Jump to content

[Επίσημο] Motorola MILESTONE™


bomber21
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το τηλέφωνο από ότι βλέπω έχει όλα όσα είχε και πριν. Δηλαδή νομίζω τώρα που βγει η 2.0.1 θα μπορείς κανονικα να κάνεις ΟΤΑ update. Μετά απλά μπορεί να χάσεις το root....

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

θα το χασεις...

αλλα το ξανα κανεις με το ιδιο αρχειο

ας ερθει το update πρωτα να δουμε τι περιεχει και βλεπουμε

αν ειναι update και οχι full rom παιζει να μην το χασουμε

ισα ισα να εχουν διορθωσει τις δηθεν τρυπες και να μην γινεται ρουτ βλεπε hero

Link to comment
Share on other sites

έβαλα το market enabler, μετά το άνοιξα και στο 2ο tab σου βγάζει διαφορους provider. Πατάς λίγο στον κάθε provider και μετά πατάς fake...

Μετά πήγα στο market και μου έβγαλε Update για google maps.... το κατέβασα και έγινε install.

Mετά πάτησα τον φακό για voice search και είπα navigate to hospital. Άνοιξε λοιπόν το google navigation , με εβαλε να κατεβάσω τις φωνητικές και μετά δούλευεεεεεεε

Και εννοείτε ότι τώρα μου βγάζει και payed εφαρμογές...... Είμαι rooted και γουστάααααρω...

εγω παλι γιατι δεν μπορω να βρω με τιποτα το market enabler...

σαν τι το ψαξατε ρε παιδια?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

Και δείτε τι λέει το engadget για το Milestone !!

 

Industry politics aside, though, the Nexus One is at its core just another Android smartphone. It's a particularly good one, don't get us wrong -- certainly up there with the best of its breed -- but it's not in any way the Earth-shattering, paradigm-skewing device the media and community cheerleaders have built it up to be. It's a good Android phone, but not the last word -- in fact, if we had to choose between this phone or the Droid right now, we would lean towards the latter. Of course, if Google's goal is to spread Android more wide than deep, maybe this is precisely the right phone at the right time: class-leading processor, vibrant display, sexy shell, and just a sprinkling of geekiness that only Google could pull off this effortlessly.

 

 

Επίσης,αν μπορεί κάποιος να περιγράψει - για να μάθουμε όλοι οι νέοι στον κόσμο του Android- τι πλεονεκτήματα θα έχουμε αν κάνουμε το root.

Δηλαδή,τι θα έχουμε που δεν είχαμε;

Edited by bomber21
Link to comment
Share on other sites

το πιο κυριο ειναι να περνας custom roms

μετα περνας διαφορες χαζουλες εφαρμογουλες οπως market enabler

overclock ισως fm radio και πολλα αλλα

κατι αντιστοιχο με το spl στα wm και πολυ καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι γιατι δεν μπορω να βρω με τιποτα το market enabler...

σαν τι το ψαξατε ρε παιδια?

 

found

τελικα google is my best friend :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,τότε θα κάνω το root όταν βγει η δυνατότητα για FM Radio ή όταν βγουν ενδιαφέρουσες custom roms! :D

 

Είχα ασχοληθεί πάρα πολύ με το Modding των Motorola (πχ Monsterpacks,Langpacks,skins,fonts,εικονίδια DRM κτλ) αλλά από Android δεν είχα ιδέα,το Milestone είναι το πρώτο μου,οπότε μαθαίνω ακόμα. :O

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,τότε θα κάνω το root όταν βγει η δυνατότητα για FM Radio ή όταν βγουν ενδιαφέρουσες custom roms! :D

 

Είχα ασχοληθεί πάρα πολύ με το Modding των Motorola (πχ Monsterpacks,Langpacks,skins,fonts,εικονίδια DRM κτλ) αλλά από Android δεν είχα ιδέα,το Milestone είναι το πρώτο μου,οπότε μαθαίνω ακόμα. :O

πιστεψε με το android γενικα εχει πααρα πολυ ψωμι

εμενα δασκαλος μου ηταν ενα t-mobile g1 και αργοτερα ενας μαγος (htc magic) οπου τα εκανα ολα...

συμβουλη προς ολους τους κατοχους android περαστε sdk tools ειναι το απολυτο εργαλειο

Link to comment
Share on other sites

found

τελικα google is my best friend :lol:

 

Τελικά καλό είναι αλλά δεν μπορούμε να αγοράσουμε γιατί όταν ανοίγεις μια payed εφαρμογή αν θες να αγοράσεις πρέπει να δηλώσεις credit card στην google. Πατας λοιπόν να δηλώσεις την κάρτα σου και μετά όταν πας να διαλέξεις χώρα για την κάρτα... ουπς η Ελλαδίτσα δεν υπάρχει....

Άρα δεν μπορούμε να δηλώσουμε κάρτα για να αγοράσουμε εφαρμογές...

Το μόνο καλό ειναι να βλεπουμε τι payed εφαρμογές και μετα να τις ψάχνουμε "αλλιώς"...

 

Τελικά komos βρήκα λύση για αυτά που λέγαμε για το astro...

Απλά ο astro δεν έχει root access. Ψάξε το πρόγραμμα που λέγετε root explorer και βλέπεις τα πάντα, σβήνεις ότι θες κλπ... εχεις pm

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω να βγάλω εφαρμογές (τώρα που είμαι rooted) που ήταν φορτωμένες από την Motorola πως γίνεται?

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω να βγάλω εφαρμογές (τώρα που είμαι rooted) που ήταν φορτωμένες από την Motorola πως γίνεται?

