Jump to content

Εκτελωνισμός αυτοκινήτων / μηχανών: Πως,πόσο,κόλπα κ.α.


vg
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ετσι το πηρα το αυτοκινητο ειναι μεταχειρισμενο αλλα περιπου 1200 ευρω κοστιζει να το βαλεις.Βεβαια εγω κανω περιπου 40.000km τον χρονο οποτε με συμφερει.αν δεν κανεις πολλα χιλιομετρα δεν ξερω αν συμφερει γιατι θα αργησεις να το κανεις αποσβεση..εγω παντος ειμαι υπερ ευχαριστημενος

αν σου πω οτι σε 15 μερες που εχω τ αμαξι.. εχουμε κανει με τον αδερφο μου 1,500 χιλιομετρα.... περιπου.... σχεδον καθε σκ ερχομαστε βεροια (75+75=150) και βαλε τα μεσα στη πολη και δουλεια σπιτι -σπιτι δουλεια.... αλλα ειναι punto κι απο τι ειδα αν μπει στο χωρο αποσκευων το ντεποζιτο θα κλεισει αρκετα... αλλα αν ειναι να κανω αποσβεση στα χιλιομετρα-χρηματα... πρεπει να το ψαξουμε... να υποθεσω οτι το δουλευεις πιο πολυ με το υγραεριο? ποσο εχει το λιτρο(?) ποσα χιλιομετρα σου βγαζει περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα ενδιαφερομαι εδω και καιρο για εισαγωγη απο αμερικη μιας lotus elise 119r.Ποιο συγκεκριμενα υπαρχουν στο ebay αλλα και γενικα αν ψαξετε elise 2005 μοντ με 32000usd= 20600ευρω

δεν γνωριζω την αξια cif θα θεωρησω λοιπον τα 20600 ευρω αξια cif και δεν θα αφαιρεσω τον συντελεστη παλαιοτητας για το γεγονος οτι δεν ειμαστε σιγουροι αν η cif ειναι 20600ευρω η πιο πολυ.

 

εχουμε λοιπον: φπα= 20600*19%= 3914 ευρω

τελη ταξιν= 20600*30%(1800 κυβικα euro 4)= 6180 ευρω

φορος επιπλεον(επειδη ειναι απο us) =6180*10%=618 ευρω

 

συνολο 31312 + μεταφορικα + εξοδα εκτελονιστη κ.α= αντε να βγαινει 33000 ολα μαζι.

παιδια βοηθηστε με υπαρχει περιπτωση να ισχυει κατι τετοιο, pls καιγομαι...ευχαριστω

 

Το επιπλέον 10% πάει στο 20600 και όχι στο 6180...οπότε περίπου 1500 ευρω ακόμα...

 

Επίσης αν το αυτοκίνητο δεν έχει ξαναεισαχθεί στην Ελλάδα με US Specs θα πρέπει να περάσει από το ΚΤΕΟ στο Ελληνικό και να πάρει έγκριση για τα καυσαέρια. Αν εκεί διαπιστωθεί ότι δεν πληρεί τους όρους του EURO4 τότε θα πληρώσεις ανάλογα σε ποιά κατηγορία το κατατάξουν.

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

εφοσον δεν ειναι εντος ε.ε. η αμερικη δεν νομιζω οτι πηγαινει με τις τιμες που λετε...

επισης δεξιοτιμονα για αλλο ποστ που αναφερθηκαν δεν γινεται να εκτελωνηθουν...

Link to comment
Share on other sites

Α)εφοσον δεν ειναι εντος ε.ε. η αμερικη δεν νομιζω οτι πηγαινει με τις τιμες που λετε...

Β)επισης δεξιοτιμονα για αλλο ποστ που αναφερθηκαν δεν γινεται να εκτελωνηθουν...

 

για το Α) ο νόμος δεν ορίζει άλλες τιμές για τα αυτοκίνητα προερχόμενα από τρίτες χώρες και άλλες τιμές για τα προερχόμενα από χώρα της Ε.Ε.

