Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχω ένα Toshiba Satelite Laptop πριν από 2-3 ημέρες ξαφνικά παρουσιάζει το εξής: αναβοσβήνει η οθόνη και ταυτόχρονα εμφανίζει γραμμές λευκές μπλε και άλλα χρώματα οπότε αν κάνω επανεκίνηση είναι οκ.

 

Να είναι η κάρτα γραφικών θέλω να πιστεύω πως όχι, καμμένα pixel δεν έχει, να είναι θέμα driver λέτε;

 

Το περίεργο είναι ότι παρουσιάζεται κυρίως λίγα λεπτά αφού βάλω σε λειτουργία τον υπολογιστή, πριν ανοιξω προγραμματα για να δουλέψω ....

 

Για πείτε μου τι πιστεύετε να φταίει;

Edited by am_xmen
[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

έχω ένα Toshiba Satelite Laptop πριν από 2-3 ημέρες ξαφνικά παρουσιάζει το εξής: αναβοσβήνει η οθόνη και ταυτόχρονα εμφανίζει γραμμές λευκές μπλε και άλλα χρώματα οπότε αν κάνω επανεκίνηση είναι οκ.

 

Να είναι η κάρτα γραφικών θέλω να πιστεύω πως όχι, καμμένα pixel δεν έχει, να είναι θέμα driver λέτε;

 

Το περίεργο είναι ότι παρουσιάζεται κυρίως λίγα λεπτά αφού βάλω σε λειτουργία τον υπολογιστή, πριν ανοιξω προγραμματα για να δουλέψω ....

 

Για πείτε μου τι πιστεύετε να φταίει;

 

Μονος σου ηδη εχεις αρχισει και ψαχνεις... για συνεχισε. :) Σωστα ρωτας αν ειναι θεμα driver, κανε μια απεγκατασταση και ξαναπερνα τον και δες αν συμβαινει το ιδιο. ;) Πολυ πιθανο να ειναι αυτο το προβλημα, μιας και απο οτι λες δεν ειναι μονιμη αυτη η κατασταση.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Μονος σου ηδη εχεις αρχισει και ψαχνεις... για συνεχισε. :) Σωστα ρωτας αν ειναι θεμα driver, κανε μια απεγκατασταση και ξαναπερνα τον και δες αν συμβαινει το ιδιο. ;) Πολυ πιθανο να ειναι αυτο το προβλημα, μιας και απο οτι λες δεν ειναι μονιμη αυτη η κατασταση.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ που απάντησες :)

 

Ουφ αμάν με τους driver της Nvidia δυστυχώς έχω ταλαιπωρηθεί τους τελευταίους μήνες αρκετά :(

 

Θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω :)

 

Thanks again!

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Εχω ενα vaio vpceb1z1e ο οποίος φοράει εναν hdd toshiba 500αρι

Ο δίσκος πήρε την απόφαση να χτυπήσει ξαφνικά και ουσιαστικά πάω για άλλο δίσκο :mad:

 

Δυστυχώς δεν ειχα κανει τα recover dvd και τώρα που προσπαθώ στο 2 dvd κολλάει άρα δεν μπορώ να τα κάνω.

 

Παίζει να βρω πουθενά να κατεβάσω τα iso για αυτό το vaio? H εν τέλει έχει κανείς να προτείνει κάτι για το πως να κάνω restore και πως να στήσω το λειτουργικό στο νέο δίσκο μαζί με ολα τα προγράμματα της sony ? (windows 7 64bit)

 

Thanx:blink:

"Imagination Im More Importnant Than Knowledge"

Albert...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια μερα αφησα λιγο το μπιστολακι πανω στο γραφειο και ηταν στο ζεστο ο εαρας και ελιωσαν καποια πληκτρα στο πληκτρολογιο του λαπτοπ μου...ποσο λετε να κοστισει για να το φτιαξω?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια μια μερα αφησα λιγο το μπιστολακι πανω στο γραφειο και ηταν στο ζεστο ο εαρας και ελιωσαν καποια πληκτρα στο πληκτρολογιο του λαπτοπ μου...ποσο λετε να κοστισει για να το φτιαξω?

