Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ena kalo aytokinito me xamila kybika.px lotus elise,1,8 140 aloga den tha symfere apo ameriki na to fereis?
Nokia 5110, Nokia 3210,Nokia 3310, Nokia 8310,Nokia , Sony Erricson W800i, Siemens SX1, Motorola Razor v3, Samsung U100, Samsung U600,iphone 3G(για 5χρονια!), Iphone 4, Samsung Galaxy s3
Link to comment
Share on other sites

Ειδικά η Elise μόλις εισήχθει στις HΠΑ και ως μοντέλο εκεί είναι ακριβό. Honda S2000 όμως βρίσκεις άνετα με 15000 ευρώ (αν είσαι τυχερός έως και 12000)!
Link to comment
Share on other sites

Kai me 9 xiliarika briskeis s2000 alla gia ena kalo amaksi thes sigoura 18-19 xiliarika apo germania.

Gia tin metaforiki mporei na kanw lathos , kai gia to an prepei na baftiseis to amaksi apo HPA stin eyrwpi den gnwrizw katholou.

Entelws pliroforiaka sas lew epeidi briskomai konta stin agora mias alfa apo germania , oti gtv-spider sta 1.8 , montelo ws 2000 plirwnei 5 xiliarika telwneio.

http://i49.photobucket.com/albums/f289/agalmata/CaptureWiz002.jpg
Link to comment
Share on other sites

Kai me 9 xiliarika briskeis s2000 alla gia ena kalo amaksi thes sigoura 18-19 xiliarika apo germania.

Gia tin metaforiki mporei na kanw lathos , kai gia to an prepei na baftiseis to amaksi apo HPA stin eyrwpi den gnwrizw katholou.

Entelws pliroforiaka sas lew epeidi briskomai konta stin agora mias alfa apo germania , oti gtv-spider sta 1.8 , montelo ws 2000 plirwnei 5 xiliarika telwneio.

 

 

Φίλε μου εννοείται ότι μιλάμε πάντα για αυτοκίνητα ατρακάριστα και χωρίς κάποιο σοβαρό πρόβλημα όταν αναφέρουμε τιμές.

Η alfa σου (καλορίζικη!) εμπίπτει στην ευνοϊκή φορολόγηση των τελευταίας τεχνολογίας ρύπων αυτοκίνητα? Έχω ακούσει ότι αν και θεωρητικά το αμάξι πρέπει να είναι μετά το 99 στην πράξη πρέπει να είναι τουλάχιστον του 2001 για να εμπίπτει εκεί.

 

Please όταν ξεμπερδέψεις με όλα πες μας πόσο σου στοίχησε σύνολο και τί άλλο κόστος μπορέι να υπάρχει εκτός τελωνείου που δεν έχουμε υπολογίσει.

 

Καλοτάξιδη!

Link to comment
Share on other sites

File mou dystyxws i alfa ektelwnizetai me tin palaia odigia kai plirwnei 56% (gia 1800 kybika,110% gia 2000 kybika), epi tis timis ektimisis pou exoun sto telwneio, h opoia einai 15.000 eyrw alla me kapoies ekptwseis apo ta xronia paei sta 8000 kai kati.To amaksi prepei na einai kai thewritika kai stin praksi , apo ton 01/2001 etsi wste na einai stis neoteres odigies i opoies plirwnoun misa pososta.Gia tin alfa sygekrimena , tha plirwna 23% sta 1800 kai 48% sta 2000 , omws to GTV 1.8 stamatise tin paragwgi tou ton 12/2000 !!Ti atyxi symptwsi.

Apo kei kai pera file mou ta ypoloipa eksoda ta kserw analytika kai mporw na sta anaferw :

150 eyrw einai oi ellinikes pinakides kai 168 ta teli kykloforias.Edw stin ellada den exeis kati allo.Prepei omws na ypologizeis kai ta eksoda pou tha kaneis gia na pas na fereis to amaksi : To sigouro einai oi pinakides tzoll pou exoun 180 eyrw .Meta exeis gyrw stis 150-200 benzines,100 bari -igoumenitsa , ktlp .Mporeis eykola na bgaleis ena synoliko poso me kapoia mikri apoklisi.