 

για το Β) πρώτη φορά το ακούω και μου κάνει εντύπωση.Το διάβασες κάπου ή απλά το έχεις ακούσει?

Link to comment
Share on other sites

αν σου πω οτι σε 15 μερες που εχω τ αμαξι.. εχουμε κανει με τον αδερφο μου 1,500 χιλιομετρα.... περιπου.... σχεδον καθε σκ ερχομαστε βεροια (75+75=150) και βαλε τα μεσα στη πολη και δουλεια σπιτι -σπιτι δουλεια.... αλλα ειναι punto κι απο τι ειδα αν μπει στο χωρο αποσκευων το ντεποζιτο θα κλεισει αρκετα... αλλα αν ειναι να κανω αποσβεση στα χιλιομετρα-χρηματα... πρεπει να το ψαξουμε... να υποθεσω οτι το δουλευεις πιο πολυ με το υγραεριο? ποσο εχει το λιτρο(?) ποσα χιλιομετρα σου βγαζει περιπου?

 

το λιτρο εχει 58,5 .Το δουλευω πιο πολυ υγραεριο 21/05/2007 το πηρα με 144,000 τωρα εχει 182000+ σχεδον 40,000 το χρονο. Πριν κανα 2 χρονια σε ειχα κανει 67000 σε ενα χρονο...Εμενα ειναι ford sierra ειναι μεγαλο, τωρα σε σενα στο punto οσα να ναι θα μικρυνει ο χωρος πισω ..

 

Oταν λες δεν γινετε..?Δεν μπορω να το φερω κ να το παρω,χωρις να το κυκλοφορησω..?

Και καλα για ανταλλακτικα..

 

πριν περιπου 5 χρονια περιπου ειχαμε φερει ενα sierra cosworth απο Γερμανια για να κανουμε ενα μετατροπη το φεραμε ολο αλλα ξυλωσαμε φαναρια προφυλαχτηρες καθισματα καπο ..και αλλα για να πειστουν οτι ειναι για ανταλακτικα..αλλιως θα πρεπει να το κοψεις στα δυο και να το φερεις χωρις να εχεις προβλημα..

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

το λιτρο εχει 58,5 .Το δουλευω πιο πολυ υγραεριο 21/05/2007 το πηρα με 144,000 τωρα εχει 182000+ σχεδον 40,000 το χρονο. Πριν κανα 2 χρονια σε ειχα κανει 67000 σε ενα χρονο...Εμενα ειναι ford sierra ειναι μεγαλο, τωρα σε σενα στο punto οσα να ναι θα μικρυνει ο χωρος πισω ..

 

παντως ειναι ωραιο... και οικονομικο ... τωρα για ασφαλεια δεν ξερουμε (παντα)

θα μου πεις και η βενζινη δεν ειναι τοσο ασφαλες αν χτυπησεις κοντα στο ρεζερβουαρ.... δλδ ενα γεμισμα 50 ευρω βενζινης σε υγραεριο παει 25-26 ευρω... μια χαρα.... χιλιομετρα βγαζει οσα και η βενζινη?εχει υπολογισει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια.

Λοιπον εχω μια μεγαλη απορια.Θελω να παρω ενα αυτοκινητο συγκεκριμενα ενα civic του 2001 μοντελο 1.600 κυβικα 160ps.To βρηκα εκει περα 7.000ευρω.

Ποσο θα μου κοστισει επομενως να το φερω απο γερμανια εδω?

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Paidia na rwtisw brika mia corvette tou 2006 me 30.000km timi 45.000 to montelo einai c6 coupe. 6.2lt. poso thelei to telwneio...? a kai kserete mipws kapoia episimi selida gia to telwneio pou na leei poso pane oi times analoga me ta kibika ? (apo germania to amaksi gia ellada..)
Link to comment
Share on other sites

Αν το φέρεις εσύ υπολόγισε 2.000-2.500€ εκτελωνισμό κομπλέ συν τα μεταφορικά.

