Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

_antonis_ καλώς ήλθες...ρίξε μια ματιά πρώτα στο παρακάτω :

 

Ανακοίνωση: Προσοχή! Κατάργηση γραφής Greeklish :!:

Link to comment
Share on other sites

Απλά ξέχασέ το, θα σου κοστίσει πολύ περισσότερο το τελωνείο από την τιμή αγοράς της.

Ενδεικτικά για μια Supra του 94 τα τέλη ταξινόμησης είναι πάνω από 300%.

Δηλαδή 80-100 χιλιάδες μόνο για τα τέλη ταξινόμησης συν το ΦΠΑ συν 10% δασμός.

 

Aκριβως ετσι ειναι,αν ειναι να διαθεσεις τοσα λεφτα παρε καλυτερα μια μεταχειρισμενη Ferrari.Και γενικα να ξερεις οτι μπορεις να φερεις αμαξι μεχρι 5ετιας,αλλιως θα πρεπει να δωσει τα μαλλιοκεφαλα σου για εκτελωνισμο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To τελωνείο για να τη φέρεις από Γερμανία θα είναι 12.000. Λογικά με 15.000 την έχεις στο σπίτι σου με μια μεταφορική εταιρεία "όλα μέσα" με το κλειδί στο χέρι.

 

Για ΗΠΑ θα πρέπει να υπολογίσεις 25% τέλη ταξινόμησης, 19% ΦΠΑ και 10% δασμό.

Ίσως να έχεις και κάποια προβλήματα/τρεξίματα επειδή δε θα είναι ευρωπαικών προδιαγραφών, ίσως και όχι.

Σε αυτή τη φάση δε νομίζω να κερδίζεις και πολλά φέρνοντάς το από ΗΠΑ (αν το ευρώ ήταν στα 1,6 δολλάρια θα ήταν αλλιώς βέβαια) και υπάρχει ένα σχετικό ρίσκο με τις προδιαγραφές.

 

Με λιγα λογια καλυτερα να το αγορασω απο την Ελλαδα? :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα.Απο οτι ειδα το εχετε ψαξει αρκετα το θεμα.

Να σας κανω και εγω με την σειρα μου μια ερωτηση ακρως υποθετικη

διοτι οπως θα καταλαβετε δεν διατιθονται τα χρηματα για το συγκεκριμενο αμαξι.

 

Βρηκα στο γνωστο site AUDI R8 4.2 lt 2009 model με 85,000 euro.

το αμαξι πουλιεται απο ρουμανια.

Μπορει καποιος να βοηθησει και να μου πει στο περιπου το κοστος τελικης κτησης

για Αθηνα ?

Ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

an paro ena kainourio supra ala montelo tou 94p.x.8a prepi na pliroso pali ta idia?

 

 

kseris kanis pou mporo na bro supra stin ellada???

 

Πως το εννοεις καινουργιο δηλαδη???Καινουργιο απο αντιπροσωπια δεν βγαινει,δηλαδη αδεια 2005+.

Μεταχειρισμενο σε Ελλαδα μονο αυτο βρηκα.

 

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/263097/?lang=el

 

Γενικα Supra ειναι λιγο δυσκολο εως αδυνατο να βρεις.

 

EDIT:Τωρα ειδα οτι το αμαξι βρισκεται εξωτερικο,οποτε ερχομαστε παλι στον εκτελονισμο.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

an paro ena kainourio supra ala montelo tou 94p.x.8a prepi na pliroso pali ta idia?

 

 

kseris kanis pou mporo na bro supra stin ellada???

 

Καινουριο αλλά μοντέλο του 94?

Τι εννοεις;

Κοιτα γενικά αν φέρεις αυτοκίνητο κοιτα να είναι από ευρωπαική χώρα μελλος της ΕΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

_antonis_ σε ενημερώνω για τελευταία φορά...ή γράφεις ελληνικά ή απλά δε γράφεις...τόσο απλό..
Link to comment
Share on other sites

ενταξει παιδια ευχαριστω για την βοηθεια.

οταν ελεγα κενουριο αλα παλιο μοντελο ενωουσα να μην ηταν μεταχιρισμενο αλα ειναι πολυ δισκολο να βρεις κατι τετιο..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομαδα. Ισως να μην διαβασατε το post που εκανα εχθες.

Μπορει καποιος να υπολογισει το κοστος εκτελωνισμου για το

AUDI R8 4,2 LT V8 MODEL 2009 ΑΞΙΑΣ 85000 ΕΥΡΩ ??

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !:)

Link to comment
Share on other sites

Noμιζω πως ο υπολογιαμος των τελων δεν πηγαινει μονο βαση κυβικων αλλα και βαση χρονολογιας,οσο ποιο παλιο δηλαδη τοσο αυξανεται ο συντελεστης οποτε μιας και ειναι 2009 μοντελο εχω την εντυπως πως θα πληρωσει ελαχιστα για εκτελωνισμο.
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

υποτιθεται οτι ειναι μεχρι 7 αυγουστου αλλα να εχει εκτελωνιστει το αμαξι μεχρι τοτε,οχι να εχει αγοραστει ή παραγγελθει..αλλα μπορει&να παρει παραταση μεχρι τελους του χρονου ή να γινει&μονιμη..μπορει&να μην γινει τιποτα βεβαια&να επανελθει το 100%!!!

