Jump to content

Φορητοί ηλεκτρονικοί υπολογιστές: Επιλογή / Αναβάθμιση


mcde
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 2,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

@andrew δε λέω πρέπει να είναι καλό (εμπιστεύομαι την κρίση σας ;)), αλλά δεν υπάρχει κανένας λόγος να δώσω 1 χιλιαρικάκι, από τη στιγμή μάλιστα που έχω ήδη ένα νετμπουκάκι...

 

ΥΓ βγάζει ακόμα υπολογιστές η ΙΒΜ;; :confused:

 

Κοίτα, φυσικά και βρίσκεις φθηνότερο από 1000ρικο. (Καταρχάς ΔΕΝ είναι στο χιλιάρικο, είναι 700 λίρες - κάπου στα 800 ευρώ)...

Αλλά, είδες τα χαρακτηριστικά του μηχανήματος; ΟΚΤΩ ΓΙΓΑ μνήμη!!!!!!! Εγώ στο desktop μου, έχω ΤΩΡΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ... έξι! Διπύρηνος επεξεργαστής στα 2.0!... Κάρτα γραφικών που "φυσάει"... Και αν θες, του λες του μάγκα και το 500 ΓΙΓΑ σκληρό και στον κάνει ΕΝΑ ΤΕΡΑ!

(Είναι ΔΙΠΛΑΣΙΑ δυνατότερο απ' το "σούπερ-ντούπερ" desktop μου, που έχω τώρα... και μου κόστισε πριν 2-3 χρόνια, κοντά στα... 2000 ευρώ ΔΙΧΩΣ μόνιτορ!)

 

Απλά λέω ότι, εάν κάνεις ένα ΚΑΛΟ search στο ίντερνετ (και στο eBay, γενικά), βρίσκεις ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ "ΜΑΜΑΤΟ" μηχάνημα, με τα ίδια χρήματα που δίνεις εδώ για το ΜΙΣΟ δύναμης μηχανηματάκι.

 

Υ.Γ.: ΦΥΣΙΚΑ και βγάζει η ΙΒΜ μηχανήματα, τα Lenovo. Είναι φοβερά μηχανήματα, έχει 2-3 ένας ξάδερφος στην Ατλάντα, ΗΠΑ...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί με μπριζώνεις τώρα... :lol:

 

Ωραία, άντε και το τσίμπησα. Μετά πώς θα το κάνω σέρβις αν κάτι χρειαστεί; Εννοώ, σε αντιπροσωπία Λενόβο θα βρω άκρη ή... :X

 

Αν είναι έτσι πάντως το θέμα, λέω να περιμένω για μετά το καλοκαίρι. Να μαζέψω και το αντίστοιχο μαρούλι. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Mα ΦΥΣΙΚΑ και ισχύει η εγγύηση.

Και αν το μηχάνημα το αγοράσεις από την Ευρωπαϊκή Ένωση, ΟΥΤΕ ΚΑΝ χρειάζεται να ανησυχήσεις για την εγγύηση - είναι δεδομένο ότι ισχύει.

Έκανα κι ένα ακόμα search στο eBay και βρήκα και φθηνότερα laptop-άκια από 800 ευρώ - ακόμα και με 500, βρίσκεις ΜΑΚΡΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ χαρακτηριστικών απ' ό,τι στην Ελλάδα.

Σας έχω (ξανα)γράψει: Εφόσον είμαι "ντεμί" (ημί) Έλληνας/Άγγλος, έχω ζήσει στην Αγγλία πολλά χρόνια,... έχω συνηθήσει και ν' αγοράζω ΚΥΡΙΩΣ από "έξω" (εκτός Ελλάδος). ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑ ΕΔΩ, βρίσκεις φοβερές ευκαιρίες εκτός Ελλάδος.

