Jump to content

[Επίσημο] Windows Phone 7 Series


niknik
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς έχεις δίκιο.Το zune δίνει δικά του ονόματα.Τα χύμα όμως mp3 που ειναι από πολλούς καλλιτέχνες σε κάποιο φάκελο π.χ. diafora ksena 2012 κτλ πως τα περνάς μέσω zune;

κάποιες συλλογές από ellinadiko μου τις περνάει κανονικά το zune.Αυτά όμως που έχω χύμα σε διάφορους φακέλους,δεν τα περνάει.Μου ζητάει zune pass που ειναι επί πληρωμή... Εσύ έχεις πληρώσει;

Kάτι τέτοιες βλακείες έκανε η ms και τους πρώην χρήστες wm μας ώθησε στο android.Μπορεί το λειτουργικό να ειναι αεράτο αλλά άμα δεν μπορείς να κάνεις απλές συνηθισμένες,καθημερινές λειτουργίες τι να πω;

 

Kαπου κανεις κατι λαθος ... για το zune pass

 

Ολη τη μουσικη που θελω να περασω στο τηλεφωνο μου την εχω σε ενα φακελο και 100αδες υποφακελους...

Αυτο τον φακελο τον εχω δηλωσει στις ρυθμισεις του zune Settings/Software/Collection και Music

Eκει μπορεις να βαλεις περισσοτερο απο 1 φακελους ...

 

Εγω για λογους ταξης αλλα και γιατι θελω να το ελεγχω οπως σου ειπα εχω ολη την μουσικη σε 1 φακελλο.

Πουθενα δεν ζηταει ουτε πρεπει να ζηταει zune pass ...Για ξανακοιταξε το !!!

 

Για την ιστορια να πω εδω οτι ολοι εμεις που ειχαμε wm χρονια πηγαμε Android γιατι η MS δεν ειχε λειτουργικο αντιστοιχο...

Αργησε παρα πολυ να δωσει κατι καινουργιο και τα wm θα ειχαν πεθανει πολυ καιρο πριν αν δεν υπηρχε το xda και οι μαγειρες με τις πολλες και απιθανες ΡΟΜ τους ...

Εκει ναι ειναι λάθος ..αλλα αυτη την φορα επειδη κυνηγαει τους αλλους τα πραγματα γινονται σωστα ...

Ναι αποψη φρεσκια εμφανιση απιθανα γρηγορο βραχος σταθεροτητας και καποια πραγματα τα κανει καλυτερα

απο τα αλλα .... Μια σοβαρη απουσια εχει (το σκαιπ ηρθε)... την μεταφορα αρχειων με ΒΤ ... που πιστευω οτι θα το δουμε (ηδη η DFT eδειξαν την εφαρμογη) σε custom rom και αυτο ...

Και οσο περναει ο καιρος θα γινεται ολο και καλυτερο

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

H μεταφορά αρχείων με bt με την εφαρμογή της dft μου δούλεψε κανονικά από android συσκευή προς το hd2 με tango rom.Εκεί που λες στις ρυθμίσεις,πράγματι δεν πήγα (γιατί αυτές τις συλλογές που λέω τις βρήκε αυτόματα και υπήρχε και η επιλογή drag n drop oπότε πίστεψα ότι δε χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ πέραν του να "πετάω" τα mp3 στη συλλογή και εκεί μου ζητούσε zune pass) αλλά τώρα τα έχω απεγκαταστήσει.Oταν κάποια στιγμή τα ξαναβάλω θα δοκιμάσω με τον τρόπο που λες

Για το skype από ότι διάβασα δε λειτουργεί στο background.Ισχύει αυτό;

Kαι μήπως γνωρίζεις κάποιο τρόπο για να μένει το wifi ανοιχτό στην αναμονή,χωρίς η συσκευή να ειναι συνδεδεμένη στο ρεύμα;

Link to comment
Share on other sites

H μεταφορά αρχείων με bt με την εφαρμογή της dft μου δούλεψε κανονικά από android συσκευή προς το hd2 με tango rom.Εκεί που λες στις ρυθμίσεις,πράγματι δεν πήγα (γιατί αυτές τις συλλογές που λέω τις βρήκε αυτόματα και υπήρχε και η επιλογή drag n drop oπότε πίστεψα ότι δε χρειάζεται να κάνω κάτι εγώ πέραν του να "πετάω" τα mp3 στη συλλογή και εκεί μου ζητούσε zune pass) αλλά τώρα τα έχω απεγκαταστήσει.Oταν κάποια στιγμή τα ξαναβάλω θα δοκιμάσω με τον τρόπο που λες

