Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6220


Global moderator
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82 (28 Δεκ. 2003 , 14:37)

 

Τελικά το 6220 είναι ένα τηλέφωνο που πέρασε τελείως απαρατήρητο. Βασικά βγήκε μετά το 7250 και αρκετά καθυστερημένα (δέκα μήνες μετά)έχοντας να προσφέρει ελάχιστα παραπάνω για τη καθυστέρηση του, η εμφάνιση του είναι απαίσια σε σχέση με το γοητευτικό και μοντέρνο 7250 οπότε η πορεία του ήταν προδιαγεγραμένη.

 

Tελευταία φίλε pan82, φαίνεται να διαφωνούμε σε αρκετά θέματα.... :whistle: :)

 

Το 6220 γενικά έχει πολύ πιό "συμβατική" εμφάνιση από τα 7250 κλπ και γι αυτό πρέπει να είναι και αρκετά πιό αποδεκτό σε εμφάνιση από περισσότερο κόσμο....Το 7250 έχει γενικά πολύ πιό μοντέρνα ως φουτουριστικά χαρακτηριστικά και γενικά δεν ήταν αποδεκτά αυτά από πολύ κόσμο....Βέβαια περί κολοκιθόπιτας.... :whistle:

 

Όσον αφορά τις λειτουργίες του, απλά καμιά σχέση γιατί είναι πολύ πιό βελτιωμένο....Διαφορετικό μενού, καλύτεροι ήχοι 16 τόνων πιά, video λήψη και αποστολή της με ΜΜS, HTML browser, βελτιώσεις σε πολλά σημεία, κάποια από αυτά μπήκαν και στο 7250i...Το σημαντικότερο είναι πως η τρέχουσα τιμή του είναι αυτή που ξεκίνησε το 7250i όταν πριν περίπου 4 μήνες μπήκε στην αγορά....Γενικά το 6220 είναι ότι καλύτερο έχει να παρουσιάσει η ΝΟΚΙΑ αυτή τη στιγμή στη σειρά 40! ;) :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 175
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος petran (26 Δεκ. 2003 , 15:17)

 

Οι υπέρυθρες είναι κλειδωμένες κατά τα γνωστά (βλ. series 40);

Έχω την εντύπωση πως διάβασα κάπου ότι δεν είναι..

 

Αυτό που λες τώρα έχει μεγάλο ενδιαφερον ;) Άρα και το 6230 λογικά θα έχει ξεκλείδωτες υπέρυθρες :)
Link to comment
Share on other sites

Φαίνεται πως η ΝΟΚΙΑ βρίσκεται πλέον σε πολύ καλό δρόμο..... ;)

 

....Κάτι που εκτιμάται και εξαργυρώνεται με επιτυχία και μόνο! :)

Link to comment
Share on other sites

Γενικα το 6220 σου δινει πολλες επιλογες και το βρησκω πολυ γρηγορο στην περιηγηση του μενου.Υπερυθρες ξεκλειδωτες.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ανησυχητικό! :worry:

Έλαβα 3 video clips (3gp) στο 6600 από 6220 μέσω mms, αλλά δεν παίζουν ούτε στο 6600 ούτε στο PC (με το Nokia player ή το Platform4 player!), ενώ παίζουν κανονικά στο 6220! :eek:

Θα το ψάξω λίγο το θέμα και θα επανέλθω!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος petran (30 Δεκ. 2003 , 02:26)

 

Και κάτι ανησυχητικό! :worry:

Έλαβα 3 video clips (3gp) στο 6600 από 6220 μέσω mms, αλλά δεν παίζουν ούτε στο 6600 ούτε στο PC (με το Nokia player ή το Platform4 player!), ενώ παίζουν κανονικά στο 6220! :eek:

Θα το ψάξω λίγο το θέμα και θα επανέλθω!

 

To είχα σκεφτεί πριν την κυκλοφορία του, το είχα ρωτήσει, αλλά φυσικά δεν πήρα καμιά απάντηση...:whistle:

 

Οι τεχνικές προδιαγραφές του 6220 λένε : "Video player and recorder (format: H.263) " δηλ. υποστηρίζει απλά και μόνο τη νέα φόρμα Η263 που η ΝΟΚΙΑ βάζει στα τηλέφωνά της (σειρά 40 )και δεν έχει ακόμα πλήρη υποστήριξη από τους άλλους κατασκευαστές....

 

Στο 6230 υποστηρίζετε πλέον εκτός από Η.263 και mpeg-4, οπότε είναι συμβατό με όλα τα υπόλοιπα τηλέφωνα της ΝΟΚΙΑ αλλά και των άλλων κατασκευαστών....Το άποτέλεσμα λοιπόν είναι η ασυμβατότητα του Η263 με τις άλλες κωδικοποιήσεις....