 

An einai EURO4...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Exeis dikio...upologismeno me Euro3 to vgazw 2200 eurw xwris eksoda metaforas-asfalishs kai amoivh ektelwnisth. Opote upologizw konta sta 3.000 sunolo. Ola auta an h axia tou einai 10.000, kati gia to opoio den exw idea!!!
Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Αν εχω τιμολογιο πολυ μικροτερο της αξιας που εχουν απο τους πινακες αξιων, το φ.π.α σε ποια τιμη θα μου το εφαρμοσουν? Ξερω οτι τον φορο εκτελωνισμου θα τον υπολογισουν με τις τιμες απο την υπηρεσια αξιων αλλα το φ.π.α ειναι βαση αυτης ή βαση του τιμολογιου (που ειναι και κατα πολυ μικροτερο)? Ευχαριστω πολυ (συγνωμη αν εχει απαντηθει ξανα αλλα χαθηκα σε τοσες σελιδες).....
Link to comment
Share on other sites

για το Α) ο νόμος δεν ορίζει άλλες τιμές για τα αυτοκίνητα προερχόμενα από τρίτες χώρες και άλλες τιμές για τα προερχόμενα από χώρα της Ε.Ε.

 

για το Β) πρώτη φορά το ακούω και μου κάνει εντύπωση.Το διάβασες κάπου ή απλά το έχεις ακούσει?

α)ο πρωηγ. παντως αφορουσε μονο εντος ε.ε.

β)ειμαι σχεδον σιγουρος.γι αυτο αλλωστε κ δεν βλεπεις αυτοκινητα τυπου skyline,evo fq,caterham κτλ. μιας κ δεν τα βγαλαν ποτε αριστεροτιμονα..

αν βρεις οτι ισχυει κατι διαφορετικο στα παραπανω,αν μπορεις κανε ενα ποστ ή στειλε μου ενα πμ...

 

@toulalibe κ 500ε να χεις θα παρουν την τιμη cif(γενικη εργοστασιακη τιμη)δηλ την κατωτερη τιμη για το μοντελο κ κει θα παει κ ο φορος

Link to comment
Share on other sites

α)ο πρωηγ. παντως αφορουσε μονο εντος ε.ε.

β)ειμαι σχεδον σιγουρος.γι αυτο αλλωστε κ δεν βλεπεις αυτοκινητα τυπου skyline,evo fq,caterham κτλ. μιας κ δεν τα βγαλαν ποτε αριστεροτιμονα..

αν βρεις οτι ισχυει κατι διαφορετικο στα παραπανω,αν μπορεις κανε ενα ποστ ή στειλε μου ενα πμ...

 

Α)Για τον προηγούμενο νόμο μιλάω κι εγώ-ο καινούριος δεν άλλαξε κάτι στο θέμα.Οι πίνακες αξιών ισχύουν γενικά για όλα τα αυτοκίνητα ανεξαρτήτως χώρας προέλευσης.Αυτό που μπορεί να αλλάξει είναι η δασμολογική επιβάρρυνση ανάλογα με τη χώρα προέλευσης (Εντος ή εκτος ΕΕ)

Ο νόμος λέει για ''οχήματα που πληρούν τις προδιαγραφές της Χ οδηγίας''.Μπορεί να το φέρεις από το Ταντζικιστάν και να πληρεί τις πιο καινούριες προδιαγραφές ρύπων.

Πάντως στην περίπτωση που δεν υπάρχει έγκυρο έγγραφο που να αποδεικνύει τις προδιαγραφές ρύπων του οχηματος ,τότε περνάει πρώτα από ΚΤΕΟ ,πιστοποιείται και κατόπιν ταξινομείται ανάλογα.Το ίδιο αναφέρει εδώ και ο pontios76

Β)Μάλλον όπως το λες είναι αν και δεν έχω βρεί κάτι γραμμένο ούτε για να το τεκμηριώσω ,ούτε για να το αμφισβητήσω.

