Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Συντήρηση / Προβλήματα


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η κάρτα ηχου πρέπει να ειναι HD για να περάσει ο ηχος απο το HDMI

Τι σχέση έχει η κάρτα ήχου με τον ήχο μέσω HDMI?

Αφού οι drivers για τον ήχο του HDMI περνώνται μέσω των drivers της κάρτας γραφικών, γιατί μέσα από εκεί από το βύσμα HDMI περνάει εικόνα και ήχος μαζί.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν ειμαι σιγουρος αν υποστηρίζει. Από πίνακα ελέγχου δοκίμασε στην συσκευές ήχου να κάνεις αυτό.(μπορεί να μην γράφει Realtek)

 

http://i423.photobucket.com/albums/pp316/Marbles65/hdmi.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειμαι σιγουρος αν υποστηρίζει. Από πίνακα ελέγχου δοκίμασε στην συσκευές ήχου να κάνεις αυτό.(μπορεί να μην γράφει Realtek)

 

http://i423.photobucket.com/albums/pp316/Marbles65/hdmi.jpg

 

το ανεφερα αυτο και στο αρχικο μου ποστ!! δεν μου βγαζει τετια επιλογη! μονο τα ηχεια του λαπτοπ βγαζει!!!δεν ξερω γιατι! το εχω συνδεσει σε 2 τηλεορασεις σε καμια δεν μου εβγαλε αυτην την επιλογη! το μονο που μπορω να υποψιαστο ειναι μηπως φταιει το καλωδιο HDMI το πηρα απο τον αποκωδικοποιητη( mpg4) που ειχα στην τηλεοραση και το εβαλα. . . εικονα :up: ηχος :down:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Έχω ένα acer travelmate5330 15,6" αγορασμένο μέσα του '11. Η αυτονομία του ήταν 2,5 ώρες αλλά εδώ και λίγους μήνες φορτισμένο τέρμα μου βγάζει 2 ώρες. Είναι λογικό να συνέβη αυτό σε τόσο λίγο διάστημα; Να πω ότι το λάπτοπ είναι σχεδόν αμεταχείριστο, μόνο σε διακοπές ή σπανίως στο σπίτι χρησιμοποιείται. Μπορεί να φταίει και αυτό; Edited by kostas_v
Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους!!!

Έχω τον φορητό hp pavilion καθώς τον είχα ανοιχτό έκλεισε από μπαταρία ...τον συνδεσα με τον φορτιστη και τον ξανά άνοιξα ΑΛΛΑ η οθόνη ήταν μαυρη.... Τον συνδεσα με hdmi στην τηλεόραση μου και δούλευε κανονικά.Πήγα στης ρυθμίσεις εικόνας αλλά δεν επανέρχεται η εικόνα....

Τι μπορώ να κάνω;;;

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα λάπτοπ Hp Pavilion dv6 2190ev. Το έχω εδώ και 2,5 χρόνια.

 

Η οθόνη του λάπτοπ εδώ και 1,5 χρόνο περίπου κατά διαστήματα κι ενώ λειτουργεί με την μπαταρία κι όχι με την τροφοδοσία, αναβοσβήνει,τρεμοπαίζει και εμφανίζονται διάφορα χρώματα με γρήγορο ρυθμό. Αν κουνήσω την οθόνη πάνω κάτω σταματάει για λίγο και μετά πάλι από την αρχή. Όταν λειτουργεί με τροφοδοτικό κανένα πρόβλημα.

 

Επειδή είχε εγγύηση πριν 1 χρόνο το πήγα στο service της εταιρείας υπολογιστών που το αγόρασα. Όμως τότε δεν είχα παρατηρήσει ότι αυτό συμβαίνει χωρίς το τροφοδοτικό για να τους το επισημάνω. Πιθανόν επειδή τότε το παρουσίαζε αραιότερα από τώρα. Η εταιρεία λοιπόν το έλεγξε και δεν βρήκε κανένα απολύτως πρόβλημα ούτε στη κάρτα γραφικών, ούτε στην οθόνη, ούτε πουθενά.