 

Πάντως αν θέλεις ψάξε και πες μου αν ισχύει το αντίστροφο, δηλ. αν videoclip από 6600 μπορεί να ληφθεί από 6220....(αν και μου φαίνεται λίγο δύσκολο!) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πλακα εχει να ειναι αλλο το format και να σου ζητουσε το 6600 codek. Αναμενουμε ενημερωση.

ΚΑΛΗ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς ούτε το video του 6600 έπαιξε στο 6220!! :eek: :(

Μα καλά, είναι τόσο ηλίθιοι αυτοί στη Nokia; Τι στο καλό χρησιμεύει το video στο κινητό αν δε μπορείς να το στείλεις με mms; Μήπως νομίζουν ότι θα το χρησιμοποιούσαμε για να γυρίσουμε ταινίες; Ή νομίζουν ότι θα στέλνουμε μηνύματα μόνο σε όσους έχουν το ίδιο κινητό;

Α Π Α Ρ Α Δ Ε ΚΤ Ο !!!! :mad:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος petran (31 Δεκ. 2003 , 18:10)

 

Δυστυχώς ούτε το video του 6600 έπαιξε στο 6220!! :eek: :(

Μα καλά, είναι τόσο ηλίθιοι αυτοί στη Nokia; Τι στο καλό χρησιμεύει το video στο κινητό αν δε μπορείς να το στείλεις με mms; Μήπως νομίζουν ότι θα το χρησιμοποιούσαμε για να γυρίσουμε ταινίες; Ή νομίζουν ότι θα στέλνουμε μηνύματα μόνο σε όσους έχουν το ίδιο κινητό;

Α Π Α Ρ Α Δ Ε ΚΤ Ο !!!! :mad:

 

Φίλε petran, το πρόβλημα θα ξεπεραστεί συν το χρόνο, καθότι όλο και περισσότερες εταιρείες εφαρμόζουν mobile video και υιοθετούν το Η.263...

 

Φυσικά είναι απαράδεκτο το γεγονός η ίδια ΝΟΚΙΑ σε δύο κινητά της που βγήκαν σχεδόν την ίδια εποχή να μην υπάρχει συμβατικότητα.....Μπορεί όμως με κάποια προσφιλή στη ΝΟΚΙΑ αναβάθμιση να επιτευχθεί το ευκταίο στο εγγύς μέλλον.... :whistle:

 

Καλή χρονιά σε όλους..... :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε christ-k, το πρόβλημα αυτό δεν είναι κάτι πρωτοφανές. Η Nokia αδιαφορεί προκλητικά για τη μη συμβατότητα των μοντέλων της! Π.χ πολλά κινητά της υποστηρίζουν ηχογράφηση αλλά τα περισσότερα series 40 δεν αναπαράγουν ηχογραφημένα μηνύματα (amr), κάτι που όμως υποστήριζε το Τ68 εξ' αρχής! Δε νομίζω ότι θα ήταν τραγικό να ενσωματώσει backward (αν θέλεις) compatibility με άλλα video formats στο 6220.

 

Με αυτή την τακτική απλά μειώνει την αξία των mms: σε τι χρησιμεύουν αν πρέπει να έχεις κάνει διατριβή στα κινητά για να ξέρεις τι θα στείλεις και σε ποιό κινητό για να μπορέσει να το δει; Προς το παρόν δηλαδή, μόνο το κείμενο και η εικόνα είναι συμβατά με όλα! Ούτε οι ήχοι, ούτε οι πολλαπλές σελίδες, ούτε και το video (σε όποια το υποστηρίζουν)!

Ήμαρτον!

 

Καλή Χρονιά και πιο... συμβατή! :)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος petran (31 Δεκ. 2003 , 19:42)

 

Με αυτή την τακτική απλά μειώνει την αξία των mms: σε τι χρησιμεύουν αν πρέπει να έχεις κάνει διατριβή στα κινητά για να ξέρεις τι θα στείλεις και σε ποιό κινητό για να μπορέσει να το δει; Προς το παρόν δηλαδή, μόνο το κείμενο και η εικόνα είναι συμβατά με όλα! Ούτε οι ήχοι, ούτε οι πολλαπλές σελίδες, ούτε και το video (σε όποια το υποστηρίζουν)!

Ήμαρτον!