Για το skype από ότι διάβασα δε λειτουργεί στο background.Ισχύει αυτό;

Kαι μήπως γνωρίζεις κάποιο τρόπο για να μένει το wifi ανοιχτό στην αναμονή,χωρίς η συσκευή να ειναι συνδεδεμένη στο ρεύμα;

 

Το σκαιπ ειναι μπετα ακομη και δεν δουλευει σωστα παντα ....

 

Το wifi δεν υπαρχει γνωστος τροπος να μενει ανοιχτο ... αν και ενας φιλος μαγειρας μου ειπε προσφατα οτι με τα τελευταια εργαλεια και ρομ (για πρωτης και δευτερης γενιας htc) που θα δωσουν οι DFT θα γινεται

Link to comment
Share on other sites

Ωραια πραγματα collosus, τωρα εκτος το trophy το δικο μου εχω και ενα omnia w του πατερα μου, καμια rom για full unlock παιζει?
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανούργιος στα windows phone 7 (samsung omnia w) και ή δεν έχω καταλάβει καλά κάτι, ή απλά το λειτουργικό είναι περιοριστικό.

 

Συγκεκριμένα, θέλω να αλλάξω το default gateway ενός wifi αλλά δε μου δίνεται αυτή η δυνατότητα αφού όλες αυτές οι ρυθμίσεις είναι γκρίζες.

 

Γενικά δε μπορείς στα windows phone να αλλάξεις το default gateway ή ειδικά στο δικό μου;

 

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι και τρέμω στην ιδέα του να είμαι σε κάποια εταιρία να τους πετάξω "μήπως μπορείται να αλλάξετε τον DHCP server της εταιρίας για να βλέπει internet το κινητό μου!" LOL (αυτό αναγκάστηκα να κάνω σπίτι μου)

Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανούργιος στα windows phone 7 (samsung omnia w) και ή δεν έχω καταλάβει καλά κάτι, ή απλά το λειτουργικό είναι περιοριστικό.

Συγκεκριμένα, θέλω να αλλάξω το default gateway ενός wifi αλλά δε μου δίνεται αυτή η δυνατότητα αφού όλες αυτές οι ρυθμίσεις είναι γκρίζες.

Γενικά δε μπορείς στα windows phone να αλλάξεις το default gateway ή ειδικά στο δικό μου;

Μέχρι στιγμής δεν έχω βρει κάτι και τρέμω στην ιδέα του να είμαι σε κάποια εταιρία να τους πετάξω "μήπως μπορείται να αλλάξετε τον DHCP server της εταιρίας για να βλέπει internet το κινητό μου!" LOL (αυτό αναγκάστηκα να κάνω σπίτι μου)

 

Kαλημερα

Κατι δεν κανεις καλα φιλε ... η κατι δεν λες καλα !!!!

Δεν υπαρχει κανενας λογος να αλλαξεις gateway στον ρουτερ (στο τηλ δεν εχει νοημα γιατι διαβαζει οτι λεει ο ρουτερ) .. Το τηλεφωνο πρεπει να συνδεετε απο μονο του σε ολα τα wifi δικτυα (που ξερεις τον κωδικο)

Μετα απο 1 χρονο δεν εχω βρει ακομη ενα δικτυο που δεν μπορω να συνδεθω ....

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα

Κατι δεν κανεις καλα φιλε ... η κατι δεν λες καλα !!!!

Δεν υπαρχει κανενας λογος να αλλαξεις gateway στον ρουτερ (στο τηλ δεν εχει νοημα γιατι διαβαζει οτι λεει ο ρουτερ) .. Το τηλεφωνο πρεπει να συνδεετε απο μονο του σε ολα τα wifi δικτυα (που ξερεις τον κωδικο)

Μετα απο 1 χρονο δεν εχω βρει ακομη ενα δικτυο που δεν μπορω να συνδεθω ....

 

Κοίτα, το τηλέφωνο πέτυχε το παλιό ('εργοστασιακό') default gateway του router που είναι παραδοσιακά το 192.168.1.254 και προσπαθεί να συνδεθεί μέσω αυτού.