 

πως ελιωσαν:wacko:?

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

πως ελιωσαν:wacko:?

 

απο τον ζεστο αερα που εχει το μπιστολακι που στεγνωνουμε τα μαλλια

 

ποιο λαπτοπ εχεις;

απλα πληκτρολογιο αλλάζεις :)

 

sony vaιo ποσο περιπου θα στοιχησει αυτο?

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

sony vaιo ποσο περιπου θα στοιχησει αυτο?

 

Πες μας ποιο μοντελο ειναι... υπαρχουν στο internet e-shops (αξιοπιστα) που πουλανε πληκτρολογια σε χαμηλες τιμες.

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Πες μας ποιο μοντελο ειναι... υπαρχουν στο internet e-shops (αξιοπιστα) που πουλανε πληκτρολογια σε χαμηλες τιμες.

 

sony vaio VGN-NS21M_S ή VGN-NS PCG-7154M δεν ειμαι σιγουρος

Edited by tzagaritos
Link to comment
Share on other sites

sony vaio VGN-NS21M_S ή VGN-NS PCG-7154M δεν ειμαι σιγουρος

 

Κατω δεξια στης οθονης τα Sony γραφουν το μοντελο, οπως και στο αυτοκολλητο απο κατω.

 

Τελος παντων gemwon και pchub

Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου, ή βγες ξανά στο δρόμο της φωτιάς!!

Link to comment
Share on other sites

Κατω δεξια στης οθονης τα Sony γραφουν το μοντελο, οπως και στο αυτοκολλητο απο κατω.

 

Τελος παντων gemwon και pchub

 

το αυτοκολητο πισω γραφει pcg-7154m μπορεις σε παρακαλω να μου βρεις το λλινκ γτ με μπερδεψε το site?

Link to comment
Share on other sites

Μονος σου ηδη εχεις αρχισει και ψαχνεις... για συνεχισε. :) Σωστα ρωτας αν ειναι θεμα driver, κανε μια απεγκατασταση και ξαναπερνα τον και δες αν συμβαινει το ιδιο. ;) Πολυ πιθανο να ειναι αυτο το προβλημα, μιας και απο οτι λες δεν ειναι μονιμη αυτη η κατασταση.

 

Δυστυχώς παρόλο που εγκατέστησα τον τελευταίο driver το πρόβλημα παραμένει....:(

 

Το άσχημό τώρα πια μετά την επαναγκατάσταση είναι ότι όταν ανοιγω τον υπολογιστή να κάνει αυτά τα αναβοσβήματα της οθόνης και να πρέπει να κάνω επανεκίνηση για να λειτουργήσει σωστα....

 

Δοκίμασα εν τω μεταξύ και ένα παλαιοτερο driver χωρίς επιλυση του προβληματος....

 

Τι άλλο μένει να κάνω? Format?

[sIGPIC][/sIGPIC]Σοφός δεν είναι μόνο αυτός που ξέρει πολλά αλλά αυτός που ξέρει που να βρει τα υπόλοιπα Bacon
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
καλησπερα στην παρεα.ενας φιλος εχει ενα λαπτοπ fujitsu amilo a1667g και πριν λιγο καιρο εκει που δουλευε εκλεισε.ψαχνοντας βρηκαμε οτι δεν δουλευει το ανεμιστηρακι του αλλα πως..... ξεκινωντας το λαπτοπ το ανεμιστηρακι παιρνει μπρος για 5 δευτερολεπτα περιπου και επειτα σταματαει με αποτελεσμα το λαπτοπ μετα απο λιγα δευτερολεπτα να κλεινει απο θερμοκρασια.παραγγειλαμε καινουριο ανεμιστηρακι ηρθε το βαλαμε αλλα δουλευει ακριβως το ιδιο.υπαρχει κατι που πρεπει να δουμε?τι μπορει να φταει?
ola kala!!!!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Kαλησπέρα! Εχω ένα laptop toshiba satellite A200-23U & όταν γράφω με το πληκτρολόγιο ενώ πατάω τα πλήκτρα σταματάει να γράφει. Πρέπει να ξαναπατήσω με τον κέρσορα στην επιφάνεια που πληκτρολογώ για να ξαναγράψω! Ηδη τώρα μου έχει κολλήσει 4 φορές! Τα νεύρα μου! Ξέρετε κάτι?
Samsung S8
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και Χρόνια Πολλα.