 

(Καλά, να ΜΗ ΣΧΟΛΙΑΣΩ ΚΑΝ τις φοβερές ευκαιρίες για ΔΙΑΚΟΠΕΣ στην Ελλάδα... με πακέτα από ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ, έτσι; Έχω φιλαράκια Σκοτσέζους, που με ρωτούν για διάφορες περιοχές στην Ελλάδα, νησιά, Πελοπόννησο κτλ... και βρίσκουν πακέτα ΣΤΟ ΙΔΙΟ μέρος που εμείς θέλουμε... σχεδόν τα ΤΡΙΠΛΑ χρήματα!)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω 17άρι laptop για φίλο μου και δεν βρίσκω τίποτα το ιδιαίτερο...Δεν μας ενδιαφέρει από που θα γίνει η αγορά, να έχει τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση, κατά προτίμηση 3, και κατά προτίμηση Dell ή Toshiba.

 

Το μόνο που βρήκα στο ebay είναι αυτό.

Καμιά άλλη πρόταση;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Andrew σαν ποιά βρήκες πχ στα 500; Πάντα Λενόβο;

 

Μη με κράξετε, αλλά ποτέ μου δεν έχω αγοράσει τίποτε από το νετ... Φοβάμαι ρε γμτ εάν τελικά είναι μούφα πχ ο πωλητής, εάν θα έρθει ολόκληρο και λοιπά και λοιπά... :wacko:

 

Πώς μπορείτε να είστε σίγουροι ότι ο πωλητής 1ον υπάρχει; 2ον θα σου στείλει ακριβώς αυτό που λέει; 3ον εάν κάτι πάει στραβά, θα σε καλύψει;

 

:O

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και η αποζημίωση από ebay/paypal. Εχω κάνει χιλιάδες αγορές, μία φορά μόνο είχα πρόβλημα και αυτό επειδή ήμουν στο στρατό και δεν μπορούσα να ελέγξω τα δέματα.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω 17άρι laptop για φίλο μου και δεν βρίσκω τίποτα το ιδιαίτερο...Δεν μας ενδιαφέρει από που θα γίνει η αγορά, να έχει τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση, κατά προτίμηση 3, και κατά προτίμηση Dell ή Toshiba.

 

Το μόνο που βρήκα στο ebay είναι αυτό.

Καμιά άλλη πρόταση;

 

Ψάξε στα public , multirama ,plaisio, media markt , saturn klp , klp ;)

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω 17άρι laptop για φίλο μου και δεν βρίσκω τίποτα το ιδιαίτερο...Δεν μας ενδιαφέρει από που θα γίνει η αγορά, να έχει τουλάχιστον 2 χρόνια εγγύηση, κατά προτίμηση 3, και κατά προτίμηση Dell ή Toshiba.

 

Το μόνο που βρήκα στο ebay είναι αυτό.

Καμιά άλλη πρόταση;

 

Mια χαρούλα είναι, απ' ό,τι διάβασα τα χαρακτηριστικά του.

Εάν ΔΕΝ θες (σώνει και καλά) ΤΕΣΣΕΡΑ ΓΙΓΑ ραμ, βρίσκεις και με 2-3 ΓΙΓΑ σε πιο φθηνές τιμές ακόμα.

 

Φίλε Andrew σαν ποιά βρήκες πχ στα 500; Πάντα Λενόβο;

 

Μη με κράξετε, αλλά ποτέ μου δεν έχω αγοράσει τίποτε από το νετ... Φοβάμαι ρε γμτ εάν τελικά είναι μούφα πχ ο πωλητής, εάν θα έρθει ολόκληρο και λοιπά και λοιπά... :wacko:

 

Πώς μπορείτε να είστε σίγουροι ότι ο πωλητής 1ον υπάρχει; 2ον θα σου στείλει ακριβώς αυτό που λέει; 3ον εάν κάτι πάει στραβά, θα σε καλύψει;

 

:O

 

Όχι απαραίτητα Lenovo... Απλά, εγώ ψάχνω σούπερ-λάπτοπ με touchscreen υψηλής ευαισθησίας οθόνη, γι' αυτό και κοιτάζω την Lenovo, διότι είναι φοβερά τα μηχανηματάκια της και αρκετά φθηνότερα από κάτι άλλα (ΦΟΒΕΡΑ) μηχανήματα... με πανάκριβο μπάτζετ.

 

Εδώ και 10 χρόνια περίπου, αγοράζω από... κάλτσες μέχρι... laptop, απ' το eBay!

