Jump to content

iPad (1st gen - 2010)


pperiklis
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ε? Υποθέτω τα WiFi και όχι τα 3G ε?

:confused:

 

Ναι, συγγνωμη που δεν το εγραψα, μιλαμε παντα για WiFi μονο ;)

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

@pperiklis, ναι, η αγορα καλωδίου vga θα ειναι το 1ο αξεσουάρ που θα πάρω αν ειναι!

@Te_salat, κατάλαβα. Οπότε για όλα κάτι θα βρεθεί... ελπίζω βέβαια οι τιμές αυτών των applications να ειναι σε λογικές τιμές (5-10 ευρώ?)Το wifi μ'αρέσει σα λύση.. :)

 

σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα @ολους

 

@Moderators

Μηπως θα πρεπει το συγκεκριμενο thread να μπει στην υποπεριοχη "Apple : ipad" πλεον, μια και εχει δημιουργηθει ? :blink:

Edited by ktsak

Κωστας (Pterarxos)

Μετακομισαμε σε νεο forum, εδω θα βρειτε το νεο "Περι Ανεμων και Υδατων"  We Think Different 

http://img718.imageshack.us/img718/3200/pterarxosmember420120.png

Link to comment
Share on other sites

Ως γενική αρχή να γνωρίζεις ότι το iPad κάνει τα περισσότερα από αυτά που θα χρειαστείς (γενικά μιλώντας), απλά με διαφορετικό τρόπο και ορισμένα δεν τα κάνει καθόλου.

 

pperiklis, ξέχασα να ρωτήσω πιο πριν. Αυτο που λές σχετίζεται με κάποιες απο τις "δουλειές" που θέλω να κάνω με το Ipad (και που αναφέρω πιο πάνω) ή ειναι γενικό σχόλιο? Στη πρώτη περίπτωση μπορέις να μου πείς ίσως τι δε θα μπορέσει να κάνει το ipad απο αυτά που ανέφερα?

 

α) Για παρουσιάσεις κατ'ευθείαν απο το ipad των εργασιών μου, υλικο προς τους πελάτες κλπ.

β)Σύνδεση με προτζέκτορα για παρουσίαση (για να μη κουβαλάω το λαπτοπ που ένα βάρος το έχει).

γ)Η χρησμοποίησή του με γραφίδα σαν digitizer για product renderings ή για σκιτσάρισμα κλπ (να αναφέρω οτι το επάγγελμά μου ειναι σχεδιαστής). Σε συνδιασμό με το Sketchbook της Autodesk (το δοκίμασα και σε ipad και σε iphone και ειναι εξαιρετικό) νομίζω μπορούν να εξυπηρετήσουν. Πάντα ήθελα μια wacom cintiq αλλά τα 1200 ευρώ ειναι πολλά για εμένα αυτή τη στιγμή ενώ δεν είναι και ότι πιο εύκολο για μεταφορά (ωστόσο, αρκετά χρόνια τώρα ειμαι κάτοχος μιας wacom intuos A4 oπότε έχω κάποια γνώση του τι εστί επαγγελματικό digitizer). Με το ipad σίγουρα κάνεις πολλές υποχωρίσεις αλλά η αμεσότητα σχεδιάσης (με γραφίδα σαν αξεσουαρ που υπάρχει) κάπως μετριάζει τα μειονεκτήματα.

 

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Όλα όσα αναφέρεις μπορούν να γίνουν. Το sketchbook είναι πραγματικά ένα από τα διαμαντάκια του App Store αν και προσωπικά χρησιμοποιώ το ArtStudio (δεν έχω καμία απολύτως σχέση με τον σχεδιασμό, απλά μου αρέσει να.. μουντζουρώνω :p)

 

Έκανα το σχόλιο γιατί δεν θα πρέπει σε καμία περίπτωση να θεωρήσεις ότι με το iPad αγοράζεις ένα laptop. Είναι μία συσκευή η οποία προορίζεται για συγκεκριμένες χρήσεις, στις οποίες κατά την προσωπική μου άποψη και διαπρέπει ενώ, για άλλες ο φορητός υπολογιστής είναι απαραίτητος. Για παράδειγμα, κατά την παρουσίαση μέσω projector δεν βλέπεις τα slides και στην οθόνη του iPad όπως τα βλέπεις μέσα από τον projector αλλά υπάρχει στην οθόνη της συσκευής ειδικό μενού το οποίο σου επιτρέπει να διαχειριστείς την παρουσίαση. Ίσως ο επεξεργαστής να μην "σηκώνει" mirror απεικόνιση, ίσως είναι κάτι άλλο, δεν ξέρω. Το ίδιο ισχύει και γενικότερα με το TV out στη συσκευή, η εικόνα περνά μόνο στην εξωτερική οθόνη και στο iPad έχεις απλά ένα μενού.