 

Μετά κατά ένα παράδοξο τρόπο για κάποιους μήνες σταμάτησε να το κάνει και το παρουσίασε πάλι τώρα, εδώ και ένα μήνα αυτή τη φορά πιο συχνά. Μόλις πάω να βγάλω το τροφοδοτικό να σου τα τρεμοπαιξίματα. Κι όλα αυτά τώρα που έχει περάσει πλέον η περίοδος της εγγύησης και έκανα το λάθος τότε που καθησύχασα και δεν πήγα να το ελέγξουν και στην Hp για να εξακριβώσω αυτά που μου είπαν οι τεχνικοί του καταστήματος υπολογιστών.

 

Τι μπορεί να συμβαίνει; Να θέλει καινούρια μπαταρία; Κάρτα γραφικών; Οθόνη;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι κι αλλιώς πρέπει να το πας να το δουν ,πριν κάνει ένα μπραφ και σε αφήσει στα κρύα του λουτρού . Μπαταρία δεν φαντάζομαι , τα άλλα δύο μπορεί,

όπως επίσης και ένα κυκλωματάκι μετά την κάρτα και πριν την οθόνη,που λέγεται inverter .

Γιώργος//ROM: Omega XT v16/RADIO:2.14/NATIVE ANDROID ROMS

pinterest,instagram,EyeEm,flickr

Link to comment
Share on other sites

Εαν βγάλεις την μπαταριά δουλεύει κανονικά?

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Θεέ μου, κάθε φορά που φτιάχνεις ένα @##@#$@ δώσε και οδηγίες χρήσεως

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα το ειχα παει τοτε πριν 1 χρονο και μου ειπαν οτι δεν βλεπουν τιποτα.

Την μπαταρια δεν χρειαζεται να την βγαλω.Αν το συνδεσω στο ρευμα δουλευει μια χαρα, οταν δουλευει με την μπαταρια ειναι το προβλημα στην οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Οπως εγραψα το ειχα παει τοτε πριν 1 χρονο και μου ειπαν οτι δεν βλεπουν τιποτα.

Την μπαταρια δεν χρειαζεται να την βγαλω.Αν το συνδεσω στο ρευμα δουλευει μια χαρα, οταν δουλευει με την μπαταρια ειναι το προβλημα στην οθονη.

 

Είναι 99% προβλημα μπαταριας. Κανε ένα ρικαλιμπρειτ αν έχει τέτοια δυνατότητα. Αλλα μάλλον είναι στα τελευταία της και δεν μπορει να δώσει το σωστό ρεύμα που χρειάζεται η οθόνη σταθερά για αυτό και τα περίεργα που σου κανει. Μην σε απασχολεί που δεν το προλαβες στην εγγύηση γιατί ούτως η άλλως στις μπαταριές δίνουν μικρότερη οπότε δεν θα στο κάλυπταν. Αν δεν καίγεσαι για χρήση εκτός ρεύματος μην ασχολείσαι με το θέμα και μάλιστα θα πρότεινα να την αφαιρέσεις από τον φορητο τελειως. Αν έχεις και ένα πολυμετρο μετρα τη να δεις τι ρεύμα δίνει. Το πιθανοτερο ειναι τα νουμερα που θα δεις να μην ειναι σωστά. Αν θέλεις μπαταρια τσεκαρε στο δησιο να βρεις κάποια συμβατή σε καλη τιμή γιατί σε γνήσια θα ξεπεράσεις τα 70-80 ευρώ σίγουρα.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Τσέκαρα στο Δήσιο κάπου στα 50€ κάνει η μπαταρία του. Πάντως από καινούριο που το είχα, ποτέ δεν έμεινα ευχαριστημένος από την μπαταρία του. Σε λιγότερο από ώρα τελείωνε, τώρα άντε στο 10λεπτο και αυτό με τα τρεμοπαιξίματα και το έχω 2,5 χρόνια.

Πιθανόν η μπαταρία θα είχε πρόβλημα από τη μάνα του. :confused:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Τσέκαρα στο Δήσιο κάπου στα 50€ κάνει η μπαταρία του. Πάντως από καινούριο που το είχα, ποτέ δεν έμεινα ευχαριστημένος από την μπαταρία του. Σε λιγότερο από ώρα τελείωνε, τώρα άντε στο 10λεπτο και αυτό με τα τρεμοπαιξίματα και το έχω 2,5 χρόνια.

