Jump to content

Blackberry Bold 9700


lilith240484
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η Ελλάδα δεν υποστηρίζεται ακόμα ώστε να το βάλεις με τον επίσημο τρόπο. Μια λύση είναι να πας στο

 

http://www.bit.ly/bbappsworld

 

από το κινητό σου ώστε να γίνει η εγκατάσταση.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,5χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Η Ελλάδα δεν υποστηρίζεται ακόμα ώστε να το βάλεις με τον επίσημο τρόπο. Μια λύση είναι να πας στο

 

http://www.bit.ly/bbappsworld

 

από το κινητό σου ώστε να γίνει η εγκατάσταση.

 

Thief, έκανα εγκατάσταση απο το λίνκ που μου έδωσες,μετά μου ζήτησε να κάνει reboot για να ολοκληρωθεί η εγκατάσταση αλλά δεν εμφανίζεται πουθενά εικονίδιο της εφαρμογής.Εννοείται έκανα και battery pull αλλά τίποτα..Μου διαφεύγει κάτι??Thanks!

:mobile:
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να το ξανακάνεις install ή backup-wipe-restore όπως λέει εδώ...

 

http://www.blackberry.com/btsc/search.do?cmd=displayKC&docType=kc&externalId=KB22944

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας. Είναι το πρώτο μου μήνυμα στον χώρο των blackberry. Ήμουν κάτοχος του htc HD2 μέχρι πριν από 2-3 μήνες, αλλά το πούλησα και τώρα είμαι κάτοχος του παλιού μου και σταθερού και "τίμιου" P1i της sony ericsson. Το θέμα είναι πως μου αρέσουν πολύ τα blackberry, χωρίς να έχω χειριστεί μέχρι τώρα κάποιο. Με ελκύουν και εξωτερικά, αλλά και με τις αδυναμίες τους-ελλείψεις τους (σύμφωνα πάντα με τον ανταγωνισμό). Κάποιες απορίες μου θα ήθελα να εκφράσω και εάν θέλετε φυσικά, να μου απαντήσετε.

 

1. Από αυτονομία πως είναι η συσκευή σας?

2. Ως συσκευή έχει κολλήματα, χρειάζεται επανεκκινήσεις?

3. Ο συνομιλητής στις κλήσεις ακούγεται δυνατά και καθαρά? Στο HD2 που είχα, εάν ήμουν σε κλειστό χώρο χωρίς μουσική και πολύ έντονο θόρυβο, όλη η κλήση ακουγόταν στους γύρω μου, όταν είχα επιλεγμένη την ένταση στο τέρμα. Δεν θέλω οι κλήσεις μου να ακούγονται και στους δίπλα, αλλά χρειάζομαι ένα αρκετά δυνατό ηχείο, ακουστικό, ή όπως λέγεται τέλος πάντων.

4. Από σήμα πως είναι η συσκευή?

5. Αυτή η ερώτηση ίσως να μην ανήκει σε αυτό το thread, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Το storm 2 και το 9700 έχουν περίπου τις ίδιες δυνατότητες. Έχω την εντύπωση πως θεωρούνται αυτή την στιγμή τα 2 καλύτερα κινητά της blackberry. Ισχύει αυτό?

Η επιλογή ανάμεσα σε ένα από αυτά τα 2 γίνεται βάση της εξωτερικής ομορφιάς και μόνο, ή υπάρχουν πλεονεκτήματα και δυνατά χαρακτηριστικά που κάνουν διαφορετικές αυτές τις 2 συσκευές, βάση αυτών που προσφέρουν?

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είδα σ'ενα κατάστημα και το λευκό 9700! Πραγματικά πολύ ωραίο! Ξεχωριστό! Πολύ μοντέρνο! Γούστα είναι αυτά βέβαια...
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους σας. Είναι το πρώτο μου μήνυμα στον χώρο των blackberry. Ήμουν κάτοχος του htc HD2 μέχρι πριν από 2-3 μήνες, αλλά το πούλησα και τώρα είμαι κάτοχος του παλιού μου και σταθερού και "τίμιου" P1i της sony ericsson. Το θέμα είναι πως μου αρέσουν πολύ τα blackberry, χωρίς να έχω χειριστεί μέχρι τώρα κάποιο. Με ελκύουν και εξωτερικά, αλλά και με τις αδυναμίες τους-ελλείψεις τους (σύμφωνα πάντα με τον ανταγωνισμό). Κάποιες απορίες μου θα ήθελα να εκφράσω και εάν θέλετε φυσικά, να μου απαντήσετε.

