Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

Ρε παιδια εχω ζαλιστει να διαβάζω όλες τις σελιδες αλλά νομίζω οτι αυτό δεν το βρήκα πουθενά: ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΦΟΡΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΓΙΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΚΙΝΗΤΑ?

Τα ποσοστά που λέτε (πχ 30% για 1800κε) ισχυουν αν κατάλαβα καλα μόνο για βενζινοκίνητα. Επισης ενα γενικό συμπέρασμα είναι οτι αξιζει να φερεις απο Γερμανια μονο αν βρεις καποια πολυ καλη ευκαιρια. Ομως εκει μόνο πετρελαιοκινητα είναι σούπα και μπορείς να βρεις καποια "σκοτωμένα" απο ιδιώτες (οχι μαντρες).

Ειμαι απο επαρχια και η απαγορευση diesel σε Αθηνα - Θεσ/νικη με αφηνει σχεδον αδιαφορο...

Ενδιαφερομαι για ελαφρως μεταχειρισμενο οικογενειακο 1600-2000κε (mondeo,passat,A4,316,superb..) ωστε η τελικη του να μου βγει καπου 5000 ευρω λιγοτερο απ'οτι εδω το ιδιο η το αντιστοιχο σε βενζινη καινουριο.

Το βλέπετε ρεαλιστικό?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σε προσβαλω, για πιον λογο να παρεις πετρελεο σε τοσο λιγα κυβικα; Δεν καινε πολα αυτα τα αμαξια. Τεσπα, εσυ διαλεγεις, και αμα εισαι συγουρος δεν υπαρχει λογος να προσπαθεισω να σε μεταπισω. Για τα πετρελεοκινιτα δεν ξερω να σου πω με συγουρια αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι το ιδιο. Για καλο και για κακο παρε τηλ στο 2104536532 και ρωτα τους, ειναι η υπιρεσια αξιων. Αλλα ρωτα τους για συγκεκριμενο αμαξι να σου πουνε ακριβος ποσο θα παει
Link to comment
Share on other sites

Kalispera se olous apo Italy !...

einai ta dyo parapanw aytokinita pou einai se polu kali katastasi kai pouliountai stis exis times :

LEXUS IS 200 2002 11 000 EURO

Cherokee 3.7 L Renegate L 2002 14 000 EURO

 

Ti gnwmi exete? Xerete mipws poso peripou tha ftasei i timi tous meta ton ektelonismo ?

 

Ti lete aksizei kanena apo ta dyo gia proswpiki agora i kai metapolisi ?

Advantages/Disantvantages ? ti lete ..

Eyxaristw gia tis apantiseis sas alla kai gia ton xrono sas !

Kalo s/k

 

 

Kαλές τιμές και τα 2. Τα τέλη για το Jeep είναι 50% και για το IS200 40%.

Ρώτα και εσύ στο 2104536532 να σου πουν ακριβές ποσό (μιας και μπορεί η αξία των οχημάτων στους καταλόγους τους να είναι μεγαλύτερη από την τιμή στην οποία τα αγοράζεις και φορολογούνται πάντα με τη μεγαλύτερη εκ των 2 αξιών).

Για μεταπώληση συμφέρουν πιο πολύ τα Audi 1,8T και οι 4κύλινδρες κομπρέσσοορ Mercedes μιας και πληρώνουν φόρο 30% για εισαγωγή και κρατούν καλή μεταπωλητική αξία!

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να θελω να σε προσβαλω, για πιον λογο να παρεις πετρελεο σε τοσο λιγα κυβικα; Δεν καινε πολα αυτα τα αμαξια. Τεσπα, εσυ διαλεγεις, και αμα εισαι συγουρος δεν υπαρχει λογος να προσπαθεισω να σε μεταπισω. Για τα πετρελεοκινιτα δεν ξερω να σου πω με συγουρια αλλα εχω την εντυπωση οτι ειναι το ιδιο. Για καλο και για κακο παρε τηλ στο 2104536532 και ρωτα τους, ειναι η υπιρεσια αξιων. Αλλα ρωτα τους για συγκεκριμενο αμαξι να σου πουνε ακριβος ποσο θα παει

 

Φιλε resurection_boy, μα φυσικά ο μόνος λόγος είναι η τιμή.

