Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Ναι το είδα αυτό αλλά έχω τα 10αρια πώς θα γίνει με το cd από τα 8 άρια και αμα είναι να τα κάνω όλα αυτά πατάω ένα καθαρό φορματ 2 κινήσεις

Edited by kostashark
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Ναι το af001nv πήρα.

Αρνητικά:Δεν έχει καλές γωνίες θέασης η οθόνη αλλά είναι το ίδιο με όλες της κατηγορίας αυτής.Έβαλα να δοκιμάσω το tomb raider και μετά από 1 ώρα παιχνιδιού το σταμάτησα γιατί ενώ δεν κόλλαγε καθόλου,το ανεμιστηράκι βάραγε κόφτες και το λυπήθηκα.Eίδα βέβαια ότι ήταν στους 70 βαθμούς και για λάπτοπ είναι φυσιολογικό αλλά έχει τρύπες για αέρα μόνο στο πλάι και τίποτα από κάτω.Κατά τα άλλα βέβαια σε όλα τα υπόλοιπα δεν κάνει θόρυβο και πάιζει στους 40-44 βαθμούς οπότε δεν υπάρχει θέμα όπως φοβόμουν λόγω amd+hp.

Από κει και πέρα είναι πολύ καλή κατασκευή και η μπαταρία του για εργασίες γραφείου σε word & excel μου κρατάει τουλάχιστον 4 ώρες.Το touchpad είναι αρκετά καλό και τα πλήκτρα για το ''ποντίκι'' δεν κάνουν πολύ θόρυβο και κλικάρουν εύκολα.Κάτι που θα έβαζα στα ''ουδέτερα'' ότι δεν πιάνει πουθενά δαχτυλιές λόγω ματ πλαστικών.

Σχετικά με τον i5 του lenovo να πω ότι είναι σίγουρα αρκετά πιο γρήγορος και ίσως εκείνο το λάπτοπ να μπορεί πιο εύκολα να κρατήσει χαμηλότερες θερμοκρασίες σε πιο απαιτητική χρήση.

Αν θέλετε οτιδήποτε πιο συγκεκριμένο ρωτήστε με :)

 

To Lenovo έχει shared μνήμη στην κάρτα γραφικών.Αλήθεια αυτό στην πράξη που θα "εμποδίσει";Δεν θα παίζει βαριά παιχνίδια ή θα είναι πιο αργό..κάπου αλλού;; :worry:

Link to comment
Share on other sites

To Lenovo έχει shared μνήμη στην κάρτα γραφικών.Αλήθεια αυτό στην πράξη που θα "εμποδίσει";Δεν θα παίζει βαριά παιχνίδια ή θα είναι πιο αργό..κάπου αλλού;; :worry:

 

Η r5 m330 του HP και η ενσωματωμένη hd5500 του lenovo είναι περίπου ισάξιες ή τουλάχιστον έτσι λένε στο ίντερνετ.Στην πράξη η r5 είναι ελάχιστα καλύτερη.Για παράδειγμα σε αυτό το βίντεο η hd τρέχει crysis 3 σε low settings με μερικά σπασίματα

. Εγώ το φόρτωσα χθες και έχω την ίδια απόδοση σε medium settings και textures στο high όπως μου τα ξεκίνησε από μόνο του.

Η HD5500 λόγω του ότι είναι του επεξεργαστή και όχι ξεχωριστή θα τρώει ραμ από τη μνήμη του συστήματος οπότε σίγουρα θα πρέπει να έχετε 8gb ραμ.Και οι δύο κάρτες όμως είναι low end κατηγορίας.

Για τους επεξεργαστές φαίνεται εδώ μεγάλη διαφορά:http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i5-5200U+%40+2.20GHz&id=2440

http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=AMD+A8-7410+APU&id=2537

3500 για τον i5 vs 2600 για τον Α8-7410.

Link to comment
Share on other sites

Πλέον κατέληξα και γω σε αυτούς τους δύο.

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-hp-15-af001nv-156-a8-74108gb1tbr5-m330/prod7630323pp/

http://www.public.gr/product/computers-and-software/laptops/laptop-lenovo-g50-80-156-i5-5200u4gb1tbhd-5500/prod7601477pp/

 

Κάποιος που ξέρει από SoC να μας διαφωτίσει περί διαφορών; :p

Είδα ότι είναι πολύ αξιόλογος του HP. Επίσης τα 8GB RAM είναι υπεραρκετά για μηχάνημα αυτής της εποχής.

Το Lenovo...

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ. Εγώ βρήκα αυτό ψάχνοντας. Μια χαρά τα λέει για τον Α8.

 

AMD A8-7410 advantages

The AMD A8-7410 packs more CPU cores than the i5-5200U microprocessor. Large number of cores helps this CPU to tackle multiple threads or applications at once.

 

Intel Core i5-5200U advantages

The microprocessor supports AVX2 and FMA3 instructions. These extensions are not broadly used in programs yet, but their support should improve in future apps

Απλά AMD ποτέ ξανά. Παράτησε επεξεργαστές 3ετιας στην τύχη τους μετά την αναβάθμιση σε windows 10 με προβλήματα στην αναπαραγωγή βίντεο. Μεγάλο Χ και θα το φωνάζω όπου βρω.