Πιθανόν η μπαταρία θα είχε πρόβλημα από τη μάνα του. :confused:

 

Αν σου κρατεί τώρα 10λεπτο σίγουρα πνέει τα λοίσθια οπότε αν θες φορητοτητα παρε μια καινούρια. Ίσως να μην είχε προβλημα εξαρχής αλλα απλα να είχε μικρή χωρητικότητα. Πάντως αφού δουλεύει εντάξει με ρεύμα είναι οκ το μηχάνημα σου.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εχω ενα προβλημα με τη φορτιση της μπαταριας σε ενα Toshiba A200. Ενω οταν ξεκιναει ο υπολογιστης η μπαταρια φαινετε να φορτιζει, η μπαρα (φορτισης) ανεβοκατεβαινει 5-6 φορες και σταματαει (στο αδειο 0%) η μπαταρια ειναι καινουργια 3 εβδομαδων.

οταν κανω unplug το ρευμα, ο υπολογιστης κλεινει (δεν εχει ρευμα η μπαταρια καθολου πια)

 

any ideas??

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα προβλημα με τη φορτιση της μπαταριας σε ενα Toshiba A200. Ενω οταν ξεκιναει ο υπολογιστης η μπαταρια φαινετε να φορτιζει, η μπαρα (φορτισης) ανεβοκατεβαινει 5-6 φορες και σταματαει (στο αδειο 0%) η μπαταρια ειναι καινουργια 3 εβδομαδων.

οταν κανω unplug το ρευμα, ο υπολογιστης κλεινει (δεν εχει ρευμα η μπαταρια καθολου πια)

 

any ideas??

 

Ευχαριστω

 

Προφανώς έχει ελάττωμα η μπαταρία. Εφόσον ο υπολογιστής λειτουργεί κανονικά στο ρεύμα ο φορτιστής φαίνεται να δίνει το ρεύμα που πρέπει αλλά ή μπαταρία δεν το δέχεται για να φορτίσει. Θα σου πρότεινα να την επιστρέψεις άμεσα πίσω.

On Mate RS and support for

iPad3 (η μπέμπα. Extreme user) /

iPhone 6 (η κυρά. Aschetos user)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα..Πηγα το νετμπουκ μου σε ενα μαγαζι επειδη κολλουσε κ δεν εμπενε στο ιντερνετ! Ο τυπος μου λεει οτι εχει προβλημα ο σκληρος δισκος (εχει κενα ,κατι τετοιο) και θελει ή 130 ευρο για νεο σκληρο δισκο κ να περασει προγραμματα κλπ ή 40 ευρο για να το φτιαξει λεει αλλα δεν ξερει για ποσο καιρο θα λειτουργει μετα ο σκληρος! Οι ερωτησεις μου: 1) Τι μου συμβουλευεται να κανω? 2) Για την πρωτη περιπτωση δεν ειναι πολλα τα λεφτα? για εναν σκληρο μονο!

 

για οσους δεν καταλαβαν τι προβλημα εχει το λαπτοπ ειναι αυτο http://prntscr.com/ulk1c απ οτι ψαχτηκα και καταλαβα

Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

ποιο νετμπουκ έχεις; μαρκα, μοντελο;

 

πάρε ένα σκληρό, πέρασέ τον και θα είσαι οκ. δεν ειναι δυσκολη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια ..Επειδη φανταζομαι σκληρο θα βρω μονο με παραγγελια αν εχεις κανα σαιτ ετοιμο θα με βοηθουσε πολυ ! Αν μπορεις γραψτο εδω η στειλτο μου με prive
Link to comment
Share on other sites

2.5" δε παιρνει; μπορείς να βάλεις οποιονδήποτε από οποιοδήποτε κατάστημα!

 

βλέπεις και

και εισαι οκ
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι εννοεις αυτο παντως λεει Σκληρός Δίσκος: 160 GB, 5400 rpm SATA με 3D sensor για προστασία του δίσκου.

 

Το βιντεο θα βοηθησει παντως! Ωραιος

Link to comment
Share on other sites

2.5" είναι το μέγεθος (τετοιους φοράν τα λαπτοπ)

 

αν θες επιδόσεις πάρε ssd δίσκο. αλλιως με hdd κανεις τη δουλεια σου, εχει πολλα gb και κυρίως, πιο φθηνα από τους ssd

 

τσέκαρε όμως αν παιρνει σίγουρα 2.5" :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...