Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πες μας τι μοντέλο είναι να δούμε πόσο μπορεί να κοστίσει ενδεχόμενη αντικατάσταση οθόνης. Αν δεν έχουν περάσει τα δύο χρόνια, έχεις εγγύηση κανονικά.

Aspire 5738Z

Aπόδειξη δεν έχω η αλήθεια είναι... Κάπου τώρα πρέπει να περνάνε τα 2 χρόνια..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το ότι δεν έχεις απόδειξη δεν λέει κάτι, αν ξέρεις το κατάστημα αγοράς. Ασε που υπάρχει και το service tag.

 

Πάντως για κάποιο λόγο πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι στον inverter και όχι στην οθόνη.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έχεις απόδειξη δεν λέει κάτι, αν ξέρεις το κατάστημα αγοράς. Ασε που υπάρχει και το service tag.

 

Πάντως για κάποιο λόγο πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι στον inverter και όχι στην οθόνη.

 

Eίμαι λίγο άσχετος απο αυτά :p Τι είναι αυτό? Και πόσο κοστίζει δηλαδή περίπου η αντικατάστασή του?

Link to comment
Share on other sites

Το inverter γύρω στα 20€. Η οθόνη γύρω στα 50-80€. Δοκίμασε να συνδέσεις το Laptop με εξωτερική οθόνη. Αν έχεις τα ίδια συμπτώματα, λογικά είναι η κάρτα γραφικών.
Link to comment
Share on other sites

Τόσο φθηνή? Εγώ έλεγα μήπως μου πούνε πάνω από 100 ευρώ που σίγουρα δεν αξίζει πλέον για το συγκεκριμένο.. Θα δοκιμάσω αύριο αυτό που λες με την οθόνη ευχαριστώ :)
Link to comment
Share on other sites

ενος φιλου μου ειχε παθει το ιδιο το λαπτοπ του το εβαλε στην οθονη του υπολογιστη του και δουλευε κανονικα...η καρτα γραφικων κοστιζει λιγοτερο νομιζω

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι με άλλη οθόνη δουλεύει κανονικά.. Η οθόνη λογικά είναι το πρόβλημα.. Δεν αξίζει νομίζω να την αλλάξω.. Το laptop έτσι και αλλιώς έχει παλιώσει .. Ούτε η αξία του δεν θα ναι 150 ευρώ αν πληρώσω... Εν αναμονή για πρώτη φορά σε macbook pro :)
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι με άλλη οθόνη δουλεύει κανονικά.. Η οθόνη λογικά είναι το πρόβλημα.. Δεν αξίζει νομίζω να την αλλάξω.. Το laptop έτσι και αλλιώς έχει παλιώσει .. Ούτε η αξία του δεν θα ναι 150 ευρώ αν πληρώσω... Εν αναμονή για πρώτη φορά σε macbook pro :)

Διάβασες το post μου; Αν έχεις τα ίδια συμπτώματα λογικά είναι η κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασες το post μου; Αν έχεις τα ίδια συμπτώματα λογικά είναι η κάρτα γραφικών.

Με άλλη οθόνη λειτουργεί... άρα η οθόνη δεν έχει πρόβλημα λογικά?

Link to comment
Share on other sites

Με άλλη οθόνη λειτουργεί... άρα η οθόνη δεν έχει πρόβλημα λογικά?

Ναι, έτσι πιστεύω, αλλά αν δεν το δει κάποιος που ξέρει δεν θα το μάθεις ποτέ.

Link to comment
Share on other sites

Θα τον πάω σε έναν τεχνικό εδώ της περιοχής και ελπίζω να μου πει σωστά πράγματα γιατί στο Πλαίσιο ζητάνε μόνο για την έρευνα τι πρόβλημα έχει 30 ευρώ + μετά ό,τι άλλο προκύψει. Αν το άλλαγμα της οθόνης είναι πάνω από 80-100 ευρώ θα πάει στον κάδο ;)
Link to comment
Share on other sites

Θα τον πάω σε έναν τεχνικό εδώ της περιοχής και ελπίζω να μου πει σωστά πράγματα γιατί στο Πλαίσιο ζητάνε μόνο για την έρευνα τι πρόβλημα έχει 30 ευρώ + μετά ό,τι άλλο προκύψει. Αν το άλλαγμα της οθόνης είναι πάνω από 80-100 ευρώ θα πάει στον κάδο ;)

Μην το πετάξεις, αρκετοί είναι αυτοί που αγοράζουν laptop για ανταλλακτικά.

