Jump to content

Nokia: Νέα και επικαιρότητα


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μια χαρά είναι το android, απλά σωστή υλοποίηση θέλω, πλήρη και με την κάμερα που μόνο η νοκια μπορεί να δώσει..
]Μια χαρά και δύο τρομάρες είναι το android αλλά εδώ ταιριάζει η παροιμία τα θέλει καλό μας τα θέλει.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

]Μια χαρά και δύο τρομάρες είναι το android αλλά εδώ ταιριάζει η παροιμία τα θέλει καλό μας τα θέλει.

 

Εντάξει δε νομίζω ότι έχει κάποιο θέμα το ανδροιδ πλέον, δεν μιλάω για το 2011 που το symbian ήταν πιο πλήρες..τώρα μια καλή υλοποίηση μια χαρά καλύπτει όλες τις ανάγκες

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δε νομίζω ότι έχει κάποιο θέμα το ανδροιδ πλέον, δεν μιλάω για το 2011 που το symbian ήταν πιο πλήρες..τώρα μια καλή υλοποίηση μια χαρά καλύπτει όλες τις ανάγκες

Ναι όταν δεν μπορείς να στραφείς αλλού.

Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Αυτή τη στιγμή έχω το Nokia 8 με sd835 κάρτα μνήμης, splash proof για 10 λεπτά, 2 κάμερες, 2κ οθόνη, 4G+, volte, τελευταία έκδοση Android πάντα κλπ

 

Με 250 ευρώ. Σε χρώμα polished copper. Ειναι αριστούργημα σε όλα αν το δεις και. Από κοντά σε αυτό το χρώμα. Οθόνη, ταχύτητα, ακόμα και η κάμερα έχει βελτιωθεί αισθητά σε σχέση με τις αρχές. Είναι εξαιρετικό και ειδικά σε αυτά τα λεφτά είναι κλέψιμο.

 

Respect στη νόκια

 

Στάλθηκε από το TA-1012 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

που το ειδες 250 ευρω?

Link to comment
Share on other sites

 

Το Nokia 7.1 Plus σε real-life φωτογραφίες δείχνει πως θα έχει γυάλινη πλάτη;

 

Διέρρευσαν φωτογραφίες που πιθανόν να αποκαλύπτουν το Nokia 7.1 Plus το οποίο φαίνεται να διαθέτει γυάλινη πλάτη και δεν αποκλείεται να είναι αυτό το smartphone που θα παρουσιάσει η HMD Global στις 4 Οκτωβρίου στο Λονδίνο.

 

Η HMD Global θα παρουσιάσει στις 4 Οκτωβρίου κάποιο νέο Nokia smartphone χωρίς να γνωρίζουμε κάποια άλλη λεπτομέρεια μιας και θα μπορούσε να είναι οποιοδήποτε, ακόμα και το Nokia 7.1 Plus, το οποίο εμφανίστηκε σε real-life φωτογραφίες που δείχνουν το σχεδιασμό του, όσον αφορά την πίσω πλευρά μιας και η οθόνη δεν εμφανίζεται σε κάποια από τις φωτογραφίες αυτές και έτσι δε μπορεί να επιβεβαιωθεί η ύπαρξη του notch στην οθόνη.

 

Αυτό που φαίνεται να ξεχωρίζει στις φωτογραφίες, εκτός των διαφορετικών χρωμάτων, είναι πως η πλάτη της συσκευής είναι πιθανόν κατασκευασμένη από γυαλί, με την κύρια διπλή κάμερα να είναι τοποθετημένη σε κάθετη διάταξη, και το LED flash να βρίσκεται στα αριστερά της, ενώ ο ψηφιακός αναγνώστης δακτυλικών αποτυπωμάτων έχει τοποθετηθεί κάτω από την κάμερα σε θέση βολική για το ξεκλείδωμα της συσκευής.

 

Τέλος, τα τεχνικά χαρακτηριστικά φημολογούνται πως περιλαμβάνουν επεξεργαστή Snapdragon 710, 6GB RAM, 128GB εσωτερικού αποθηκευτικού χώρου, οθόνη ανάλυσης Full HD+ 1080×2280 pixel και λειτουργικό σύστημα Android 9.0 Pie σε περιβάλλον stock android μιας και το Nokia 7.1 Plus θα είναι μέρος του προγράμματος Android One.

 

Alleged-Nokia-7.1-Plus-surfaces-in-live-images.jpg

 

3.jpg

 

2.jpg

 

https://www.phonearena.com/news/Nokia-7.1-Plus-live-images_id109251

https://techblog.gr/mobile/to-nokia-7-1-plus-tha-echei-gyalini-plati-symfona-me-real-life-fotografies/

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το 7.1plus σίγουρα θα έχει notch. Όπως και τα προηγούμενα plus. Το θέμα είναι αν θα είναι μεγάλο ή μικρό το notch.