 

Φυσικά, ο καθένας προσαρμόζει τη χρήση στις ανάγκες του. Υπάρχουν πολλές εφαρμογές, θα κυκλοφορήσουν ακόμη περισσότερες και με αυτές μπορείς να καταφέρεις πράγματα που θέλεις αν και με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που πιθανότατα θα έχεις συνηθίσει μέχρι τώρα. Άλλοι αυτό το θεωρούν τρομερή ταλαιπωρία, άλλοι το βρίσκουν εξαιρετικά ενδιαφέρον. Το iPad πάντως δεν "φιλοδοξεί" να αντικαταστήσει τον υπολογιστή σου αλλά να λειτουργήσει συμπληρωματικά.

Edited by pperiklis
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα @ολους

 

@Moderators

Μηπως θα πρεπει το συγκεκριμενο thread να μπει στην υποπεριοχη "Apple : ipad" πλεον, μια και εχει δημιουργηθει ? :blink:

 

Κώστα η ενότητα που δημιουργήθηκε θα εμπλουτιστεί με καινούρια θέματα. Από την στιγμή που δεν έχει κυκλοφορήσει η συσκευή επίσημα στην Ελλάδα δεν υφίσταται λόγος για την δημιουργία official thread. Κάνε λίγο υπομονή. ;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά έχω ένα ολοκαίνουργιο iPad Wifi 32GB μαζί με θήκη της Apple, το οποίο δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να εντάξω στο digital lifestyle μου, μια με τα ελληνικά και μια το γεγονός ότι καθότι τελειομανής δεν τα προλαβαίνω πια, (Macbook Pro, iPhone + iPad), + updates για όλα.

Δύο ερωτήσεις. Έχω αγοράσει αρκετές εφαρμογές που είναι μόνο για iPad, και αναρωτιέμαι αν είναι transferrable σε άλλο iTunes account ώστε να το δώσω μαζί μ' αυτές.

Επίσης ποια είναι μια λογική τιμή σε ευρώ, (από λάθος στο shipping πλήρωσα και τελωνείο όταν ήρθε).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Μια γρήγορη ερώτηση προς τους γνώστες του είδους:

 

Ποιο ακριβώς είναι το κίνητρο για να κάνει κάποιος backup τo SHSH BLOB του iPad του;

Αν μπορείτε να μου εξηγήσετε αναλυτικά, θα είμαι υπόχρεος!

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Κώστα η ενότητα που δημιουργήθηκε θα εμπλουτιστεί με καινούρια θέματα. Από την στιγμή που δεν έχει κυκλοφορήσει η συσκευή επίσημα στην Ελλάδα δεν υφίσταται λόγος για την δημιουργία official thread. Κάνε λίγο υπομονή. ;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν νομιζω το οτι δεν εχει κυκλοφορισει στην Ελλαδα, ειναι λογος να χανονται σημαντικα πραγματα που γραφονται στο υπαρχον ποστ χωρις δυνατοτητα καταχωρισης σε καποια υποενοτητα.

Υπαρχει ενδιαφερον και καθε μερα προστηθενται και νεοι κατοχοι.

Τι θα προσφερει παραπανω η κυκλοφορια του iPad στηn Ελλαδα.

Αλλωστε για να φτιαχθουν ολα οσα χρειαζονται, οδηγοι κλπ, απαιτειται χρονος.

Θα πρεπει να υπαρχει η υποδομη οταν θα κυκλοφορισει επισημα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

 

Δεν νομιζω το οτι δεν εχει κυκλοφορισει στην Ελλαδα, ειναι λογος να χανονται σημαντικα πραγματα που γραφονται στο υπαρχον ποστ χωρις δυνατοτητα καταχωρισης σε καποια υποενοτητα.

Υπαρχει ενδιαφερον και καθε μερα προστηθενται και νεοι κατοχοι.

Τι θα προσφερει παραπανω η κυκλοφορια του iPad στηn Ελλαδα.

Αλλωστε για να φτιαχθουν ολα οσα χρειαζονται, οδηγοι κλπ, απαιτειται χρονος.

Θα πρεπει να υπαρχει η υποδομη οταν θα κυκλοφορισει επισημα.

 

Κώστα εάν θέλεις να ξεκινήσεις κάποιο καινούριο θέμα είσαι ελεύθερος να το κάνεις. Απλά επειδή έχει προγραμματιστεί μερική αναδιαρθωση στο forum ενδεχομένως να χρειαστεί κάποια αλλαγή στα ήδη υπάρχοντα θέματα του ipad section. ;)

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

[imgalign]http://img411.imageshack.us/img411/2249/applelogo1.gif[/imgalign]Αρτέμης

pushme.to & pingChat2 : djarte

iPhone 4 32GB Black with iOS 4.3, MacbookPro Late 2008 15" with Snow Leopard 10.6.6, Apple Led Cinema Display 24", Airport Extreme BS

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας!

 

Μια γρήγορη ερώτηση προς τους γνώστες του είδους:

 

Ποιο ακριβώς είναι το κίνητρο για να κάνει κάποιος backup τo SHSH BLOB του iPad του;

Αν μπορείτε να μου εξηγήσετε αναλυτικά, θα είμαι υπόχρεος!

