Jump to content

MTN - Κύπρος (Πρώην Areeba)


gmmour
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν ειναι δυσκολο ειναι σαν να παιρνεις μια soeasy απο το περιπτερο.

Και θα σου στοιχισει πολυ πιο φθηνα.:)

Σωστα απλα δεν υπαρχει λογος να αγορασει ενα αριθμο για μερικες μερες. Τουαχιστον ο αριθμος που θα παρει απο Κυπρο θα του μινει του φιλου.Λοιπον: 1) Soeasy. Κοστος πακετου 15 λιρες(δωρεαν 3 λιρες). Για Αγγλια: Κλήσεις που διενεργούνται (£)/Λεπτό: Εντός της χώρας:(0.25),Προς τις υπόλοιπες χώρες (συμπερ. Κύπρο): (0.66),Εισερχόμενες κλήσεις (£)/Λεπτό: (0.129),Αποστολή γραπτών μηνυμάτων SMS (£)/SMS: (0.12).

2) Areeba pay as you talk (max box). Κοστος πακετου 15 λιρες(δωρεαν 15 λιρες και 20 μυνηματα). Κλήσεις που διενεργούνται (£)/Λεπτό: Εντός της χώρας: (0.29),Προς τις υπόλοιπες χώρες (συμπερ. Κύπρο): (0.66),Εισερχόμενες κλήσεις (0.06),Αποστολή γραπτών μηνυμάτων SMS (£)/SMS: (0.1).

Λοιπον η areeba ειναι γεννικα πιο φθηνη εκτος απο μια χρεωση που ειναι κατα 4cent πιο ακριβη. Στις υπολυπες χρεωσεις ειναι αισθητα πιο φθηνη σε σχεση με τη so easy. Επισεις σου δινοντε 15 λιρες δωρεαν πιστωση. Οποτε η areeba ειναι οποσδηποτεη καλυτερη επιλογη:)

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Σωστα απλα δεν υπαρχει λογος να αγορασει ενα αριθμο για μερικες μερες. Τουαχιστον ο αριθμος που θα παρει απο Κυπρο θα του μινει του φιλου.Λοιπον: 1) Soeasy. Κοστος πακετου 15 λιρες(δωρεαν 3 λιρες). Για Αγγλια: Κλήσεις που διενεργούνται (£)/Λεπτό: Εντός της χώρας:(0.25),Προς τις υπόλοιπες χώρες (συμπερ. Κύπρο): (0.66),Εισερχόμενες κλήσεις (£)/Λεπτό: (0.129),Αποστολή γραπτών μηνυμάτων SMS (£)/SMS: (0.12).

2) Areeba pay as you talk (max box). Κοστος πακετου 15 λιρες(δωρεαν 15 λιρες και 20 μυνηματα). Κλήσεις που διενεργούνται (£)/Λεπτό: Εντός της χώρας: (0.29),Προς τις υπόλοιπες χώρες (συμπερ. Κύπρο): (0.66),Εισερχόμενες κλήσεις (0.06),Αποστολή γραπτών μηνυμάτων SMS (£)/SMS: (0.1).

Λοιπον η areeba ειναι γεννικα πιο φθηνη εκτος απο μια χρεωση που ειναι κατα 4cent πιο ακριβη. Στις υπολυπες χρεωσεις ειναι αισθητα πιο φθηνη σε σχεση με τη so easy. Επισεις σου δινοντε 15 λιρες δωρεαν πιστωση. Οποτε η areeba ειναι οποσδηποτεη καλυτερη επιλογη:)

Με την μονη διαφορα οτι ΔΕΝ θα παρει εξτρα καρτα!Εχει ηδη καρτα αρα ακυρο αυτο με τις £15 πιστωση.;)

Επειτα το προβλημα του να παρει ενα αριθμο για 5 μερες ποιο ειναι;Ισα ισα εξοικονομα χρηματα...:confused:

Nexus 4 & iPad mini
Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί που έπιασα τηλέφωνο, μου είπαν διαφορετικές τιμές;

 

Areeba Pay As You Talk:

Όταν παίρνω Αγγλίκο κινητό:

Tim Mobile: 17 cent

Orange: 22 cent

Vodafone: 25 cent

O2: 45 cent

 

Όταν παίρνω Αγγλικό σταθερό:

Tim Mobile: 16 cent

Orange: 13 cent

Vodafone: 25 cent

O2: 18 cent.

