? HELP PLEASEEEEEE

Link to comment
Share on other sites

 

1. Κατ αρχήν ο φόρος που πληρώνεις κάθε χρόνο με το Registration είναι ο λεγόμενος Registration Tax και δεν τους ενδιαφέρει.

 

Αυτό που χρειάζεσαι είναι το Sales Tax το οποίο πληρώνεις πριν την παραλαβή των πινακίδων απο το State DMV( Departement of Motor Vehicles). Άμα έχεις πάρει το αυτοκίνητο απο Dealer τότε τις περισσότερες φορές αυτός εισπράτει τον φόρο για λογαριασμό του state. Αυτου που θα σου έλεγα να κάνεις είναι να ψάξεις στο Web Site του DMV στο State το οποίο ανήκεις και να ζητήσεις το λεγόμενο "Proof of Sales Tax Payment". Δές παρακάτω για παραδειγμά απο το Connecticut DMV.

 

http://www.ct.gov/dmv/cwp/view.asp?a=809&q=244640&dmvNavDLTEST=|43219|

 

2. Αμά το συγκεκριμένο αμάξι δεν έχει κυκλοφορήσει Ελλάδα η δεν το έχει εκτελωνίσει άλλος πριν απο εσένα τότε θα χρειαστείς το CoC (Certificate of Comformity) το οποίω δηλώνει τις προδιαγραφές του αμαξιού πχ Αμάξωμα, βάρος επίπεδα θορύβου, κατανάλωση κτλ. Αυτό το κείμενο είναι περίπου 20-30 σελλίδες και μπορείς να προμηθευτείς απο τον κατασκευαστή(Στείλε του κανά E-mail να σου πούνε). Αλλά και αυτό το χαρτί να έχεις πάλι θα πρέπει να περάσεις ΚΤΕΟ για κάρτα καυσαερίων.

 

3. Ο Πίνακας για την CIF που χρισιμοποιούν στα τελωνία είναι ΕΔΩ

 

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/MIN_MAX_OXHMATA_2005_2006.zip

 

Απο ότι ισχύει μέχρι τώρα το πολύ να πληρώσεις το 20% του ωφειλώμενου φόρου δηλαδή: 18,500 - 9,620( 52% Μείωση λόγο παλαιότητας)

= 8,880 * 0.5 (Για >2,000κκ και λόγο καινούργιων προδιαγραφών ρύπων)

= 4,440 Ωφειλώμενο φόρος

 

Με την μετοικεσία θα πληρώσεις το 20% αυτου του φόρου δηλαδή το τελικό

ποσό θα είναι περίπου $890 και βάλε άλλα $300 για διαφόρα. Δηλαδή με 1,200 καθάρρησες

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ: Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να αλλάξει ο τελωνιακός κώδικας μέσα στο καλοκαίρι με αποτέλεσμα τα αυτοκίνητα πριν το 2005 να θεωρούνται προηγούμενων διατάξεων ρύπων με αποτέλεσμα ο φόρος να γίναι 142%. Για παράδειγμα στην δικία σου περίπτωση ο ωφειλώμενος φόρος θα είναι 12,609:cry: ( $2,600 ) με μετοικεσία.

 

Το καλό είναι οτι με τον νέο "τελωνειακό κώδικα" εξετάζεται και πλήρης κατάργηση του φόρου για τους μετοικούντες οπότε μην ιδρώνεις :D

 

http://www.4troxoi.gr/index.php?cat_id=31&page_id=5259

 

Εκλογές έρχονται .....θα δώσουν πακέτο.....

 

Φιλε σε υπερευχαριστω:respect:

Η ΠΙΟ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΟΤΕΡΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ....οπως ευχαριστω και ολους σας.

Ο πινακας CIF ειναι ολα τα λεφτα!!

Απο σημερα μπενω στο ψαξιμο για το "Ptoof of sales taxes" kai to "Certificate of comformity"

Thanks a lot.