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

για nissan 200 sx μοντελο του 1999-2000 με κοστος αγορας γυρω στα 7000 ευρω απο γερμανια με προδιαγραφες euro2,με το πολυ 100000χλμ υπολογιζω εκτελωνισμο γυρω στα 3500-4000 ευρω..καλα τα λεω??

[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

για να αγορασεις καινουργιο αυτοκινητο απο εξω τι ισχυει? Εχω βρει ενα subaru 2.5 lt απο Ισλανδια με αδεια 5/09 και με 21000 ευρω.Μπορω να το φερω ελλαδα και αν ναι ποσο θα μου κοστισει εν τελει?

 

ευχαριστω

H ΖΩΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ 30...ΜΕΤΡΑ
Link to comment
Share on other sites

-----------------------------------------------------------------------------------------------

 

για nissan 200 sx μοντελο του 1999-2000 με κοστος αγορας γυρω στα 7000 ευρω απο γερμανια με προδιαγραφες euro2,με το πολυ 100000χλμ υπολογιζω εκτελωνισμο γυρω στα 3500-4000 ευρω..καλα τα λεω??

 

μηπως ξεχασες κανενα μηδενικο????:p

Νομιζω ξεχασες να βαλεις τον συντελεστη της παλαιοτητας.Αυτοκινητο πριν το 2004-05 ειναι αδυνατον να φερεις.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδια.Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα εαν γνωρίζει κάποιος πόσο θα μου κοστίσει ο εκτελωνισμός για ένα μεταχειρισμέμο GRAND CHEROKEE 5.7 του 2006 αξιας 15000 ευρώ απο Αμερική.Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

για να αγορασεις καινουργιο αυτοκινητο απο εξω τι ισχυει? Εχω βρει ενα subaru 2.5 lt απο Ισλανδια με αδεια 5/09 και με 21000 ευρω.Μπορω να το φερω ελλαδα και αν ναι ποσο θα μου κοστισει εν τελει?

 

ευχαριστω

25% τέλη ταξινόμησης, 19% ΦΠΑ και πιθανότατα 10% δασμοί

συν έξοδα μεταφοράς πινακίδες και τέλη κυκλοφορίας που θα είναι κοντά 2.000 ευρώ.

Δεν κερδίζεις και πάρα πολλά σε σχέση με την αγορά του από Ελλάδα.

 

Καλησπέρα σε όλους παιδια.Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα εαν γνωρίζει κάποιος πόσο θα μου κοστίσει ο εκτελωνισμός για ένα μεταχειρισμέμο GRAND CHEROKEE 5.7 του 2006 αξιας 15000 ευρώ απο Αμερική.Ευχαριστώ

Οι φόροι συνολικά θα είναι στο 54%. Ίσως όμως να υπολογιστούν σε μεγαλύτερη αξία από τα 15.000 ευρώ, αν είναι καταγεγραμένο ως μεγαλύτερης αξίας στους καταλόγους των τελωνείων.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν φέρεις ενα αυτοκινουμενο απο γερμανια φορολογεισαι την αξια του αυτοκινητου σκετου η του αυτοκινουμενου σαν συνολο?

Π.Χ.

Ενα αυτοκινουμενο αξιας 30000 ευρω, 2800 κυβικα,του 3/2008.Το μηχανικο κοματι ειναι renault.Ποσο θα κοστισει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους παιδια.Είμαι νέο μέλος και θα ήθελα εαν γνωρίζει κάποιος πόσο θα μου κοστίσει ο εκτελωνισμός για ένα audi tt μοντελο 01 2005 αξιας 16,800 ευρω τα στοιχεια του αμαξιου αναλυτικα ειναι :

σας ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας

 

Sports car/Coupe, Used vehicle

Price:16,800 EUR

Mileage:50,500 km

Cubic Capacity:1781 cm³

Power:132 kW / 179 PS

Fuel Type:Petrol

Number of Seats:4

Fuel consumption combined: ca 8.1 l/100km

Fuel consumption (urban):ca 11.1 l/100km

Fuel consumption (extra-urban):ca 6.3 l/100km

CO2-Emissions combined:ca 194 g/km

Door Count: 2/3 Doors

Gearbox: Manual gearbox

Emission Class: Euro3

Emissions Sticker: 4 (Green)

First Registration: 01/2005

HU/AU:New

Climatisation:Automatic air conditioning

Manufacturer Colour Name:Ebonyschwarz metallic

Colour:Black metallic

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζετε αν φέρεις ενα αυτοκινουμενο απο γερμανια φορολογεισαι την αξια του αυτοκινητου σκετου η του αυτοκινουμενου σαν συνολο?

Π.Χ.

Ενα αυτοκινουμενο αξιας 30000 ευρω, 2800 κυβικα,του 3/2008.Το μηχανικο κοματι ειναι renault.Ποσο θα κοστισει?

 

Διάβασε εδώ:http://www.gsis.gr/teloneia/xrisimes_plirofories_teloneia/efk/efk5.htm

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...