Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Help please.Thelo na agoraso ena autokinito apo germania h Italia.Thelo to bmw X3,me 2000kivika kai kato apo pentaetia.Mporei kapios na mou pei 500 pano-kato poso tha mou stoixeisei o ektelonismos,kai pia einai i diadikasia?

Thanks prokatavolika.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!ειχα παραγγειλει ενα α4 τουν ιουνη.ειχα κλεισει τιμες,ειχαν μπει υπογραφες..το περιμενω μεσα στη βδομαδα να μου ερθει ομως μου ζητουν αλλα 500ε επειδη αυξηθηκε το τελωνειο απο 1/9...επειδη στην αντιπροσωπεια τα εχουν χαμενα,υπαρχει σκοταδι,μια μου λενε οτι εκτελωνιστηκε αυγουστο-μια σεπτεμβρη,υπαρχει τροπος να τσεκαρω το ποτε εκτελωνιστηκε?
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια!ειχα παραγγειλει ενα α4 τουν ιουνη.ειχα κλεισει τιμες,ειχαν μπει υπογραφες..το περιμενω μεσα στη βδομαδα να μου ερθει ομως μου ζητουν αλλα 500ε επειδη αυξηθηκε το τελωνειο απο 1/9...επειδη στην αντιπροσωπεια τα εχουν χαμενα,υπαρχει σκοταδι,μια μου λενε οτι εκτελωνιστηκε αυγουστο-μια σεπτεμβρη,υπαρχει τροπος να τσεκαρω το ποτε εκτελωνιστηκε?

 

Μάλλον μιλας για αγορά καινούριου αυτοκινητου γιατι αναφερεσαι σε αντιπροσωπεία.Το παρόν τόπικ ειναι περισσότερο για εκτελωνισμο από ιδιώτες , μεταχειρισμένων αυτοκινητων.Απο οσο ξέρω το τελωνείο δεν ''αυξηθηκε'' ,αλλά εφόσον συμφωνήσατε τις τιμές γιατι τώρα να πληρωσεις παραπάνω?Αν είχε ''πέσει'' το τελωνείο θα σου επέστρεφαν χρήματα?

Οχι δεν νομίζω οτι μπορείς να δείς πότε εκτελωνίστηκε αυτοκινητο αγορασμένο από αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

παιρνεις την αποδειξει απο την αντιπροσωπεια γιαυτα τα 500 ευρω που σου ζητανε και πας να ρωτησεις σε εναν οποιδηποτε εκτελωνιστη!

δεν κοστιζει τιποτα!

βεβαια να μην σου δωσουνε ενα απλο χαρτι αποδειξης αλλα αναλυτικη περιγραφη του τι πληρωνεις!

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω εγω κατι αλλο..αμα φερω αμαξι απο εξω αλλα για χρηση πιστας παλι χρειαζεται εκτελωνισμο???αν οχι μετα θα πρεπει να το κυκλοφορω μονο πανω σε τρειλερ???υπαρχει καποιο προστιμο αν σε πιασουν να το κοβεις βολτες???:D:p...
[sIGPIC][/sIGPIC]TOYOTA COROLLA AE86..&τα μυαλα στα καγκελα!!!
Link to comment
Share on other sites

Οχι αν δεν θέλεις να βγάλεις πινακίδες για το αυτοκίνητο και να το κυκλοφορείς νόμιμα στο δρόμο ,δεν χρειάζεται να το εκτελωνίσεις.Αλλωστε στην πίστα βάζουνε ακόμα και οχήματα ιδιοκατασκευές ή αγωνιστικά που δεν εχουν αριθμο κυκλοφορίας.

 

Πάντως άκουσα για ενα νεο νόμο που απαγορεύει σε ιδιώτες να μεταφέρουν με δικό τους τρέιλερ αυτοκινητα.Επιτρέπεται λέει μόνο σε εταιρείες οδικής βοήθειας να το κάνουν.Πέσαν λέει και τα πρώτα πρόστιμα σε αγωνιζόμενους που μετέφεραν αυτοκίνητα με τρέιλερ και δεν είχαν ενημερωθεί για το νεο νόμο.(Αυτα τα περί νεου νόμου τα μεταφέρω με κάθε επιφύλλαξη γιατί δεν είναι απο διασταυρωμένη πηγη...)

Link to comment
Share on other sites

paidia thelo na fero ena x3 apo germania.paradigma otan kani 24700 ine tou 2008 ke 3000 kivika poso tha mou vgi? ke an iparxi kapio trik me A.E. ke lising.efxaristo.
Link to comment
Share on other sites

Ακουσα κάπου πως αν φέρεις Hybrid αυτοκινητο απο εξωτερικο δεν πληρώνεις δασμούς. Ξέρει κανεις αν ισχύει ( που :Xαπίθανο το βλέπω...)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.hybridcars.gr

μαλλον ισχυει...

 

@κελεμαν αν εχεις μια εταιρια με επαγγελματικο αφμ,απλα με ελληνικο leasing(δηλ οχι μεταχειρισμενα γερμανιας κτλ) τα περνας στα εξοδα της εταιριας(αν σε παιρνει)τα οποια εκπιπτουν απο φορολογια...

