Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν τα υπολόγισα σωστά γύρω στις 2.000-2.100� θα κοστίσει χωρίς την αμοιβή του εκτελωνιστή.

 

3000 είναι. Στη χειρότερη περίπτωση θα είναι 4000 αν στους πίνακες αξιών που έχουνε εμφανίζεται με μεγαλύτερη αξία από τα 20.000 που το αγοράζεις.

 

Πιθανότατα 3 χιλιάρικα δηλαδή και αποκλείεται πάνω από 4.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους. Ένα Honda Civic 3dr 1.6 του 2002 (EU3) που θα εισάγω τώρα από Γαλλία στην Ελλάδα υπολογίζω το τέλος (ελπιζω σωστά) με εργ τιμή 11000

(11000-(7*7%)*11000)*45% / 2 περίπου 1250 ευρώ. Άρα με την αμοιβή του εκτελωνιστή πάμε στα 1550 ευρώ περίπου. Υπάρχει κάποιο άλλο έξοδο που μπορεί να ανεβάσει αυτή την τιμή μήπως. Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

σε συμφερει ομως ?το αυτοκινητο που λες παιζει στα 10-12000 ευρω στα 1,6 3θυρο sport..

ο υπολογισμος που γραφεις ειναι για euro 4 ?

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

ε ναι λογικο γιατι αν το εφερνες τωρα δεν ξερω κατα ποσο θα μπορουσες να κερδισεις λεφτα..
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Giasas kai apo mena. exo diavasei polles apo tis proigoumenes selides alla tha ithela na rotiso kai ego gia na eimai siguros pos kai ti gia ena:

 

2001 SMART Cabrio Passion 2dr Auto City-cabriolet me 50.000 milia , tora den eimai sigouros ama einai euro2 i euro 3, pantos prepei na einai 600cc me ta 54hp kai apo oti lei to site pou to vrika(den ksero an einai sosto) oi ripoi einai:co2 Emissions 118 g/km . To timologio tha einai peripou sta 1800 euro. ama einai euro2 poso tha pliroso kai an me symferei giati apo oti diavasa einai 24% epi tis aksias vevaia den exo dei tous pinakes aksion na ksero poso to kostologoun peripou kai me sxasi me to timologio pou tha tous pao gia na ksero me pio apo ta dyo tha ypologistei to telos. Vevaia an den kano lathos, ama einai euro 3 epofailoume kai apo ta metra kai exo -50% sto telos pou einai gia euro3 12%- 50%= 6% sosta?? an kano pouthena lathos diorthoste m..

to diatauta ama einai euro2 kai me auta ta xaraktiristika pos plirono kai ama einai euro3 poso..??

sorry gia to post ala epidi to skeftomai sovara thelo na do poso mporei na bgei mazi me ola..

 

euxaristo..

Link to comment
Share on other sites

Τα 1800 ευρώ μου φαίνονται πολύ λίγα για να τα δεχτούν.

Στη χείριστη περίπτωση, αν είναι euro 2 και δεχτούν ως αξία ας πούμε 2500 ευρώ θα πληρώσεις για τέλη ταξινόμησης 600 ευρώ. Πιθανότατα να είναι euro 3 όμως οπότε πληρώνεις κοντά 300 ευρώ.

 

Οι εκπομπές διοξειδίου του άνθρακα που λες δεν παίζουν κάποιο ρόλο στις προδιαγραφές ρύπων. Αυτές αφορούν οξείδια του αζώτου, μικροσωματίδια κλπ.

 

ΥΓ. Το CO2 δεν είναι ρύπος, είναι αέριο του θερμοκηπίου.

 

Εdit: Να σε προειδοποιήσω πως τα Smart των 600 κυβικών λέγεται πως είναι άκρως προβληματικά (με τον κινητήρα τους). Με τις εκδόσεις facelift των 700 κυβικών τα πράγματα είναι καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως αυτό για τα παλιά smart 600cc έχει ακουστεί πως έχουν αρκετά προβληματάκια.

Καλύτερο θα ήταν να κοίταζες κάποιο ποιό καινούργιο μοντέλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα. Εχω εδω και 8 χρονακια που σπουδαζω σκωτια ενα vauxhall corsa b το οποιο φετος το καλοκαιρι που τελιωνω θελω να το φερω ελλαδα. ειναι 1.4 gls.επισης εχει bodykit πανω αλλα καμια μετατροπη στη μηχανη.ποσα περιπου να υπολογιζω με 55000 μιλια.
Link to comment
Share on other sites

Aνάλογα με τις προδιαγραφές ρύπων θα φορολογηθεί είτε με 45% είτε με 95%.

Ειδικά αν είναι δεξιοτίμονο δε νομίζω να αξίζει να το φέρεις Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια

Ξερει κανεις με μηχανες τι παιζει?

Εχω βρει BMW R1100 RT '98 με 3.100 ευρω απο ιδιωτη στην Γερμανία σε αριστη κατασταση.

