Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

πωωω...εχεις δικιο φιλε,παω να το διωρθωσω,σορρυ για το μπερδεμα...

 

:lol:

 

o μονος τροπος να παραμενει το overclovk μετα το reboot,ειναι ενα script,που ειδα καπου σε ενα ξενο φορουμ?

δεν υπαρχει τπτ πιο fool proof?:p

 

Για δες λίγα post πιο πίσω ρε :D

Τόση ώρα το έφτιαχνα :D

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εννοω το οτι καθε φορα που γινεται reboot,πρεπει να ξαναπαω στην εφαρμογη overclock και να ξαναπατησω load module κτλ...

δεν το βρισκω,εχεις γραψει κατι που μου ξεφευγει?

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

και ομως είχα ξανακανει οταν το αγόρασα χιχιχιχι:whistle::secret::oops:

χαχαχ,δεν το ειπα εγω για εσενα,ενα ποστ του kalagas ειναι,και απλα γελασα οταν το ειδα.

Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

Μπερδέψαμε τα μπούτια μας... Και εγώ άλλο ήθελα να πω, αλλά με τα "συμφραζόμενα" αλλιώς φάνηκε... Τον οδηγό btw τον διάβασες? :D

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

εννοω το οτι καθε φορα που γινεται reboot,πρεπει να ξαναπαω στην εφαρμογη overclock και να ξαναπατησω load module κτλ...

δεν το βρισκω,εχεις γραψει κατι που μου ξεφευγει?

Για να μην χάνεται το overclock κάθε φορά που κάνετε restart πηγαίνετε στο system/bin και στο αρχείο mot_boot_modeπροσθέσετε τις παρακάτω γραμμές:

 

#

insmod /data/data/pt.com.darksun.milestoneoverclock/files/overclock.ko

echo 56 > /proc/overclock/max_vsel

echo 1000000 > /proc/overclock/max_rate

 

Πρέπει να έχετε εγκαταστήσει την εφαρμογή milestone overclock από το market. Αν δε θέλετε να δουλεύει στα 1000MHz αλλά στα 800 πχ αλλάζετε το 1000000 με το 800000. Προσοχή στο ΜΗΔΕΝΙΚΑ. ΜΗΝ βάλετε πχ 8000000 και το κάψετε. Τα 800 MHz είναι 800000, τα 720ΜΗz είναι 720000, τα 1000MHz είναι 1000000 κλπ.

Τώρα δε χρειάζεται κάθε φορά που κάνετε restart να ξανά ρυθμίζετε το overclock...

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Είχα σκοπό να ανοίξω ένα topic με πλήρεις οδηγίες για root σε 2.1 clean και 2.1 με το update αλλά τις τελευταίες μέρες έχει πέσει πολύ η διάθεση μου λόγω ενός ανίατου hardware προβλήματος που έχει το κινητό μου. Προσπαθούμε μέρες να το λύσουμε με τον kalagas αλλά τίποτα. Θα πρέπει να το στείλω στην Motorola.

 

Cybernero καλός ο οδηγός, απλά δεν είναι RDS αλλά RSD Lite. :p

 

Τις εφαρμογές που διαγράφετε απο το system/app όπως λένε και τα παιδιά πάτε και κάνετε απεγκατάσταση από τη διαχείρηση εφαρμογών αφού κάνετε ταξινόμηση κατά μέγεθος και επιλέξετε να φαίνονται όλες οι εφαρμογές. Ως εικονίδιο έχουν πάντα το πράσινο Android και δεν είναι απαραίτητο να έχουν μέγεθος 0 ΚΒ. Μπορεί να είναι μέχρι και 50 ΚΒ.

 

Σχετικά με το Overclock εγώ έκανα μέσω του GOT Recovery Menu και το έβαζα στα 1000ΜΗz αλλά δε θυμάμαι με τι vesel (ρυθμίζεται αυτόματα) και είχα διαπιστώσει βελτίωση στο scrolling κλπ.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Το ρουτ πως αφαιρειται?

Με επαναφορα ρυθμισεων?

 

Και κατι αλλο. Σε περιπτωση που βαλουμε αλλη καρτα μνημης, για να παραμεινει το ρουτ, πρεπει να υπαρχουν μεσα τα αρχεια openrecovery και update?