 

Αυτές οι τιμές είναι ανά λεπτό

 

15 cent όταν με παίρνουν τηλέφωνο από την Κύπρο

11 cent όταν στέλνω sms στην Κύπρο.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα γιατί που έπιασα τηλέφωνο, μου είπαν διαφορετικές τιμές;

 

Areeba Pay As You Talk:

Όταν παίρνω Κυπριακό κινητό:

Tim Mobile: 17 cent

Orange: 22 cent

Vodafone: 25 cent

O2: 45 cent

 

Όταν παίρνω Κυπριακό σταθερό:

Tim Mobile: 16 cent

Orange: 13 cent

Vodafone: 25 cent

O2: 18 cent.

 

Αυτές οι τιμές είναι ανά λεπτό

 

15 cent όταν με παίρνουν τηλέφωνο από την Κύπρο

11 cent όταν στέλνω sms στην Κύπρο

Δεν γνωριζουν τι τους γινετε νομιζω (και οι 2 εταιριες). Οι τιμες που σου εδωσα ειναι απο τις ιστοσελιδες τους(www.areeba.com.cy, http://www.cytamobile-vodafone.com.cy) Ετσι για να δουμε τι θα σου πουν απο τη cytamobile-vodafone παρε 132 να σου που και εκινοι τις χρεωσεις τους.

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωριζουν τι τους γινετε νομιζω (και οι 2 εταιριες). Οι τιμες που σου εδωσα ειναι απο τις ιστοσελιδες τους(www.areeba.com.cy, http://www.cytamobile-vodafone.com.cy) Ετσι για να δουμε τι θα σου πουν απο τη cytamobile-vodafone παρε 132 να σου που και εκινοι τις χρεωσεις τους.

Μου είπαν από την cytamobile-vodafone:

Όταν παίρνω τηλέφωνο στην Κύπρο χρεώνουμε 66 σεντ

Για μηνύματα χρεώνουμε 12 σεντ.

Και όταν με παίρνουν τηλέφωνο από Κύπρο χρεώνουμε 13 σεντ.

 

Τώρα, στην areeba ΠΕΡΙΠΕΖΟΥΜΕ? Κύριε ελείσον πιον!:angry:

Link to comment
Share on other sites

Μου είπαν από την cytamobile-vodafone:

Όταν παίρνω τηλέφωνο στην Κύπρο χρεώνουμε 66 σεντ

Για μηνύματα χρεώνουμε 12 σεντ.

Και όταν με παίρνουν τηλέφωνο από Κύπρο χρεώνουμε 13 σεντ.

 

Τώρα, στην areeba ΠΕΡΙΠΕΖΟΥΜΕ? Κύριε ελείσον πιον!:angry:

Ιλικρινα δεν καταλαβαινω τι εγινε. ξαναπαρε 136 και προσπαθησενα διατυπωσεις ξανα το ιδιο ερωτημα. Αν επιμενουν στιν ιδια απαντηση τοτε λογικα ειναι σωστοι

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Ιλικρινα δεν καταλαβαινω τι εγινε. ξαναπαρε 136 και προσπαθησενα διατυπωσεις ξανα το ιδιο ερωτημα. Αν επιμενουν στιν ιδια απαντηση τοτε λογικα ειναι σωστοι

Τελικά ξαναπήρα σήμερα και μου είπαν άλλες τιμές. Εκείνος που μου είπε τις χτεσινές τιμές πρέπει να ΜΗΝ έχει καλή ακοή και να άκουσε 'χρεώσεις για σταθερά και κινητά προς Αγγλία'. Τον ρώτησα δύο φόρες εάν αυτές οι χρεώσεις είναι προς σταθερά και κινητά Κύπρου.

By the way. Ιδού οι αληθινές τιμές:

 

Χρεώσεις Pay As You Talk, όταν πάρεις τον αριθμό στην Αγγλία:

 

 

 

Όταν παίρνω τηλέφωνο προς Κυπριακά κινητά και σταθερά:

Tim Mobile: 60 cents

Vodafone: 75 cents

Orange: 103 cents

O2: 70 cents

 

Όταν με παίρνουν τηλέφωνο από Κυπριακά σταθερά και κινητά:

Tim Mobile: 14 cents

Vodafone: 13 cents

Orange: 14 cents

O2: 14 cents

 

Όταν στέλνω sms προς Κυπριακά κινητά:

Vodafone: 12 cents

Tim Mobile: 14 cents

Orange: 14 cents

O2: 14 cents

*Όλες οι τιμές συμπεριλαμβάνουν Φ.Π.Α.

*Οι χρεώσεις για κλήσεις είναι ανά λεπτό.

 

 

Άρα, θα πάρω τον Pay as you talk. Όταν θέλω να πάρω τηλέφωνο στην Κύπρο θα βάλω για δίκτυο T-Mobile. Και όταν δεν θέλω να πάρω τηλέφωνο και, μπορεί, να περιμένω τηλεφώνημα και sms θα έχω την Vodafone.

