Jump to content

Τηλεφωνικοί Αριθμοί: Ερχεται η «φορητότητα»


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Η ΛΕΞΗ «φορητότητα» θα μπει σύντομα στο λεξιλόγιο των Ελλήνων χρηστών τηλεφωνίας -ιδιαίτερα κινητής- αφού από τον ερχόμενο Νοέμβριο εκτιμάται ότι θα είναι διαθέσιμη η συγκεκριμένη υπηρεσία.

 

Οταν εφαρμοστεί θα δώσει τη δυνατότητα στους συνδρομητές τηλεπικοινωνιακών υπηρεσιών να αλλάζουν παροχέα χωρίς να «χάνουν» τον αριθμό τους, στοιχείο το οποίο ήταν ανασταλτικό στην αναζήτηση καλύτερων όρων από τους χρήστες μέσω της αλλαγής δικτύου.

 

Η φορητότητα, φυσικά, θα ισχύσει και στα κινητά και στα σταθερά δίκτυα και αναμένεται να αυξήσει τον ανταγωνισμό και στις εταιρείες κινητής, προς όφελος βέβαια του καταναλωτή-χρήστη.

 

All credits go to christ-k

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 105
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Q σου έρχομαι

Ζωή είναι αυτό που συμβαίνει την ώρα που εσύ κάνεις σχέδια για το μέλλον.

 

c_k / ck_test

Link to comment
Share on other sites

Νοέμβριο μάλλον ε;

Πάνω που θα λήγει και η ανανέωση του συμβολαίου μου, για να την κάνω από τη ρημάδα την Telestet επιτέλους.

 

Πολύ χαίρομαι που δεν θα χρειαστεί να αλλάξω αριθμό.

this signature is under heavy construction
Link to comment
Share on other sites

Πραγματι αν γινει και εγω θα σκεφτω να αλλαξω νουμερο... Γιατι προς το παρον δε παιζει να αφησω τη Cosmote meta 5 χρονια..

_____________________________________________

Be the change you want to see in the world.

Mahatma Gandhi

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον KostasV

 

Πραγματι αν γινει και εγω θα σκεφτω να αλλαξω νουμερο... Γιατι προς το παρον δε παιζει να αφησω τη Cosmote meta 5 χρονια..

 

 

Ακριβώς τα ίδια δεδομένα έχω και εγώ... :!: Άντε να αλλάξω γιατί δεν πάει άλλο με τις χρεώσεις της... :mad:

[imgalign]http://icons.iconarchive.com/icons/iconshock/social-media/96/twitter-icon.png[/imgalign]"Some hearts are different than others. Like crystal in a world of glass... Even the way they shatter is beautiful..."

 

Wannabe Editor? Reviewer? Columnist?

Join the Unwired Revolution, now!

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο βέβαια θα είναι ότι πλέον δεν θα έχει νόημα η επιδότηση του δεύτερου έτους να είναι μικρότερη από αυτή της νέας σύνδεσης και θα μπορεί ο χρήστης- καταναλωτής να συνεχίζει τη σύνδεσή του κρατώντας τον παλιό του αριθμό, εκμεταλλευόμενος την καλύτερη προσφορά επιδότησης και από τις τρείς εταιρείες....Καταλαβαίνετε λοιπόν, τι "μαχαιρώματα" έχουν να γίνουν από τις εταιρείες σε επίπεδο προσφορών, κάλυψης δικτύου και υπηρεσιών γιά να κρατήσουν τους πελάτες τους.... :D

 

Αλλη μιά θετική συνέπεια θα είναι η -μάλλον- διάνοιξη εθνικής περιαγωγής, που σημαίνει απλά ότι όταν κάποιο δίκτυο δεν καλύπτει με σήμα την περιοχή που βρίσκεται ο χρήστης, θα μπαίνει αυτόματα σε κάποιο άλλο δίκτυο που καλύπτει την περιοχή....ή θα μπορεί να επιλέξει το δυνατότερο....(όπως στην περιαγωγή εξωτερικού...) :D

 

Αυτό που δεν γνωρίζουμε-έχουμε ακούσει αντιφατικές απόψεις- είναι αν τελικά η φορητότητα κρατήσει και τα τέσσερα πρώτα νούμερα των δικτύων ή θα είναι διαφορετικά....οπότε πρέπει να ψάχνεις κάποιον χρήστη και στα τρία δίκτυα γιά να τον ανακαλύψεις....Βέβαια τοτε δεν θα είχε νόημα..... :(

