Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

μάλλον δε κατάλαβες τι θέλω να πω :)

τεσπα

μέχρι να βρεις το cd των windows Μπορεις να περάσεις linux για να κάνεις τη δουλειά σου.

θα χρειαστεί φορματ και η διαδικασία ειναι παρόμοια με αυτήν των windows

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Ναι και γω αυτο βλεπω,απλα δε μπαινει καν στα windows,γιαυτο φανταστηκα οτι χρειαζοταν το κλειδι...
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

γειας σας παιδια

εχω το toshiba satellite l500d 153 m 300 και θα ηθελα να ρωτησω επειδη βρηκα καποιον που να εχει το ιδιο ...αν αντιγραψω το recovery σε dvd double layer R θα μπορω να το χρησιμοποιησω στο δικο μου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Γινεται να δημιουργησω δευτερο partition και να βαλω λειτουργικο ΧP και να bootαρω απο εκει?Το λαπτοπ εχει windows 7.
Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχει αλλάξει κάτι, πρέπει πρώτα να περάσεις τα xp και έπειτα τα 7.

η εγκατασταση πρεπει να γίνεται από το παλαιότερο προς το νεώτερο λειτουργικό (πχ xp->vista->7)

 

οπότε στην περιπτωση φορμαρεις το δίσκο, κάνεις 2 παρτισιον, περνας τα xp και έπειτα τα 7 :)

Link to comment
Share on other sites

αν δεν έχει αλλάξει κάτι, πρέπει πρώτα να περάσεις τα xp και έπειτα τα 7.

η εγκατασταση πρεπει να γίνεται από το παλαιότερο προς το νεώτερο λειτουργικό (πχ xp->vista->7)

 

οπότε στην περιπτωση φορμαρεις το δίσκο, κάνεις 2 παρτισιον, περνας τα xp και έπειτα τα 7 :)

 

Ευχαριστω για την απαντηση.Εννοω Το καθε λειτουργικο σε ξεχωριστο partition.Πως θα περασω πρωτα τα ΧP αφου τα 7 ειναι προεκτατεστειμενα σε κλειδωμενο partition στο netbook.?

Link to comment
Share on other sites

ετσι κ αλλιώς σε διαφορετικά partitions θα γίνει η εγκατάσταση

 

κλειδωμενο τι εννοείς; δε μπορείς να φορμάρεις το δίσκο;

 

 

edit:

τσέκαρε λίγο το λινκ παρακάτω

http://webtrickz.com/how-to-install-windows-xp-over-windows-7-in-a-dual-boot/

Edited by mol
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την καθοδηγηση πολυ χρησιμο το λινκ.Εχει ενα partiion οπου ειναι windows,drivers κτλ κρυφο,οτι δηλ θα ειχε ενα cd που παιρνεις μαζι με το laptop.Το δοκιμαζω και επανερχομαι.

Drivers και προγραμματα οδηγησης για bluetooth κτλ που θα τα βρω?Γτ δεν εχω καποιο cd κτλ,ειναι μαζι με το προεγκατεστημενο λειτουργικο.

Edited by loverman13
Link to comment
Share on other sites

loverman13 να φανταστω οτι τα xp τα θες για καποια συγκεκριμενη δουλεια κανα προγραμμα που δεν τρεχει κλπ. Γιατι να κανεις νεα εγκατασταση και να μην κατεβασεις το XP Mode της MS? Ειναι ενα κανονικο μηχανημα μονο που αντι για φυσικο ειναι virtual.

 

Εγω στη θεση σου θα το δοκιμαζα να δω αν με βολευει στη χρηση.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

loverman13 να φανταστω οτι τα xp τα θες για καποια συγκεκριμενη δουλεια κανα προγραμμα που δεν τρεχει κλπ. Γιατι να κανεις νεα εγκατασταση και να μην κατεβασεις το XP Mode της MS? Ειναι ενα κανονικο μηχανημα μονο που αντι για φυσικο ειναι virtual.

 

Εγω στη θεση σου θα το δοκιμαζα να δω αν με βολευει στη χρηση.