 

Μπορεί όμως για κάποιο λόγο κάποιος να το έχει αλλάξει (όπως εγώ, το ήθελα 192.168.1.1, ή συμβαίνει συχνά αυτό και σε εταιρίες). Στην περίπτωση λοιπόν που το έχει αλλάξει σε διαφορετικό από το εργοστασιακό default gateway, το κινητό δεν υπάρχει περίπτωση ούτε τρόπος να συνδεθεί.

 

Το γεγονός ότι μέχρι τώρα δεν έχεις αντιμετωπίσει πρόβλημα οφείλεται στο ότι το windows phone χρησιμοποιεί το εργοστασιακό default gateway του router και είναι τυχερό που δεν έχει 'ματσακονευτεί'. Αν όμως κάποιος το έχει αλλάξει, τότε δεν θα συνδεθεί ούτε υπάρχει τρόπος να συνδεθεί, πίστεψέ με.

Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, το τηλέφωνο πέτυχε το παλιό ('εργοστασιακό') default gateway του router που είναι παραδοσιακά το 192.168.1.254 και προσπαθεί να συνδεθεί μέσω αυτού.

 

Μπορεί όμως για κάποιο λόγο κάποιος να το έχει αλλάξει (όπως εγώ, το ήθελα 192.168.1.1, ή συμβαίνει συχνά αυτό και σε εταιρίες). Στην περίπτωση λοιπόν που το έχει αλλάξει σε διαφορετικό από το εργοστασιακό default gateway, το κινητό δεν υπάρχει περίπτωση ούτε τρόπος να συνδεθεί.

 

Το γεγονός ότι μέχρι τώρα δεν έχεις αντιμετωπίσει πρόβλημα οφείλεται στο ότι το windows phone χρησιμοποιεί το εργοστασιακό default gateway του router και είναι τυχερό που δεν έχει 'ματσακονευτεί'. Αν όμως κάποιος το έχει αλλάξει, τότε δεν θα συνδεθεί ούτε υπάρχει τρόπος να συνδεθεί, πίστεψέ με.

 

Κατ αρχην μιλαμε για το ip (και οχι το gateway)...

Αλλα και παλι κατι κανεις λαθος ... Ειναι τελειως λαθος αυτο που λες οτι εισαι τυχερος που δεν αλλαξες ip και γιαυτο συνδεεσε ... Πως ειναι δυνατον να συμβαινει κατι τετοιο !!!!

Eγω εχω αλλαξει 2-3 φορες το ip του ρουτερ μου ... και δεν εχω προβλημα ...και ουτε και εσυ επρεπε να εχεις ...

Και οσο και να θελω να σε πιστεψω συνδεετε οσες φορες και να αλλαξεις ip καιδεν χρειαζεται καμμια τυχη γιαυτο ..Ετσι ειναι φτιαγμενο και δουλευει ...

 

Για σβησε το δικτυο και ξαναβαλε τους κωδικους απο την αρχη ....

Αν συνεχισεις να εχεις προβλημα ...ψαξε αλλου (ρουτερ) και οχι στο τηλεφωνο !!!!

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

@colossus_r Όταν γράφω default gateway εννοείται πως αναφέρομαι στην ip διεύθυνση του default gateway. Έφαγα μία ώρα για να το βρω και μόλις άλλαξα τη default gateway του router από 192.168.1.1 σε 192.168.1.254 όλα δούλεψαν ρολόι.

 

Και είναι λογικό αφού το κινητό κοιτάει να βρει τον gateway στο 192.168.1.254 και δε βρίσκει τίποτα! Βάλε καρφωτές ip στο lan του pc σου με διαφορετική ip από το default gateway του router σου. Θα δεις internet; Πολύ απλά όχι.

 

Τα windows phone αυτό κάνουν πάνε και βάζουν καρφωτές ip στο κινητό σου σύμφωνα με αυτό που πιστεύουν για το router σου. Αν το πετύχουν καλώς (που συνήθως αυτό γίνεται). Αν δεν το πετύχουν (όπως στην περίπτωσή μου) απλά ατύχησες, δε μπορείς να πειράξεις τίποτα.

 

Δοκίμασέ το αν δε με πιστεύεις.