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

I am rooted! Πφφφ ξόδεψα 35 λεπτά από την ζωή μου για να ψιλιαστώ να τρέξω το rsd σε admin....Πριν από αυτό..το χάος. Το κινητό δεν εμφανιζόταν σε καμία λίστα και ο Χρήστος μετρούσε να δει αν έχει 430 ευρώ να πάρει άλλο...
Link to comment
Share on other sites

Το ρουτ πως αφαιρειται?

Με επαναφορα ρυθμισεων?

 

Και κατι αλλο. Σε περιπτωση που βαλουμε αλλη καρτα μνημης, για να παραμεινει το ρουτ, πρεπει να υπαρχουν μεσα τα αρχεια openrecovery και update?

Επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων. Αλλά αν ας πούμε θες να το στείλεις για service βάζεις και ενα clean 2.1 και είσαι κομπλέ. Όταν λέμε ότι κάποιος έχει root εννοούμε ότι έχει την εφαρμογή Superuser Whitelist ή Δικαιώματα Superuser, πράγμα που σημαίνει ότι αν αλλάξεις sd card δεν χάνεις το root.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

παιδιά καλημερα. ποιες εφαρμογες μπορουμε να πεταξουμε χωρις να πειραχτει η λειτουργία του κινητού;;

εχω ηδη πεταξει

1) motonav

2) quickoffice

3)launcher

Kαμια πρόταση;;

Link to comment
Share on other sites

Το ρουτ πως αφαιρειται?

Με επαναφορα ρυθμισεων?

 

Και κατι αλλο. Σε περιπτωση που βαλουμε αλλη καρτα μνημης, για να παραμεινει το ρουτ, πρεπει να υπαρχουν μεσα τα αρχεια openrecovery και update?

 

Εμένα με επαναφορά ρυθμίσεων είχε φύγει.

Υπάρχουν αναφορες από άλλα παιδια ότι δεν πετυχε σε αυτούς με αποτέλεσμα να βάλουν αρχική clean rom

Link to comment
Share on other sites

Cybernero καλός ο οδηγός, απλά δεν είναι RDS αλλά RSD Lite. :p

 

Ναι ρε γμτ. Συνέχεια το μπερδεύω :P

Fixed...

Thank you :)

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να βγάλετε άφοβα (τα χω δοκιμάσει) τα εξής:

 

AlarmClock - Ξυπνήτηρι, βγάλτε το και βάλτε το DeskClock

AudioEffect - είναι για να ρυθμίζετε τα μπάσα κλπ κατά την αναπαραγωγή της μουσικής

Browser - Βάλτε τον Dolphin HD καλύτερα

Calculator - Ψάξτε να βάλετε μια AdvCalc που έχει στο Market και το Unit Converter

Calendar - Βάλτε το Pure Grid Calendar Widget (αν και δεν έχει τις ίδιες λειτουργείες)

Email - το βγάζω πάντα γιατί δεν το χρησιμοποιώ

Facebook - το βγάζω πάντα γιατί δε μ αρέσει, μπαίνω από τον Dolphin

Gestures - Τελείως άχρηστο για μένα

GreekIME - Βάζω το HTC_IME XDA mod

HelpCenter - τελείως άχρηστο εκτός αν κάποιος θέλει να μαθει τις βασικές λειτουργείες

LatinIME - Βάζω το HTC_IME XDA mod

LatinImeTutorial - Σου μαθάινει να γράφεις

Maps - Βάλτε τους Χάρτες του Brut από XDA

MediaGallery - Βάλτε 3D Gallery από Nexus One

Mms - Η default εφαρμογή για μηνύματα. Βάλτε την Handcent SMS

MotAccuWeatherWidget - Βάλτε το Genie News and Weather Widget

MotoCAL - άχρηστο τελείως για μένα (εταιρικό ημερολόγιο)

MotoCarDock - δεν έχω αυτοκίνητο ακόμα οπότε το έβγαλα

MotoGAL - το ίδιο άχρηστο με το MotoCAL

MotoNAV - η πιο άχρηστη εφαρμογή του κινητού κατά τη γνώμη μου

Music - Δεν τη σβήνω αλλά μπορείτε να δοκιμάσετε το Meridian από Market

PersonalPortal - είναι η Πύλη Τηλεφώνου, άχρηστο..