Egw tha protina se olous na kini8oun stin agora 2001 montelo giati kai pali yparxoun poly f8ina amaksia kala .Ayta plirwnoun peripou 2300 telwneio sta 1.8 .Endeiktika anaferw : Opel astra coupe bertone,toyota celica ,alfa 156-147 kai polla alla .Thelei poly psaksimo ,kai to kyriotero einai oti prepei na kini8eis taxytata!Egw mexri stigmis exw xasei 2 amaksia mesa apo ta xeria mou gia zitima oligwn leptwn.Einai dyskoli agora kai ginetai xamos!

http://i49.photobucket.com/albums/f289/agalmata/CaptureWiz002.jpg
Link to comment
Share on other sites

για μενα αξιζει να κινιθει κανεις για πανω απο 2οοο κυβικα και κυριως για πετρελαιο που κυνηγω αμεσα jeep cherokee h toyota h oti allo βρω

 

με τις τιμες των καυσιμων πανω καλο ειναι να εχεις ενα τουτου να καιει 9 λιτρα στα 100 χιλιομετρα

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Όλα καλά λοιπόν!

Κόστος αυτοκινήτου+τελωνείο+1 χιλιάρικο χονδρικά τα υπόλοιπα.

Το τελευταίο και κυριότερο ερώτημα τώρα...

Πού να ψάξεις?

Έχεις να προτείνεις site στο internet? Διευθύνσεις εμπόρων στην Γερμανία?

Γενικά οτιδήποτε θα βοηθούσε σε αυτό το θέμα και γενικά πως εσύ κινήθηκες για να βρεις αυτοκίνητο.

Α, και πως εξασφαλίζει ένας άσχετος (αν μπορεί) το ατρακάριστο και την μηχανολογική κατάσταση του αυτοκινήτου

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρηκα απο γερμανικο σιτε κατι 50αρια της χαρλευ που μου αρεσουνε παρα πολυ και ισως να παρω καπιο και θα ηθελα να ξερω πωσο περιπου θαμου κοστισει να το φερω εδω με πινακιδες, τελιωνιο και οτι αλλο χρειαζετε. Αν πχ παρω αυτο το μηχανακη ποσο θα πεει;;; Υπαρχει περιπτοσει να παει παριοτερο απο αλο τοσο;;;;
Link to comment
Share on other sites

Παιδια βρηκα απο γερμανικο σιτε κατι 50αρια της χαρλευ που μου αρεσουνε παρα πολυ και ισως να παρω καπιο και θα ηθελα να ξερω πωσο περιπου θαμου κοστισει να το φερω εδω με πινακιδες, τελιωνιο και οτι αλλο χρειαζετε. Αν πχ παρω αυτο το μηχανακη ποσο θα πεει;;; Υπαρχει περιπτοσει να παει παριοτερο απο αλο τοσο;;;;

 

Δεν ξερει κανενας;;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε εσύ που ενδιαφέρεσαι για την Harley ,ρώτησε έναν εκτελωνιστή να σου πει ακριβώς τι συμβαίνει.Εγώ προσωπικά δεν γνωρίζω από μηχανές.

nickolas84 εγώ προσωπικά τα περισσότερα αυτοκίνητα τα βρήκα από το http://www.mobile.de http://www.autoscout24.de .Βασικά συμβαίνει το εξής πρωτότυπο : Οι Γερμανοί βάζουν όλες τις αγγελίες για αυτοκίνητα στο internet επειδή δεν πληρώνουν τίποτα.Αντίθετα όλες οι εφημερίδες και τα περιοδικά ,χρεώνουν τις αγγελίες τους.

Βέβαια βρίσκω το αμάξι και έχω έναν δικό μου ο οποίος το ελέγχει και μου λέει αν αξίζει.