 

Καλή Χρονιά και πιο... συμβατή! :)

 

Tα πράγματα πάντως φαίνονται ακόμα χειρότερα όταν υπάρχει "ασυμβατότητα" στην ίδια τη συσκευή!!! Χαρακτηριστικό παράδειγμα το samsung E 710, το οποίο αν και υποστηρίζει δημιουργία (λήψη και play ) video, εντούτοις δεν μπορεί ούτε να λάβει άλλο γενικά, ούτε φυσικά να το στείλει.... :alien:

 

Ας παρηγορηθούμε πάντως πως τα πράγματα φαίνεται να πάνε προς το καλύτερο καθότι τα ΜΜS που σχεδόν πριν ένα χρόνο χτύπησαν την πόρτα μας, είχαν εγγενή προβλήματα στις περισσότερες συσκευές της αγοράς από την άποψη της μη πλήρους υποστήριξης....Και εφόσον η ΝΟΚΙΑ ξεκλέιδωσε επιτέλους τα irda της...., τότε όλα δείχνουν πως η νέα χρονιά θα είναι ευοίωνη γιά όλους μας.... :)

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχήν Καλή Χρονιά σε όλους.

Σχετικά με τα βίντεο στο 6220 εγώ έστειλα μέσω mms ένα βίντεο από Nokia 6600 και παίζει κανονικά στο 6220.

Αυτό που με παραξένεψε είνα ότι με τις ρυθμίσεις που στέλνει η Telestet για τα mms το κινητό δε μπορούσε ούτε να στείλει ούτε να λάβει mms (έβγαζε μήνυμα σφάλματος) και πέρασα τις ρυθμίσεις που δίνει η Telestet για το 6600 οπότε και τα mms δουλεύουν μια χαρά.

Περίεργο δεν είναι? Έχει τύχει σε άλλον?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μερικές δοκιμές ακόμη..

Βίντεο από 7650 έπαιξε κανονικά στο 6220. Νέο βίντεο από 6600 έπαιξε στο 6220, αλλά μόνο την πρώτη φορά! :eek: Μετά δεν έπαιζε! Κάποιο bug μου "μυρίζει" εδώ... :worry:

http://briefcase.pathfinder.gr/download/petros_pf/15778/181976/0/Petran.gif

Nokia Series 60 forum moderator (Ret.)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος petran (31 Δεκ. 2003 , 18:10)

 

Δυστυχώς ούτε το video του 6600 έπαιξε στο 6220!! :eek: :(

Μα καλά, είναι τόσο ηλίθιοι αυτοί στη Nokia; Τι στο καλό χρησιμεύει το video στο κινητό αν δε μπορείς να το στείλεις με mms; Μήπως νομίζουν ότι θα το χρησιμοποιούσαμε για να γυρίσουμε ταινίες; Ή νομίζουν ότι θα στέλνουμε μηνύματα μόνο σε όσους έχουν το ίδιο κινητό;

Α Π Α Ρ Α Δ Ε ΚΤ Ο !!!! :mad:

 

 

Είναι από τα γνωστά προβλήματα της NOkia...και δυστυχώς δεν με παραξενεύει...

 

Με την πάροδο του χρόνου όμως πάντα υπάρχει ελπίδα βελτίωσης ειδικά όπου ακούς Nokia....

 

Κουράγιο λοιπόν.... :cool: :D

http://briefcase.pathfinder.gr/download/O_Tifosi/22469/369781/0/3.JPG

 

Tifosi : Βοηθός Συντονιστή συζητήσεων στο forum της Nokia @ myphone.gr

 

Θες ένα πολύ καλό RCD-MP3 αυτοκινήτου της Sony,σε άψογη κατάσταση και δώρο ένα αυθεντικό Joystick της Sony για εύκολο χειρισμό...?

Εαν ναι,ρίξε μια ματιά εδώ! !

Link to comment
Share on other sites

Ναι chem ετυχε και σε μενα. Πηγα παλι στο καταστημα και απο εκει ζητησανε παλι τις ρυθμισεις σε fax και τους ειπαν οτι καποιο προβλημα υπηρχε και στελνουν τις νεοτερες. Μετα δουλεψε κανονικα.

Μαιιιισα Σεληνη........Νικο παλι εγραψες !