OOOO ΑΡΗ Σ'ΑΓΑΠΩ

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes..._2005_2006.zip

 

αυτος ο πινακας δηλαδη δειχνει τις τιμες cif των αυτοκινητων?&αν ναι γιατι λεει μικροτερη φορολογητεα αξια&μεγαλυτερη ενω στην ουσια ειναι ιδιες?:wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Gia osous endiaferontai gia metoikesia.....Epsaksa to thema, to nomosxedio gia anamorfosi tou telwneiakou nomou opws anaferthike prin, psifistike stis 28-6-2007 kai ola ta autokinita twn metoikountwn aneksartitws kyvismou apalasontai apo to telos taksinomisis efoson einai stin katoxi tous 6 mines prin ypovaloun ta dikaiologitika tous sto prokseneio.
Link to comment
Share on other sites

paidia egw akousa oti prin tis ekloges paizi na katargithi o foros gia ta aftokinita etsi oste na mporis na katevazis aftokinito apo exoteriko xoris na plironis edw foro opos tora. Opos exai ginei stis proigoumenes ekloges pou ixan katargisi ton foro sta aftokinita pou kostizoun 50.000e ergostasiaki timi makari na gini gia na doume kai emeis kamia xara
Link to comment
Share on other sites

Gia osous endiaferontai gia metoikesia.....Epsaksa to thema, to nomosxedio gia anamorfosi tou telwneiakou nomou opws anaferthike prin, psifistike stis 28-6-2007 kai ola ta autokinita twn metoikountwn aneksartitws kyvismou apalasontai apo to telos taksinomisis efoson einai stin katoxi tous 6 mines prin ypovaloun ta dikaiologitika tous sto prokseneio.

 

Αμην....

 

Ισως να μπενω σε αλλων αμπελια:cry: αλλα μειπως ξερετε τι πεζεται για την αδειοδωτηση ριμουλκησης σκαφους απο φορτηγακι

pick up..

Εχω ακουσει κατι για απαγορευση ελξεως σκαφους !!!

Αυτο υσχηει για τα επγγελματικα μονο η για ολα τα φορτηγακια?

 

Ευχαριστω

OOOO ΑΡΗ Σ'ΑΓΑΠΩ

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

gia se olous.mhpws kserete na mou peite poso paei to telwneio gia mini cooper 2003 montelo,chilli ekdosh??kai mia mercedes pali 2003,coupe me poli liga extra.h timh tou mini cooper einai 14 xiliarika kai tis mercedes 19.ean kapoios mporei na bohthisei,tha perimenw apanthsei.
Link to comment
Share on other sites

meta to eida,se eyxaristoume poly filaraki.**** tous pinakes.alla re file kai egw ayto den katalaba akribws thn elaxisth kai megisth forologia.dhladh aytes oi times einai to megisto poso pou mporei na ftasei to telwneio???gia pes mas ligo.
Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για να δω αν κατάλαβα καλά.

 

Φέρνω ένα αυτοκίνητο 3000 κυβικά από Γερμανία. Αρα έχω φόρο 50% , σωστά?

 

Ομως το αυτοκίνητο είναι του 2004 μοντέλλο. Αρα έχω έκπτωση παλαιότητας 28% σωστά?

 

Δηλαδή η επιβάρυνση είναι 22% για το φόρο?

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

Gia osous endiaferontai gia metoikesia.....Epsaksa to thema, to nomosxedio gia anamorfosi tou telwneiakou nomou opws anaferthike prin, psifistike stis 28-6-2007 kai ola ta autokinita twn metoikountwn aneksartitws kyvismou apalasontai apo to telos taksinomisis efoson einai stin katoxi tous 6 mines prin ypovaloun ta dikaiologitika tous sto prokseneio.

 

 

Me endiaferei para poly to thema! Mporeis na doseis perisoteres plirofories??

Apo pou vrikes esy tis plirofories aftes? Yparxeis mipos kapoio keimeno poy na ta anaferei ola afta???

 

Thanxs

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση για να δω αν κατάλαβα καλά.

 

Φέρνω ένα αυτοκίνητο 3000 κυβικά από Γερμανία. Αρα έχω φόρο 50% , σωστά?

 

Ομως το αυτοκίνητο είναι του 2004 μοντέλλο. Αρα έχω έκπτωση παλαιότητας 28% σωστά?