QuickOffice - βάλτε Documents To Go

VideoPlayerMoto - Αν θέλετε μόνο mpeg4 και 3gp βάλτε mVideoPlayer, αν θέλετε και avi και subtitles βάλτε yxplayer, αν θέλετε όλους τους τύπους αλλά όχι subtitles βάλτε RockPlayer.

VsuiteApp - Φωνητική κλήση, αυτή κάνει όλη τη ζημιά γιατί μένει πάντοτε ανοιχτή

WorldClockWidget - Δε νομίζω να θέλετε να ξέρετε τι ώρα είναι σε κάθε χώρα

 

Θα συνιστούσα να MH βγάλετε ο,τιδήποτε έχει σχέση με Google όπως GTalk, Talk, TalkProvider, Gmail, GmailProvider γιατί δημιουργούνται πολλά προβλήματα.

Edited by MaXAiRO

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 μέρες θα έχω το cardock από USA, να σας πω εντυπώσεις. Το media dock το έχει κανείς? Αξίζει?

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Σε 3 μέρες θα έχω το cardock από USA, να σας πω εντυπώσεις. Το media dock το έχει κανείς? Αξίζει?

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

 

car dock πολυ καλο εαν εννοεις αυτο:

 

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=192230

 

media dock μαπα εαν εννοεις αυτό:

 

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=192224

Τα εχω και τα δυο. Προσωπικη άποψη πάντα

Link to comment
Share on other sites

Εχει συνδεσει κανεις το milestone με το pdanet ? Μου βγαζει συνεχεια στο τελος της εγκαταστασης fail to open device ενω το εχω συνδεδεμενο σε charge only και usb debugging on. Δοκιμασα με επανεγκατασταση του adb driver αλλα το ιδιο... (το adb shell μου δουλευει κανονικα)
Siemens S6 (1998), Siemens C25 (1999), Motorola T2288 (2000), Nokia 8310 (2001), Nokia 5510 (2003), Sony Ericsson S700 (2005), Sony Ericsson W760i (2008), Motorola Droid (2010), Google (Samsung) Nexus S (2011), Google (Samsung) Galaxy Nexus (2012), Google (LG) Nexus 4 (2013), iPhone 5S (2014), Google (Motorola) Nexus 6 (2014), iPhone 6S (2016), LG G6 (2017), Huawei P20 Pro (2018)
Link to comment
Share on other sites

Εχει συνδεσει κανεις το milestone με το pdanet ? Μου βγαζει συνεχεια στο τελος της εγκαταστασης fail to open device ενω το εχω συνδεδεμενο σε charge only και usb debugging on. Δοκιμασα με επανεγκατασταση του adb driver αλλα το ιδιο... (το adb shell μου δουλευει κανονικα)

Κατεβάζεις την εφαρμογή στο κινητό, μετά στο pc, κατεβάζεις τους drivers της Motorola για USB, το συνδέεις το κινητό όχι σε charge only αλλά στην πρώτη λειτουργεία (νομίζω λέγεται phone and tools στα αγγλικά) αφού έχεις ενεργοποιήσει το USB Debugging και μετά πατάς στο pc δεξί κλικ κάτω δεξία στο PdaNet και connect.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

το ωραιο της υπόθεσης ενω .εχω σβήσει αρκετες εφαρμογες 105MB free ειχα τα ίδια εχω και μετα

 

Μα αυτο λεω και εγω απο χτες ρε παιδια!!!

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

car dock πολυ καλο εαν εννοεις αυτο:

 

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=192230

 

media dock μαπα εαν εννοεις αυτό:

 

http://www.expansys.com.gr/d.aspx?i=192224

Τα εχω και τα δυο. Προσωπικη άποψη πάντα

 

To car dock της Motorola για το Droid θα μου έρθει...πακέτο με το μωρό μου από την Αμερική :D

(Από όσα διάβασα, είναι compatible με το milestone οπότε σιγά μην το πάρω απο expansys να μου χρεώνει courrier!)

 

Για το media dock, το βρίσκω και από άλλα μαγαζιά, οπότε το ψήνω να το αγοράσω!

 

 

Sent from my Milestone using Tapatalk

Holding The Secrets Of Mind Power Since 1985!!!