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Για να μπορεί στο μέλλον να κάνει downgrade στην 3.2. Αν έχεις JB στην 3.2 και βγει αναβάθμιση και κάνεις καταλάθος την αναβάθμιση ή επειδή θα αναγκαστείς από restore σημαίνει ότι αν δεν έχει βγει εργαλείο για JB στη νέα έκδοση λογισμικού θα το χάσεις. Έχοντας τα SHSH blobs μπορείς να κάνεις downgrade στην 3.2 και να ξανακάνεις JB.

Link to comment
Share on other sites

Κώστα εάν θέλεις να ξεκινήσεις κάποιο καινούριο θέμα είσαι ελεύθερος να το κάνεις. Απλά επειδή έχει προγραμματιστεί μερική αναδιαρθωση στο forum ενδεχομένως να χρειαστεί κάποια αλλαγή στα ήδη υπάρχοντα θέματα του ipad section. ;)

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Δεν πρόκειται για μενα, αλλα ο Περικλης, ο Νικος, ο Κώστας kkalog, εχουν ποσταρει σημαντικα πράγματα και ειναι κριμα να χανονται.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται για μενα, αλλα ο Περικλης, ο Νικος, ο Κώστας kkalog, εχουν ποσταρει σημαντικα πράγματα και ειναι κριμα να χανονται.

 

Το έχω ήδη σκεφτεί και σιγά σιγά συλλέγω τα σημαντικά πράγματα για να μπουν στα καινούργια θέματα και ετσι δεν θα χαθεί τίποτα..

_______________http://farm7.static.flickr.com/6168/6227903819_67e7c12fb0_o.png___________

N_Name:SpyVe________M_Lion________Mac User

________iPhone_5S_G_64GB_iOS.7.0________

Link to comment
Share on other sites

Για να μπορεί στο μέλλον να κάνει downgrade στην 3.2. Αν έχεις JB στην 3.2 και βγει αναβάθμιση και κάνεις καταλάθος την αναβάθμιση ή επειδή θα αναγκαστείς από restore σημαίνει ότι αν δεν έχει βγει εργαλείο για JB στη νέα έκδοση λογισμικού θα το χάσεις. Έχοντας τα SHSH blobs μπορείς να κάνεις downgrade στην 3.2 και να ξανακάνεις JB.

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Δε με απασχολεί αυτή η πιθανότητα και δεν τρελαίνομαι για το JB, παρά μόνο για το multitasking. Επειδή διαβάζω ότι ανεβάζει στο server του το blob, μήπως τίθεται θέμα privacy; Εν ολίγοις σκέφτομαι να μην το κάνω. Τι λες;

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνεις JB τώρα θα στο κρατήσει το cydia στο server του μόνο του μιας και η επόμενη έκδοση του iOS για το iPad αναμένεται το Σεπτέμβρη οπότε θα προλάβει (εκτός αν βγει κάποιο minor update για bug fixes). Δεν υπάρχει κάποιο θέμα privacy.
Link to comment
Share on other sites

pperiklis, ευχαριστώ!

Είπα τελικά στο φίλο μου να μου φέρει ένα 16gb wifi και σαν αξεσουάρ το καλώδιο VGA. Τα επόμενα που θα αγοράσω σαν αξεσουάρ θα ειναι θήκη και stylus...

Link to comment
Share on other sites

Το update για το iBooks app που ανακοινώθηκε στο WWDC 2010 θα έρθει με το iOS 4;

 

Δηλαδή για το iPad θα πρέπει να περιμένει κάποιος για μετά το καλοκαιρί;

Link to comment
Share on other sites

Το ιBooks κυκλοφορεί από το App Store για να μπορεί να αναβαθμίζεται ξεχωριστά από τις αναβαθμίσεις του λειτουργικού.

 

Λογικά θα το έχουμε σύντομα..

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, είναι άγραφος κανόνας: τους τρεις πρώτους μήνες μόνο κατεβάζεις και τους μετέπειτα μόνο σβήνεις :)
Link to comment
Share on other sites

Εγω αρχισα απο νωρις την διαδικασια του σβυσιματος ειδικα στις εφαρμογες.

Σκεφτομαι να αφαιρεσω το JB γιατι θελω να κανω τελικο καθαρο στησιμο, ωστε να μπορω να περναω τα backup μου μετα απο καθε update.

Εχω σημαντικα πραγματα και δεν μπορω καθε φορα να στηνω απο την αρχη.

Ουσιαστικα χρησιμοποιω το jb μονο για δοκιμες εφαρμογων και για το backgrounder.

Oποτε οταν καταληξω στις βασικες εφαρμογες θα το κανω restore like new να τελειωνουμε.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μέχρι την 4.0 θα μείνω με το JB. Θα ξέρω και τι εφαρμογές θέλω και όλα καλά. Clean as a whistle μετά!

 

Υ.Γ. Περικλή τις κατέβασα τις 2 εφαρμογές μιας και είναι σε προσφορά, αλλά από τη μια φαίνονται ακριβώς ίδιες από την άλλη δεν μπορώ να αντιληφθώ κάποια ιδιαίτερη χρηστικότητα που δεν προσφέρουν τα iBooks, GoodReader, Stanza.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPad (1st gen - 2010)
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...