 

Δηλαδή η επιβάρυνση είναι 22% για το φόρο?

 

Έχεις ένα αυτοκίνητο που πήρες 9.000 αλλά η εργοστασιακή αξία του είναι 12.800.

Στο 12.800 έχει "έκπτωση" λόγω παλαιότητας 28% άρα το υπουργείο θεωρεί ότι το αυτοκίνητο αξίζει 10.000 και σου ζητά 5.000 (το 50%) ως φόρο.

 

Αν το αυτοκίνητο το είχες αγοράσει 13.000 τότε θα πλήρωνες φόρο 6500 (το 50%).

Link to comment
Share on other sites

μια ερώτηση για το τελεωνείο....

 

είμαι Ιταλία

θα αγοράσω αυτοκίνητο κ θα το κρατήσω 1 χρόνο Ιταλία

θέλω να του βάλω ηχοσύστημα

dvd ενισχυτές κτλ κτλ

 

 

τα εξτρά αυτά θα υπολογιστούν για την αξία στο τελωνείο σαν είδη πολυτελείας (αφού δεν θα αναφέρεται στο τιμολόγιο μιας κ δεν έχουν καμία σχέση με την αρχική αγορά)

ή να περιμένω να τα βάλω μετά το τελωνείο (1 χρόνο μετά δηλαδή)

??

EINAI TRELOI AYTOI OI GALATES
Link to comment
Share on other sites

dhladh re arxhge exoume ena s2000 pou kanei 15 xiliarika kia einai 2002 montelo.poso tha einai o foros kai genika to telwneio.pes mou re nicola....

 

Επειδή το έχω ρωτήσει, υπολόγιζε κάτι κοντά στις 7000.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ένα αυτοκίνητο που πήρες 9.000 αλλά η εργοστασιακή αξία του είναι 12.800.

Στο 12.800 έχει "έκπτωση" λόγω παλαιότητας 28% άρα το υπουργείο θεωρεί ότι το αυτοκίνητο αξίζει 10.000 και σου ζητά 5.000 (το 50%) ως φόρο.

 

Αν το αυτοκίνητο το είχες αγοράσει 13.000 τότε θα πλήρωνες φόρο 6500 (το 50%).

 

 

Ευχαριστώ πολύ. :)

Has anyone really been far even as decided to use even go want to do look more like?
Link to comment
Share on other sites

διαβαζω τα οσα χρησιμα γραφετε και προσπαθω να βγαλω μια ακρη...

στον ΠΙΝΑΚΑ ΕΛΑΧΙΣΤΗΣ & ΜΕΓΙΣΤΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΕΛΩΝΙΣΘΕΝΤΩΝ ΟΧΗΜΑΤΩΝ οι τιμες διαμορφωνονται και με βαση την χρονολογια...δηλαδη αλλη τιμη δινει για το ιδιο αυτοκινητο στα ετη 2006 και 2005 πχ...

τι νοημα εχει να υπολογισω τη Κλίμακα απομείωσης για τα μεταχειρισμένα επιβατικά οχήματα αναλογα με τα ετη;;;

αναφερομαι στην παρακατω σελιδα

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

 

thanx

Across the satellite beams Across the oceans or seas

To the lighthouse I could be I see some soldiers with guns

And they are killing for fun They are killing to entertain me

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πληροφορίες, το Υπουργείο Οικονομικών αναμένεται να ξεκαθαρίσει σύντομα με την κατάθεση ειδικής τροπολογίας στη Βουλή, την τελωνειακή ασάφεια που υπάρχει για τα διπλοκάμπινα αυτοκίνητα, η οποία θα περιλαμβάνει επιτέλους αντικειμενικά κριτήρια για τον χαρακτηρισμό τους. Έτσι, θα ξεδιαλύνει πλέον ποια τετρακίνητα οχήματα είναι επιβατικά τύπου τζιπ και ποια προορίζονται για αγροτική ή επαγγελματική χρήση.