Siemens ME45 -> NEC N410i -> Sony-Ericsson v600i -> Nokia N70 -> BlackBerry Bold 9000 -> Motorola Milestone -> Sony Xperia Sole

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να βγάλετε άφοβα (τα χω δοκιμάσει) τα εξής:

 

AlarmClock - Ξυπνήτηρι, βγάλτε το και βάλτε το DeskClock

AudioEffect - είναι για να ρυθμίζετε τα μπάσα κλπ κατά την αναπαραγωγή της μουσικής

Browser - Βάλτε τον Dolphin HD καλύτερα

Calculator - Ψάξτε να βάλετε μια AdvCalc που έχει στο Market και το Unit Converter

Calendar - Βάλτε το Pure Grid Calendar Widget (αν και δεν έχει τις ίδιες λειτουργείες)

Email - το βγάζω πάντα γιατί δεν το χρησιμοποιώ

Facebook - το βγάζω πάντα γιατί δε μ αρέσει, μπαίνω από τον Dolphin

Gestures - Τελείως άχρηστο για μένα

GreekIME - Βάζω το HTC_IME XDA mod

HelpCenter - τελείως άχρηστο εκτός αν κάποιος θέλει να μαθει τις βασικές λειτουργείες

LatinIME - Βάζω το HTC_IME XDA mod

LatinImeTutorial - Σου μαθάινει να γράφεις

Maps - Βάλτε τους Χάρτες του Brut από XDA

MediaGallery - Βάλτε 3D Gallery από Nexus One

Mms - Η default εφαρμογή για μηνύματα. Βάλτε την Handcent SMS

MotAccuWeatherWidget - Βάλτε το Genie News and Weather Widget

MotoCAL - άχρηστο τελείως για μένα (εταιρικό ημερολόγιο)

MotoCarDock - δεν έχω αυτοκίνητο ακόμα οπότε το έβγαλα

MotoGAL - το ίδιο άχρηστο με το MotoCAL

MotoNAV - η πιο άχρηστη εφαρμογή του κινητού κατά τη γνώμη μου

Music - Δεν τη σβήνω αλλά μπορείτε να δοκιμάσετε το Meridian από Market

PersonalPortal - είναι η Πύλη Τηλεφώνου, άχρηστο..

QuickOffice - βάλτε Documents To Go

VideoPlayerMoto - Αν θέλετε μόνο mpeg4 και 3gp βάλτε mVideoPlayer, αν θέλετε και avi και subtitles βάλτε yxplayer, αν θέλετε όλους τους τύπους αλλά όχι subtitles βάλτε RockPlayer.

VsuiteApp - Φωνητική κλήση, αυτή κάνει όλη τη ζημιά γιατί μένει πάντοτε ανοιχτή

WorldClockWidget - Δε νομίζω να θέλετε να ξέρετε τι ώρα είναι σε κάθε χώρα

 

Θα συνιστούσα να MH βγάλετε ο,τιδήποτε έχει σχέση με Google όπως GTalk, Talk, TalkProvider, Gmail, GmailProvider γιατί δημιουργούνται πολλά προβλήματα.

Θα συμφωνήσω σε όλα εκτός το GreekIME γιατί μετά δεν θα μπορείτε να γράφετε ελληνικά sms 160 χαρακτήρων...

 

το ωραιο της υπόθεσης ενω .εχω σβήσει αρκετες εφαρμογες 105MB free ειχα τα ίδια εχω και μετα

Ρε παιδιά αυτό που λέτε δε γίνεται. Έχετε πάει μετά που σβησατε το .apk από το system/app να κάνετε και απεγκατάσταση από τις ρυθμίσεις-εφαρμογές-διαχείρηση εφαρμογών;

Αν ναι είναι πάλι κάτι καινούργιο με το root. Όπως δεν μπορείτε να μπείτε σε OpenRecovery αν δεν κάνετε τη διαδικασία του root από την αρχή, ε έτσι και με τη διαγραφή των εφαρμογών. Αν δεν μειώνεται ο χώρος όταν αφαιρείται μια εφαρμογή κάτι άλλο παίζει...

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

εγω τελικα δεν εντεξα,εβαλα τη 2.36 rom του got,και την got open recovery 1.03 για να τα κανω ολα απο το recovery menu,με τη γνησια δεν παλευοταν .