 

1. Από αυτονομία πως είναι η συσκευή σας?

2. Ως συσκευή έχει κολλήματα, χρειάζεται επανεκκινήσεις?

3. Ο συνομιλητής στις κλήσεις ακούγεται δυνατά και καθαρά? Στο HD2 που είχα, εάν ήμουν σε κλειστό χώρο χωρίς μουσική και πολύ έντονο θόρυβο, όλη η κλήση ακουγόταν στους γύρω μου, όταν είχα επιλεγμένη την ένταση στο τέρμα. Δεν θέλω οι κλήσεις μου να ακούγονται και στους δίπλα, αλλά χρειάζομαι ένα αρκετά δυνατό ηχείο, ακουστικό, ή όπως λέγεται τέλος πάντων.

4. Από σήμα πως είναι η συσκευή?

5. Αυτή η ερώτηση ίσως να μην ανήκει σε αυτό το thread, αλλά θα ήθελα την γνώμη σας. Το storm 2 και το 9700 έχουν περίπου τις ίδιες δυνατότητες. Έχω την εντύπωση πως θεωρούνται αυτή την στιγμή τα 2 καλύτερα κινητά της blackberry. Ισχύει αυτό?

Η επιλογή ανάμεσα σε ένα από αυτά τα 2 γίνεται βάση της εξωτερικής ομορφιάς και μόνο, ή υπάρχουν πλεονεκτήματα και δυνατά χαρακτηριστικά που κάνουν διαφορετικές αυτές τις 2 συσκευές, βάση αυτών που προσφέρουν?

 

1) Σε γενικές γραμμές έχεις 2 γεμάτες μέρες και κάτι ψιλά. Μιλάω για τυπική χρήση, λίγη ομιλία, κάποια sms και καμιά 20αριά email για παράδειγμα.

2) Δεν την έχω λειτουργήσει τόσο πολύ, αλλά αν κρίνω από το storm2 που είναι παρεμφερής η συμπεριφορά, προσωπικά είχα χτυπήσει 18 ημέρες χωρίς επανεκκίνηση. Και δεν παρουσίασε κάτι, απλά έπρεπε να κάνει επανεκκίνηση λόγω εγκατάστασης εφαρμογής. Γενικά το "πρόβλημα" που εμφανίζουν τα blackberry και χρειάζονται επανεκκίνηση είναι το memory drain, κάτι που δεν επηρεάζει όμως τα 9700/9520 γιατί έχουν 256ΜΒ ram, αντί για 128 που είχε η προηγούμενη γενιά. Εκτός βέβαια κι αν υπάρχει κάποια προβληματική εφαρμογή ή κάποια προβληματική έκδοση λογισμικού, εκεί πάει αλλού το θέμα...

3) Δεν παρατήρησα ποτέ να παρακολουθεί κάποιος τον συνομιλιτή μου με ευκολία λόγω της έντασης, αλλά να σου πω την αλήθεια ποτέ δεν το "έψαξα" σε συνθήκες όπως αυτές που αναφέρεις.

4) Σήμα σαφώς άνω του μετρίου - δεν παρατήρησα πουθενά κάποιο πρόβλημα.

5) Οι δύο συσκευές τυπικά έχουν όντως τις ίδιες δυνατότητες. Ουσιαστικά είναι καθαρά θέμα... γούστου και προτίμησης, αφού έχεις αφή vs qwerty, μεγάλη οθόνη vs μικρή (αν και με ίδια ανάλυση), διαφορά βάρους κλπ. Είναι καθαρά τι σε βολεύει.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα έγινα κι εγώ κάτοχος ενός bb 9700 white!