 

δεν εχω καποιο android τωρα μπροστα μου να σου πω ακριβως το path παντως γινεται απο το αστρο το κανεις copy στη sd και απο κει στο pc

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλω να βγάλω εφαρμογές (τώρα που είμαι rooted) που ήταν φορτωμένες από την Motorola πως γίνεται?

 

2 πραγματα μπορεις να κανεις.:D

 

1. να πας στο /system/app και να σβησεις τα apk/odex που θελεις με το root explorer.

2. να πληκτρολογήσεις adb shell rm /system/app/ονομα.apk [enter]

Link to comment
Share on other sites

Είσαι ο άρχοντας του root.... Μου φαίνεται καλύτερη λύση με το adb

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Greek Android Developers [ Facebook [Page] [Group] ] [ Google+ [Page]]

 

Google Nexus One Cyan7.2.0 v2.3.7

SAMSUNG Galaxy S 2 II v4.1.1 - Baseband: I9100XXLPW Kernel:3.0.42-Siyah-Dorimanx-V5.76B

Link to comment
Share on other sites

2 πραγματα μπορεις να κανεις.:D

 

1. να πας στο /system/app και να σβησεις τα apk/odex που θελεις με το root explorer.

2. να πληκτρολογήσεις adb shell rm /system/app/ονομα.apk [enter]

 

Ρε συ geovass πάω /system/app βρίσκω το QuickOffice.apk και πάω να το σβήσω και μου λέει ότι δεν μπορώ γιατί είναι read only...

Tι γίνεται ρε συ? Ημι-rooted είμαι? Είναι δυνατόν να βλέπω payed εφαρμογές στο market και να τρέχω κανονικά προγράμματα όπως το drocap2 που χρειάζονται root access για να δουλέψουν, και παρ'όλα αυτά να μην να σβήσω ότι θέλω με τον root explorer?

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

2 πραγματα μπορεις να κανεις.:D

 

1. να πας στο /system/app και να σβησεις τα apk/odex που θελεις με το root explorer.

2. να πληκτρολογήσεις adb shell rm /system/app/ονομα.apk [enter]

 

συγνωμη υπαρχουν drivers για το μοτο?

παιζει κανονικα το adb?

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη υπαρχουν drivers για το μοτο?

παιζει κανονικα το adb?

 

Νομίζω ότι χρείαζεσαι αυτή την διαδικασία για να τρέξεις εντολές adb. Οι drivers του milestone λογικά τους έχεις ήδη αφού συνδέεται το τηλέφωνο σου με το pc.

Μπορεί να μας πει ο geovass αν όντως αυτό που λέω είναι αυτό που χρειαζόμαστε...

 

Edit: Στο link που έδωσα έχει και τους drivers του Droid πιο κάτω

 

To δοκίμασα με τα παρακάτω και δεν βλέπει το κινητό με τίποτα

cd\

cd AndroidSDK\tools\

adb devices

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι χρείαζεσαι αυτή την διαδικασία για να τρέξεις εντολές adb. Οι drivers του milestone λογικά τους έχεις ήδη αφού συνδέεται το τηλέφωνο σου με το pc.

Μπορεί να μας πει ο geovass αν όντως αυτό που λέω είναι αυτό που χρειαζόμαστε...

 

Edit: Στο link που έδωσα έχει και τους drivers του Droid πιο κάτω

 

To δοκίμασα με τα παρακάτω και δεν βλέπει το κινητό με τίποτα

cd\

cd AndroidSDK\tools\

adb devices

 

Πρεπει να κατεβασετε τους νεους drivers απο το site της google, μεσω του SDK.

Τοτε θα μπορεσετε να παιξετε με adb commands:D

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κατεβασετε τους νεους drivers απο το site της google, μεσω του SDK.

Τοτε θα μπορεσετε να παιξετε με adb commands:D

 

Έχεις κάποιο link?

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να κατεβασετε τους νεους drivers απο το site της google, μεσω του SDK.

Τοτε θα μπορεσετε να παιξετε με adb commands:D

 

δεν είναι απαραίτητο, εμένα είδε το nexus ο υπολογιστής μου με sdk 1.5 kai drivers παλαιότερους

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι απαραίτητο, εμένα είδε το nexus ο υπολογιστής μου με sdk 1.5 kai drivers παλαιότερους

 

Καλο ειναι να βαλεις τους νεωτερους. Οι drivers του 1.5 δεν υποστιριζουν τα νεα μοντελα. Εγω σημερα κατεβασα το r3 για να μπορεσει να δει το παραθύρι μου το nexus.

Link to comment
Share on other sites

πηγαίνετε εδώ. Πατήστε δεξιά στην οθόνη εκεί που λέει "thinks to note", τσεκάρετε εκεί που λέει "I have read 1 to 9 about things to note" και μετά από κάτω πατήστε "Start here" και θα μπορείτε να κατεβάσετε το software που ελέγχει για update του τηλεφώνου...

Το βρήκα από το facebook της Motorola...

Μάλλον αντικαθιστά το ΟΤΑ update....

 

Πρεπει να κατεβασετε τους νεους drivers απο το site της google, μεσω του SDK.

Τοτε θα μπορεσετε να παιξετε με adb commands:D

Tελικά το δοκίμασα σε windows xp και δουλεύουν μια χαρά οι εντολές adb. Τώρα θα αρχίσω να παίζω.....

Edited by kalagas

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν μην κάνετε update ΟΤΑ γιατί γίνεται unroot το κινητό και δεν ξαναγινεται γιατί αλλάζει το exploit που είχε ένα κενό ασφαλείας και άφηνε rootαρισμα
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...