Μπορείς φυσικά να βρεις 4-5 αμάξια να κλείσεις ραντεβού και να ανέβεις να τα δεις και να πάρεις όποιο σου αρέσει.Βέβαια για να κάνεις αυτή την κίνηση πρέπει να είσαι αποφασισμένος ότι θα πάρεις και να έχεις και τα φράγκα.

http://i49.photobucket.com/albums/f289/agalmata/CaptureWiz002.jpg
Link to comment
Share on other sites

αγαλματα

οπως εγραψα ποιο πανω με ενδιαφερει ενα diesel landcruiser h bmw x5

 

γενικα κυνηγαω το diesel jeep η κατι σαν jeep

 

εχεις ιδεα τι τιμες επικρατουν στην αγορα γιατι εντος ελλαδας δεν ειναι ευκολο να βρεις πετρελαιο προς το παρον

 

μπηκα στα σιτε που ανεφερερθηκαν και δεν μπορω να καταλαβω αν ο φορος ειναι μεσα στη τιμη η οχι και πως το καταλαβαινεις

 

ξερω οτι σε μερικα ο φορος ειναι πληρωμενος σε αλλα οχι

 

ποσο περιπου θα βγει ενα 3000 κυβικα ντηζελ jeep το τελωνειο??

 

για ενα 330 2001 μοντελο φιλος πληρωσε 10000 ευρω

 

φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια θελω να φερω ενα παπι απο Γερμανια επειδη εδω ειναι πανακριβα...Ξερετε κανενα site?Επεισης ποσο θα μου κοστισει να το εκτελωνισω εδω?(125cc)
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια θελω να φερω ενα παπι απο Γερμανια επειδη εδω ειναι πανακριβα...Ξερετε κανενα site?Επεισης ποσο θα μου κοστισει να το εκτελωνισω εδω?(125cc)

 

Ελεος ρε συ...σε λιγο θα παιρνουμε και πατινι απο τη Γερμανια. :blink: Τοσο μεγαλη ειναι η διαφορα πια?

Link to comment
Share on other sites

αγαλματα

οπως εγραψα ποιο πανω με ενδιαφερει ενα diesel landcruiser h bmw x5

 

γενικα κυνηγαω το diesel jeep η κατι σαν jeep

 

εχεις ιδεα τι τιμες επικρατουν στην αγορα γιατι εντος ελλαδας δεν ειναι ευκολο να βρεις πετρελαιο προς το παρον

 

μπηκα στα σιτε που ανεφερερθηκαν και δεν μπορω να καταλαβω αν ο φορος ειναι μεσα στη τιμη η οχι και πως το καταλαβαινεις

 

ξερω οτι σε μερικα ο φορος ειναι πληρωμενος σε αλλα οχι

 

ποσο περιπου θα βγει ενα 3000 κυβικα ντηζελ jeep το τελωνειο??

 

για ενα 330 2001 μοντελο φιλος πληρωσε 10000 ευρω

 

φιλικα

Φίλε Κώστα,

Στις σελίδες http://www.mobile.de http://www.autoscout24.de , οι τιμές που βλέπεις είναι τιμές στην γερμανική αγορά.Είναι φυσικά χωρίς τα έξοδα μεταφοράς και το τελωνείο.Προσωπικά από diesel δεν έχω κάποια εμπειρία.Από jeep βενζινοκίνητα έχω.Το σίγουρο είναι ότι έχουν περισσότερο δασμό από ένα συμβατικό αυτοκίνητο στα ίδια κυβικά και με τα ίδια χαρακτηριστικά .Φυσικά θα κοιτάξεις όσο το δυνατόν πιο καινούριο μοντέλο και λιγότερα κυβικά .Έχω την εντύπωση ότι στο πετρέλαιο ισχύουν άλλοι κανόνες και νομίζω ότι για να φέρεις πρέπει να το δηλώσεις σε κάποια εταιρεία.Σε αυτή την περίπτωση γλιτώνεις το φπα.Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις έναν εκτελωνιστή να σου πει ακριβώς τι πληρώνεις.Πάντως σε κάθε περίπτωση να είσαι σίγουρος ότι θα είσαι κερδισμένος.

Βέβαια , εγώ προσωπικά , θεωρώ ότι η ιδανικότερη και πιο συμφέρουσα αγορά από Γερμανία , είναι αυτοκίνητο 2001 μοντέλο και μετά και 1800cc γιατί πληρώνεις το μικρότερο δυνατό δασμό.