 

edit: η open recovery του got μαμει,εχει ενα σωρο καινουργιες λειτουργιες,και το νεο superuser app που λεγατε...

τελεια,βλακεια που διστασα να το βαλω εξαρχης.

Edited by vagelisda
Motorola m3688,nokia 6110, nokia 6150, nokia 3410, ericsson w700, ericsson w610, samsung g810,nokia n73 m.e., Samsung omnia hd,iphone 3gs,nokia n79, motorola milestone,motorola defy,Motorola Atrix, samsung galaxy note,Samsung Galaxy note 2
Link to comment
Share on other sites

ερωτήσεις φίλου προς motorola, αν έχετε σε κάποια απάντηση, πείτε μου!

 

 

Καλημέρα σας,

Εδώ και λίγες ημέρες είμαι κάτοχος του Motorola Milestone. Δυστυχώς έχω απογοητευθεί για κάποιο θέμα που απασχολεί και άλλους χρήστες. Δυστυχώς δεν έχετε δώσει λύση ακόμη σε κάτι που σε άλλες εταιρείες υπήρξε άμεση λύση. Αναφέρομαι στον συγχρονισμό του Android Motorola Milestone με το Microsoft Outlook 2007 και το 2010 που είναι σε beta έκδοση. Η HTC έχει δώσει ήδη λύση βγάζοντας ένα δικό της πρόγραμμα (http://blog.brightpointuk.co.uk/synchronise-htc-hero-microsoft-outlook

http://www.htc.com/gr/SupportDownload.aspx?p_id=312&cat=3&dl_id=933 ) με το οποίο συγχρονίζεις και τις επαφές (contacts) και το ημερολόγιο (calendar). Εσείς δεν έχετε ΚΑΘΟΛΟΥ κάτι για το ημερολόγιο και για τις επαφές έχετε συμβατότητα μέχρι και Microsoft Outlook 2003. Πράγμα απαράδεκτο για μια εταιρεία του μεγέθους σας. Αν εσείς ή η google σκέφτεστε την ανάπτυξη και διάδοση του ANDROID πρέπει να το σκεφτείτε διότι τα παράπονα είναι πολλά. (ενδεικτικά αναφέρω το http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=4428 )

 

Τα προβλήματα όμως που έχω εντοπίσει δεν σταματούν εδώ:

1) Εκτός από το θέμα με το Microsoft Outlook, πρέπει να προσέξετε να κάνει συγχρονισμό σε όλα τα πεδία. (το mapping να είναι σωστό, υπάρχει mail 1, mail 2, mail 3, διεύθυνση σπιτιού – εργασίας, notes – σημειώσεις, γενέθλια, business phone, business fax κτλ) Να προσέξετε να γίνει αντιστοιχία σε ΟΛΑ τα πεδία του Microsoft Outlook.

2) Στο site σας, δεν είναι εύκολο κάποιος να βρει όλο το λογισμικό (software) που αφορά το μοντέλο του κινητού του. Σε ΟΛΕΣ τις άλλες εταιρείες πας στο site βάζεις το μοντέλο και σου βγάζει software – drivers - manuals κτλ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ. Σε εσάς κάποιος πρέπει να ψάξει και δεν είναι και ότι πιο εύκολο όταν σου βγάζει αποτελέσματα από όλες τις γλώσσες. Στην περίπτωση που κάποιος δεν ξέρει και το όνομα του λογισμικού…. τότε είναι ανέφικτο να βρει αυτό που τον αφορά… εκτός και αν είναι τυχερός.

3) Κάτι πολύ βασικό που μέχρι τώρα το κάνει η SonyEricsson και η Samsung, είναι το γεγονός ότι όταν πληκτρολογείς κάποιο νούμερο, σου βγάζει τα πιθανά ονόματα που μπορεί να θες να καλέσεις, για να καλέσεις τελικά κάποιο από τις επιλογές, γλυτώνοντας χρόνο. ΠΧ έχω αποθηκευμένα τα νούμερα 6936123456 (όνομα 1) και 6936123457 (όνομα 2). Αν πληκτρολογήσω 6936123 θα μου βγάλει και τα 2 ονόματα και αν θέλω επιλέγω πιο θέλω.