Link to comment
Share on other sites

Μην το πετάξεις, αρκετοί είναι αυτοί που αγοράζουν laptop για ανταλλακτικά.

 

Σκέφτηκα και κάτι τέτοιο... Να το βάλω σε κανένα ebay δηλαδή?.. Καλά άντε να πιάσει κανένα 40άρι δεν νομίζω παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα και κάτι τέτοιο... Να το βάλω σε κανένα ebay δηλαδή?.. Καλά άντε να πιάσει κανένα 40άρι δεν νομίζω παραπάνω

Εξαρτάται το τι έχει χαλάσει. Στο ebay λιγότερα θα πιάσει, δες για Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Πράγματι με άλλη οθόνη δουλεύει κανονικά.. Η οθόνη λογικά είναι το πρόβλημα.. Δεν αξίζει νομίζω να την αλλάξω.. Το laptop έτσι και αλλιώς έχει παλιώσει .. Ούτε η αξία του δεν θα ναι 150 ευρώ αν πληρώσω... Εν αναμονή για πρώτη φορά σε macbook pro :)

 

καρτα γραφικων ειναι...εχεις προσπαθησει να το δουλεψεις με αλλη καρτα

αλλα πρεπει να το πειραξεις μεσα..:(

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Θα το πάω σε έναν γνωστό τεχνικό και θα μάθω σίγουρα. Θα ενημερώσω για όποιον αντιμετωπίσει κάτι παρόμοιο να ξέρει άλλη φορά...
Link to comment
Share on other sites

καρτα γραφικων ειναι...εχεις προσπαθησει να το δουλεψεις με αλλη καρτα

αλλα πρεπει να το πειραξεις μεσα..:(

 

Aφου με εξωτερικη οθονη δειχνει πως εχει χαλασει η καρτα γραφικων; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Aφου με εξωτερικη οθονη δειχνει πως εχει χαλασει η καρτα γραφικων; :confused:

 

μπερδευτικα και εγω...οχι..η οθονη φταει..λαθος μεγαλο :(

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα και κάτι τέτοιο... Να το βάλω σε κανένα ebay δηλαδή?.. Καλά άντε να πιάσει κανένα 40άρι δεν νομίζω παραπάνω

 

Υπαρχουν πολλα site με αγγελιες.

Τουλαχιστον να μην παει για πεταμα!

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΓΟΝ.....

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ..

ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ CD.Επισης δεν εμφανιζει καν τη μοναδα δισκου.Μαλλον το προβλημα ειναι απο τη registry.Παιδια αν μπορειται βοηθηστε με γιατι χρειαζομαι να διαβασω κατι cd .:worry:::!:

Link to comment
Share on other sites

ΕΠΙΓΟΝ.....

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ..

ΤΟ ΛΑΠΤΟΠ ΜΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΕΙ CD.Επισης δεν εμφανιζει καν τη μοναδα δισκου.Μαλλον το προβλημα ειναι απο τη registry.Παιδια αν μπορειται βοηθηστε με γιατι χρειαζομαι να διαβασω κατι cd .:worry:::!:

 

δοκιμασε με εξωτερικο dvd

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Αν, οπως λεει και το παιδι παραπανω, δεν στο αναγνωριζει ουτε στο bios τοτε χαλασε/ειναι στα τελευταια του το cd.

Μπορεις να ανοιξεις το λαπτοπ και να το βγαλεις την συσκευη (ριξε και ενα καθαρισμα εσωτερικα), και ξανακουμπωσε την παλι πισω.

 

Απορια: Ανοιγει το cd πατωντας το σχετικο κουμπακι που βρισκεται πανω στο λαπτοπ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...