Link to comment
Share on other sites

παντως ειναι ωραιο... και οικονομικο ... τωρα για ασφαλεια δεν ξερουμε (παντα)

θα μου πεις και η βενζινη δεν ειναι τοσο ασφαλες αν χτυπησεις κοντα στο ρεζερβουαρ.... δλδ ενα γεμισμα 50 ευρω βενζινης σε υγραεριο παει 25-26 ευρω... μια χαρα.... χιλιομετρα βγαζει οσα και η βενζινη?εχει υπολογισει καθολου?

 

20 ευρω 330-350 χιλιομετρα περιπου εξαρταται το ποδι.Για ασφαλεια υπαρχουν προδιαγραφες ασφαλειας οποτε..

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Αν εχω τιμολογιο πολυ μικροτερο της αξιας που εχουν απο τους πινακες αξιων, το φ.π.α σε ποια τιμη θα μου το εφαρμοσουν? Ξερω οτι τον φορο εκτελωνισμου θα τον υπολογισουν με τις τιμες απο την υπηρεσια αξιων αλλα το φ.π.α ειναι βαση αυτης ή βαση του τιμολογιου (που ειναι και κατα πολυ μικροτερο)? Ευχαριστω πολυ (συγνωμη αν εχει απαντηθει ξανα αλλα χαθηκα σε τοσες σελιδες).....

 

Giati na plhrwseis FPA??? Ta metaxeirismena autokinhta exoun plhrwsei FPA sthn xwra pou agorasthkan kai den ksanaplhrwnoun kata thn eisodo tous sthn Ellada...!!!

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

Giati na plhrwseis FPA??? Ta metaxeirismena autokinhta exoun plhrwsei FPA sthn xwra pou agorasthkan kai den ksanaplhrwnoun kata thn eisodo tous sthn Ellada...!!!

 

Αυτό ισχύει μόνο για τα αυτοκίνητα που προέρχονται από χώρα της Ε.Ε.!!!

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα με τα δεξιοτιμονα,εχω δει 100% δεξιοτιμονο με ελληνικες πινακιδες

(ενα silvia s15).

 

Θα ηθελα να σας ρωτησω κ κατι ασχετο.

 

Ας πουμε,πως βαζει καποιος το αμαξι,απο Ιαπωνια και ερχετε στον Πειραια

με κοντεινερ.

Που πρεπει να απευθυνθω,ωστε να μου πει καποιος,τι ακριβως διαδικασιες

χρειαζονται,ωστε να παρω το αμαξι με τρειλερ?

(Δεν θελω να του βγαλω πινακιδες...)

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα με τα δεξιοτιμονα,εχω δει 100% δεξιοτιμονο με ελληνικες πινακιδες

(ενα silvia s15).

 

Θα ηθελα να σας ρωτησω κ κατι ασχετο.

 

Ας πουμε,πως βαζει καποιος το αμαξι,απο Ιαπωνια και ερχετε στον Πειραια

με κοντεινερ.

Που πρεπει να απευθυνθω,ωστε να μου πει καποιος,τι ακριβως διαδικασιες

χρειαζονται,ωστε να παρω το αμαξι με τρειλερ?

(Δεν θελω να του βγαλω πινακιδες...)

 

Προφανώς ο πλέον κατάλληλος να σου απαντήσει είναι ενας εκτελωνιστής!

Link to comment
Share on other sites

Δυστιχως δεν εχω καμια ιδεα απο εκτελωνισμους ,αξιες αυτοκινητων σε αλλες χωρες...Ενδιαφερομαι για δυο αυτοκινητα 1)peugeot 206 RC ,2)BMW M3

 

1)Σε οτι αφορα το peugeot απο οτι ξερω εχει βγει απ την παραγωγη και μονο μεταχειρησμενο ισως το βρω.Υπαρχει περιπτωση να παραγεται ακομη στη Γαλια?Μεταχειρησμενο η μη αξιζει να το φερω απο γαλια η χειροτερα θα ειναι(αν μπορει να μου δωσει καποιος μια ενδεικτικη τιμη δεν θα ηταν ασχημα)?