Πως ξέρεις αν υπάρχει ο πωλητής; Απλά, διαλέγεις κάποιον με ΘΕΤΙΚΟ FEEDBACK ΑΝΩ των... 2000-3000 hits!!! Βλέπεις δίπλα στο όνομά του, πόσο έχει ποσοστό θετικών σχόλιων, αν είναι "registered TOP SELLER" απ' το eBay κτλ. κτλ... Μιλάμε πάντα, για κάτι ακριβό, έτσι;

(Αν θέλουμε κάτι γύρω στα 50 ευρώ, ακόμα και πωλητές με 200 feedback θετικά, είναι άψογοι...)

Κοιτάμε πάντα να λέει ότι ΔΕΧΕΤΑΙ ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΧΡΗΜΑΤΩΝ 'Η ΠΡΟΙΟΝΤΟΣ! Άρα, αν κάτι "στραβώσει", το στέλνεις πίσω κανονικότατα (εμένα, ΠΟΤΕ δεν μου 'χε συμβεί κάτι τέτοιο όλα αυτά τα χρόνια, εκτός από κάτι παμ-φθηνες screen protector μεμβράνες, των... 2 λιρών! Οπότε, χ*στηκα να κάνω θέμα, σιγά το ποσό...)

 

Υπάρχει και η αποζημίωση από ebay/paypal. Εχω κάνει χιλιάδες αγορές, μία φορά μόνο είχα πρόβλημα και αυτό επειδή ήμουν στο στρατό και δεν μπορούσα να ελέγξω τα δέματα.

 

Ακριβώς! Ό,τι λέει ο φίλος...

Μα είναι φοβερό, ότι εδώ στην Ελλάδα ΑΚΟΜΑ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ο κόσμος να αγοράζει από καταστήματα κι όχι από το ίντερνετ!

Απ' το ίντερνετ, τα 8 στα 10 καταστήματα, έχουν απλά ΜΙΑ ΑΠΟΘΗΚΗ και έναν τύπο σ' ένα λάπτοπ να λαμβάνει τις παραγγελίες. ΟΥΤΕ υπάλληλοι, ΟΥΤΕ έξοδα, ΟΥΤΕ μαγαζί, τίποτα! ΑΡΑ... ΠΟΛΥ ΛΙΓΟΤΕΡΑ κοστίζει το προϊόν, από ένα κατάστημα (π.χ. ΠΛΑΙΣΙΟ) που ΜΟΝΟ το νοίκι για το μαγαζί που έχουν το κατάστημά τους, θα κάνει κάνα... 10.000 ευρώ το μήνα! Βάλτε μισθούς υπαλλήλων, φώτα, νερά, τηλέφωνα κτλ., ΝΑ ΓΙΑΤΙ το προϊόν θα κοστίζει περισσότερο έτσι.

 

Πηγαίνετε σ' ένα ΚΑΝΟΝΙΚΟ ταξιδιωτικό γραφείο και ζητήστε τιμές π.χ. για ένα τουρ στην Σκωτία (αρκετά ακριβό ταξίδι, κάνα 10ρι μέρες)...

Και μετά, πηγαίνετε να βρείτε ΙΔΙΟ ΠΑΚΕΤΟ της ΙΔΙΑ ΕΚΔΡΟΜΗΣ... από "ον-λάιν" ταξιδιωτικό πράκτορα - που ΤΑ ΠΑΝΤΑ τα κανονίζει τηλεφωνικά και μέσω emails απ' το λάπτοπ απ' το σπίτι του, ΔΙΧΩΣ ΚΑΝΕΝΑ ΕΞΟΔΟ συντήρησης ενός μαγαζιού!...

...Θα εκπλαγείτε απ' τη διαφορά ποσού που θα βρείτε να δώσετε εκεί, σε σχέση με το ποσό στο ΚΑΝΟΝΙΚΟ μαγαζί/ταξιδιωτικό γραφείο!

 

Δεν λέω, ΚΑΚΟ ΑΥΤΟ ΚΑΝΕΙ στην ανεργεία - διότι ένας "εργοδότης" μ' ένα λάπτοπ, κάνει ό,τι κάνει ένας άλλος με... 3-5 υπαλλήλους, με έξοδα μαγαζιού κτλ.