 

Και τέλος το επόμενο θετικό, οι ενωποιημένοι κατάλογοι οι οποίοι θα είναι πλέον απαραίτητοι γιά να λειτουργήσει η φορητότητα και να γνωρίζεις παίρνοντας ένα νούμερο κέντρου, ποιό είναι το τηλέφωνο του γνωστού που ψάχνεις ή και το αντίστροφο- αν βέβαια δεν το έχει δηλώσει απόρρητο....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον christ-k

 

....οπότε πρέπει να ψάχνεις κάποιον χρήστη και στα τρία δίκτυα γιά να τον ανακαλύψεις....

 

4 φίλε :whistle:

Link to comment
Share on other sites

αρκετοι λενε να πανε στην Q με το που ισχυσει..ο μονος ειμαι που σκεφτηκε να φυγει ? ;P

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω θα παρω το νουμερακι μου απο τη Q ΚΑΙ θα το παω child στη voda στο νουμερακι που εχω εδω και κατι χρονια τωρα ειμαι στο voda420 ετσι σπιτι και κινητο το ιδιο αλλα ποτε θα γινει απο λογια χορτασαμε
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον christ-k

 

Καταλαβαίνετε λοιπόν, τι "μαχαιρώματα" έχουν να γίνουν από τις εταιρείες σε επίπεδο προσφορών, κάλυψης δικτύου και υπηρεσιών γιά να κρατήσουν τους πελάτες τους.... :D

 

Χε,χε!

Αυτό το περιμένω πως και πως!

Και το "timing" με την συμπλήρωση του δεύτερου χρόνου του συμβολαίου μου είναι τέλειο! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι φαίνεται τον πρώτο καιρό προβλέπεται ένας μικρός πανικός... όλοι τη φορητότητα περιμένουμε?
Link to comment
Share on other sites

Yποτίθεται η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών : http://www.eett.gr/gr_pages/index2.htm το είχε ανακοινώσει από πέρσυ

αλλά ...ακόμα περιμένουμε ....τίποτε δεν αναφέρει ακόμα!

 

1) Οι εταιρίες δεν πρόκειται να αφήσουν (χάσουν) πελάτες έτσι εύκολα,

μπορεί φαινομενικά τα κίνητρα επιδοτήσεων-επιλογών νά φαίνεται ότι αλλάζουν πρός όφελος των καταναλωτών ,αλλά γιατί να μην είναι και προς όφελος των εταιριών αν αλλάξουν και οι χρεώσεις ή μπεί πάγιο ? εξανεμίζοντας τις διαφορές ?

 

2) "Διάνοιξη Εθνικής περιαγωγής" δεν ισχύει πουθενά στην Ευρώπη ,για εκτός roaming υπηρεσίες ,εκτός σε περιπτώσεις κλήσεων 'άμεσης βοήθειας"....οπότε γιατί να ισχύει εδώ?

 

3)Η φορητότητα δεν έχει σχέση με κοινές υπηρεσίες,ούτε ενοποίηση υπηρεσιών (όπως λειτουργεί κάθε εταιρία κινητής ,θα λειτουργεί...απλά κάποια νούμερα δεν θα παιρνούν από τα δίκτυά της πλέον)

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=1707

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Gary Kokkin

 

Yποτίθεται η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών : http://www.eett.gr/gr_pages/index2.htm το είχε ανακοινώσει από πέρσυ

αλλά ...ακόμα περιμένουμε ....τίποτε δεν αναφέρει ακόμα!

 

1) Οι εταιρίες δεν πρόκειται να αφήσουν (χάσουν) πελάτες έτσι εύκολα,

μπορεί φαινομενικά τα κίνητρα επιδοτήσεων-επιλογών νά φαίνεται ότι αλλάζουν πρός όφελος των καταναλωτών ,αλλά γιατί να μην είναι και προς όφελος των εταιριών αν αλλάξουν και οι χρεώσεις ή μπεί πάγιο ? εξανεμίζοντας τις διαφορές ?

 

2) "Διάνοιξη Εθνικής περιαγωγής" δεν ισχύει πουθενά στην Ευρώπη ,για εκτός roaming υπηρεσίες ,εκτός σε περιπτώσεις κλήσεων 'άμεσης βοήθειας"....οπότε γιατί να ισχύει εδώ?