 

2)Τωρα στο θεμα της μπεμπας!Εχω ακουσει οτι εαν βρω τροπο να την φερω απο Γερμανια θα μου ερθει πολυ πιο φτινα απο οτι αν την αγωραζα απο Ελλαδα ισχυει(και παλι μια ενδεικτικη τιμη δεν θα ηταν ασχημη)?

 

Υ.Γ.πρεπει να εχω οποσδηποτε γνωστο για να φερω αμαξι απο εξωτερικο?:confused:

----------------------------------- Φιλοκαλουμεν τε γαρ μετ' ευτελειας και φιλοσοφουμεν ανευ μαλαkιαs (θουκυδιδης)
Link to comment
Share on other sites

An kapoios pragmatika thelei kapoio amaksi, me prokatavoli ta misa xrimata sas ypografw mia ypefthini dilwsi oti mou exete dwsei ta xrhmata gia agora aftokinitou(Wste na min sas ta parw kai fygw, me arithmo taftotitas ktl), sas to fernw kai ektelwnismous ktl ta analambanw egw to sigouro einai oti se sxesi me ellada tha glitwsete 2-3 xiliarika kai ta amaksia einai TELEIA, Eidika mixanika epeidh exoun kalous dromous kai dn ta talaiporoun! To idio isxyei kai gia tis mixanes... Oti Dialeksoume kai kataliksoume mporoun na mas stiloun photos kai na to doume, efoson simfonisei kapoios paw to vlepw, ektos apo to oti to vlepw EGW O IDIOS to pernw se mixaniko gia na ta sigourepsoume ola kai to fernoume Ellada!
Link to comment
Share on other sites

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνώ με το "ψάρεμα" εδώ μέσα. Φυσικά όμως αν είναι ΟΚ από τους mods, δε μου πέφτει λόγος.

 

Επίσης θα συμφωνήσω ότι μπορείς να βρείς άψογα αυτοκίνητα από Γερμανία, αλλά τα περί "καλών δρόμων" και "ταλαιπωρίας" είναι για Αμερικανάκια. Τέλειο αυτοκίνητο μπορείς να βρείς και στην Ελλάδα και στην Βουλγαρία και όπου αλλού, είναι καθαρά θέμα ιδιοκτήτη και πόσο το προσέχει. Στη Γερμανία δεν έχει κάφρους δηλαδή? Όλοι είναι "λόρδοι"?

 

Θα το ξαναπώ...για εγγυημένα μεταχειρισμένα, στα sites των αντιπροσωπειών υπάρχουν τα πάντα...με εγγυήσεις...

 

Πάντα φιλικά...

Η γραία εγαμήθηκεν, ετσούπωσεν και τα πόρτας!
Link to comment
Share on other sites

An kapoios pragmatika thelei kapoio amaksi, me prokatavoli ta misa xrimata sas ypografw mia ypefthini dilwsi oti mou exete dwsei ta xrhmata gia agora aftokinitou(Wste na min sas ta parw kai fygw, me arithmo taftotitas ktl), sas to fernw kai ektelwnismous ktl ta analambanw egw to sigouro einai oti se sxesi me ellada tha glitwsete 2-3 xiliarika kai ta amaksia einai TELEIA, Eidika mixanika epeidh exoun kalous dromous kai dn ta talaiporoun! To idio isxyei kai gia tis mixanes... Oti Dialeksoume kai kataliksoume mporoun na mas stiloun photos kai na to doume, efoson simfonisei kapoios paw to vlepw, ektos apo to oti to vlepw EGW O IDIOS to pernw se mixaniko gia na ta sigourepsoume ola kai to fernoume Ellada!

 

Kalo το Γκερμανία αλλά ρίχνουν πολύ αλάτι στους δρόμους και ειδικά στα βόρεια, τα αυτοκίνητα κακοπερνάνε. Άσε που με το καλημέρα, βγαίνουν στις εθνικές οδούς για να πάνε στην δουλειά τους 30χλμ μακριά και τα τρέχουν ενώ δεν έχουν ζεσταθεί ακόμη καλά καλά......Γενικώς προσοχή.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...