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον, όταν θα πάρω τον areeba αριθμό στην αγγλία, εκείνη που θα με καλούν από Κύπρο θα βάζουν τον κώδικα της χώρας;

Θα βάζουν τον κώδικα της Αγγλίας με τον αριθμό; Δηλαδή: 004496_-_-_-

Θα βάζουν τον κώδικα της Κύπρου με τον αριθμο; Δηλαδή: 0035796_-_-_-

Ή θα βάζουν ΜΟΝΟ τον αριθμό; Δηλαδή: 96_-_-_-

 

 

*Παρακάλω η συντομότερη απαντήση θα ήτανε καλύτερη για να ξέρω τι να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

eno ekeinoi p 8a se pernoun apo agglia 0035796------

@mouyias κατάλαβες τι εννοώ;

Θα πάω εγώ Αγγλία και θα πάρω τον areeba αριθμό. εγώ ρωτώ: τι κώδικα θα βάζουν αυτοί από την ΚΥΠΡΟ για να με πάρουν στην Αγγλιά εφόσον όμως έχω τον areeba αριθμό.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε ΛΕΟΝ γεννικα μονο εσυ θα χρισιμοποιεις κωδικους χωρων για να εποικοινωνισεις οταν κανεις περιαγωγη στο εξωτερικο. Ολοι οι αλλοι θα σε καλουν με τον ιδιο ακριβως τροπο οπως οταν εισαι Κυπρο.

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Btw, irta Luton alla re pai8kia Oi xrewseis otan fereis Kupriako ari8mo sto exwteriko einai PANAKRIVES.

En ginete se mono 2 meres na faw 8 lires. Eleos pion.

Eleipse mou simera i karta, kai tote piga se magazi tis Orange kai pira ena arithmo me 10 lires pistwsi pros 10 lires. Eswthika! 20 cent xrewnoume otan kalw Kupro. Den xrewnoume otan me kaloun apo Kupro opws me tin areeba kai soeasy.

 

 

*Sorry gia ta greeklish alla den exei to laptop pou xrisimopoiw ellhnika

Link to comment
Share on other sites

Btw, irta Luton alla re pai8kia Oi xrewseis otan fereis Kupriako ari8mo sto exwteriko einai PANAKRIVES.

En ginete se mono 2 meres na faw 8 lires. Eleos pion.

Eleipse mou simera i karta, kai tote piga se magazi tis Orange kai pira ena arithmo me 10 lires pistwsi pros 10 lires. Eswthika! 20 cent xrewnoume otan kalw Kupro. Den xrewnoume otan me kaloun apo Kupro opws me tin areeba kai soeasy.

 

 

*Sorry gia ta greeklish alla den exei to laptop pou xrisimopoiw ellhnika

 

Όταν κάνεις roaming για εισερχόμενες κλήσεις χρεώνεσαι την αντίστοιχη κλήση εξωτερικού του δικτύου σου (Κύπρος - Αγγλία ας πούμε) και για εξερχόμενες και μυνήματα το τέλος του ξένου δικτύου με τονοποίο κάνεις περιαγωγή σύν την προμήθεια του παροχέα (ενα ποσοστό πάνω στα τέλη του ξένου δικτύου). Οπότε αυτό που λέει ο Μιχάλης είναι λογικό, μια prepaid κάρτα από κάποιον παροχέα να στοιχίζει λιγότερο από το οποιοδήποτε roaming ΄)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

hehe....etsi sovara re chryant...ORES ORES me tuti tin emmoni s me tin AREEBA kamnis me na skeftume an ise metoxos jimesa :p

 

aws...pios ixe dikaio efanike

 

P.S:psakse to prama....BORI NA EXIS KAMIA PSIXOSI ME TO ONOMA AREEBA lol

PROUD ARSENAL FAN

http://images.skysports.com/images/badges/100x100/3.gif

Link to comment
Share on other sites

hehe....etsi sovara re chryant...ORES ORES me tuti tin emmoni s me tin AREEBA kamnis me na skeftume an ise metoxos jimesa :p

 

aws...pios ixe dikaio efanike

 

P.S:psakse to prama....BORI NA EXIS KAMIA PSIXOSI ME TO ONOMA AREEBA lol

Προσεξε πως μιλας, στο θεμα του να αγορασει καρτα απο το εξωτερικο ο ΛΕΟΝ ή να παρει την υφσταμενη του (αριμβα ή so easy) Που την ειδες την εμμονη?Εξεφρασα την αποψη μου(σωστη ή λαθος ειναι η αποψη μου). Δεν σε αναγκαζω να διαβαζεις αυτα που γραφω αλλα δεν σου επιτρεπω να με κρινεις αφου πρωτων δεν με γνωριζεις και δευτερον δεν σου εχω δωσει το δικαιομα.