 

http://farm5.static.flickr.com/4076/4809053693_030160341c_m.jpg

 

Αντιμετωπίζω ένα περίεργο πρόβλημα. Ενώ όλα δουλεύουν κανονικά στα Ελληνικά, κάποια txt αρχεία με Ελληνικά μου τα βγάζει ακαταλαβίστικα...

Ξέρει κανείς γιατί το κάνει αυτό?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Μεγιά σου φίλε μου !

Αντιμετωπίζω το ίδιο θέμα με κάποια forwarded emails που μου έρχονται. Ενώ από τον αποστολέα τα βλέπω κανονικά, όταν μου έρθουν μέσω BB με forward τα βλέπω... κινέζικα!!!

Εκτιμώ ότι υπάρχει κάποιο θέμα με συγκεκριμένες γραμματοσειρές...

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το θέμα με τα txt το έλυσα κάνοντας τα saves as utf-8..

 

Με τα emails ακόμη δεν έχω βρει λύση. :(

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Τα email αυτά έχουν σταλεί από hotmail λογαριασμούς μήπως; Προφανώς εννοώ τον τελευταίο που θα κάνει forward.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τα email αυτά έχουν σταλεί από hotmail λογαριασμούς μήπως; Προφανώς εννοώ τον τελευταίο που θα κάνει forward.

 

Εμένα πάντως ένα που μου το έβγαζε ακαταλαβίστικα ήταν από το Λητώ :)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Επειδή δεν έχω εμπειρία με blackberry αλλά σκέφτομαι να πάρω όχι τόσο για τις δυνατότητές του να είμαι ειλικρινής, αλλά επειδή μου αρέσει πολύ σαν τηλέφωνο, θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται κάτι να ξέρω σε περίπτωση που πάρω μεταχειρισμένο.Κάτι είχα διαβάσει ότι χρειάζεται "αποδέσμευση" από την εταιρία κλπ, αλλά δεν κατάλαβα καλά. Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα

 

Εδω τα πραγματα ειναι λιγο μπερδεμενα αλλα ακολουθα τα παρακατω και δεν θα εχεις προβλημα

 

Αν το ατομο απο το οποιο θα το παρεις το ειχε στην ιδια εταιρεια κινητης που θα το βαλεις και εσυ, τοτε δεν θα εχεις προβλημα

 

Αν το ειχε σε αλλη εταιρεια, προσπαθησε να κανεις κανονικα τη συνδεση σου στην εταιρεια που θελεις και να συνδεσεις πανω του τα email σου. Αν η διαδικασια ολοκληρωθει τοτε εισαι ΟΚ. Αν δεις οτι δεν μπορεις με τιποτα να κανεις τις συνδεσεις που θελεις και αφου μιλησεις με τον παροχο σου και σε βεβαιωσει οτι εχει ενεργοποιησει σωστα blackberry προγραμμα στη συνδεση σου, τοτε πρεπει να πεις στο προηγουμενο κατοχο να μιλησει με τον παροχο που ηταν η συσκευη ετσι ωστε να αποδεσμευτει το PIN της

 

Τις τελευταιες ημερες εδω στη δουλεια που ειμαι μου εχουν τυχει ολες αυτες οι περιπτωσεις :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Επειδή δεν έχω εμπειρία με blackberry αλλά σκέφτομαι να πάρω όχι τόσο για τις δυνατότητές του να είμαι ειλικρινής, αλλά επειδή μου αρέσει πολύ σαν τηλέφωνο, θα ήθελα να ρωτήσω αν χρειάζεται κάτι να ξέρω σε περίπτωση που πάρω μεταχειρισμένο.Κάτι είχα διαβάσει ότι χρειάζεται "αποδέσμευση" από την εταιρία κλπ, αλλά δεν κατάλαβα καλά. Ευχαριστώ πολύ.

 

Από που θα το πάρεις? Ελλάδα ή EBAY?

Εάν είναι επίσημα αγορασμένο από Ελλάδα να ξέρεις ότι το PIN της συσκευής είναι δεσμευμένο και θα πρέπει να ζητήσει να γίνει αποδέσμευση (1 ώρα το πολύ).