4) Εφαρμογές ANDROID: Θα πρέπει να φτιάξετε ένα σύστημα – πρόγραμμα όπως έχει η NOKIA και η APPLE για να βλέπω τις εφαρμογές. Ο αριθμός των εφαρμογών είναι πολύ μεγάλος για να τον δεις μέσα από το κινητό. Καλό θα ήταν να μπορώ να τις βλέπω σε ένα portal – site μέσα από το pc. Έτσι ώστε να μπορώ είτε να τις στέλνω απευθείας στο κινητό για εγκατάσταση ( αν το έχω συνδεδεμένο με το pc ) είτε να στέλνω με ΔΩΡΕΑΝ SMS τα links στο κινητό μου. Η apple χρησιμοποιεί το ITunes και η Nokia το ww.ovi.com Πρέπει και εσείς να ανταποκριθείτε και να κάνετε κάτι αντίστοιχο. Δεν μπορεί κάποιος να δει το σύνολο μέσα από μια μικρή οθόνη και ειδικά όταν οι κατηγορίες δεν είναι περισσότερες. Δωρεάν – Με χρέωση προγράμματα, Εφαρμογές – Παιχνίδια – Ringtones – Themes κτλ.

5) Πρέπει να φτιάξετε ένα πρόγραμμα για μπορώ να ελέγχω απόλυτα το κινητό μου μέσω pc. Δεν με νοιάζει αν θα είναι custom για το Motorola Milestone ή αν θα το φτιάξει η Google αλλά πρέπει να δημιουργηθεί κάτι σαν το OVI SUITE της NOKIA. ALL IN ONE SOFTWARE και όχι να χρειάζεται να έχεις 3-4 λογισμικά για να κάνεις το σύνολο των διεργασιών που θες.

6) Το κινητό, να μπορεί εύκολα να λειτουργεί ως modem.Πως είναι εφικτό αυτό??? (αν κάποιος έχει μεγάλο DATA PLAN στο κινητό του, να μπορεί να το συνδέσει εύκολα με το laptop ή pc και να συνδεθεί με το internet μέσω του MILESTONE)

7) Αλλά και το κινητό αν συνδεθεί με ένα laptop ή pc που έχει internet να κάνει όλο το data traffic μέσω του laptop ή του pc.Επίσης ποια είναι τα βήματα για κάτι τέτοιο??? Έτσι ώστε να μην γίνεται μεγάλη χρέωση, αν κάποιος έχει μικρό data plan στο συμβόλαιό του.

8) Στο virtual keyboard κάνω αλλαγή μεταξύ Ελληνικού και Αγγλικού, μέσω του εικονιδίου. Στο hardware keyboard πιο είναι το shortcut για να κάνω την αλλαγή μεταξύ EL (Greek Keyboard) και Αγγλικού (English keyboard)????

9) Στα sms αν υπάρχει κάποιο νούμερο να μπορώ να το καλέσω, να μπορώ να το κάνω copy-paste είτε σε κάποιο contact ή να το κάνω copy-paste σε κάποιο .doc ή άλλο αρχείο (.xls, .txt κτλ)

10) Στις επιλογές κινητών δεν υπάρχει το Milestone στην σελίδα για τα mms – wap – internet. Γιατί????? https://motorolasetup.tarsin.com/home.htm?locale=el&country=GR

Link to comment
Share on other sites

1) Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με Email και ημερολόγια κλπ οπότε δεν μπορώ να ξέρω. Πάντως υπάρχει μια α-συμβατότητα λόγω ανταγωνισμού Google - Microsoft. Άλλωστε το Gmail είναι πιο βολικό και αν ήθελες να κάνεις με το Outlook τη δουλειά σου δε θα έπαιρνες Android.

2) Το android είναι για ψαγμένους. Αν δεν ξέρεις τι ψάχνεις τότε τι ψάχνεις; Πάντως έχεις δίκιο, δεν είναι απολύτως τακτοποιημένα στο site.

3) Αυτό που λες είναι απαραίτητο. Πάντως γίνεται στην εφαρμογή των Μηνυμάτων.

4) Σιγά το πράμα. Δεν είναι τίποτα να κάτσεις να τις δεις μία-μία. Έτσι κι αλλιώς άχρηστες είναι οι πιο πολλές. Γι αυτό είναι απαραίτητο το root.