Το φλας νομίζω πως θα είναι ανάμεσα στις κάμερες!

Από κει και πέρα θα περιμενα να παρουσιάσει και το Nokia 9 στο event που θα κάνει!

Ξέρουμε τίποτα γι αυτό;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι το 7.1plus σίγουρα θα έχει notch. Όπως και τα προηγούμενα plus. Το θέμα είναι αν θα είναι μεγάλο ή μικρό το notch.

Το φλας νομίζω πως θα είναι ανάμεσα στις κάμερες!

Από κει και πέρα θα περιμενα να παρουσιάσει και το Nokia 9 στο event που θα κάνει!

Ξέρουμε τίποτα γι αυτό;

Προσωπικά πιστεύω πάμε για νέο έτος για το 9άρι. Πολύ κρίμα πάντως που δεν της έκατσε το Sirocco. Ίσως γι' αυτό καθυστερεί το 9.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά πιστεύω πάμε για νέο έτος για το 9άρι. Πολύ κρίμα πάντως που δεν της έκατσε το Sirocco. Ίσως γι' αυτό καθυστερεί το 9.

Αντίθετα επειδή δεν της έκατσε το Sirocco, θα έπρεπε να σπεύσει με το 9! Το απλό 8 πιο καλές πωλήσεις είχε και συνεχίζει όσο υπάρχει ακόμα.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αντίθετα επειδή δεν της έκατσε το Sirocco, θα έπρεπε να σπεύσει με το 9! Το απλό 8 πιο καλές πωλήσεις είχε και συνεχίζει όσο υπάρχει ακόμα.

Ίσως το ότι δεν της βγήκε το Sirocco την ανάγκασε σε αλλαγή πολιτικής, άρα και πιθανόν γι' αυτό και η καθυστέρηση. Ποιος ξέρει...

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα νέα κινητά τηλέφωνα είναι πολύ καλά. Μου θυμίζουν τα παλιά Νseries.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα νέα κινητά τηλέφωνα είναι πολύ καλά. Μου θυμίζουν τα παλιά Νseries.

Η κατασκευή που έχουν θυμίζουν N8!

Εσύ έχεις το Nokia 1 ή άλλο είναι;

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως τα νέα κινητά τηλέφωνα είναι πολύ καλά. Μου θυμίζουν τα παλιά Νseries.

 

Τα περισσότερα νέα μοντέλα φαίνονται πολύ καλής κατασκευής. Πολύ καλύτερα από τις πλαστικούρες της M$... Θυμήθηκα εποχές φουλ μέταλ unibody Ε7 και Ν8...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα νέα μοντέλα φαίνονται πολύ καλής κατασκευής. Πολύ καλύτερα από τις πλαστικούρες της M$... Θυμήθηκα εποχές φουλ μέταλ unibody Ε7 και Ν8...

 

μα γιατι το λες αυτο? ολοκληρο Polycarbonate εβαζε η μικρομαλακη...σε παρακαλω..:lol::lol::X

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

μα γιατι το λες αυτο? ολοκληρο Polycarbonate εβαζε η μικρομαλακη...σε παρακαλω..:lol::lol::X

 

Με εξαίρεση το ανθεκτικό πολυκαρβονικό επί εποχής Nokia, π.χ. μοντέλα 808 και 1020 που σπάζει πολύ δύσκολα, οι πλαστικούρες της M$ αλλά και σε low level Lumia ήταν για παιχνίδια όχι για κινητά... Πήγε η M$ και ακύρωσε το φουλ metal McLaren της Nokia και μου έβγαλε 2,5 χρόνια μετά, το 950 στην θέση του. Καλή κάμερα οκ, αλλά η κατασκευή μέρα με τη νύχτα... Τα έπιασα και τα δύο στα χέρια μου και ξέρω... Συμφωνούν μαζί μου και από το Windows Central οι reviewers του McLaren...

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση το ανθεκτικό πολυκαρβονικό επί εποχής Nokia, π.χ. μοντέλα 808 και 1020 που σπάζει πολύ δύσκολα, οι πλαστικούρες της M$ αλλά και σε low level Lumia ήταν για παιχνίδια όχι για κινητά... Πήγε η M$ και ακύρωσε το φουλ metal McLaren της Nokia και μου έβγαλε 2,5 χρόνια μετά, το 950 στην θέση του. Καλή κάμερα οκ, αλλά η κατασκευή μέρα με τη νύχτα... Τα έπιασα και τα δύο στα χέρια μου και ξέρω... Συμφωνούν μαζί μου και από το Windows Central οι reviewers του McLaren...