Εάν και αυτός το έχει πάρει από άλλον που το είχε αγοράσει από Ελλάδα τότε μπορεί να το κάνει και μόνος του από την ειδική σελίδα που σου δίνει η εκάστοτε εταιρεία...

 

Εάν το πάρεις από EBAY ή γενικά εξωτερικό θα πρέπει εκτός από το PIN αν είναι ελεύθερο να τσεκάρεις και αν είναι UNLOCKED, δηλαδή δουλεύει σε όλα τα δίκτυα.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Τα email αυτά έχουν σταλεί από hotmail λογαριασμούς μήπως; Προφανώς εννοώ τον τελευταίο που θα κάνει forward.

 

Όχι φίλε μου. Είναι αρχικά σταλθέντα από otenet.gr mail.

Device(s): iPhone 7 Plus 128GB JET BLACK

 

Γιάννης

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.Αν το πάρω τελικά μεταχειρισμένο θα το πάρω απο Ελλάδα.Είναι ίσως πιο σίγουρα τα πράγματα.Θα ρωτήσω και για το pin που μου είπατε! Ευχαριστώ!
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ.

 

Σε γενικές γραμμές τα πράγματα έχουν ως εξής: Ένα blackberry χωρίς υπηρεσία bis (δες στο λινκ από πάνω γι' αυτό), μπορεί να καλύψει όλες τις τυπικές λειτουργίες ενός τηλεφώνου, δηλαδή κλήσεις, sms (όχι mms), να λειτουργεί ο media player, ξυπνητήρια, ημερολόγιο, να ανοίγεις αρχεία κειμένου πχ, φωτογραφική/φωτογραφίες, επαφές κλπ.

 

Αυτό που δε μπορεί να κάνει, είναι οτιδήποτε σχετίζεται με δεδομένα μέσω δικτύου. Δηλαδή, δε μπορείς να έχεις χάρτες, αφού στα blackberry πρέπει να κατεβάζουν δεδομένα, δε μπορείς να έχεις facebook/msn/twitter κλπ αφού κατεβάζουν δεδομένα, δε μπορείς να push email που είναι το κατεξοχήν χαρακτηριστικό των blackberry, δε μπορείς να έχεις browser για περιήγηση και άλλα πολλά. Το "πρόβλημα" με όλα αυτά, είναι ότι έχουν κατασκευαστεί για χρήση με πρόγραμμα bis, το οποίο προσφέρει συμπίεση στα δεδομένα και επίσης τα δρομολογεί μέσω των server της blackberry. Οπότε αν λείπει αυτό, στην ουσία δεν "ξέρουν" αυτές οι εφαρμογές να λειτουργήσουν.

 

Εδώ υπάρχει όμως και μια γκρι ζώνη, στην οποία βρίσκονται προγράμματα τρίτων κατασκευαστών τα οποία χρησιμοποιούν δεδομένα εκτός bis, όπως πχ το 6300 σου χρησιμοποιεί το ίντερνετ. Κάποια κάνουν καλή δουλειά, ενίοτε ανώτερη από τα default (όπως πχ ο opera, που λειτουργεί χωρίς bis και σε κάποια σημεία είναι ανώτερος του BB browser), αλλά η πλειοψηφία είναι υποδεέστερα προγράμματα με λιγότερες δυνατότητες και δυσκολότερη χρήση. Και γενικότερα είναι σίγουρα δυσκολότερο/πιο χρονοβόρο να ανοίξεις τον opera και να μπεις στο mobile site του facebook ή του twitter από το να ανοίξεις την native εφαρμογή, όταν έχεις bis.

 

Στα έγραψα σχετικά απλά, ελπίζω να πήρες μια ιδέα.

 

καθυστεριμενα αλλα νομιζω οτι πρεπει να σε διορθωσω!!!!!!

και χωρις bis μπενεις ιντερνετ κανονικα και κανεις τα παντα....