Αλλά, εμένα με νοιάζει το ΚΟΣΤΟΣ ΑΓΟΡΑΣ κάποιου προϊόντος. Κι εσάς, φαντάζομαι, το ίδιο σας νοιάζει!

 

(Στο Λονδίνο, αφού έφυγα - μερικές βδομάδες μετά - ο κολλητός ο Σκωτσέζος βρήκε μέσω "ον-λάιν κατάστημα", ουσιαστικά ένας εισαγωγέας ήταν που τα 'φερνε απ' την Αμερική σε μια αποθήκη πίσω απ' το σπίτι του... ...βρήκε iPhone4 16... στα... 350 δολλάρια, ολοκαίνουργιο "του κουτιού" και με εγγύηση! Αν κάνετε την πράξη μετατροπής νομισμάτων, θα ΔΕΙΤΕ ΠΟΣΟ έδωσε... και μετά συγκρίνετέ το με τις τρέχουσες τιμές στην Ελλάδα!)

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Καλό το ανέκδοτο...:lol:

 

Θεώρησα ότι δεν έψαξες καλά και είπα να σου προτείνω , δεν νομίζω ότι είναι τόσο κακό.

Link to comment
Share on other sites

Είπα να ψάξω Λενόβο... Και απέκλεισα όσους δεν είχαν πολλά αστεράκια.

 

Οπότε...:

 

http://cgi.ebay.com/New-Lenovo-G460-Core-i5-460m-500GB-4GB-BT-HDMI-7HP64-1Y-/390331562902?pt=Laptops_Nov05&hash=item5ae192fb96#ht_4315wt_1054

 

 

και

 

 

http://cgi.ebay.com/Lenovo-ThinkPad-Edge-Laptop-i5-2410M-6GB-500GB-14-New-/170669714270?pt=Laptops_Nov05&hash=item27bcb52b5e#ht_2519wt_1054

 

(τα 500 αστεράκια είναι καλά; ή μπορεί να μας ντριμπλάρει α λα Μέσσι;;)

 

Αυτά βγαίνουν γύρω στα 600+ ντόλλαρς. Πόσα ευρώ δηλαδή;;

 

(μη βαράτε τον πιανίστα που είναι λίγο αόματος... και λίγο κουφός... και που παίζει βιολί :lol:)

 

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Θεώρησα ότι δεν έψαξες καλά και είπα να σου προτείνω , δεν νομίζω ότι είναι τόσο κακό.

Δεν είναι κακό να το πληρώσω 200€ παραπάνω...:lol:

 

Είπα να ψάξω Λενόβο... Και απέκλεισα όσους δεν είχαν πολλά αστεράκια.

 

Οπότε...:

 

http://cgi.ebay.com/New-Lenovo-G460-Core-i5-460m-500GB-4GB-BT-HDMI-7HP64-1Y-/390331562902?pt=Laptops_Nov05&hash=item5ae192fb96#ht_4315wt_1054

 

 

και

 

 

http://cgi.ebay.com/Lenovo-ThinkPad-Edge-Laptop-i5-2410M-6GB-500GB-14-New-/170669714270?pt=Laptops_Nov05&hash=item27bcb52b5e#ht_2519wt_1054

 

(τα 500 αστεράκια είναι καλά; ή μπορεί να μας ντριμπλάρει α λα Μέσσι;

 

Αυτά βγαίνουν γύρω στα 600+ ντόλλαρς. Πόσα ευρώ δηλαδή;;

 

(μη βαράτε τον πιανίστα που είναι λίγο αόματος... και λίγο κουφός... και που παίζει βιολί )

 

 

Αυτα είναι από Αμερική, αντέχεις να πληρώσεις τελωνεία; Κοίτα το ιρλανδικό, το αγγλικό, το ιταλικό και το γερμανικό.

 

Για ισοτιμίες, xe.com

Edited by soublaki-3
Link to comment
Share on other sites

Aγορά από Αμερική, είναι "τζόγος"... ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ τελωνείο, μπορεί και ΟΧΙ!

Εάν καταφέρεις να πείσεις τον πωλητή να στο στείλει ΩΣ ΔΩΡΟ (π.χ. ο... ξάδερφος απ' την Αμέρικα!), τότε ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΩΝΙΖΕΤΑΙ το προϊόν!