Μπορει κανεις να υπολογισει ποσα ακομα θα δωσω?

tsak8 - Χρήστος

LG G6 / LG G Pad 8,3"

Link to comment
Share on other sites

Για αγορά από ντίλερ στην Γερμανία πληρώνουμε το ΦΠΑ εκεί???

στα διάφορα site αναγράφονται 2 τιμές, με και χωρίς ΦΠΑ (που είναι για εξαγωγή...)

Link to comment
Share on other sites

Για αγορά από ντίλερ στην Γερμανία πληρώνουμε το ΦΠΑ εκεί???

στα διάφορα site αναγράφονται 2 τιμές, με και χωρίς ΦΠΑ (που είναι για εξαγωγή...)

 

Αν δεν πληρώσεις το ΦΠΑ στη Γερμανία ,θα τον πληρώσεις στην Ελλάδα.Τοσο απλά!

 

Καλησπερα παιδια

Ξερει κανεις με μηχανες τι παιζει?

Εχω βρει BMW R1100 RT '98 με 3.100 ευρω απο ιδιωτη στην Γερμανία σε αριστη κατασταση.

Μπορει κανεις να υπολογισει ποσα ακομα θα δωσω?

 

Λέει και για μηχανές,διάβασε το:

http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

paidia an mporeite na me voithisete giati eimai teleios asxeth!

thelw na ferw ena Land Rover Freelander tou 2009 ton 2 litron apo tin tourkia edw, posw tha mou fane peripou?

efxaristw in advance :)

Link to comment
Share on other sites

Μια συμβουλή σε όλους όσους σκέφτονται να φέρουν αυτοκίνητο από το εξωτερικό.

Είναι αδύνατο να εκτελωνιστεί αυτοκίνητο από ΗΠΑ. Μονο με μετοίκηση γίνεται. Ίσως να γίνεται σε κάποια μοντέλα αλλα δε θα το διακινδύνευα. Έχω ακούσει ιστορίες από φίλο εκτελωνιστή για αυτοκίνητα που επέστρεψαν στις ΗΠΑ (και μάλιστα από επώνυμους).

Επίσης άκουσα και ότι πολλά ευρωπαικά αυτοκίνητα (SAAB, Volvo, Μercedes) που πωλούνται σε χώρες της ΕΟΚ (Γερμανία, Βέλγιο) έχουν εισαχθεί από ΗΠΑ (περίεργο, ε;). Το πρόβλημα είναι ότι τα αυτοκίνητα αυτά δεν πληρούν τις προδιαγραφές της ΕΟΚ. Αν σκέφτεστε να φέρετε αυτοκίνητο από το εξωτερικό να σιγουρευτείτε ότι ο πωλητής μπορεί να σας δώσει οδηγία συμμόρφωσης με τους κανόνες της ευρωπαϊκής ένωσης.

Link to comment
Share on other sites

paidia an mporeite na me voithisete giati eimai teleios asxeth!

thelw na ferw ena Land Rover Freelander tou 2009 ton 2 litron apo tin tourkia edw, posw tha mou fane peripou?

efxaristw in advance :)

Φίλη Ana21[/member] καλώς όρισες στο φόρουμ!

Ρίξε μια ματιά στο:

Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish

"Η χειρότερη άρνηση, η μεγαλύτερη απελπισία, είναι να φουντάρεις στον τόπο σου και να ζεις με τις αναμνήσεις..."

Νίκος Καββαδίας

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Είμαι καινούριος στο forum και αρκετά μπερδεμένος. Εαν μπορεί πάντως κάποιος να βοηθήσει με το ακόλουθο τον ευχαριστώ: Εαν φέρω από Γερμανία BMW Z4 του 2004 2,5lt και 70.000 χλμ. τι θα πληρώσω τελικά. Αν παίζει ρόλο η τιμή αγοράς ας πούμε € 22.000. Ευχαριστώ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από μένα. Είμαι καινούριος στο forum και αρκετά μπερδεμένος. Εαν μπορεί πάντως κάποιος να βοηθήσει με το ακόλουθο τον ευχαριστώ: Εαν φέρω από Γερμανία BMW Z4 του 2004 2,5lt και 70.000 χλμ. τι θα πληρώσω τελικά. Αν παίζει ρόλο η τιμή αγοράς ας πούμε € 22.000. Ευχαριστώ.

 

Αν καλύπτει τις τελευταίες προδιαγραφές ρύπων (που δεν είναι σίγουρο) θα πληρώσεις κοντά 6.000 μαζί με έξοδα για πινακίδες και τέλη κυκλοφορίας.

Νομίζω με αυτά τα χρήματα βρίσκεις εύκολα αυτοκίνητο από Ελλάδα.

 

Δες και εδώ: http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! Είμαι νέος στο forum και με αρκετές απορίες...