για τις εργοστασιακες εφαρμογες facebook/msn/twitter maps δεν ξερω τι γινεται αλλα εφαρμογες ολα σε ενα που χρησιμοποιω(πχ IM+) ολες ρυθμιζονται απο που θα περνουν δικτιο

αν και νομιζω οτι και με τις εργοστασιακες εφαρμογες απο την στιγμη που υπαρχει διαθεσιμο gprs η 3g η αλλο δικτιο γενικα συνδεονται..... εχω συγουρα χρισιμοποιησει τον browser και δουλευει κ χωρις bis!!!!

 

tseapis ρωτα μηπως και γινεται κολας να ενεργοποιησεις bis με καρτα...... δεν εχω ακουσει οτι δεν γινεται..... (το προγραμα που κανεις ειναι για MB το bis το ενεργοποιει ουσιαστικα η RIM!)

 

εχω κ ενα θεμα!!!!....

μ πτρωει πολυ γριγορα την μπαταρια σε σχεση με το curve ενος κολιτου...

αυτο π υποπτευθκα ειναι το εξις... ενω εχω καμια 20-25 εφαρμογες μεσου ορου 1ΜΒ εχω ελευθερα μονο τα 100ΜΒ(μετα απο bat-pul) ενω ο κολιτος με το curve ενω εχει κ αυτο την ιδια ν5 και αρκετες εφαρμογες εχει ελευ8ερα 80ΜΒ!!!!!

πως γινεται αυτο???? ποσο χωρο πιανει κανονικα το ν5 μονο του???

μηπως εχει αχριστα πραγματα π πρεπει να σβισω κ τρωνε μνημη κ μπαταρια?????

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα tnt_tuner. Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά το ποστ μου, πριν κάνεις τις διορθώσεις που λες.

 

- Στην τρίτη παράγραφο γράφω καθαρά για τις "γκρίζες ζώνες", στις οποίες αναφέρω τον opera browser και λέω ότι λειτουργεί χωρίς bis. Βέβαια δεν κάνεις τα πάντα όπως λες, γιατί για παράδειγμα, δεν υποστηρίζει την εγκατάσταση εφαρμογών OTA, κάτι που απαιτεί τον default browser. Επίσης αναφέρω ότι στη γκρίζα αυτή ζώνη βρίσκονται προγράμματα τρίτων κατασκευαστών (προφανώς εννοώ υποκατάστατα για διάφορα προγράμματα, όχι μόνο για browsing), για τα οποία αναφέρω ότι "η πλειοψηφία είναι υποδεέστερα προγράμματα με λιγότερες δυνατότητες και δυσκολότερη χρήση". Έτσι συμβαίνει όντως, για παράδειγμα καλός ο IM+, αλλά δε συγκρίνεται με τον live messenger για τέτοια χρήση - από την άλλη, είναι και η μόνη λύση για facebook chat.

 

- Οι native εφαρμογές δε λειτουργούν χωρίς την ύπαρξη των service books. Το να έχεις gprs ή 3g είναι αδιάφορο - απαιτούν service books. Έχεις χρησιμοποιήσει τον browser χωρίς bis; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω, γιατί όπως και τα maps καθώς και άλλες εφαρμογές, δεν εμφανίζονται σε ένα τηλέφωνο παρά μόνο αν λάβει service books από τον πάροχο - σε καμία άλλη περίπτωση δεν είναι διαθέσιμος. Δηλαδή ένα ολοκαίνουριο blackberry, δεν έχει στην ουσία browser μέχρι να ενεργοποιηθεί το bis. Μήπως χρησιμοποίησες απλά τον live browser σε ένα vodafone τηλέφωνο και μπερδεύτηκες, ή το αντίστοιχο μιας άλλης εταιρείας; Αυτά είναι browsers μεν, αλλά είναι μέρος του branding του τηλεφώνου και δε συγκρίνονται σε δυνατότητες με τον native ή κάποιον όπως ο opera.

 

- Στην Ελλάδα δεν υποστηρίζει καμία εταιρεία ενεργοποίηση πακέτου bis σε καρτοκινητό. Ναι μεν το ενεργοποιεί η RIM, αλλά εσύ δεν έχεις επικοινωνία με τη RIM, οπότε ο πάροχος επιλέγει τι θα προσφέρει. BIS έχουμε μόνο σε προγράμματα συμβολαίου.