Μπορείς να κοιτάξεις κάποιο Land Rover Freelander 1.8 μετά το 2001 μπορείς να βρεις από 8-11 χιλιάρικα και είναι πολύ καλή περίπτωση και στο τελωνείο.Το αμάξι εδώ έχει πάνω από 20000.

http://i49.photobucket.com/albums/f289/agalmata/CaptureWiz002.jpg
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι όλοι είδατε την όλη ιστορία που έγινε με κάποιους εκτελωνιστές και τους μπαγλάρωσε η ΣΔΟΕ.Εκτελωνίζανε π.χ. τζιπάκι MERCEDES και βγάζανε άδεια για μηχανή μικρού κυβισμού.Αυτά τα γεγονότα είναι πολύ άσχημα για τον χώρο και δημιουργούνε πολλά προβλήματα σε εμάς που προσπαθούμε μετά από τεράστεια προσπάθεια μαζεύοντας εδώ και χρόνια τις οικονομίες μας να κάνουμε το μεγάλο βήμα αγοράζοντας αυτοκίνητο από το εξωτερικό.Βέβαια αυτά τα κρούσματα είναι η συντριπτική μειοψηφία και φυσικά οι περισσότεροι εκτελωνιστές είναι τιμιότατοι και κάνουν σωστή και επαγγελματική δουλειά.
http://i49.photobucket.com/albums/f289/agalmata/CaptureWiz002.jpg
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το κοστος των δασμων για εκτελωνισμο αυτοκινητου απο χωρα Ε.Ε. μπορειτε να το βρειτε στην παρακατω σελιδα http://www.e-gov.gr/article.php?sid=2140

καταβαστε το αρχειο WORLD .DOC http://www.e-gov.gr/local/e-oikonomia/FAQ_customs.doc εκει υπαρχουν ολες οι πληροφοριες για τους δασμους. Τον Μαιο θα βγει καινουργιος κανονισμος χωρις ουσιαστικες αλλαγες. Βασικο ρολο παιζει ο εκτελωνιστης. Εαν εχεις μαγκα εκτελωνιστη με ακριες δεν θα γλυτωσεις αρκετα.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς κάποιον που να ασχολείται επαγγελματικά με την εισαγωγή μεταχειρισμένων αυτοκινήτων (κατά κύριο λόγο μικρού κυβισμού) από χώρες της ΕΕ σε ΠΟΛΥ ΧΑΜΗΛΕΣ τιμές?

 

Όταν λέω να ασχολείται εννοώ να αναλαμβάνει την μεταφορά, εκτελωνισμό και γενικά όλες τις διαδικασίες που απαιτούνται...

 

Ακόμα, διαβάζοντας τα posts πάνω στο θέμα "εισαγωγή μεταχειρισμένων" παρατήρησα πως κανείς δεν αναφέρετε σε αμάξια μικρού κυβισμού (SMART ας πούμε)... Μήπως τελικά συμφέρει να φέρει κανείς ένα SMART απέξω? Αν ναι και αν γνωρίζει κάποιος ας μας πει και εμάς ρε παιδιά...

Link to comment
Share on other sites

καπου στο gtc forum θα βρεις εξακριβωμενες info+τα ποσοστα που παιζουν για καθε ειδος οχηματος,...- δεν το κρατησα το λινκ κ δεν εχω χρονο να ψαξω-

παντως να ξερετε οτι σας συμφερει απο το 2000 κ μετα...

 

 

 

η περιβοητη λιστα κ απο το car.gr(καποιος το ανεφερε πιο πανω)http://www.car.gr/mein/telonio.htm

 

8elw na ferw ena kainourgio grand cherokee apo amerikh. Ta metaforika ta exw brei, 8a to steilw italia kai apo ekei ellada. To 8ema einai an leei na to ektelonisw h na to kratisw me amerikanikes pinakides, mias kai exw kai amerikaniko diabatirio, kai amerikanikh adeia odigishs, alla kai 8ewroume monimos katoikos amerikhs. Leei na to kratisw me amerikanikes pinakides? Ti 8a plirwsw etsi? 8a mporw na to asfalisw twra pou allakse nomos gia thn asfaleia?