 

PS. το δίκτυο το έσβησα άφθονες φορές/ το router δουλεύει μια χαρά γιατί το laptop με καρφωτή την ip του default gateway βλέπει μια χαρά internet.

Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Και είναι λογικό αφού το κινητό κοιτάει να βρει τον gateway στο 192.168.1.254 και δε βρίσκει τίποτα! Βάλε καρφωτές ip στο lan του pc σου με διαφορετική ip από το default gateway του router σου. Θα δεις internet; Πολύ απλά όχι.

 

Τα windows phone αυτό κάνουν πάνε και βάζουν καρφωτές ip στο κινητό σου σύμφωνα με αυτό που πιστεύουν για το router σου. Αν το πετύχουν καλώς (που συνήθως αυτό γίνεται). Αν δεν το πετύχουν (όπως στην περίπτωσή μου) απλά ατύχησες, δε μπορείς να πειράξεις τίποτα.

 

 

 

Ειναι τελειως λαθος αυτα που λες για το ρουτερ το κινητο και τα wp7 ... και η πλακα ειναι οτι επιμενεις και δεν ακους ...Μπορει να ξερω κατι παραπανω !!! 25 χρονια φτιαχνω δικτυα ..και τα wp7 λεω οτι τα ξερω καλα ...

Δηλαδη σε ολον τον κοσμο που δουλευει απλα πετυχε και ειναι τυχερος ??? Αυτο λες ????

 

Δεν διαβασες τι εγραψα οτι το εχω κανει ηδη 2-3 φορες αλλα για την οικονομια της συζητησης το ξαναεκανα ...οπως στο ειπα μια χαρα συνδεετε...

Δηλαδη για να καταλαβω .. Προσπαθησες να συνδεθεις σε αλλα δικτυα εξω και δεν μπορεις ???

 

Μηπως στο ρουτερ σου εχεις πειραξει κατι στο dchp και δεν δινει σωστες ip ...??

Μηπως να αλλαξεις ρυθμισεις ασφαλειας στο ρουτερ ???? Καποιος φιλος ειχε θεμα τετοιο αλλα μονο στο δικο του ρουτερ αλλαξε ρυθμισεις και λυθηκε ...

Εξω σε αλλα δικτυα ομως συνδεοταν κανονικα

 

Σου ειπα και πριν ψαξε αλλου για το προβλημα ... δεν ειναι στο τηλεφωνο

Edited by colossus_r
Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο το άφησα ανοικτό χωρίς καμία ασφάλεια (δεν έχει νόημα να κάνω troubleshooting με ασφάλεια στο οικιακό μου δίκτυο).

 

Δεν έχω προσπαθήσει να συνδεθώ σε άλλα δίκτυα (μίας μέρας κινητό) αν και λογικά θα συνδέει αφού σχεδόν κανείς δε μπαίνει στον κόπο να αλλάζει πράγματα στο router του.

 

Οπότε last resort λάθος DHCP pool στο router; Πειραματίζομαι...

 

Default Gateway του Router: 192.168.1.1

DHCP starting Address-end 192.168.1.2-254

 

Το κινητό μου όταν πάει να συνδεθεί κάνει assign 192.168.1.254 σαν default gateway.

 

Δώσε μου τα φώτα σου

Edited by TheGuru
Sent neither from iphone nor android phone
Link to comment
Share on other sites

Το δίκτυο το άφησα ανοικτό χωρίς καμία ασφάλεια (δεν έχει νόημα να κάνω troubleshooting με ασφάλεια στο οικιακό μου δίκτυο).

 

Δεν έχω προσπαθήσει να συνδεθώ σε άλλα δίκτυα (μίας μέρας κινητό) αν και λογικά θα συνδέει αφού σχεδόν κανείς δε μπαίνει στον κόπο να αλλάζει πράγματα στο router του.

 

Οπότε last resort λάθος DHCP pool στο router; Πειραματίζομαι...

 

Ναι προς τα κει να δεις ..κατι δεν παει καλα εκει ... !!! Για την ιστορια γραψε εδω τι εκανες τελικα

Link to comment
Share on other sites

Τα έγραψα παραπάνω, σηκώνω τα χέρια ψηλά!

 

1. Σβησε το δικτυο σου απο το τηλεφωνο και μετα κλεισε τελειως το κινητο!!!