Νομίζω οτι ένα με πετρέλαιο θα πρεπει να ειναι περιπου 300 κε παραπανω απο ενα αντιτοιχο με βενζινη ωστε να εχει παραπλησιες επιδοσεις (ιππους, επιταχυνσεις). Εγω θα ηθελα ενα 1600αρι βενζινη ή ενα 1900 πετρελαιο.

Πχ το passat κυκλοφορει στην Ελλαδα απο 1.6 με 115 ιππους και το "αντιστοιχο" που βλέπω στη Γερμανια σε πετρελαιο 1.9 με 105 ιππους (απ'όσο ξερω στη Γερμανια εχουν τυπικα λιγοτερους ιππους επειδη φορολογουνται με βαση αυτους, σε αντιθεση με την Ελλαδα που γινεται το ιδιο με τα κυβικα)

Ασχετως με το ποσο καιει το πετρελαιο, η τιμη αγορας του μεταχειρισμενου πχ 2500κε θα ειναι πολυ μεγαλυτερη-απαγορευτικη για μενα.

Δεν ειμαι καθολου σχετικος με αυτα, παρακαλω εαν καπου εχω λαθος διορθωστε με

Link to comment
Share on other sites

Geia sas..Meta apo tin anagnosi olou tou topic thelo na doso sigxaritiria se olous gia ti poli kali douleia k tis polles(orthes) plirofories sas..

Endiaferomai gia tin agora enos Smart 600-700 kivika,montelo meta 2001..Vrisko ti lisi tis eisagogis apo Germania oikonomiki alla to sigouro einai pos thelei poli psaximo ekei gia na vreis "kalo" autokinito..Sxedon ola exoun gurismena xiliometra k einai pliros fagomena..Apla se mia ereuna pou kano tha ithela na matho an telika axizei na fero monos mou ena tetoio autokinito apexo asxeta apo tin katastasi pou tha vriskete auto k poso peripou tha einai to kostos tou..Euxaristo ek ton proteron!Perimeno tis apopseis sas..

Link to comment
Share on other sites

@gooddancer70 Δεν ειμαι συγουρος οτι το καταλαβα σωστα.

 

@thimios7 Δεν ξερω τιμες για Smart παο Ελλαδα για να μπορω να σου πω αλλα θα πρεπει να το βρεις πολυ πιο φτηνο γι ανα αξιζει, και σε αυτοκινιτα που αυτης της τιμης δεν πευοι και πολυ η τιμη.Αν υπολογισεις το εισιτιριο να πας, τα εξοδα που θα κανεις εκει, της βενζινες για να ερθεις, καπιο ξενοδοχιο κλπ θα χρειαστεις συνολικα κανα χιλιαρικο το λιγοτερο. Οποτε βαλε και αυτο μεσα στην τιμη.

Link to comment
Share on other sites

Endiaferomai gia tin agora enos Smart 600-700 kivika,montelo meta 2001..Vrisko ti lisi tis eisagogis apo Germania oikonomiki alla to sigouro einai pos thelei poli psaximo ekei gia na vreis "kalo" autokinito..Sxedon ola exoun gurismena xiliometra k einai pliros fagomena..

 

Αδικα θα κουραστείς. ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ... για four4 ίσως και να βρεις κάτι. Το φορ2 ξέχνα το.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
θα μπορούσε να μου πει κάποιος αν φέρω μοτερ αυτοκινήτου 1600cc (1997)που κοστίζει 2300 Εuro απο Αμερική, πόσο θα πληρώσω στο τελωνείο Πειραιά;
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι παιζει ακριβος φιλε, αλλα νομιζω θα σου παεει αλλα τοσα, οποτε συμφαιρει καλυτερα να το παρεις απο εδω
Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο ΣΤ' τελωνείο Πειραιά που βρίσκεται πηγαίνοντας στο Πέραμα στην υχθιόσκαλα και ρώτησα εκτελωνιστή πόσο είναι οι φόροι για το 318 κάμπριο 2003 μοντέλο. Μου είπε πως είναι 8000 ευρώ περίπου για την φουλ χτρα έκδοση.