 

Ε ναι έτσι είναι, εγώ ακόμα νοσταλγω τα υλικά του Ν8..

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι έτσι είναι, εγώ ακόμα νοσταλγω τα υλικά του Ν8..

Από το Nokia 2 και πάνω νομίζω ότι η Nokia βάζει καλό υλικό στα νέα της κινητά!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση το ανθεκτικό πολυκαρβονικό επί εποχής Nokia, π.χ. μοντέλα 808 και 1020 που σπάζει πολύ δύσκολα, οι πλαστικούρες της M$ αλλά και σε low level Lumia ήταν για παιχνίδια όχι για κινητά... Πήγε η M$ και ακύρωσε το φουλ metal McLaren της Nokia και μου έβγαλε 2,5 χρόνια μετά, το 950 στην θέση του. Καλή κάμερα οκ, αλλά η κατασκευή μέρα με τη νύχτα... Τα έπιασα και τα δύο στα χέρια μου και ξέρω... Συμφωνούν μαζί μου και από το Windows Central οι reviewers του McLaren...

 

To 1020 με πολυκαρβονικο υλικο ηταν κοσμηματακι..Συμπαγες και τρομερο στο χερι..

Επισης οπως ειπες και εσυ μερα με νυχτα..Βγαζει 2,5 χρονια μετα το 950 με ποιοτητα κατασκευης 150 ρικου(και πολυ του ειναι).

Βεβαια εβγαινε η μπαταρια και καποιοι πεταγανε την σκουφια τους για αυτο..Ασχετα αν δεν μπορεις να βρεις γνησια μπαταρια ΠΟΥΘΕΝΑ εδω και κανα χρονο...Τραγικη ειρωνια ε??:lol:

 

Απο την αλλη να αναφερω Παλι κατι για οσους θελουν μια τρομερη καμερα απο την Νοκια(ΗΜD).

Καπου μεσα στο 2015 ειχα βρει και ποσταρει ενα αρθρο οπου ανεφερε το εξης.

Πως τα βασικα ατομα που ειχαν δημιουργησει το Pure view στην Τοτε Νοκια, Η MS τους εδιωξε και αμεσως τους ειχε προσλαβει η Huawei αν δεν κανω λαθος. Αυτους τους εξαιρετικους τεχνικους λοιπον, τους εδιωξε και φυσικα ηταν σαν λεει καταμουτρα πως δεν ασχολειται ξανα με σοβαρο smartphone-καμερα. Φτασαμε 2019 κοντα και ακομα καποιοι περιμενουν surface phone απο την MS. Να γελασω ή να κλαψω ??:wacko:

 

Με απλα λογια φαινεται πως η Νοκια-hmd εχει κανει Θετικοτατα βηματα απο αποψη Ποιοτητας κατασκευης-Υποστηριξης στις νεες της συσκευες. Απο καμερα ομως μιας και δεν εχει πλεον στο δυναμικο της τα Τζιμανια που ειχε τοτε-που οδηγουσαν τις εξελιξεις με N8- Lumia 808-lumia 1020, κραταω μικρο καλαθι. Ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Απο καμερα ομως μιας και δεν εχει πλεον στο δυναμικο της τα Τζιμανια που ειχε τοτε-που οδηγουσαν τις εξελιξεις με N8- Lumia 808-lumia 1020, κραταω μικρο καλαθι. Ειδωμεν...

 

Δυστυχώς ο τελευταίος μεγάλος που επέστρεψε για το OZO 3D Project, Juha Alakarhu, συνδημιουργός του PureView και του 808, έφυγε κι αυτός... Δεν ξέρω τι άσσους μπορεί να κρύβει στο μανίκι της η Nokia. Ίσως νέα ταλέντα και "φθηνότερα" από τους παλιούς; Δεν ξέρω. Πάντως για κορυφαία κάμερα, ακόμη το παλεύει. Δεν έχει βγάλει από το 16 έως τώρα... Ίσως το 5πλό πολυβόλο να έχει όντως κάτι ξεχωριστό.

 

Όσο για τα υπόλοιπα συμφωνούμε. Οι μισοί σκόρπισαν λίγο πριν περάσει η Νόκια στην M$, τους άλλους μισούς τους έδιωξε η M$ και οι πιο πολλοί πήγαν σε Huawei, και ο ένας και μοναδικός που επέστρεψε στη Nokia που γράφω πιο πάνω, έφυγε αργότερα κι αυτός... Μακάρι να υπάρχουν νέα ταλέντα, να φτιάξουν κάτι καλό.