 

Εγώ, πήρα το Leo μου από Αμέρικα... Δεν πλήρωσα κάτι, γιατί το πήρα από Αμερική,... "έκανε στάση ΜΑΛΑΓΑ" (Ισπανία) και από εκεί ήρθε.

(Μια άλλη φορά όμως, την "πάτησα" με ένα μπουφάν Λίβερπουλ που πήρα από Αμερική - και δεν ήξερα ακόμα "τί παίζει" με το "Ελλάντα-Τελωνείο" - οπότε τελικά... το πλήρωσα σχεδόν ΔΙΠΛΟ το μπουφάν!)

 

Γενικά, αν υπάρχει επιλογή από Ευρώπη, προτιμούμε την Ευρώπη. Αλλιώς, κάνουμε το "κόλπο-ΔΩΡΟΥ" από Αμερική.

Link to comment
Share on other sites

Το κόλπο "δώρο" το έχουν πάρει χαμπάρι φίλε μου οι εκτελωνιστές και είναι τα πρώτα που πιάνουν...

 

Aναλόγως ΤΙ εννοείς, φίλε μου.

Εάν έχει ΚΕΙΜΕΝΟ μέσα, υπό μορφή ΚΑΡΤΑΣ ΕΥΧΕΤΗΡΙΑΣ... και στο ανοίξουν και σου ζητήσουν εκτελωνισμό, ΤΟΥΣ ΠΑΣ ΜΕΣΑ, ΦΥΛΑΚΗ!

Είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων.

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ.: ΦΥΣΙΚΑ και βγάζει η ΙΒΜ μηχανήματα, τα Lenovo. Είναι φοβερά μηχανήματα, έχει 2-3 ένας ξάδερφος στην Ατλάντα, ΗΠΑ...
Σε παρακαλώ μην παραπληροφορείς. Η Lenovo είναι κινέζικη εταιρία που αγόρασε το τμήμα φορητών και desktop υπολογιστών της IBM εδώ και αρκετά χρόνια. Πλέον τα κατασκευάζει η ίδια, όχι η IBM.

Mα ΦΥΣΙΚΑ και ισχύει η εγγύηση.

Και αν το μηχάνημα το αγοράσεις από την Ευρωπαϊκή Ένωση, ΟΥΤΕ ΚΑΝ χρειάζεται να ανησυχήσεις για την εγγύηση - είναι δεδομένο ότι ισχύει.

Δεν ισχύει πάντοτε και για όλους τους κατασκευαστές. Οι περισσότεροι έχουν εγγύηση που καλύπτει τον πλανήτη κατά περιοχές. Μόνο από την αντίστοιχη αντιπροσωπεία μπορεί να μάθει κανείς τι ισχύει στη χώρα που τον ενδιαφέρει. Τα υπόλοιπα είναι επικίνδυνα.

Aναλόγως ΤΙ εννοείς, φίλε μου.

Εάν έχει ΚΕΙΜΕΝΟ μέσα, υπό μορφή ΚΑΡΤΑΣ ΕΥΧΕΤΗΡΙΑΣ... και στο ανοίξουν και σου ζητήσουν εκτελωνισμό, ΤΟΥΣ ΠΑΣ ΜΕΣΑ, ΦΥΛΑΚΗ!

Είναι παραβίαση προσωπικών δεδομένων.

Και αυτό δεν ισχύει, τα μεγάλα αντικείμενα δύσκολα δεν θα περάσουν τελωνείο και συνήθως εκεί θα πληρώσεις φόρο. Ναι, υπάρχει περίπτωση να το αποφύγεις, αλλά είναι ρίσκο.

 

Επίσης για τελευταία φορά σε παρακαλώ να αλλάξεις τον τρόπο που γράφεις. Μην ξαναγράψεις με κεφαλαία και μην απαντάς με αυτό τον τρόπο.