 

Θα ήθελα να παρακαλέσω να μη γράφουμε πράγματα για τα οποία δεν είμαστε βέβαιοι, γιατί τα blackberry από τη φύση τους είναι λίγο "ιδιότροπα", λόγω BIS. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολύ συχνά χρήστες να μπερδεύονται από αυτά που βλέπουν και τελικά να καταλήγουν με ένα "άχρηστο" στην ουσία τηλέφωνο - τόσες φορές έχουν μπει χρήστες που πήραν blackberry με καρτοκινητή επειδή νόμιζαν ότι θα λειτουργεί όπως κάποιο άλλο τηλέφωνο.

 

Φιλικά,

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Φίλε thief κι όμως ο browser, OTA links, APPWORLD κτλ λειτουργούν και χωρίς BIS. Μου είχαν φέρει στο σπίτι ένα bold για αναβάθμιση OS, χωρίς BIS και λειτουργούσαν όλα through wifi. Απλά πρέπει να πας options>advanced options>browser και να δηλώσεις hotspot.

Κατέβασα κανονικά και από appworld πρόγραμμα. Επίσης κατέβασα από τον browser τα documents to go κανονικότατα!

Επίσης υπάρχουν πολλές εφαρμογές που έχω δοκιμάσει through wifi όπως το ubertwitter (πολύ καλύτερο από το επίσημο client).

 

Αυτό που ΔΕΝ λειτουργεί 100% χωρίς BIS είναι το PUSH που είναι και το καλύτερο!!!

Edited by rokko1974

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα rokko! Σαφώς και λειτουργούν αυτά, εκεί στηρίζονται και πολλά "κολπάκια" όπως το κατέβασμα εφαρμογών που δεν είναι δωρεάν από το Appworld. Αλλά όπως είπες και ο ίδιος, μόνο με wifi. Αν όμως δεις την αρχική ερώτηση που είχα απαντήσει, είχε γίνει για network data συγκριτικά με τη χρήση που κάνει ένα HD και ένα 6300 αν θυμάμαι καλά, γι'αυτό και γράφω "οτιδήποτε σχετίζεται με δεδομένα μέσω δικτύου" απλά με την εκ των υπερ-υστέρων απάντηση του tnt χάθηκε λίγο η σειρά, ο οποίος και πάλι όμως μιλάει για bis και 3g/gprs :) . Μάλιστα μέσω wifi λειτουργούν και τα push αν έχει υπάρξει sim με bis στο κινητό κι ας είναι ανενεργά τα δεδομένα δικτύου (προφανώς το γνωρίζεις, απλά το γράφω για να είναι πιο πλήρης η εικόνα).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Thief, η αλήθεια είναι ότι δεν έχω παρακολουθήσει την συζήτηση σας από την αρχή. Το post μου ήταν απάντηση στο Έχεις χρησιμοποιήσει τον browser χωρίς bis; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω, γιατί όπως και τα maps καθώς και άλλες εφαρμογές, δεν εμφανίζονται σε ένα τηλέφωνο παρά μόνο αν λάβει service books από τον πάροχο - σε καμία άλλη περίπτωση δεν είναι διαθέσιμος. Δηλαδή ένα ολοκαίνουριο blackberry, δεν έχει στην ουσία browser μέχρι να ενεργοποιηθεί το bis..

 

Μάλιστα μέσω wifi λειτουργούν και τα push αν έχει υπάρξει sim με bis στο κινητό κι ας είναι ανενεργά τα δεδομένα δικτύου (προφανώς το γνωρίζεις, απλά το γράφω για να είναι πιο πλήρης η εικόνα).

 

Πολύ σωστά! Εγώ μιλούσα πάντα για ολοκαίνουριο blackberry

Edited by rokko1974

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα tnt_tuner. Θα σε παρακαλούσα να διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά το ποστ μου, πριν κάνεις τις διορθώσεις που λες.