Μικρα & αλλα ενδιαφεροντα στην ιστοσελιδα μου

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k ( 5 Ιαν. 2004 , 02:17)

 

Παιδιά το 6220 υποστηρίζει ΜΜS πολλαπλών σελίδων; :worry:

 

 

Την ίδια ιδέα είχα φίλε christ-k ήσουν πιο γρήγορος :angry:

:whistle:

:D

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να είμαι 100% σίγουρος,επειδή το είχα για λίγη ώρα στα χέρια μου,νομίζω ότι υποστηρίζει MMS πολλαπλών σελίδων γιατί είδα ότι στο μενού σύνταξης MMS έχει την επιλογή 'Προσθήκη διαφάνειας' όπως και το 6600.
Link to comment
Share on other sites

....Aρα έχει, και είναι μάλλον το πρώτο μοντέλο σειράς 40 με αυτή τη δυνατότητα....Ευχαριστώ φίλε μου.... :)

 

Η ΝΟΚΙΑ μετά από μερικά δεκάδες ΜΜS μοντέλα, δείχνει πιά σωστά εξοπλισμένη....Ποιός δεν θυμάται το πρώτο σειράς 40 μοντέλο της 7210, το οποίο βγήκε τελείως "γυμνό" ή μάλλον "ημίγυμνο" από ΜΜS δυνατότητες σε σχέση με τον ήδη υπάρχον ανταγωνισμό....χωρίς υποστήριξη ήχου, χωρίς πολλαπλές σελίδες φυσικά και χωρίς αναφορά παράδοσης ΜΜS, την εποχή που π.χ. η siemens μεσουρανούσε..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k ( 5 Ιαν. 2004 , 13:22)

 

....Aρα έχει, και είναι μάλλον το πρώτο μοντέλο σειράς 40 με αυτή τη δυνατότητα....Ευχαριστώ φίλε μου.... :)

 

Η ΝΟΚΙΑ μετά από μερικά δεκάδες ΜΜS μοντέλα, δείχνει πιά σωστά εξοπλισμένη....Ποιός δεν θυμάται το πρώτο σειράς 40 μοντέλο της 7210, το οποίο βγήκε τελείως "γυμνό" ή μάλλον "ημίγυμνο" από ΜΜS δυνατότητες σε σχέση με τον ήδη υπάρχον ανταγωνισμό....χωρίς υποστήριξη ήχου, χωρίς πολλαπλές σελίδες φυσικά και χωρίς αναφορά παράδοσης ΜΜS, την εποχή που π.χ. η siemens μεσουρανούσε..... :rolleyes:

 

 

Όντως επιτέλους η νοκια φαίνεται να ξυπνά από το λήθαργο και να δίνει μια ακόμα ώθηση στα πεθαμένα μέχρι τώρα mms. Eίδανε ότι μέχρι τώρα δεν έστελνε και κανένας και σου λένε ας δώσουμε πλήρεις δυνατότητες μπας και γίνει τίποτα.

Αχ πάει η εποχή μου η siemens μεσουρανούσε christ-k, πέρασε ανεπιστρεπτεί...

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82 ( 5 Ιαν. 2004 , 14:56)

 

 

Αχ πάει η εποχή μου η siemens μεσουρανούσε christ-k, πέρασε ανεπιστρεπτεί...

 

Mη χάνεις την πίστη σου, φίλε μου Παναγιώτη.... :p

 

Σύντομα αναμένουμε ανακοίνωση γιά το περιβόητο "πυροβολικό" της, το S 65 ή το SL65....Υπομονή, αναμένεται κάτι καλό..... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος christ-k ( 5 Ιαν. 2004 , 15:36)

 

Mη χάνεις την πίστη σου, φίλε μου Παναγιώτη.... :p

 

Σύντομα αναμένουμε ανακοίνωση γιά το περιβόητο "πυροβολικό" της, το S 65 ή το SL65....Υπομονή, αναμένεται κάτι καλό..... ;)

 

 

Kαλά... και πριν λίγο διάβασα στο mobile review για το s65 που θα έχει και 260000χρώματα και mp3 και πολλά άλλα και θα παρουσιαστεί μέχρι το Ιούνιο, αν το δούμε... εδώ ένα s55 με 256χρώματα έκανε ένα χρόνο να το βγάλει...

Ας βολευτούμε με ένα 6230 προς το παρόν

Ο λογικός άνθρωπος προσαρμόζεται στο κόσμο γύρω του...

Ο παράλογος επιμένει να προσπαθεί να προσαρμόσει τον κόσμο στον εαυτό του...

Γι' αυτό το λόγο κάθε πρόοδος εξαρτάται από τον παράλογο!!!

 

George Bernard Shaw

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος pan82 ( 5 Ιαν. 2004 , 15:42)

 

Ας βολευτούμε με ένα 6230 προς το παρόν

 

Nα δούμε όμως κι αυτό πότε θα κυκλοφορήσει..... :whistle:

 

Ακούγονται πολλά γιά τέλη Γενάρη :D ....Είδωμεν..... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...