2. Πηγαινε και σβησε απο το ρουτερ ολες τις συσκευες(τηλ) που εχει συνδεμενες !!!!

3. Αλλαξε το DHCP starting Address-end σε 192.168.1.100 - 192.168.1.140

4. Αλλαξε ονομα στο δικτυο σου

5. Αποθηκευσε τα στοιχεια του ρουτερ και μετα κλεισε τον τελειως ..και μετα απο 30'' ανοιξε τον

6. Δοκιμασε το φορητο σου να παιρνει αυτοματη ip απο τον ρουτερ ...

7. ανοιξε το τηλεφωνο και προσπαθησε να συνδεθεις !!!

 

Και πες τι εγινε

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο καποιο update απο windows update,το εχω στο aytomatic update (φανταζομε οτι φταει αυτο στις 21/2 + 14/3 2012) του .ΝΕΤ FRAMEWORK 4 στο ZUNE μολις βαζω το OPTIMUS 7 με γερμανικη ρομ να δει αν υπαρχουν αναβαθμισεις μου πεταει errror 8000ffff και δεν μπορει να κανει ελενχο για τυχον updates.Απο οτι το googlara το εχει παθει πολυ κοσμος και στο εξωτερικο και δε βρισκω και λυση.θα βγει κανε TANGO και θα παθω καμια καρδιακη προσβολη.Να σημειωσω οτι εχω παρει ολα τα updates μεχρι τωρα απροβληματιστα.Τι κανουμε τωρα?Επισης ρε παιδια εχω ρωτησει οτι forum υπαρχει πως σεταρω MMS σε Q-CARD σε ΟS:7.10.8107.79 στην official γερμανικη ρομ που φορα το τηλεφωνο.Αλλα απο οτι εχω καταλαβει στο MFG βρισκει τη WIND επειδη σε roaming h Q.Οποτε εχω μονο 3G data conection απλα αλλαζωντας το APN.

 

ΥΓ:ΚΩΛΟΣΕ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ-ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΟΥ ΧΑΡΤΙ

ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΑΛΛΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ
Link to comment
Share on other sites

mms απο tango με μετα

τωρα για το update που λες εμενα ουτε error μου βγαζει ουτε καποιο updtade μου βγαζει

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα.

Στην οθόνη κλειδώματος μας δείχνει τις εκδηλώσεις του ημερολογίου.

Για παράδειγμα σήμερα εμφανίζει "Επέτειος της Επανάστασης Ολοήμερη".

Αυτό που είδα όμως είναι ότι στου αδερφού μου το Lumia 800 εμφανίζει και τα γενέθλια των επαφών του facebook και τα event, ενώ εμένα εμφανίζει μόνο τα event και όχι τα γενέθλια.

 

Στο ημερολόγιο ----->Ρυθμίσεις

είναι όλα στο ΟΝ

και κάτω κάτω που έχει 2 κουτάκια για ΤΙΚ, είναι τικαρισμένο το "εμφάνιση εκκρεμών εργασιών στο ημερολόγιο"

ενώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΚΑΡΙΣΜΕΝΟ το "να εμφανίζονται μόνο οι εκδηλώσεις του FB στις οποίες έχω απαντήσει"

 

Τις ίδιες ακριβώς επιλογές όμως έχει και το lumia 800 του αδερφού αλλά σε εκείνο δουλεύει σωστά.

 

Τι φταίει? Έχει να κάνει με κάποιο sync που δεν έχει γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μετα απο καποιο update απο windows update,το εχω στο aytomatic update (φανταζομε οτι φταει αυτο στις 21/2 + 14/3 2012) του .ΝΕΤ FRAMEWORK 4 στο ZUNE μολις βαζω το OPTIMUS 7 με γερμανικη ρομ να δει αν υπαρχουν αναβαθμισεις μου πεταει errror 8000ffff και δεν μπορει να κανει ελενχο για τυχον updates.Απο οτι το googlara το εχει παθει πολυ κοσμος και στο εξωτερικο και δε βρισκω και λυση.θα βγει κανε TANGO και θα παθω καμια καρδιακη προσβολη.Να σημειωσω οτι εχω παρει ολα τα updates μεχρι τωρα απροβληματιστα.Τι κανουμε τωρα?Επισης ρε παιδια εχω ρωτησει οτι forum υπαρχει πως σεταρω MMS σε Q-CARD σε ΟS:7.10.8107.79 στην official γερμανικη ρομ που φορα το τηλεφωνο.Αλλα απο οτι εχω καταλαβει στο MFG βρισκει τη WIND επειδη σε roaming h Q.Οποτε εχω μονο 3G data conection απλα αλλαζωντας το APN.