5) Υπάρχει η εφαρμογή Πύλη Τηλεφώνου (την έχει το κινητό) αλλά έχεις λίγο περιορισμένες δυνατότητες σε σχέση με αυτά που αναφέρεις.

6) Υπάρχει τέτοια δυνατότητα στο Android 2.2 Froyo η οποία δεν είναι διαθέσιμη ακόμα για το Milestone. Όλοι χρησιμοποιούν την εφαρμογή PdaNet. Είναι άψογη.

7) Δεν υπάρχουν βήματα για να πετύχεις κάτι τέτοιο. Η κατανάλωση των MB εξαρτάται από τα προγράμματα (που απαιτούν Internet) που έχεις στο PC και από το Browser που χρησιμοποιείς.

8) Shift + Alt όπως και στο PC

9) Πατάς παρατεταμένα πάνω του και σου βγάζει τις επιλογές που χρειάζεσαι.

10) Γιατί οι ρυθμίσεις διαμορφώνονται κατευθείαν μόλις βάζεις την κάρτα SIM. Πήγαινε Ρυθμίσεις > Ασύρματο και δίκτυα >Δίκτυα κινητής τηλεφωνίας > Ονόματα σημείων πρόσβασης.

spacer.png
Model: OnePlus 8T Lunar Silver 12/256 (kebab)
ROM: OxygenOS v11.0.11.11.KB05AA (Android 11)
Mods: Magisk v23 + Riru + LSPosed
Recovery: TWRP 3.5.2_11

Link to comment
Share on other sites

ερωτήσεις φίλου προς motorola, αν έχετε σε κάποια απάντηση, πείτε μου!

 

 

Καλημέρα σας,

Εδώ και λίγες ημέρες είμαι κάτοχος του Motorola Milestone. Δυστυχώς έχω απογοητευθεί για κάποιο θέμα που απασχολεί και άλλους χρήστες. Δυστυχώς δεν έχετε δώσει λύση ακόμη σε κάτι που σε άλλες εταιρείες υπήρξε άμεση λύση. Αναφέρομαι στον συγχρονισμό του Android Motorola Milestone με το Microsoft Outlook 2007 και το 2010 που είναι σε beta έκδοση. Η HTC έχει δώσει ήδη λύση βγάζοντας ένα δικό της πρόγραμμα (http://blog.brightpointuk.co.uk/synchronise-htc-hero-microsoft-outlook

http://www.htc.com/gr/SupportDownload.aspx?p_id=312&cat=3&dl_id=933 ) με το οποίο συγχρονίζεις και τις επαφές (contacts) και το ημερολόγιο (calendar). Εσείς δεν έχετε ΚΑΘΟΛΟΥ κάτι για το ημερολόγιο και για τις επαφές έχετε συμβατότητα μέχρι και Microsoft Outlook 2003. Πράγμα απαράδεκτο για μια εταιρεία του μεγέθους σας. Αν εσείς ή η google σκέφτεστε την ανάπτυξη και διάδοση του ANDROID πρέπει να το σκεφτείτε διότι τα παράπονα είναι πολλά. (ενδεικτικά αναφέρω το http://code.google.com/p/android/issues/detail?id=4428 )

 

Τα προβλήματα όμως που έχω εντοπίσει δεν σταματούν εδώ:

1) Εκτός από το θέμα με το Microsoft Outlook, πρέπει να προσέξετε να κάνει συγχρονισμό σε όλα τα πεδία. (το mapping να είναι σωστό, υπάρχει mail 1, mail 2, mail 3, διεύθυνση σπιτιού – εργασίας, notes – σημειώσεις, γενέθλια, business phone, business fax κτλ) Να προσέξετε να γίνει αντιστοιχία σε ΟΛΑ τα πεδία του Microsoft Outlook.

2) Στο site σας, δεν είναι εύκολο κάποιος να βρει όλο το λογισμικό (software) που αφορά το μοντέλο του κινητού του. Σε ΟΛΕΣ τις άλλες εταιρείες πας στο site βάζεις το μοντέλο και σου βγάζει software – drivers - manuals κτλ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΑ. Σε εσάς κάποιος πρέπει να ψάξει και δεν είναι και ότι πιο εύκολο όταν σου βγάζει αποτελέσματα από όλες τις γλώσσες. Στην περίπτωση που κάποιος δεν ξέρει και το όνομα του λογισμικού…. τότε είναι ανέφικτο να βρει αυτό που τον αφορά… εκτός και αν είναι τυχερός.