Δεν γνωρίζω από υπολογιστές, είμαι απλός "χρήστης"....... Εχω το netbook Lenovo S10-2.

Εδω και μια βδομμαδα μου "έκανε νερά"... άλλοτε άνοιγε άλλοτε η οθόνη παρέμενε μαύρη ενώφαινόταν ότι είχε ρεύμα.....

Σήμερα ....τέλος....."μούγκα".... Εβγαλα και την μπαταρία, το αφησα κανα μισάωρο , τι φορτηστες με ή άνευ μπαταρίας τίποτα....

Τι μπορεί να είναι???? Μπορώ να κάνω κάτι????? Οχι άλλο τιποτα, μην πάω και με κοροιδεύουν...

Το πήρα από Carrefour πρίν 15 μήνες και στο χαρτί του "πιστοποιητικού αγοράς" στη θέση "εγγύηση" δεν γράφουν τίποτα.... Τί ισχύει????

Ευχαριστώ

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι κάποιο πρόβλημα με την μπαταρία. Κανονικά έχεις δυο χρόνια εγγύηση (24 μήνες) οπότε καλύπτεσαι.
http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην παρεα.ενας φιλος εχει ενα λαπτοπ fujitsu amilo a1667g και πριν λιγο καιρο εκει που δουλευε εκλεισε.ψαχνοντας βρηκαμε οτι δεν δουλευει το ανεμιστηρακι του αλλα πως..... ξεκινωντας το λαπτοπ το ανεμιστηρακι παιρνει μπρος για 5 δευτερολεπτα περιπου και επειτα σταματαει με αποτελεσμα το λαπτοπ μετα απο λιγα δευτερολεπτα να κλεινει απο θερμοκρασια.παραγγειλαμε καινουριο ανεμιστηρακι ηρθε το βαλαμε αλλα δουλευει ακριβως το ιδιο.υπαρχει κατι που πρεπει να δουμε?τι μπορει να φταει?

 

Από που παραγγείλατε ανεμιστηράκι αν επιτρέπεται, γιατί είμαι στην ίδια φάση... Έχει καεί και το laptop δεν ανοίγει...

Mobiles: Samsung Galaxy Nexus

Link to comment
Share on other sites

Το πιθανότερο είναι κάποιο πρόβλημα με την μπαταρία. Κανονικά έχεις δυο χρόνια εγγύηση (24 μήνες) οπότε καλύπτεσαι.

Η Lenovo δίνει 1 έτος στην Ελλάδα. Για να πάρει τα 2 έτη πρέπει να το κυνηγήσει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια επειδη εχει σππασει η οθονη του laptop μου το εχω συνδεσει με μια εξωτερικη οθονη.........ομως το σημα στην οθονη δινεται οταν εχει ανοιξει ο υπολιγιστης...πως θα κανω format με το cd που πρεπει να βλεπω την οθονη απο την αρχη που ανοιγει??
Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις να στειλεις το σημα στην οθονη οταν ανοιγει ο υπολογιστης?

Σε μενα γινεται αυτοματα οταν το εχω συνδεμενο στην τηλεοραση

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορεις να στειλεις το σημα στην οθονη οταν ανοιγει ο υπολογιστης?

Σε μενα γινεται αυτοματα οταν το εχω συνδεμενο στην τηλεοραση

 

και εγω με τηλεοραση το εχω συνδεμενο αλα το σημα δινεται οταν ανοιγει η επιφανεια εργασιας...δεν δινεται απο την αρχη που φορτωνει το λαπτοπ και απο οτι θυμαμαι στην αρχη λεει press any key κατι τετοιο για να κανω φορματ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...