Link to comment
Share on other sites

file mou ta diavasa ala na sou po tin alithia mperdevome me tis times cif.pia ine i timi as poume gia to q7 pou tha ipologiso to 50tis ekato?ke ena alo an iparxi kapio kolpo me eteria a.e. na feroume me lising metaxirismeno.apo oti diavasa(oles tis selides)den elege kapou kati sxetiko.se efxaristo
Link to comment
Share on other sites

.. καλησπέρα στο φόρουμ.

Θα ήθελα κάποιος να μου λύσει μια απορία εφόσον γνωρίζει. Εάν κάποιος που έχει ώς τόπο διαμονής την Γερμανία, χωρίς να έχει Γερμανική υπηκοότητα, αλλά γερμανικό δίπλωμα οδήγησης, και εισέλθει στην χώρα, με αμάξι με γερμανικές πινακίδες στο όνομα του χωρίς να κάνει δήλωση άφιξης οχήματος, και μείνει στην χώρα για 1 χρόνο αντί για 6 μήνες. Πείτε μου, ποιος και πότε θα καταλάβει-ελένξει αυτό το αμάξι πότε μπήκε και πόσο καιρό είναι στην χώρα? Και σε περίπτωση ελέγχου π.χ σε μπλόκο αστυνομίας.. τι μπορούνε να κάνουνε άν τους πείς οτι μπήκε το αμάξι πριν 1 εβδομάδα, αντί πρίν 1 χρόνο?

Όλες οι απόψεις καλοδεχούμενες.

Δέν γνωρίζω άν το θέμα έχει ξανατεθεί, δέν το πήρε κάπου το μάτι μου, .. και συγνώμη άν το επαναφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορείς να αποδείξεις οτι το οχημα που βρέθηκε στην κατοχή σου, μπήκε στην χώρα πριν μια βδομάδα και οχι πριν ενα χρόνο?
Link to comment
Share on other sites

Εσύ μπορείς να αποδείξεις οτι το οχημα που βρέθηκε στην κατοχή σου, μπήκε στην χώρα πριν μια βδομάδα και οχι πριν ενα χρόνο?

 

Αυτό ακριβώς θέλω να πω..! Ό,τι δεν ζητάνε χαρτιά που να αποδεικνύουνε πότε μπήκε το αμάξι στην χώρα.Και έχω παράδειγμα κάποιον φίλο μου, που έχει αφήσει ένα αμάξι του με γερμανικές πινακίδες στην Ελλάδα εδώ και 1 χρόνο, το χρησιμοποιεί όταν κατεβαίνει Ελλάδα, και δεν του ζήτησαν ποτέ να αποδείξει τίποτα.

Και βλέποντας τους ευρωπαικούς νόμους, απαγορεύεται να ζητηθεί απο οποιαδήποτε αρχή, κάθε χώρας μέλους της Ε.Ε , να απαιτήσει οποιοδήποτε έγγραφο, που να αποδεικνύει το πότε εισείλθε - εξείλθε κάποιος απο χώρα της Ε.Ε.

Δηλαδή δεν απαιτείται για κάποιον που θέλει να έρθει απο χώρα του εξωτερικού, να έχει και κάποιο έγγραφο εισόδου.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα να ρωτησω κατι

εχω βρει στο mobile.de ενα audi a4 του 2004 με 14000 ευρω εαν απευθυνθω σε εναν μαντρα να μου το φερει ποσο θα μου παει συνολο μπορει να βοηθεισει καποιος ?

:blink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς θέλω να πω..! Ό,τι δεν ζητάνε χαρτιά που να αποδεικνύουνε πότε μπήκε το αμάξι στην χώρα.Και έχω παράδειγμα κάποιον φίλο μου, που έχει αφήσει ένα αμάξι του με γερμανικές πινακίδες στην Ελλάδα εδώ και 1 χρόνο, το χρησιμοποιεί όταν κατεβαίνει Ελλάδα, και δεν του ζήτησαν ποτέ να αποδείξει τίποτα.

Και βλέποντας τους ευρωπαικούς νόμους, απαγορεύεται να ζητηθεί απο οποιαδήποτε αρχή, κάθε χώρας μέλους της Ε.Ε , να απαιτήσει οποιοδήποτε έγγραφο, που να αποδεικνύει το πότε εισείλθε - εξείλθε κάποιος απο χώρα της Ε.Ε.

Δηλαδή δεν απαιτείται για κάποιον που θέλει να έρθει απο χώρα του εξωτερικού, να έχει και κάποιο έγγραφο εισόδου.

 

Η ελληνική νομοθεσία δεν σε υποχρεώνει να δηλώνεις το οχημα κατα την εισοδό του στη χώρα.Ορίζει ομως οτι δεν μπορει να παραμείνει στην χώρα με ξένες πινακίδες για πάνω από 6 μήνες το χρόνο.Το πώς αποδεικνύεται αυτό,είναι ενα θέμα υπό αμφισβητηση.