You should never argue with idiots because they will just drag you down to their level... then beat you with experience
Link to comment
Share on other sites

Απλά AMD ποτέ ξανά. Παράτησε επεξεργαστές 3ετιας στην τύχη τους μετά την αναβάθμιση σε windows 10 με προβλήματα στην αναπαραγωγή βίντεο. Μεγάλο Χ και θα το φωνάζω όπου βρω.

Έχεις δίκιο! Από όταν έβαλα τα 10ρια αντιμετωπίζω και εγώ κάποια μικροπροβλήματα στην αναπαραγωγή βίντεο στο τωρινό μου λάπτοπ

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Είπα να ανεβάσω λίγο το budget και να παίξω σε αυτά:

HP vs Toshiba. Τι λέτε;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κανένα.Κανονικά θα έλεγα το Hp αλλά το συγκεκριμένο είναι μανούρα να το ανοίξεις αργότερα για αναβάθμιση ή έστω για καθάρισμα.Πάντως και τα 2 είναι πολύ ακριβά για τα χαρακτηριστικά τους.
Link to comment
Share on other sites

Κανένα.Κανονικά θα έλεγα το Hp αλλά το συγκεκριμένο είναι μανούρα να το ανοίξεις αργότερα για αναβάθμιση ή έστω για καθάρισμα.Πάντως και τα 2 είναι πολύ ακριβά για τα χαρακτηριστικά τους.

Αφού δεν βρίσκω κάτι άλλο ρε συ...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/153425-lenovo-g50-80 πόσα lenovo g50-80 υπάρχουν; Αυτό έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, λέει τίποτα; Πώς σας φαίνεται;
Link to comment
Share on other sites

http://www.kotsovolos.gr/site/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/153425-lenovo-g50-80 πόσα lenovo g50-80 υπάρχουν; Αυτό έχει ανεξάρτητη κάρτα γραφικών, λέει τίποτα; Πώς σας φαίνεται;

 

Επεξεργαστης δυνατος

ram δυνατη

καρτα γραφικων εχω ενσταση. Θα σου προτεινα σε nvidia με 2gb ανεξαρτητη γιατί δίνουν καθημερινά update στην nvidia

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δε λέει κάτι.Και οι δύο κάρτες δουλεύουν όπως πρέπει για τα χαρακτηριστικά τους.Το λάθος είναι ότι στα 600+ που παίζουν συνήθως τέτοια λάπτοπ ή m330 κοντραρεται με την 840m που είναι αρκετά καλύτερη.

Θεωρώ ότι σε αυτά τα λεφτά είναι πολύ καλή επιλογή πάντως το συγκεκριμένο λάπτοπ. Εκτός και αν κάποιος δε βιάζεται και περιμένει καμία προσφορά από αρχές του '16 ή βγει κάτι καλύτερο προς τα Χριστούγεννα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αγόρασα. Εξαιρετικό εργαλείο! Όποιος θέλει mini review ή κάτι να του απαντήσω ας με ρωτήσει. :)
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το αγόρασα. Εξαιρετικό εργαλείο! Όποιος θέλει mini review ή κάτι να του απαντήσω ας με ρωτήσει. :)

 

Καλοδούλευτο κατ' αρχήν... Δε σε πρόλαβα νωρίτερα αλλά ευτυχώς για σένα, αν και προσωπικά γενικώς από τότε που πήρα Toshiba δεν ξανα-αλλάζω (μέχρι στιγμής) μάρκα, που πήρες το Hp... Και έχω περάσει από hp, dell, acer και Samsung σε laptops :)

 

Μια ανεξάρτητη κάρτα γραφικών (παράλληλα με την intel) είναι πλεονέκτημα όπως και να το δεις... Πόσο μάλλον στα ίδια λεφτά... :cool: και σε laptop που είναι λίγο και θέμα "τύχης" αν αποφασίσεις να αλλάξεις τα "σωθικά" του αργότερα...

 

Επεξεργαστης δυνατος

ram δυνατη

καρτα γραφικων εχω ενσταση. Θα σου προτεινα σε nvidia με 2gb ανεξαρτητη γιατί δίνουν καθημερινά update στην nvidia

 

+1

Κατεβάζεις το Nvidia Geforce Experience και τα κάνει όλα μόνο του μετά... Πλέον παίζω GTA V σε λάπτοπ 2 ετών! (το είχα πληρώσει καλά βέβαια τότε αν και ευκαιρία λόγω τελευταίου κλειστού κομματιού-όχι βιρτρίνας: Toshiba Satellite p855-33t) και με τα 10αρια και τους καινούριους drivers της Nvidia παίζει πιο "χαλαρά" απ' ότι στα 8.1

Edited by Dimitris_41Mpxls

Sony XPERIA Neo V, Samsung Ativ S,

Nokia Lumia 830 Nokia Lumia 1020

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου Δημήτρη!

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την αγορά μου. Δεν συνηθίζω να πειράζω το εσωτερικό των λάπτοπ μου ειδικά όσο είναι σε εγγύηση. Ίσως σε κάνα χρόνο να του περάσω και έναν SSD και θα είναι σαν καινούριο πάλι.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου Δημήτρη!