Link to comment
Share on other sites

Από τους Ίντελ ποιούς να κοιτάζω; Τον Κορ 2 Δυο; :confused:

 

 

Είδα μερικά σε Αγγλία, Γερμανία και Ιταλία:

 

http://cgi.ebay.de/Toshiba-Satellite-Pro-C660-1KR-PSC0ME-00T00QGR-/270784331744?pt=DE_Technik_Computer_Peripherieger%C3%A4te_Notebooks&hash=item3f0c00ffe0#ht_3312wt_1037

 

http://cgi.ebay.de/NOTEBOOK-SAMSUNG-R580-P6100-8GB-RAM-WINDOWS-7-/230648546330?pt=DE_Technik_Computer_Peripherieger%C3%A4te_Notebooks&hash=item35b3b9841a#ht_2743wt_1054

 

http://cgi.ebay.de/NOTEBOOK-SAMSUNG-R580-CORE-i7-8GB-RAM-WINDOWS-7-/390329783092?pt=DE_Technik_Computer_Peripherieger%C3%A4te_Notebooks&hash=item5ae177d334#ht_2743wt_1054 (ξεφεύγει αλλά φαίνεται τερατάκι)

 

http://cgi.ebay.it/Notebook-Toshiba-C660-19M-4GB-250GB-15-6-/370493400534?pt=Computer_portatili&hash=item564320a5d6#ht_1897wt_960

 

http://cgi.ebay.it/Notebook-Toshiba-C660-153-4GB-320GB-15-6-/370519843189?pt=Computer_portatili&hash=item5644b42175#ht_1675wt_972

 

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-TOSHIBA-TECRA-A10-1HP-CORE-2-DUO-4GB-WIN-7-XP-PRO-/260794606854?pt=UK_Computing_Laptops_EH&hash=item3cb891e506#ht_4469wt_1054

 

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-TOSHIBA-SATELLITE-C650-15V-DUAL-CORE-4GB-250GB-1YR-/260790978802?pt=UK_Computing_Laptops_EH&hash=item3cb85a88f2#ht_4231wt_1054

 

Έτσι με μια απλή ματιά, ποιό θα αποφεύγατε και ποιό θα σας έκλεινε το μάτι; :p

 

Γενικά πάντως οι μάρκες που βλέπω είναι Τοσίμπα και Σάμσουγκ.

 

Τα Λενόβο ξεφεύγουν...

 

Ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το σκληρό δίσκο στο λάπτοπ μου, καθότι οι 5.400 στροφές..... είναι 5400 στροφές...:sick:

Μιας και οι ssd ειναι ακόμα πολύ ακριβοί (αν και η καλύτερη λύση) σκεφτόμουν να βάλω κάποιο σκληρό με ταχύτητα στις 7.200.

Από την εμπειρία σας, οι διαφορές στην κατανάλωση και τη θερμοκρασία θα ήταν πολύ σημαντικές?

Θα μου την προτείνατε την αναβάθμιση δηλαδή?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το σκληρό δίσκο στο λάπτοπ μου, καθότι οι 5.400 στροφές..... είναι 5400 στροφές...:sick:

Μιας και οι ssd ειναι ακόμα πολύ ακριβοί (αν και η καλύτερη λύση) σκεφτόμουν να βάλω κάποιο σκληρό με ταχύτητα στις 7.200.

Από την εμπειρία σας, οι διαφορές στην κατανάλωση και τη θερμοκρασία θα ήταν πολύ σημαντικές?

Θα μου την προτείνατε την αναβάθμιση δηλαδή?

 

Κοίτα τον υβριδικό της Seagate, Momentus XT.Βγαίνει σε 3 χωρητικότητες (250,320 & 500 gb) και έχει εξαιρετικές επιδόσεις.Ουσιαστικά, συνδυάζει έναν HDD στις 7200 με cache 32 MB και μια NAND μνήμη 4 GB που αποθηκεύει ο, τι χρησιμοποιείς πιο συχνά.Οι χρόνοι εκκίνησης λειτουργικού και συχνότερα χρησιμοποιούμενων προγραμμάτων είναι

συγκρίσιμοι με SSD και αρκετά μικρότεροι από έναν τοπ HDD

Link to comment
Share on other sites

Από τους Ίντελ ποιούς να κοιτάζω; Τον Κορ 2 Δυο; :confused:

 

ναι...ειναι απο τους καλυτερους επεξεργαστες της Ιντελ

Φιλικά Γιώργος

 

GIO......!!!!! ❼:respect:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...