 

Η απελευθέρωση της χρήσης των συγκεκριμένων οχημάτων αποφασίστηκε πριν λίγους μήνες σαν «μέτρο ενίσχυσης των αγροτών», αφού μέχρι τότε κάθε αγροτική οικογένεια ήταν αναγκασμένη εκτός από το κλασικό διθέσιο αγροτικό να διατηρεί κι ένα επιβατικό αυτοκίνητο, προκειμένου να μετακινείται και εκτός χωραφιού.

 

Όμως, η τελωνειακή ασάφεια επί του θέματος επέτρεπε σε ορισμένα τελωνεία να χαρακτηρίζουν τα αγροτικά οχήματα ως επιβατικά «τζιπ», με αποτέλεσμα να επιβαρύνονται φορολογικά με την επιβολή –άδικα- υψηλότερου τέλους ταξινόμησης.

 

:!: :confused: :confused:

OOOO ΑΡΗ Σ'ΑΓΑΠΩ

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με πληροφορίες, το Υπουργείο Οικονομικών αναμένεται να ξεκαθαρίσει σύντομα με την κατάθεση ειδικής τροπολογίας στη Βουλή, την τελωνειακή ασάφεια που υπάρχει για τα διπλοκάμπινα αυτοκίνητα, η οποία θα περιλαμβάνει επιτέλους αντικειμενικά κριτήρια για τον χαρακτηρισμό τους. Έτσι, θα ξεδιαλύνει πλέον ποια τετρακίνητα οχήματα είναι επιβατικά τύπου τζιπ και ποια προορίζονται για αγροτική ή επαγγελματική χρήση.

 

Η απελευθέρωση της χρήσης των συγκεκριμένων οχημάτων αποφασίστηκε πριν λίγους μήνες σαν «μέτρο ενίσχυσης των αγροτών», αφού μέχρι τότε κάθε αγροτική οικογένεια ήταν αναγκασμένη εκτός από το κλασικό διθέσιο αγροτικό να διατηρεί κι ένα επιβατικό αυτοκίνητο, προκειμένου να μετακινείται και εκτός χωραφιού.

 

Όμως, η τελωνειακή ασάφεια επί του θέματος επέτρεπε σε ορισμένα τελωνεία να χαρακτηρίζουν τα αγροτικά οχήματα ως επιβατικά «τζιπ», με αποτέλεσμα να επιβαρύνονται φορολογικά με την επιβολή –άδικα- υψηλότερου τέλους ταξινόμησης.

 

:!: :confused: :confused:

 

Ο νέος τελωνειακός κώδικας που θα δοθεί την ερχόμενη εβδομάδα για δημόσια διαβούλευση ξεκαθαρίζει οριστικά το καθεστώς με τα «διπλοκάμπινα» οχήματα, για τα οποία υπάρχουν ακόμη ασάφειες στον ισχύοντα νόμο αν είναι αγροτικά ή ιδιωτικής χρήσης επιβατικά αυτοκίνητα. Συγκεκριμένα, καθορίζονται τα εξής νέα κριτήρια για το χαρακτηρισμό αυτοκινήτων ως «διπλοκάμπινων»: Α) μήκος καρότσας μεγαλύτερο του 50% της απόστασης μεταξύ των εμπρός και πίσω τροχών. Β) ωφέλιμο φορτίο μεγαλύτερο αυτού των επιβατών. Εφόσον πληρούν τα παραπάνω κριτήρια, τα «διπλοκάμπινα» θα φορολογούνται με τους χαμηλότερους συντελεστές που ισχύουν για τα φορτηγά, αλλιώς θα φορολογούνται με ειδική κλίμακα συντελεστών τέλους ταξινόμησης, που θα διαμορφώνονται με βάση τα ποσοστά επί των συντελεστών τέλους ταξινόμησης που ισχύουν για τα επιβατικά αυτοκίνητα.

 

Episeis

OOOO ΑΡΗ Σ'ΑΓΑΠΩ

ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ

ΕΧΩ ΤΟΝ ΘΕΟ

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμαθε κανενας τι εγινε τελευταια με το τελωνιο?Ελεγαν μεσα στο ιουνιο ειχε δικαστηριο η Ελλαδα, ξερει κανεις νεοτερα?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...