 

3)Η φορητότητα δεν έχει σχέση με κοινές υπηρεσίες,ούτε ενοποίηση υπηρεσιών (όπως λειτουργεί κάθε εταιρία κινητής ,θα λειτουργεί...απλά κάποια νούμερα δεν θα παιρνούν από τα δίκτυά της πλέον)

 

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?threadid=1707

 

1. H φορητότητα είναι μόνο προς όφελος των καταναλωτών....Η καθυστερήσεις οφείλονταν μόνο σε παράγωντες των δικτύων που εναντιονώντουσαν σε αυτή.....Δεν νομίζω ότι θα μπουν περιοριστικοί όροι υπό τη μορφή οικονομικών επιβαρύνσεων, γιατί κάτι τέτοιο θα ήταν σύνομο με τους όρους της ΕΕΤΤ....

 

2.Γι αυτό μόνο ενδείξεις έχουμε...

α. την Q, που την βοηθούν και τα δύο ή τρία δίκτυα....

β. Συμφωνίες για χρησιμοποίηση κοινών βάσεων εκμπομπής...

γ. Η φορητότητα εξ ορισμού κοινοποιεί καταστάσεις των δικτύων....

δ. Τα προβλήματα λήψης που όλες αντιμετωπίζουν ξεχωριστά ανα την επικράτεια....

 

3. Η φορητότητα έχει σχέση με κοινές υπηρεσίες με πρώτη αυτή των αριθμών αφού πλέον ενωποιούνται τα προθέματα....και θα βρίσκονται σε κοινούς τηλεφωνικούς καταλόγους....

Link to comment
Share on other sites

...ούτε οι εταιρίες κινητών θ'αφήσουν έτσι απλά να χάσουν πελάτες-έσοδα .....ούτε η Q συνεργάζεται με άλλες εταιρίας πλην Voda ,ούτε κοινό εξοπλισμό έχουν οι εταιρίες για "συνεργασία" κλπ....Tεσπα
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Gary Kokkin

 

...ούτε οι εταιρίες κινητών θ'αφήσουν έτσι απλά να χάσουν πελάτες-έσοδα .....ούτε η Q συνεργάζεται με άλλες εταιρίας πλην Voda ,ούτε κοινό εξοπλισμό έχουν οι εταιρίες για "συνεργασία" κλπ....Tεσπα

 

Πάντα πνεύμα αντιλογίας, χωρίς λογικά ερείσματα....κλπ., κλπ :blink:

 

Ο αντίλογος....γιά τον αντίλογο, κλπ.,κλπ!!! :p

Link to comment
Share on other sites

Μήπως οταν δεν πείθεις τους άλλους....απαντάς και για αυτούς ?

 

(για να έρθει το post στην κορυφή,...να σε προσέξουν με ανύπαρκτα λογικά ερείσματα από φημολογία κλπ... και που ξέρεις ,μπορεί κάποιος να το δεχτεί.... από την αρχή "όλων η γνώμη είναι σεβαστή " !)

 

Μάλλον όποιος έχει την μύγα....

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον christ-k

Αυτό που δεν γνωρίζουμε-έχουμε ακούσει αντιφατικές απόψεις- είναι αν τελικά η φορητότητα κρατήσει και τα τέσσερα πρώτα νούμερα των δικτύων ή θα είναι διαφορετικά....οπότε πρέπει να ψάχνεις κάποιον χρήστη και στα τρία δίκτυα γιά να τον ανακαλύψεις....Βέβαια τοτε δεν θα είχε νόημα..... :(

Δεν νομίζω ότι στέκει αυτό που λες... Ας πούμε λ.χ. ότι έχεις κότε με νούμερο 6971234567 κ θες να πάρεις βόντα. Θα πας στην βόντα διατηρώντας ολόκληρο το 6971234567... Στο κάτω κάτω το 6941234567 θα είναι ήδη πιασμένο πιθανότατα...

Link to comment
Share on other sites

Απορίες:

1. Θα ισχύει κ για καρτοκινητά? Εννοώ ένα καρτοκινητό q να μπορείς να το κάνεις σύνδεση στετ...

2. Τελικά τα έξοδα μεταφοράς θα καλύπτονται από τις εταιρίες?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...