Ιστορικό κινητών: Nokia 3410, 7250i, N97, Lumia 520, Lumia 925, Lumia 1020 64GB, Nokia Lumia 830 - Limited Gold Edition, Lumia 950, N950 Developer kit, Nokia Dali with Simple Dali UI, Nokia Reader - "Pine", Jolla Phone - The First One, Jolla C Limited Edition

Στην άκρη: Nokia 6230i, 8210, N86 8MP, 808 PureView, Nokia "Goldfinger", Nokia "McLaren", Panasonic Lumix DMC-CM1

Σε χρήση: Nokia 9 Pureview, Nokia 808 Pureview

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι έτσι είναι, εγώ ακόμα νοσταλγω τα υλικά του Ν8..
Μαζί σου αυτά τα υλικά ήταν θεϊκά, απορώ γιατί έκανε της ******** που έκανε με της επόμενες συσκευές Lumia. Τα νέα Nokia δεν τα φθάνουν αυτές της συσκευές ούτε για πλάκα.
Μην αλλάζουμε εταιρίες σαν τα πουκάμισα να αλλάζουμε πακέτα σαν τα πουκάμισα
Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου αυτά τα υλικά ήταν θεϊκά, απορώ γιατί έκανε της ******** που έκανε με της επόμενες συσκευές Lumia. Τα νέα Nokia δεν τα φθάνουν αυτές της συσκευές ούτε για πλάκα.

 

και εγω οσα εχω δει μεχρι στιγμης δε μου αρεσουν σαν συναρμολογηση και υλικα, ειναι ενα κλικ πισω τουλαχιστον. δεν ειναι κακα αλλα δε μαρεσαν.

Xperience: Nokia 3110,3310, EricssonT65, T68,Z600,k700,k750,k810,G900,C905,nokia N79,N8,xperia ARC S,neo V, P, Τ, Z, Z1, Asus padfone infinity 2, xperia Z1c,M,Galaxy tab S, xperia Z3c, Galaxy S6edge, S7edge, HTC M7, xperia Z5c, G5, S8+, G6, U11, Note 8, OP 5T, Μate 10pro, Lg V30, Galaxy S9+, Note 9, S10+,Zenfone 5z,mate 20 pro,op 7 pro,LG v40,note 10+,p30 pro, xperia 1ii, s20 ultra, s20+, note 20 ultra, LG G8, xperia 5ii,iphone 12 pro max,s21 ultra, OP 9 pro, iphone 13 pro, s22 ultra, a52s 5G, xperia 5iv, a53, s23,s23 ultra, iphone 14 pro, a54, xperia 1v

Link to comment
Share on other sites

Μαζί σου αυτά τα υλικά ήταν θεϊκά, απορώ γιατί έκανε της ******** που έκανε με της επόμενες συσκευές Lumia. Τα νέα Nokia δεν τα φθάνουν αυτές της συσκευές ούτε για πλάκα.

 

και εγω οσα εχω δει μεχρι στιγμης δε μου αρεσουν σαν συναρμολογηση και υλικα, ειναι ενα κλικ πισω τουλαχιστον. δεν ειναι κακα αλλα δε μαρεσαν.

 

Έχω το Ν8 στο συρτάρι μου. Συγκρίνοντας με το Nokia 8 μοιάζουν πάρα πολύ σε ποιότητα κατασκευής. Και ως προς τη unibody κατασκευή με ανοδιωμένο αλουμίνιο, και ως προς τα πλήκτρα και όσα κινούμενα μέρη έχει.

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

και εγω οσα εχω δει μεχρι στιγμης δε μου αρεσουν σαν συναρμολογηση και υλικα, ειναι ενα κλικ πισω τουλαχιστον. δεν ειναι κακα αλλα δε μαρεσαν.

 

Αυτό το είχατε δει;Δηλαδή πόσο καλύτερα θα τα πήγαινε το Ν8;Μη λέμε και ότι θέλουμε ρε παιδιά

Μαζί σου αυτά τα υλικά ήταν θεϊκά, απορώ γιατί έκανε της ******** που έκανε με της επόμενες συσκευές Lumia. Τα νέα Nokia δεν τα φθάνουν αυτές της συσκευές ούτε για πλάκα.

Είχα το lumia 800 που η κατασκευή ήταν Ν9..από τα πιο σκληροτράχηλα πολυκαρβονικά, απειρες πτώσεις,απίστευτα στιβαρό,unibody βέβαια.Για τα μη unibody lumia θα συμφωνίσω

Edited by Farsalinos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...