 

θέλω να φέρω από την Γερμανία την BMW Μ3 E92 (είναι 4.000 κυβικά) που αξίζει 60.000 ευρώ εκεί και εδώ 80.000 ευρώ, ποσα χρήματα θα δώσω για να το φέρω από την Γερμανία εδώ (μαζί με το τελωνείο)? είναι παράνομο αν πάω εκεί για μια εβδομάδα το αγοράσω και το φέρω στην Ελλάδα?

 

Επίσης...

 

Mπορεί να μου πει κάποιος ποσο θα μου κοστίσει να φέρω από την αμερική το ίδιο αυτοκίνητο όπως το βγάζει το εργοστάσιο χωρίς πρόσθετα επάνω μαζί με το τελωνείο?

 

(Δεν διάβασα το υπόλοιπο τοπικ γιατί είναι πολλές σελίδες, αν το έχετε ξαναπεί συγγνώμη...)

 

 

Ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! Είμαι νέος στο forum και με αρκετές απορίες...

 

θέλω να φέρω από την Γερμανία την BMW Μ3 E92 (είναι 4.000 κυβικά) που αξίζει 60.000 ευρώ εκεί και εδώ 80.000 ευρώ, ποσα χρήματα θα δώσω για να το φέρω από την Γερμανία εδώ (μαζί με το τελωνείο)? είναι παράνομο αν πάω εκεί για μια εβδομάδα το αγοράσω και το φέρω στην Ελλάδα?

 

Επίσης...

 

Mπορεί να μου πει κάποιος ποσο θα μου κοστίσει να φέρω από την αμερική το ίδιο αυτοκίνητο όπως το βγάζει το εργοστάσιο χωρίς πρόσθετα επάνω μαζί με το τελωνείο?

 

(Δεν διάβασα το υπόλοιπο τοπικ γιατί είναι πολλές σελίδες, αν το έχετε ξαναπεί συγγνώμη...)

 

 

Ευχαριστώ...

 

To τελωνείο για να τη φέρεις από Γερμανία θα είναι 12.000. Λογικά με 15.000 την έχεις στο σπίτι σου με μια μεταφορική εταιρεία "όλα μέσα" με το κλειδί στο χέρι.

 

Για ΗΠΑ θα πρέπει να υπολογίσεις 25% τέλη ταξινόμησης, 19% ΦΠΑ και 10% δασμό.

Ίσως να έχεις και κάποια προβλήματα/τρεξίματα επειδή δε θα είναι ευρωπαικών προδιαγραφών, ίσως και όχι.

Σε αυτή τη φάση δε νομίζω να κερδίζεις και πολλά φέρνοντάς το από ΗΠΑ (αν το ευρώ ήταν στα 1,6 δολλάρια θα ήταν αλλιώς βέβαια) και υπάρχει ένα σχετικό ρίσκο με τις προδιαγραφές.

Link to comment
Share on other sites

Mπορεί να μου πει κάποιος ποσο θα μου κοστίσει να φέρω από την αμερική το ίδιο αυτοκίνητο όπως το βγάζει το εργοστάσιο χωρίς πρόσθετα επάνω μαζί με το τελωνείο?

 

Την αμερική όπως είπα πριν καλύτερα να την ξεχάσεις. Ανεξάρτητα τιμής, κανεις δε σου εγγυαται ότι θα γίνει ο εκτελωνισμός χωρίς προβλήματα. Μονο με μετοίκηση γίνεται χωρίς προβλήματα (και πάλι εξαρτάται από τους ρύπους τους αυτοκινήτου). Η Μ3 της αμερικής δεν θα σου παρέχει πιστοποιητικό συμόρφωσης με τους κανονισμούς της ΕΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

paidia ime kainourios edo kai dn ksero akoma kala pos na stelno ta minimata.

 

sto 8ema mas tora.8elo ena toyota supra metaxirismeno giro sta 2500 kibika,montelo apo 94 mexri 98 ,kai ipologizo na kani peripou 25.000 me 30.000 euro.an to paro apo ameriki poso 8a prepi pliroso sto telonio?an to fero episis apo iaponia poso 8a pliroso?

Link to comment
Share on other sites

paidia ime kainourios edo kai dn ksero akoma kala pos na stelno ta minimata.

 

sto 8ema mas tora.8elo ena toyota supra metaxirismeno giro sta 2500 kibika,montelo apo 94 mexri 98 ,kai ipologizo na kani peripou 25.000 me 30.000 euro.an to paro apo ameriki poso 8a prepi pliroso sto telonio?an to fero episis apo iaponia poso 8a pliroso?

 

Απλά ξέχασέ το, θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο το τελωνείο από την τιμή αγοράς της.

Ενδεικτικά για μια Supra του 94 τα τέλη ταξινόμησης είναι πάνω από 300%.

Δηλαδή 80-100 χιλιάδες μόνο για τα τέλη ταξινόμησης συν το ΦΠΑ συν 10% δασμός.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...