 

ΥΓ:ΚOΛΟΣΕ ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ-ΕΙΣΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΟΥ ΧΑΡΤΙ

 

Καλημερα

Δεν ξερω αν προσπαθησες να κανεις πληρη απεγκατασταση και εγκατασταση παλι του zune ...Αν οχι καντο ...

Μια αλλη επιλογη ειναι να κανεις το ιδιο με το .ΝΕΤ fram ... Αν στραβωσουν ομως τα windows εχεις αλλη επιλογη απο το φορματ. Ειναι θεμα windows και οχι του τηλεφωνου ...

Παντως μην ανησυχεις ..δεν υπαρχει κανενα update ακομη

Για τα mms να κανεις μια ερωτηση στο θεμα της qcard εδω στο φορουμ

 

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα.

Στην οθόνη κλειδώματος μας δείχνει τις εκδηλώσεις του ημερολογίου.

Για παράδειγμα σήμερα εμφανίζει "Επέτειος της Επανάστασης Ολοήμερη".

Αυτό που είδα όμως είναι ότι στου αδερφού μου το Lumia 800 εμφανίζει και τα γενέθλια των επαφών του facebook και τα event, ενώ εμένα εμφανίζει μόνο τα event και όχι τα γενέθλια.

Στο ημερολόγιο ----->Ρυθμίσεις

είναι όλα στο ΟΝ

και κάτω κάτω που έχει 2 κουτάκια για ΤΙΚ, είναι τικαρισμένο το "εμφάνιση εκκρεμών εργασιών στο ημερολόγιο"

ενώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΚΑΡΙΣΜΕΝΟ το "να εμφανίζονται μόνο οι εκδηλώσεις του FB στις οποίες έχω απαντήσει"

Τις ίδιες ακριβώς επιλογές όμως έχει και το lumia 800 του αδερφού αλλά σε εκείνο δουλεύει σωστά.

Τι φταίει? Έχει να κάνει με κάποιο sync που δεν έχει γίνει?

 

Πρεπει να εχεις συνδεσει το FB με το Windows Live Msg για να εμφανιζει επαφες απο ΦΒ και γενεθλια και επισης να κανεις και τις αντιστοιχισεις των επαφων (τηλεφωνου με ΦΒ) ... Τελος στα ημερολογια του windows live (pc) ενεργοποιησε και το ημερολογιο Γενεθλιων

Edited by athanaso77
Συνεχόμενα μηνύματα
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Έχω παρατηρήσει το εξής πρόβλημα.

Στην οθόνη κλειδώματος μας δείχνει τις εκδηλώσεις του ημερολογίου.

Για παράδειγμα σήμερα εμφανίζει "Επέτειος της Επανάστασης Ολοήμερη".

Αυτό που είδα όμως είναι ότι στου αδερφού μου το Lumia 800 εμφανίζει και τα γενέθλια των επαφών του facebook και τα event, ενώ εμένα εμφανίζει μόνο τα event και όχι τα γενέθλια.

 

Στο ημερολόγιο ----->Ρυθμίσεις

είναι όλα στο ΟΝ

και κάτω κάτω που έχει 2 κουτάκια για ΤΙΚ, είναι τικαρισμένο το "εμφάνιση εκκρεμών εργασιών στο ημερολόγιο"

ενώ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΚΑΡΙΣΜΕΝΟ το "να εμφανίζονται μόνο οι εκδηλώσεις του FB στις οποίες έχω απαντήσει"

 

Τις ίδιες ακριβώς επιλογές όμως έχει και το lumia 800 του αδερφού αλλά σε εκείνο δουλεύει σωστά.

 

Τι φταίει? Έχει να κάνει με κάποιο sync που δεν έχει γίνει?