 

Επίσης ρώτησα τι ισχύει γαι πολύτεκνους. Μπορούν να φέρουν ένα αμάξι μέχρι 2000 κυβικά χωρίς να πληρώσουν ευρωλεπτό σε φόρο αλλά για μία μόνο φορά. Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται είναι 6 και είναι πολύ εύκολο να μαζευτούν.

1)Βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης από τον Δήμοι

2)Βεβαίωση ομοσπονδίας πολυτέκνων

3)Τιμολόγιο αγοράς

4)Άδεια κυκλοφορίας αυτοκινήτου

5)Δύο υπεύθυνες δηλώσεις των γονέων ότι δεν έχουν πάρει ξανά αυτοκίνητο με ατέλεια.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ α

Για να θεωρήσαι πολύτεκνος πρέπει να έχεις 4 παιδιά και να είναι ανήλικα. Αν κάποιο έχει ενηλικιωθεί θα πρέπει να είναι φοιτητής οπότε και να ανήκει στην κηδεμονία του πατέρα. Οπότε:

6)Βεβαίωση φοίττησης.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ β

Αν θέλεις αυτοκίνητο πάνω από 2000 κυβικά τότε πληρώνεις φόρους αλλά πολύ λιγότερους από ότι κανονικά.

 

Το αυτοκίνητο μπαίνει στο όνομα και των δύο γονιών και πρέπει να το κρατήσεις για 3 χρόνια υποχρεωτικά.

 

Απορίες???

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ξερει κανενας απο που μπορω να παρω πληροφοριες για το ποσο θα κοστισει ο εκτελωνισμος ενος αυτοκινητου που με ενδιαφερει??συγκεκριμενα θελω να μαθω για ενα CLK 200 COMBRESOR του '03 ή '04 με τα εξης εξτρα...

δερμα,αυτοματο κλιματισμο,ζαντες αλουμινιου,ηλιοροφη,θερμαινομενα καθισματα,,park distance control,ABS, Central locking, Cruise control, Immobiliser, , Electric windows .χονδρικα θελω να μαθω περιπου.επισης θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν φερει αμαξια απο γερμανια αν αξιζε τον κοπο τελικα η ηταν καλυτερα να τα παρουν απο ελλαδα κατευθειαν..

http://briefcase.pathfinder.gr/download/laios23/38168/578002

 

Το γούστο μου είναι πολύ απλό. Είμαι πάντα ικανοποιημένος, έχοντας το καλύτερο...''Oscar Wilde

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.ξερει κανενας απο που μπορω να παρω πληροφοριες για το ποσο θα κοστισει ο εκτελωνισμος ενος αυτοκινητου που με ενδιαφερει??συγκεκριμενα θελω να μαθω για ενα CLK 200 COMBRESOR του '03 ή '04 με τα εξης εξτρα...

δερμα,αυτοματο κλιματισμο,ζαντες αλουμινιου,ηλιοροφη,θερμαινομενα καθισματα,,park distance control,ABS, Central locking, Cruise control, Immobiliser, , Electric windows .χονδρικα θελω να μαθω περιπου.επισης θα ηθελα να ρωτησω οσους εχουν φερει αμαξια απο γερμανια αν αξιζε τον κοπο τελικα η ηταν καλυτερα να τα παρουν απο ελλαδα κατευθειαν..

 

2104536532

Ενα τηλεφωνω στην Υπιρεσια αξιων θα σου δωσει ακριβος τιμη, μονο που θ απρεπει να τους πεις και τιμη αγορας (αυτην που θα αναγραφει το τιμολογιο)

Link to comment
Share on other sites

Πήγα στο ΣΤ' τελωνείο Πειραιά που βρίσκεται πηγαίνοντας στο Πέραμα στην υχθιόσκαλα και ρώτησα εκτελωνιστή πόσο είναι οι φόροι για το 318 κάμπριο 2003 μοντέλο. Μου είπε πως είναι 8000 ευρώ περίπου για την φουλ χτρα έκδοση.