Θα ειχε ηδη γινει απλως τα windows 7 ειναι εκδοση starter οπου και δεν το υποστηριζει.Στην επανεγκατασταση αν ορισω το δισκο που θα γινει η εγκατασταση των 7 μικροτερο απο το μεγιστο,το υπολοιπο κομματι θα μπορω να το διαμορφωσω σαν 2ο partition για να βαλω τα Xp γιατι τωρα δεν μπορω να διαμορφωσω καθολου τον C παρα μονο το recovery κομματι οπου και δεν θελω να το πειραξω..?
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω εγκατασταση τα xp στο λαπτοπ και στην δευτερη φαση της εγκαταστασης (σε περιβαλλον windows)Μου βγαζει ενα παραθυρο και μου λεει οτι χρειαζεται το αρχειο asms που βρισκεται στην μοναδα κτλ.(δεν το βρισκει στο cd).Εχω δοκιμασει και αλλα λειτουργικα xp παντα και μου βγαζει το ιδιο,δοκιμασα να γραψω το cd πιο σιγα και παλι το ιδιο,οπως επισης να περασω την εικονα του cd σε usb flash και παλι τα ιδια.Γνωριζει κανεις?:wacko:
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθω να κανω εγκατασταση τα xp στο λαπτοπ και στην δευτερη φαση της εγκαταστασης (σε περιβαλλον windows)Μου βγαζει ενα παραθυρο και μου λεει οτι χρειαζεται το αρχειο asms που βρισκεται στην μοναδα κτλ.(δεν το βρισκει στο cd).Εχω δοκιμασει και αλλα λειτουργικα xp παντα και μου βγαζει το ιδιο,δοκιμασα να γραψω το cd πιο σιγα και παλι το ιδιο,οπως επισης να περασω την εικονα του cd σε usb flash και παλι τα ιδια.Γνωριζει κανεις?:wacko:

 

καθάρισμα το cd drive - έλεγχο του σκληρού. :confused:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερίζω την κοινότητα .αν και είμαι χρόνια στο myphone πρώτη φορά γράφω εδώ, θα ήθελα την γνώμη σας για το συγκεκριμένο λαπτοπ Dell Inspiron Q17R i3-2350M και να κάνω δυο ερωτήσεις.

1) είναι για την Κάρτα γραφικών, αν ξέρει κανείς να μου πει σε σύγκριση με την 7600 που έχω στο pavililn dv9093 eu αν η gt525 που έχει το καινούριο είναι υποδεέστερη η ανώτερη η ίδια

2) σκέφτομαι να του αλλάξω τον δίσκο με έναν υδριβικο στις 7200 στροφές για γρηγορότεροι ανταπόκριση

 

πολλή θα ήθελα την γνώμη σας σε αυτά και αν αξίζει η αλλαγή του δίσκου

 

ευχαριστώ εκ το προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Προσβατα εβαλα τα windows 7 32bit στο λαπτοπ μου ...Επειδη εδω και πολη καιρο ακομα και πριν κανω φορματ το λαπτοπ κολλουσε μετα τα φορματ΄΄ οταν του εκανα ΄΄και ετσι αποφασισα να εκτελέσω το προγραμμα διαχειρησης:διαγνωστηκα μνημης των windows.Επειδη το λαπτοπ ειναι μεσα στην εγγυηση και λεω να το παω στο καταλληλο service θα ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει περιπτωση να ειναι αυτα τα προβληματα λογω των 32 bit(αυτο το προβλημα το ειχα δει και παλαιοτερα. αλλα δε το εδωσα σημασια)
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδια δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα αλλα εχω το εξης προβλημα....τωρα τελευταια το cpu μου δουλευει σχεδον συνεχεια στο 100% μπαινω στην διαχειρηση εργασιων και βλεπω οτι την περισσοτερη χρηση cpu την κανει ο iexplorer που τον κλινω και ανοιγει μονος του και το PING.EXE *32 οπου και αυτο το κλινω και ξανα ανοιγει τι να κανω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω αν γραφω στο σωστο θεμα αλλα εχω το εξης προβλημα....τωρα τελευταια το cpu μου δουλευει σχεδον συνεχεια στο 100% μπαινω στην διαχειρηση εργασιων και βλεπω οτι την περισσοτερη χρηση cpu την κανει ο iexplorer που τον κλινω και ανοιγει μονος του και το PING.EXE *32 οπου και αυτο το κλινω και ξανα ανοιγει τι να κανω?