Είμαι πολύ ικανοποιημένος από την αγορά μου. Δεν συνηθίζω να πειράζω το εσωτερικό των λάπτοπ μου ειδικά όσο είναι σε εγγύηση. Ίσως σε κάνα χρόνο να του περάσω και έναν SSD και θα είναι σαν καινούριο πάλι.:)

 

Ποιο πήρες;

Link to comment
Share on other sites

Ααα συγγνώμη παίδες, μάλλον πήρα το τελευταίο κομμάτι του you.gr! :D

 

Αυτό πήρα. Στα 525.

http://www.multirama.gr/prod/ypologistes/notebooks/laptop-hp-15-r212nv-156-i5-5200u4gb500gb820m/prod7411535pp/

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ααα συγγνώμη παίδες, μάλλον πήρα το τελευταίο κομμάτι του you.gr! :D

 

Αυτό πήρα. Στα 525.

http://www.multirama.gr/prod/ypologistes/notebooks/laptop-hp-15-r212nv-156-i5-5200u4gb500gb820m/prod7411535pp/

 

Κάνε ενα media creation windows 8.1 ξεντυσε τον κούμπωσε και τον 850 evo ssd και για τα επόμενα 5 χρόνια είσαι φοβερός!

Το κανα στο δικό μου Dell i7 4510u 4gb 840m καρτα γραφικών και εκεί που πετούσε το μηχάνημα απλώς απογειώθηκε. Καλορίζικος

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σκέφτομαι να πάρω αυτό κι από ότι βλέπω τα laptop είναι ίδια μπορείς να μου πεις τη γνώμη σου για την οθόνη;

 

Ενώ διαβάζω τα καλύτερα για το laptop, για την οθόνη του δεν βλέπω και τα καλύτερα σχόλια.

 

Υ.Γ.: Το πληκτρολόγιο έχει φωτισμό;

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/ZXRFlame.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κάνε ενα media creation windows 8.1 ξεντυσε τον κούμπωσε και τον 850 evo ssd και για τα επόμενα 5 χρόνια είσαι φοβερός!

Το κανα στο δικό μου Dell i7 4510u 4gb 840m καρτα γραφικών και εκεί που πετούσε το μηχάνημα απλώς απογειώθηκε. Καλορίζικος

 

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Δώσε περισσότερες πληροφορίες φίλε μου!! Γιατί όλοι μου λένε να βάλω ssd αλλά δεν θέλω να ανοίξω και να πειράξω ολοκαίνουριο μηχάνημα. Θα πάει στράφη η εγγύηση.

Επίσης, το media creation τι είναι και που βοηθάει; Φοράει τα 10.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Δώσε περισσότερες πληροφορίες φίλε μου!! Γιατί όλοι μου λένε να βάλω ssd αλλά δεν θέλω να ανοίξω και να πειράξω ολοκαίνουριο μηχάνημα. Θα πάει στράφη η εγγύηση.

Επίσης, το media creation τι είναι και που βοηθάει; Φοράει τα 10.

 

Μίλα με την hp. Εμένα η dell μου είπε στο τηλέφωνο αν ανοιξετε το καπακι το μονο αλλάζετε δίσκο και ram και εγγύηση δεν χάνεται υπάρχουν εικόνες που δείχνουν πως γίνεται στο site τους. Αρκεί να περιοριστείς σε αυτό και να μην βγάλεις τις άλλες βιδες που βρίσκονται πιο μακρια από το σκληρό. Δες και video στο youtube σίγουρα θα υπάρχει κάποιο να σου δείχνει πως γίνεται η αλλαγή.

http://www.skroutz.gr/s/5944830/Samsung-850-Evo-120GB.html

http://www.skroutz.gr/s/5895583/Samsung-850-Evo-250GB.html

 

Συνολικά μαζί με αντιβιωτικό και office θα ξοδέψεις 30 gb αλλά όσο μεγαλύτερο σκληρό παίρνεις τόσο μεγαλύτερη χωρητικότητα μένει υπόλοιπο και άρα μεγαλύτερη ταχύτητα(αυτό ισχύει μόνο για τους ssd οι συγκεκριμενοι είναι οι καλύτεροι με εγγύση τα 5,6 χρόνια). Μην αγοράσεις από πολυκατάστημα γιατί θα τους πληρώσεις χρυσάφι αν τον παραγγείλεις την επόμενη μέρα τον έχεις και πληρώνεις cash.

 

http://windows.microsoft.com/el-gr/windows-10/media-creation-tool-install

 

Κατα την πρώτη εγκατάσταση δεν χρειάζεσαι product key για ενεργοποίηση των windows καθώς είναι καρφωμένο στο bios. Μόλις περάσεις όλα τα drivers από το επίσημο site της hp συνδέεσαι με wifi και σου κάνει επικύρωση οτι έχεις τα αυθεντικά windows και εξαφανίζεται το σήμα κάτω κάτω οτι έχεις έκδοση που δεν έχει ενεργοποιηθεί

Edited by tilaverboy
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...