 

Επίσης ρώτησα τι ισχύει γαι πολύτεκνους. Μπορούν να φέρουν ένα αμάξι μέχρι 2000 κυβικά χωρίς να πληρώσουν ευρωλεπτό σε φόρο αλλά για μία μόνο φορά. Τα δικαιολογητικά που χρειάζονται είναι 6 και είναι πολύ εύκολο να μαζευτούν.

1)Βεβαίωση οικογενειακής κατάστασης από τον Δήμοι

2)Βεβαίωση ομοσπονδίας πολυτέκνων

3)Τιμολόγιο αγοράς

4)Άδεια κυκλοφορίας αυτοκινήτου

5)Δύο υπεύθυνες δηλώσεις των γονέων ότι δεν έχουν πάρει ξανά αυτοκίνητο με ατέλεια.

 

 

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ α

Για να θεωρήσαι πολύτεκνος πρέπει να έχεις 4 παιδιά και να είναι ανήλικα. Αν κάποιο έχει ενηλικιωθεί θα πρέπει να είναι φοιτητής οπότε και να ανήκει στην κηδεμονία του πατέρα. Οπότε:

6)Βεβαίωση φοίττησης.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ β

Αν θέλεις αυτοκίνητο πάνω από 2000 κυβικά τότε πληρώνεις φόρους αλλά πολύ λιγότερους από ότι κανονικά.

 

Το αυτοκίνητο μπαίνει στο όνομα και των δύο γονιών και πρέπει να το κρατήσεις για 3 χρόνια υποχρεωτικά.

 

Απορίες???

 

 

 

Kalispera..

Erwtisi : Diladi , an den kaneis xrisi tou dikaiwmatos tis atelous taksinomisis san poluteknos prin tin enilikiwsi twn paidiwn to dikaiwma ayto xanetai ? Rwtaw giati oi goneis mou einai poluteknoi me tessera paidia kai egw den eimai pia foititis :(

Thnak you in advance ..

ciao

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είμαι και εγώ στο ψάξιμο για ένα αυτοκίνητο από Γερμανία. Για ένα Mazda RX8 Τελευταίο μοντέλο περίπου πόσο να υπολογίζω τελωνείο ???

 

 

Thanks in advance !

Link to comment
Share on other sites

Kalispera..

Erwtisi : Diladi , an den kaneis xrisi tou dikaiwmatos tis atelous taksinomisis san poluteknos prin tin enilikiwsi twn paidiwn to dikaiwma ayto xanetai ? Rwtaw giati oi goneis mou einai poluteknoi me tessera paidia kai egw den eimai pia foititis :(

Thnak you in advance ..

ciao

Ναι χάνετε το δικαίωμα, υπάρχει το παραθυράκι του φοιτητή και του φαντάρου αν δεν κάνω λάθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά, διάβασα όλες τις σελίδες αλλα μια σαφή απάντηση για το ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΑΝ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΕΝΟ δεν πήρα....

 

Ρωτάω αυτό γιατί έχω ακούσει περιπτώσεις που το φέρνεις τρακαρισμένο και πληρώνεις πολύ λίγα...

 

Ξέρεις κανεις κάτι;;;

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Απο οσο εχω ακουσει αυτο ισχυε παλια, πλεων δεν παιζει ρολο αν ειναι τρακαρισμενο η οχι. Δεν το εχω ψαξει ομως, δεν ειναι συγουρο
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια ενα bmw 318 montelo tou 2002 pou plhrei to euro 3 teleutaias dld antirypantikhs texnologias einai 2000kyvika.kai stoixizei 15500 poso tha atoixisei peripou o ektelwnismos?
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

45% της αξιας του τιμολογιου. Για πιο συγουρα παρε ενα τηλεφωνω στην υπιρεσια αξιων 2104536532
Link to comment
Share on other sites

toso koposokwliasma re file?afou einai teleutaias antirypantikhs texnologias euro3 to amaksi.elews pia.
Ενοικιαζομενα δωμάτια και διαμερίσματα στην παραλία των Μυλων Αργολιδος δέκα λεπτά απο το Ναύπλιο σε προσιτές τιμές.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...