 

O pateras mou exei 3 paidia....8ewreite poluteknos se auth th lista tou car? To amaksi einai 5.7L, epomenos de pianei h ekseresh twn metoikountwn ews 2000cc

Link to comment
Share on other sites

Paidia ta pragmata den einai toso apla oso ta leme.Bebaiws mporeis na fereis apo ameriki alla skepsou kai to allo.Kala gia mia porsche oute to syzhtaw kan giati ektos tou oti ta kybika einai para polla ,akoma kai 2001 montelo na fereis tha plirwseis para poly telwneio.Porsche mporeis na pareis poly aneta apo germania an diatheteis ta xrimata.Min ksexnas kai to allo.Posa xrimata theleis gia na fereis ena amaksi apo ameriki ?Oute mporeis na fantasteis.Otan apo germania mia metaforiki thelei 650-700 eyrw apo ekei tha thelei toulaxiston 4-5 xiliarika.Den einai mono ta xiliometra alla i diadikasia.Kai fysika to teleytaio kai pio shmantiko.Den metraei toso poly i timi pou agorazoume to amaksi apo eksw , alla i timi ektimisis toy sto telwneio.To pososto to plirwneis symfwna me ekeini tin timi.Twra i porsche tha exei sigoura timi ektimisis 35 xiliarika peripou kai tha plirwseis 96% epi tis timis aytis(gia montelo 99-2000).Ara telika symferei ?

 

Ta metaforika apo Amerikh einai ligotero apo $2000

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Προσφατα εψαξα λιγο το θεμα για αγορα μεταχειρισμενου μεσω καποιας εταιριας που κανει αυτη την δουλεια.

Συγκεκριμενα για ενα TT coupe 225, μοντελο 2003 με 29000km, full extra, το οποιο στο γερμανικο site ειχε τιμη 26500 ευρω. Η τελικη τιμη που μου ζητηθηκε απο την εταιρια ηταν γυρω στα 30-31000 ευρω για να εχω το αυτοκινητο εδω μεσα σε 2 βδομαδες + πινακιδες και λοιπα, κομπλε.

Νομιζω οτι για το συγκεκριμενο μοντελο 2003, η τιμη ειναι αρκετα καλη...

Too many gadgets, too little time...
Link to comment
Share on other sites

Προσφατα εψαξα λιγο το θεμα για αγορα μεταχειρισμενου μεσω καποιας εταιριας που κανει αυτη την δουλεια.

Συγκεκριμενα για ενα TT coupe 225, μοντελο 2003 με 29000km, full extra, το οποιο στο γερμανικο site ειχε τιμη 26500 ευρω. Η τελικη τιμη που μου ζητηθηκε απο την εταιρια ηταν γυρω στα 30-31000 ευρω για να εχω το αυτοκινητο εδω μεσα σε 2 βδομαδες + πινακιδες και λοιπα, κομπλε.

Νομιζω οτι για το συγκεκριμενο μοντελο 2003, η τιμη ειναι αρκετα καλη...

 

 

H τιμή δεν είναι καλή...είναι εξωπραγματική!!! :blink:

 

Δηλαδή με 3500-4500 σου εκτελωνίζουν αμάξι αξίας στην Ελλάδα 45000(καινούργιο) και ηλικίας 18 μηνών?

 

Μήπως αυτή είναι η τιμή που σου ζητάνε να σου το φέρουν στο τελωνείο? Οπότε βέβαια είναι κλέφτες...

Link to comment
Share on other sites

H τιμή δεν είναι καλή...είναι εξωπραγματική!!! :blink:

 

Δηλαδή με 3500-4500 σου εκτελωνίζουν αμάξι αξίας στην Ελλάδα 45000(καινούργιο) και ηλικίας 18 μηνών?

 

Μήπως αυτή είναι η τιμή που σου ζητάνε να σου το φέρουν στο τελωνείο? Οπότε βέβαια είναι κλέφτες...

 

 

Οχι, η τιμη ειναι η τελικη, μαζι με το κερδος που θα εχει αυτος που το φερνει...

Τωρα δεν ξερω αν αυτοι το αγοραζουν καπως φτηνοτερα απο οσο λεει το site για παραδειγμα που βρηκε το αυτοκινητο, μιας και ειναι για πωληση σε αλλη χωρα (το mobile.de κατι λεει για vat reclaimable σε καθε αγγελια του), αλλα η τιμη στο site ειναι 26500...

Καινουργιο στην ελλαδα το συγκεκριμενο εχει 46830.

Too many gadgets, too little time...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...