Οσο για τους ευρωπαικούς νόμους:Α)δεν ''απαγορεύεται να ζητηθεί απο οποιαδήποτε αρχή, κάθε χώρας μέλους της Ε.Ε , να απαιτήσει οποιοδήποτε έγγραφο, που να αποδεικνύει το πότε εισείλθε - εξείλθε κάποιος απο χώρα της Ε.Ε.'' όπως λες απλά επιβάλλεται η ελεύθερη διακηνηση των οχημάτων χωρίς περιορισμους.Αλλο το ενα ,αλλο το αλλο.

Β)Μια ευρωπαική οδηγία αν δεν ενσωματωθει στο ελληνικο δικαιο ,ότι και να λέει είναι ανεφαρμοστο εντος των ορίων της ελληνικής επικράττειας.Οπότε καλό είναι να προσαρμοζόμαστε σύμφωνα με τα ισχύοντα στην Ελλάδα και όχι στην Ε.Ε.

 

Τέλος δεν μου απάντησες αν σε έλεγχο της αστυνομίας κληθείς να αποδείξεις οτι το όχημα δεν είναι πάνω από 6 μήνες στη χώρα εσυ τι θα πείς?Πώς θα το αποδείξεις?

Παλιά πολλοι πονηροί εφερναν πανάκριβα αυτοκινητα με ξένες πινακίδες.Ωσπου μια περιοδο πριν χρονια δωθηκε εντολή και κατασχέθηκαν πολλά τέτοια αυτοκινητα-το θέμα πήρε δημοσιοτητα κυρίως λόγω των επωνύμων που είχαν κι εκεινοι τετοια αυτοκινητα (Μενεγάκη-σφακιανακης και άλλοι) και παραδειγματήστηκαν όλοι οι άλλοι και σταματησε εκεί το θέμα.Ισως τώρα οι ελεγχοι να εχουν ατονίσει.Οποιος θέλει πάντως μπορεί να το ρισκάρει να πέσει πάνω στον τυπολάτρη αστυνομικό που θα τον ελέγξει και τότε.....καλό ξέμπλεγμα!

 

καλησπερα να ρωτησω κατι

εχω βρει στο mobile.de ενα audi a4 του 2004 με 14000 ευρω εαν απευθυνθω σε εναν μαντρα να μου το φερει ποσο θα μου παει συνολο μπορει να βοηθεισει καποιος ?

:blink:

 

Ναι μπορεί να σε βοηθήσει ο μαντράς στον οποίο θα απευθυνθεις.Πολύ απλά των ρωτας απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

hi se olous... sas parakalw polu mporeitai na m peite poso tha plirwsw gia na ferw mia

 

x3 3.0si montelo 08/2007

timh 19.900

euro4

vat reclaimable

 

euxaristw ek ton proterwn

Link to comment
Share on other sites

H τιμή φαίνεται πολύ χαμηλή οπότε πρόσεξε μήπως υπάρχει κάποια απάτη.

Θα σου κοστίσει κατ'ελάχιστον 10.000 ευρώ με πιθανότερη τιμή τα 15.000 ευρώ (αν υποθέσουμε εργοστασιακή αξία κάπου 30.000) Όχι πολύ πάνω από 15.000 πάντως σε κάθε περίπτωση.

Link to comment
Share on other sites

to amaxi einai trakarismeno esti dikaiologitai i xamili timh apo ekei k pera sumfwna me tous upologismous tha plirwsw kapou sta 15.000?

pisteueis oti tha exw provlima otan tha perasei kteo?

Link to comment
Share on other sites

Για πετρελαιοκίνητο με τιμές 6-7 χιλιάδες ευρώ , πόσο θέλει για εδώ ; euro 4 και το πολύ 4-5ετίας

 

πχ citroen c3 1.4hdi

http://www.imageshack.gr/files/sazwsmc2u6io8pdczlh2.gif
Link to comment
Share on other sites

to amaxi einai trakarismeno esti dikaiologitai i xamili timh apo ekei k pera sumfwna me tous upologismous tha plirwsw kapou sta 15.000?

pisteueis oti tha exw provlima otan tha perasei kteo?

 

Τότε ίσως δεχθούν την τιμή των 20.000 ως πραγματική οπότε ο φόρος θα είναι κάπου 10.000. Αλλιώς το ποσό θα είναι μάλλον κοντά στις 15.000. Πολύ χονδρικά όλα αυτά! Με τα Ελληνικά ΚΤΕΟ αφού το επισκευάσεις δε νομίζω να έχεις πρόβλημα! Αλλά δεν έχω προσωπική εμπειρία. Προχώρα πάντως και μην ανησυχείς πολύ για το ΚΤΕΟ στην Ελλάδα.

 

Για πετρελαιοκίνητο με τιμές 6-7 χιλιάδες ευρώ , πόσο θέλει για εδώ ; euro 4 και το πολύ 4-5ετίας

 

πχ citroen c3 1.4hdi

 

Υπολόγιζε κάπου 1000-1500 ευρώ εφόσον μιλάμε για 1400άρι μοτέρ. Ίσως και λίγο λιγότερο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...