 

- Στην τρίτη παράγραφο γράφω καθαρά για τις "γκρίζες ζώνες", στις οποίες αναφέρω τον opera browser και λέω ότι λειτουργεί χωρίς bis. Βέβαια δεν κάνεις τα πάντα όπως λες, γιατί για παράδειγμα, δεν υποστηρίζει την εγκατάσταση εφαρμογών OTA, κάτι που απαιτεί τον default browser. Επίσης αναφέρω ότι στη γκρίζα αυτή ζώνη βρίσκονται προγράμματα τρίτων κατασκευαστών (προφανώς εννοώ υποκατάστατα για διάφορα προγράμματα, όχι μόνο για browsing), για τα οποία αναφέρω ότι "η πλειοψηφία είναι υποδεέστερα προγράμματα με λιγότερες δυνατότητες και δυσκολότερη χρήση". Έτσι συμβαίνει όντως, για παράδειγμα καλός ο IM+, αλλά δε συγκρίνεται με τον live messenger για τέτοια χρήση - από την άλλη, είναι και η μόνη λύση για facebook chat.

 

- Οι native εφαρμογές δε λειτουργούν χωρίς την ύπαρξη των service books. Το να έχεις gprs ή 3g είναι αδιάφορο - απαιτούν service books. Έχεις χρησιμοποιήσει τον browser χωρίς bis; Δυσκολεύομαι να το πιστέψω, γιατί όπως και τα maps καθώς και άλλες εφαρμογές, δεν εμφανίζονται σε ένα τηλέφωνο παρά μόνο αν λάβει service books από τον πάροχο - σε καμία άλλη περίπτωση δεν είναι διαθέσιμος. Δηλαδή ένα ολοκαίνουριο blackberry, δεν έχει στην ουσία browser μέχρι να ενεργοποιηθεί το bis. Μήπως χρησιμοποίησες απλά τον live browser σε ένα vodafone τηλέφωνο και μπερδεύτηκες, ή το αντίστοιχο μιας άλλης εταιρείας; Αυτά είναι browsers μεν, αλλά είναι μέρος του branding του τηλεφώνου και δε συγκρίνονται σε δυνατότητες με τον native ή κάποιον όπως ο opera.

 

- Στην Ελλάδα δεν υποστηρίζει καμία εταιρεία ενεργοποίηση πακέτου bis σε καρτοκινητό. Ναι μεν το ενεργοποιεί η RIM, αλλά εσύ δεν έχεις επικοινωνία με τη RIM, οπότε ο πάροχος επιλέγει τι θα προσφέρει. BIS έχουμε μόνο σε προγράμματα συμβολαίου.

 

Θα ήθελα να παρακαλέσω να μη γράφουμε πράγματα για τα οποία δεν είμαστε βέβαιοι, γιατί τα blackberry από τη φύση τους είναι λίγο "ιδιότροπα", λόγω BIS. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα πολύ συχνά χρήστες να μπερδεύονται από αυτά που βλέπουν και τελικά να καταλήγουν με ένα "άχρηστο" στην ουσία τηλέφωνο - τόσες φορές έχουν μπει χρήστες που πήραν blackberry με καρτοκινητή επειδή νόμιζαν ότι θα λειτουργεί όπως κάποιο άλλο τηλέφωνο.

 

Φιλικά,

 

εγω εγραπσα ακριβως οτι εχω κανει κ τπτ παραπανω... δεν ειπα οτι μιλαω με βεβαιοτητα 100% για ολα... "αν και νομιζω οτι και με τις εργοστασιακες εφαρμογες απο την στιγμη που υπαρχει διαθεσιμο gprs η 3g η αλλο δικτιο γενικα συνδεονται..... εχω συγουρα χρισιμοποιησει τον browser και δουλευει κ χωρις bis!!!!"

εχω συγουρα χρεισιμοποιησει browser χωρις bis τις πρωτες μερες μεχρει να ενεργοποιη8ει... και ειχα δει κ βιντεο με wap!!!!

δοκιμασετο και θα βεβαιοθεις κ εσυ! :shifty:

options>browser config> και στην πρωτη επιλογη θα σ εχει πχ windplus π εχει το δικο μ η οτι αλλο εχεις εσυ.... αν δεν το εχεις παρε τηλ την εταιρια να σ στιλουν τις ρυθμισεις.... ευκολο?