3) Κάτι πολύ βασικό που μέχρι τώρα το κάνει η SonyEricsson και η Samsung, είναι το γεγονός ότι όταν πληκτρολογείς κάποιο νούμερο, σου βγάζει τα πιθανά ονόματα που μπορεί να θες να καλέσεις, για να καλέσεις τελικά κάποιο από τις επιλογές, γλυτώνοντας χρόνο. ΠΧ έχω αποθηκευμένα τα νούμερα 6936123456 (όνομα 1) και 6936123457 (όνομα 2). Αν πληκτρολογήσω 6936123 θα μου βγάλει και τα 2 ονόματα και αν θέλω επιλέγω πιο θέλω.

4) Εφαρμογές ANDROID: Θα πρέπει να φτιάξετε ένα σύστημα – πρόγραμμα όπως έχει η NOKIA και η APPLE για να βλέπω τις εφαρμογές. Ο αριθμός των εφαρμογών είναι πολύ μεγάλος για να τον δεις μέσα από το κινητό. Καλό θα ήταν να μπορώ να τις βλέπω σε ένα portal – site μέσα από το pc. Έτσι ώστε να μπορώ είτε να τις στέλνω απευθείας στο κινητό για εγκατάσταση ( αν το έχω συνδεδεμένο με το pc ) είτε να στέλνω με ΔΩΡΕΑΝ SMS τα links στο κινητό μου. Η apple χρησιμοποιεί το ITunes και η Nokia το ww.ovi.com Πρέπει και εσείς να ανταποκριθείτε και να κάνετε κάτι αντίστοιχο. Δεν μπορεί κάποιος να δει το σύνολο μέσα από μια μικρή οθόνη και ειδικά όταν οι κατηγορίες δεν είναι περισσότερες. Δωρεάν – Με χρέωση προγράμματα, Εφαρμογές – Παιχνίδια – Ringtones – Themes κτλ.

5) Πρέπει να φτιάξετε ένα πρόγραμμα για μπορώ να ελέγχω απόλυτα το κινητό μου μέσω pc. Δεν με νοιάζει αν θα είναι custom για το Motorola Milestone ή αν θα το φτιάξει η Google αλλά πρέπει να δημιουργηθεί κάτι σαν το OVI SUITE της NOKIA. ALL IN ONE SOFTWARE και όχι να χρειάζεται να έχεις 3-4 λογισμικά για να κάνεις το σύνολο των διεργασιών που θες.

6) Το κινητό, να μπορεί εύκολα να λειτουργεί ως modem.Πως είναι εφικτό αυτό??? (αν κάποιος έχει μεγάλο DATA PLAN στο κινητό του, να μπορεί να το συνδέσει εύκολα με το laptop ή pc και να συνδεθεί με το internet μέσω του MILESTONE)

7) Αλλά και το κινητό αν συνδεθεί με ένα laptop ή pc που έχει internet να κάνει όλο το data traffic μέσω του laptop ή του pc.Επίσης ποια είναι τα βήματα για κάτι τέτοιο??? Έτσι ώστε να μην γίνεται μεγάλη χρέωση, αν κάποιος έχει μικρό data plan στο συμβόλαιό του.

8) Στο virtual keyboard κάνω αλλαγή μεταξύ Ελληνικού και Αγγλικού, μέσω του εικονιδίου. Στο hardware keyboard πιο είναι το shortcut για να κάνω την αλλαγή μεταξύ EL (Greek Keyboard) και Αγγλικού (English keyboard)????

9) Στα sms αν υπάρχει κάποιο νούμερο να μπορώ να το καλέσω, να μπορώ να το κάνω copy-paste είτε σε κάποιο contact ή να το κάνω copy-paste σε κάποιο .doc ή άλλο αρχείο (.xls, .txt κτλ)

10) Στις επιλογές κινητών δεν υπάρχει το Milestone στην σελίδα για τα mms – wap – internet. Γιατί????? https://motorolasetup.tarsin.com/home.htm?locale=el&country=GR

 

3. βαλε την app dialer one apo to market

http://www.wind.com.gr/images/wint_images/logo_1.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...