Μπορει να εω τους λογους μου για να υποστηριζωτην οποιαδηποτε εταιρια οπως και οι περισσωτεροι εδω μεσα

Υ.γ. Μπορει να εχω μετοχες στην αριμπα.

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα μαζι σου michalis_10 . Φιλε _Leon_ Μια τοπικη καρτα θα ειναι η πιο φθηνη λυση ιδικα αν θα κανεις συχνα ταξιδια στο Luton:)

Και αυτο το ποστ μου διχει οτι ουσιαστικα δεν διαφωνησα με τον michalis_10. Απλα ειναι ωραιο οταν φενωμαστε υπερανω ετσι? :worry: . Μερικοι πρεπει πρωτα να διαβαζουν ΚΑΙ ΜΕΤΑ να ερχοντε να κρινουν και να επικρινουν αγαπητε mouyias;)

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

guys hi.....otan imoun kypro eixa sindesi areeba kai exw na pw oti einai i kaliteri sindesi pou eixa pote... i xrewsi elaxisti kai midamini mprosta stis xrewseis ton ellinikwn eteriwn!

[sIGPIC][/sIGPIC]

POLICE.....XAXAXAXA

Link to comment
Share on other sites

guys hi.....otan imoun kypro eixa sindesi areeba kai exw na pw oti einai i kaliteri sindesi pou eixa pote... i xrewsi elaxisti kai midamini mprosta stis xrewseis ton ellinikwn eteriwn!

Ναι ειναι πιστευω κοινως αποδεκτο οτι η αριμπα ειναι η πιο φθηνη εταιρια στη Κυπρο. Ειδικα λογω των περιεχωμενων λεπτων ομηλιας των πακετων της και των δωρεαν μηνυματων:)

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, οπως αναφερα πριν μερικες ημερες η areeba ανακοινωσε νεες προσφορες για αγορα συσκευής μαζί με 18μηνο συμβολαιο

 

Mπορει καποιος να μου εξηγησει τι συμβολαιο ειναι αυτο? Δηλαδη για να παρεις ενα κινητο στην προσφορα που σου κανουν πρεπει να παρεις και το 18μηνο συμβολαιο? Ας μου εξηγησει καποιος παιδια, ειμαι ασχετος αλλα επειδη ενδιαφερομαι να αγορασω (βρηκα κινητο σε σουπερ τιμη) δεν θελω να πιαστω κοροιδο στο τελος :(

Link to comment
Share on other sites

Mπορει καποιος να μου εξηγησει τι συμβολαιο ειναι αυτο? Δηλαδη για να παρεις ενα κινητο στην προσφορα που σου κανουν πρεπει να παρεις και το 18μηνο συμβολαιο? Ας μου εξηγησει καποιος παιδια, ειμαι ασχετος αλλα επειδη ενδιαφερομαι να αγορασω (βρηκα κινητο σε σουπερ τιμη) δεν θελω να πιαστω κοροιδο στο τελος :(

Ειναι ενα κανονικο συμβολαιο οπως καθε αλλης εταιρια κινητης. Επιλεγεις πακετο και παιρνεις την αναλογη επιδοτηση. Οσο πιο μεγαλο το πακετο που θα επιλεξεις τοσο μεγαλυτερη και η επιδοτηση.Πληροφοριες σχετικα με τα πακετα:http://www.areeba.com.cy/Sub3.aspx?ID=181&MID=130&ParentID=57&FirstParentID=53&Level=3 (oσα λεπτα και μυνηματα δεν χρησιμοποιησεις μεταφερονται στον επομενο μηνα). Μπορεις να μεταφερεις τον υφησταμενο σου αριθμο απο 99 ή 97 ο οποιος θα διατηρηθει ακριβως ο ιδιος.Το συμβολαιο μπορεις να το διακοψεις πριν απο τους 18 μηνες απλα θα πρεπει να πληρωσεις την υπολυπη αξια του κινητου την οποια εχει την μερα που κανεις το συμβολαιο.Στους 18 μηνες μπορεις να δικοψεις κανονικα ή να το συνεχισεις και να ξαναπαρεις καινουργια συσκευη με ανανεωση του συμβολαιου σου.:)

Maybe you were right

But baby I was lonely

I don't want to fight

I'm tired of being sorry ...:shifty:

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη με λιγα λογια πληρωνεις τα ιδια με το ποσο που θα επαιρνες κανονικα το κινητο? Ειναι για 18 μηνες και πρεπει να πληρωνεις πχ 8 λιρες τον μηνα. 8*18 + 86 το κινητο... Δηλαδη αυτο με τους μηνες ειναι σαν τις δοσεις? δινεις λιγα λιγα καθε μηνα?

Απαντησε μου σε αυτο μονο και τελειωσα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned
  • This topic was featured and unfeatured

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...