 

spybot search and destroy και ένα καλό scan με antivirus σε safe mode...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας ..προσφατα εκανα φορματ και μετα ενεργοποιηση των windows...και μου ελεγε οτι το χρονικο λειτουργιας εχει ληξει ..υστερα πατησα ενεργοποιηση μεσω τηλεφωνο και μου εβγαλε εναν τηλεφωνιτη που ελεγε εναν κωδικο..εβαλα τον κωδικο και τα windows ενεργοποιηθηκαν..θα ηθελα να ρωτησω αν για αυτο χρεωθηκα μεσω τηλεφωνου,
Link to comment
Share on other sites

γεια σας ..προσφατα εκανα φορματ και μετα ενεργοποιηση των windows...και μου ελεγε οτι το χρονικο λειτουργιας εχει ληξει ..υστερα πατησα ενεργοποιηση μεσω τηλεφωνο και μου εβγαλε εναν τηλεφωνιτη που ελεγε εναν κωδικο..εβαλα τον κωδικο και τα windows ενεργοποιηθηκαν..θα ηθελα να ρωτησω αν για αυτο χρεωθηκα μεσω τηλεφωνου,

 

Οχι ειναι χωρις χρεωση η κληση.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα πολυ μεγαλο προβλημα και χρειαζομαι την βοιηθεια σας...απο χτες το λαπτοπ μου δεν ανοιγει..τι εννοω.....πρωτα απο ολα επειδη εχω σπασει την οθονη του το συνδεω με καλοδιο στην τελεοραση...και οταν τον ανοιγω στην αρχη δεν δινει σημα στην τηλεοραση και ανοιγει η σπασμενη οθονη του λαπτοπ και μολις φορτωνει την επιφανει εργασιας κλινει η οθονη του λαπτοπ και δινει σημα στην τηλεοραση τωρα οταν παει να δωσει σημα σβηνει η οθονη του λαπτοπ αλλα μετα δεν κανει τιποτα και οταν γινεται αυτο αναβει μονο το φωτακι power του επεξεργαστη σβηνει...τι να κανω???
Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω ενα πολυ μεγαλο προβλημα και χρειαζομαι την βοιηθεια σας...απο χτες το λαπτοπ μου δεν ανοιγει..τι εννοω.....πρωτα απο ολα επειδη εχω σπασει την οθονη του το συνδεω με καλοδιο στην τελεοραση...και οταν τον ανοιγω στην αρχη δεν δινει σημα στην τηλεοραση και ανοιγει η σπασμενη οθονη του λαπτοπ και μολις φορτωνει την επιφανει εργασιας κλινει η οθονη του λαπτοπ και δινει σημα στην τηλεοραση τωρα οταν παει να δωσει σημα σβηνει η οθονη του λαπτοπ αλλα μετα δεν κανει τιποτα και οταν γινεται αυτο αναβει μονο το φωτακι power του επεξεργαστη σβηνει...τι να κανω???

μπερδευτηκα με αυτο που διαβασα.γιατι δεν το πας σε ενα τεχνικο να το φτιαξεις?? :blink: :wacko:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

μπερδευτηκα με αυτο που διαβασα.γιατι δεν το πας σε ενα τεχνικο να το φτιαξεις?? :blink: :wacko:

 

γιατι αυτην την περιοδο δεν εχω καθολου λεφτα.....Με λιγα λογια το θεμα μου ειναι οτι δε μπορω να δω τι γραφει η οθονη οταν ανοιγει γιατι σημα στελνετε στην τηλεοραση λιγο πριν εμφανιστει η επιφανει εργασιας(γιατι οπως προειπα εχει σπασει η οθονη και εχω το λαπτοπ συνδεμενο σε τηλεοραση)αρα το θεμα ειναι αν γινεται με καποιο τροπο να στελνετε σημα και εικονα στην τηλεοραση αμεσως μολις ανοιγω το λαπτοπ

Edited by tzagaritos
διορθωση
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Εχω πρόβλημα με το νετμπουκ аcer aspire one.Μάλλον κατά λάθος σβήστηκε το realtek και από τότε δεν έχει καθόλου ήχο.Πάω στον ήχο και είναι αόρατα(δεν μπορώ να τσεκάρω τίποτα).Τι μπορώ να κάνω;
Link to comment
Share on other sites

Εχω πρόβλημα με το νετμπουκ аcer aspire one.Μάλλον κατά λάθος σβήστηκε το realtek και από τότε δεν έχει καθόλου ήχο.Πάω στον ήχο και είναι αόρατα(δεν μπορώ να τσεκάρω τίποτα).Τι μπορώ να κάνω;

 

ξανακατεβασε το προγραμμα και αμα δεν παιζει ξανα βαλε drivers

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Εχω το dell adamo xps ,το οποιο δεν εχει cd...Επειδη εχω κατι προβληματα με το windows update ,και επειδη εχω δοκιμασει ολους τους τροπους αλλα δεν εβγαλα ακρη,θα ηθελα να μου πειτε πως μπορω να του κανω φορματ..Ειχε ενα cd στη συσκευασια αλλα δεν ξερω πως να το χρησιμοποιησω..:confused:
:w00t:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...