 

την συγκριση π εκανες με τον im+ και τον messenger ελπιζω να το εγραψες μονο για πλακα!!! πολυ γρηγορος ο im+, πολοι λογαριασμοι μαζι, στελνεις σε offline, δεν σε κανει logout οταν μπενεις απο το pc αλλα σε αφινει και στα δυο...... μικρη διαφορα εεεε????

 

oι υπολυπες παλι εφαρμογες δεν εχουν επιλογη κ γιαυτο λεω δν ξερω αν δουλευουν!!

αλλα μη μ πεις κ παλι οτι ειναι τις προκοπης.... το maps δεν εχει τπτ..... ολο χωματοδρομους διχνει στην μιση Ελλαδα και δεν μπορεις να κανεις πουθενα σωστη αναζυτηση δομου, τα λευματα λυκλοφοριας αααστα....

σε σχεση δηλ με αυτο το τζαμπα αξιζει κ να πλιρωσεις για ενα garmin!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Για τις native εφαρμογές, αν δεν υπάρχει bis, εμφανίζουν άμεσα σφάλμα τύπου "data services not available". Δε μπορούν να τρέξουν και εσκεμμένα δεν έχουν επιλογή, αφού τις προμοτάρει η blackberry για τα τηλέφωνά της και προφανώς θέλει να "πιέσει" για τη χρήση bis. Για τον messenger, τι να σου πω, προσωπικά βρίσκω καλύτερο τον msn. Πολλά από τα + που περιγράφεις δεν τα χρησιμοποιώ, όπως το να είμαι σε υπολογιστή και blackberry ταυτόχρονα, ίσως γι'αυτό να προτιμώ τον native. Τον ΙΜ+ τον χρησιμοποιώ για οτιδήποτε άλλο εκτός msn όμως.

 

Οι υπόλοιπες εφαρμογές που δεν είναι της προκοπής, δεν είναι μόνο τα maps το οποίο είναι όντως κακή εφαρμογή, ειδικά στην ελλάδα. Είναι πολλές, όπως facebook, twitter που χρησιμοποιούν πολλοί αλλά και αρκετές άλλες που μπορείς να βρεις στο appworld, όπως και το ίδιο το appworld.

 

Για τον browser έχω μπερδευτεί λίγο. Μιλάμε για συσκευή που μόλις βγήκε από το κουτί και η sim που του έβαλες δεν είχε bis; Υπήρχε όμως διαθέσιμο το εικονίδιο του blackberry browser; (οι ρυθμίσεις που λες δεν υπάρχουν σε blackberry, δε μπορούν να σταλούν παρά μόνο μέσω service book).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

 

Μάλιστα μέσω wifi λειτουργούν και τα push αν έχει υπάρξει sim με bis στο κινητό κι ας είναι ανενεργά τα δεδομένα δικτύου (προφανώς το γνωρίζεις, απλά το γράφω για να είναι πιο πλήρης η εικόνα).

 

Πολύ σωστά! Εγώ μιλούσα πάντα για ολοκαίνουριο blackberry

 

Ωπα wait, τι λετε εδω περα? Δλδ αν ενεργοποιησεις BIS και μετα το διακοψεις τα Push θα συνεχισουν να σου ρχοτναι?

 

Εχω μια φιλη με το curve 8900 χωρις BIS η οποια εχει καταφερει και μιλαει σε BBM (BB Messenger). Μα καλα πως γινεται αυτο?

Ήρθε η ώρα για ένα νέο Σπίτι

http://www.aeginahomes.gr/

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ενεργοποιημενο BIS, αλλα απλως πας και ξετσεκαρεις το mobile network απο το manage connections, μπορεις κανονικα να εχεις Push services (email, bbm e.t.c) μεσα απο WIFI

 

Οχι να βγαλεις το BIS απο τη συνδεση σου

 

Φυσικα δεν θα εχεις φωνη και SMS με αυτο το τροπο

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...