Jump to content

Δικτυακό "τάβλι"


xristos69
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ξέρει καποιος με ποιον τρόπο μπορώ να δημιουργήσω μια σελίδα στην οποία όποιος συνδέεται να μπορεί να παίξει με κάποιον αλλο κάποιο παιχνίδι on-line? πχ τάβλι. τι χρειάζομαι?
Link to comment
Share on other sites

profanos xreiazesai kali gnosi kapoias glossas (px java) proto kai pio dyskolo kommati apo ola einai na ftiakseis to paixnidi sou se auti tin glossa. Ftiaxto kat arxin gia na mporoun na paizoun dyo atoma ston idio ypologisti. Otan katafereis kai ta kaneis auta tha eisai se thesi na to baleis se kapoia selida (genika pantos an den exeis gnoseis programmatismou xloma ta pragmata)
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος andrip (20 Φεβ. 2004 , 01:40)

 

profanos xreiazesai kali gnosi kapoias glossas (px java) proto kai pio dyskolo kommati apo ola einai na ftiakseis to paixnidi sou se auti tin glossa.

 

 

Το δύσκολο δεν είναι αυτό. Όλο και κάτι μπορεί να βρει με λίγο ψάξιμο.

 

Το θέμα είναι, το πως θα παίζουν 2 άτομα,μέσω Internet !?!?! :o

Don't criticize... what you can't understand...!
Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να φτιάξω εγω το ταβλι.δεν ξέρω άλλωστε :p θέλω κάτι έτοιμο. κάτι σε java φαντάζομαι.......και βασικό ειναι να μπορούν να παίξουν 2 ατομα ταυτοχρόνως!
Link to comment
Share on other sites

Αν πάντoς ενδιαφέρεται κανείς να παίζει δικτυακό σκάκι, υπάρχει ένας πολύ καλός server στην διεύθυνση http://www.playchess.com.
"We don’t see things as they are, we see things as we are."
Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις απλά να παίζεις υπάρχουν ένα σωρό sites με αυτή τη δυνατότητα.Το να το φτιάξεις εσύ να παίζει μέσω δικτύου(δεν ξέρω αν μπορείς και εκεί να βρεις κάτι έτοιμο) χρειάζεσαι καλή γνώση προγραμματισμού και λίγο πιό συγκεκεριμένα sockets,signals και διάφορα τέτοια που αν δεν έχεις ασχοληθεί σου φαίνονται τελείως εξωγήινα.

Πάντως αντίθετα με τον φίλο που είπε πριν ότι το δύσκολο κομμάτι είναι να φτιάξεις το παιχνίδι εγώ νομίζω ότι το δύσκολο είναι να φτιάξεις την σύνδεση.Ειδικά αν έχεις και απαιτήσεις ποιότητας όπως ασφάλειας,να μην crash-άρει,κοκ.

Ένα απλό βιβλίο που μπορείς να κοιτάξεις αν ενδιαφέρεσαι είναι το beej's guide to network programming(είναι μόνο 40-50 σελίδες) και αν θέλεις να εμβαθύνεις πολύ είναι του stevens το unix network programming(περί τις 1000 σελίδες και έχει και 2ο τόμο!!).

Από ότι κατάλαβα όμως εσύ θέλεις κάτι έτοιμο(όπως είναι ας πούμε το forum το οποίο είναι έτοιμος κώδικας γιαυτό φυτρώνουν σαν τα μανιτάρια,δεν κάθεται κανείς να γράφει κώδικα) οπότε αν μπορέσεις να το βρεις καλώς.Τα παραπάνω τα έγραψα γιατί μπορεί κάποιος άλλος να ενδιαφέρεται.

Συγγνώμη για το μέγεθος του μηνύματος.

"Ο μόνος τρόπος γιά να απαλλαγείς από ένα πειρασμό...είναι να ενδώσεις σ' αυτόν!"

Oscar Wilde

Γιατί να λέμε βίαια τα νερά ενός ποταμού και όχι τις όχθες που τα περιορίζουν;Μ.Μπρέχτ

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος tonisgr (21 Φεβ. 2004 , 11:05)

 

KAI sto http://www.tavli-network.gr to Nr:1 online tavli.

Mazevi kathimerina pano apo 300 atoma kai ginete panikos

 

 

ναι ναι τα ξερω ολα αυτα.το προβλημά μου όμως είναι "πως θα φτιάξω και εγω κάτι παρόμοιο σε μια σελίδα μου? Να συνδέονται χρήστες και να πάιζουν τάβλι?"

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...