 

Ακριβώς το ίδιο θέμα είχα και εγώ! Τα είχα όλα σεταρισμένα σωστά και δεν μου εμφάνιζε τίποτα! Πως έλυσα το θέμα? Μπήκα στις ρυθμίσεις, τα έβαλα στο off το αποθήκευσα, και μετά μπήκα πάλι και τα ξαναενεργοποίησα. Και ως εκ θαύματος, λύθηκε το πρόβλημα :p

Αλέξανδρος
Link to comment
Share on other sites

ως χρηστης του 7 εδω και λιγες μερες εχω να πω οτι το λειτουργικο ειναι μεγαλη απογοητευση...το γραψα και στο φορουμ του λουμια οτι ειναι πιο κλειστο και απο το 6.5...γιαυτο το ανδροιδ και το αιφον θα ναι παντα μπροστα και νομιζα οτι θα ναι καλο λειτουργικο το 7 αλλα απογοητευση σαν το 6.5 κριμα ρε παιδια και σε αυτους που δινουν 530 να το αγορασουν το λουμια ειναι ενα παμφτωχο λειτουργικο που δεν ανοιγει με τιποτα τρελο....συμφωνειτε μαζι μου η ειμαι υπερβολικος επειδη τα χρησιμοποιω λιγες μερες?μπορει και να υπερβαλλω βεβαια ελπιζω παντως οτι με τα 8 αν ερθουν να δουμε κατι καλυτερο ενω ελπιζω και να δουμε και αλλη αναπτυξη πρωτοκλασατων εφαρμογων στα 7 και να μη το καταδικαζς τοσο οσο πριν αλλα δεν εχει και τεραστια γκαμα αυτο... Edited by the_best2905
Link to comment
Share on other sites

Τα wm 6.5 δεν ήταν κλειστό λειτουργικό με την έννοια που ειναι αυτή την στιγμή τα wp7.Και file manager έχουν,αποστολή-λήψη bt χωρίς πατέντες,αντιγραφή ότι αρχείων θες χωρίς zune και άλλα τέτοια,αλλαγή ui κτλ.Αλλά δεν ειχαν αυτή την άνετη λειτουργία που έχει το android.Και προσωπικά θα συμφωνήσω μαζί σου.Οut of the box το os wp7 δε παλεύεται αν ο χρήστης δεν ειναι διατεθειμένος να ξε-συνηθίσει από τους τρόπους που έχει συνηθίσει να δουλεύει με τα άλλα λειτουργικά. Με full ξεκλείδωτες ρομ κάποια πράγματα αλλάζουν και όλο το λειτουργικό γίνεται πιο "ανθρώπινο" για καθημερινή χρήση
Link to comment
Share on other sites

ως χρηστης του 7 εδω και λιγες μερες εχω να πω οτι το λειτουργικο ειναι μεγαλη απογοητευση...το γραψα και στο φορουμ του λουμια οτι ειναι πιο κλειστο και απο το 6.5...γιαυτο το ανδροιδ και το αιφον θα ναι παντα μπροστα και νομιζα οτι θα ναι καλο λειτουργικο το 7 αλλα απογοητευση σαν το 6.5 κριμα ρε παιδια και σε αυτους που δινουν 530 να το αγορασουν το λουμια ειναι ενα παμφτωχο λειτουργικο που δεν ανοιγει με τιποτα τρελο....συμφωνειτε μαζι μου η ειμαι υπερβολικος επειδη τα χρησιμοποιω λιγες μερες?μπορει και να υπερβαλλω βεβαια ελπιζω παντως οτι με τα 8 αν ερθουν να δουμε κατι καλυτερο ενω ελπιζω και να δουμε και αλλη αναπτυξη πρωτοκλασατων εφαρμογων στα 7 και να μη το καταδικαζς τοσο οσο πριν αλλα δεν εχει και τεραστια γκαμα αυτο...

 

Φίλε μου σου απάντησαν και στο forum του Lumia. Πριν κάνεις κάποια αγορά, ειδικά σε λειτουργικό που δε γνωρίζεις, καλό είναι να κάνεις μια έρευνα. Υπάρχουν σημεία που τα WP υστερούν, αλλά έχουν και πολλά χαρακτηριστικά που δεν υπάρχουν αλλού. Αν δε σε καλύπτει ας μην το αγόραζες. Φιλικά :)

Link to comment
Share on other sites

Colossus & republican σας υπερευχαριστώ.

Επιτέλους εμφανίστηκαν με αυτό τον τρόπο τα γενέθλια στο ημερολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...