Jump to content

Ενίσχυση ταχύτητας internet


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γειά σας,

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν τροποι να ενισχυσει κανεις την ταχυτητα στο Ιντερνετ (εγω προσωπικα εχω μια 8ρα αλλα σπανια πιανω ταχυτητες download πανω απο 200-220 KB/sec).:(

 

 

ευχαριστω

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρή η ταχύτητα αυτή. Μήπως συνδέεσαι ασύρματα στο router σου? Αν μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες; Τι ταχύτητα δηλαδή είναι αυτή που μας λες;

 

π.χ. μήπως η ταχύτητα αυτή είναι για να κάνεις download από κάποιο site και φταίει το site? Μήπως είναι μακριά το router (αν συνδέεσαι ασύρματα) και δεν έχει καλό σήμα; Μήπως να αλλάξεις κανάλι στην ασύρματη σύνδεση; (μπορεί να έχει και κάνας γείτονας στο ίδιο κανάλι). αν συνδέεσαι με καλώδιο μήπως δεν είναι καλό; Μήπως τα καλωδια του τηλεφώνου έχουν κάποιο πρόβλημα;

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μικρή η ταχύτητα αυτή. Μήπως συνδέεσαι ασύρματα στο router σου? Αν μας πεις περισσότερες λεπτομέρειες; Τι ταχύτητα δηλαδή είναι αυτή που μας λες;

 

π.χ. μήπως η ταχύτητα αυτή είναι για να κάνεις download από κάποιο site και φταίει το site? Μήπως είναι μακριά το router (αν συνδέεσαι ασύρματα) και δεν έχει καλό σήμα; Μήπως να αλλάξεις κανάλι στην ασύρματη σύνδεση; (μπορεί να έχει και κάνας γείτονας στο ίδιο κανάλι). αν συνδέεσαι με καλώδιο μήπως δεν είναι καλό; Μήπως τα καλωδια του τηλεφώνου έχουν κάποιο πρόβλημα;

 

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση.

 

Το router μου ειναι ασυρματο BELKIN .

 

Η ταχυτητα (download), ειναι αποτελεσμα παρακολουθησης απο μερους μου εδω και εναν μηνα που εχω τη συνδεση. Την εχω μετρησει πολλες φορες και απο download που κανω απο πολλα site αλλα και απο την παρακατω δνση που μου εδωσε ο ΟΤΕ και που ειναι http://speedtest.ftp.otenet.gr/

 

Το σημα του router εχει παντα την ενδειξη excellent.

 

To κουλο ειναι οτι ο ΟΤΕ δεχεται βλαβη για 8ρα συνδεση μονον οταν το download πεφτει κατω απο 125ΚΒ/SEC!!:wacko:

 

Ποια ειναι η αποψη σου;

 

α!!! Επισης το modem εχει τις παρακατω ρυθμισεις

 

Internet Settings

ADSL Status Connected

Data Rate Down/Up 6463/381(Kbps)

WAN MAC address 00-1C-DF-7B-DC-48

Connection Type PPPoA

Subnet mask 255.0.0.0

Wan IP 94.66.14.216

Default gateway 80.106.108.40

DNS Address 195.170.0.1

 

Οπως θα δεις ειναι κλειδωμενο στα 6463 download

 

ευχαριστω

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

To κουλο ειναι οτι ο ΟΤΕ δεχεται βλαβη για 8ρα συνδεση μονον οταν το download πεφτει κατω απο 125ΚΒ/SEC!!:wacko:

 

Όντως κουλό!!! Μάλλον δεν φταίει το ασύρματο. Ή κάποιο πρόβλημα στην καλωδιακή εγκατάσταση μετά το router ή κι εγώ δεν ξέρω τι. Πάντως τραγικό, θα μπορούσαν να αλλάξουν λίγο τις ρυθμίσεις της γραμμής οι τεχνικοί και ίσως βελτιωνόταν. Αν "παρατηρήσεις" ακόμη χαμηλότερες ταχύτητες για να μπορείς να δηλώσεις βλάβη, να κάνουν κάποιο έλεγχο έστω; Πάντως κλειδώνει σε καλή ταχύτητα. Πρέπει να έχει πολλά σφάλματα στην μετάδοση. Ίσως αν δοκίμαζες κάνα άλλο κανάλι στο ασύρματο; Μπορεί σε εκείνο να έχει θόρυβο για κάποιο λόγο. Λίγο πιθανό αλλά μια δοκιμή...

Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ευχαριστω για την απαντηση.

 

Το router μου ειναι ασυρματο BELKIN .

 

Η ταχυτητα (download), ειναι αποτελεσμα παρακολουθησης απο μερους μου εδω και εναν μηνα που εχω τη συνδεση. Την εχω μετρησει πολλες φορες και απο download που κανω απο πολλα site αλλα και απο την παρακατω δνση που μου εδωσε ο ΟΤΕ και που ειναι http://speedtest.ftp.otenet.gr/

 

Το σημα του router εχει παντα την ενδειξη excellent.

 

To κουλο ειναι οτι ο ΟΤΕ δεχεται βλαβη για 8ρα συνδεση μονον οταν το download πεφτει κατω απο 125ΚΒ/SEC!!:wacko:

 

Ποια ειναι η αποψη σου;

 

α!!! Επισης το modem εχει τις παρακατω ρυθμισεις

 

Internet Settings

ADSL Status Connected

Data Rate Down/Up 6463/381(Kbps)

WAN MAC address 00-1C-DF-7B-DC-48

Connection Type PPPoA

Subnet mask 255.0.0.0

Wan IP 94.66.14.216

Default gateway 80.106.108.40

DNS Address 195.170.0.1

 

Οπως θα δεις ειναι κλειδωμενο στα 6463 download

 

ευχαριστω

SNR Margin και attenuation ποσο εχεις?

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασες με download manager να δεις τι ταχύτητες έχεις ?

 

με την ταχύτητα που κλειδώνεις θα έπρεπε να κατεβάσεις με τουλάχιστον 500kb/sec.

Link to comment
Share on other sites

Για τον stamatis = οταν γυρισω σπιτι θα προσπαθησω να τα βρω και θα σου τα επικοινωνησω

 

Για τον sv2evs = δεν το γνωριζω το download manager. Θα το τσεκαρω πιθανοτατα το απογευματακι.

 

Για τον XPhys = δυστυχως ο ΟΤΕ μου ειπε οτι αν δεν πεφτει κατω απο 125 KB/SEC δεν δηλωνουν βλαβη. Επισης επειδη τους ειπα οτι το modem κλειδωνει γυρω στα 6500 μου ειπαν οτι σιγουρα δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Ειδωμεν θα ασχοληθω το απογευμα με αυτα

 

Ευχαριστω και τους 3 σας

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Για τον stamatis = οταν γυρισω σπιτι θα προσπαθησω να τα βρω και θα σου τα επικοινωνησω

 

Για τον sv2evs = δεν το γνωριζω το download manager. Θα το τσεκαρω πιθανοτατα το απογευματακι.

 

Για τον XPhys = δυστυχως ο ΟΤΕ μου ειπε οτι αν δεν πεφτει κατω απο 125 KB/SEC δεν δηλωνουν βλαβη. Επισης επειδη τους ειπα οτι το modem κλειδωνει γυρω στα 6500 μου ειπαν οτι σιγουρα δεν υπαρχει καποιο προβλημα. Ειδωμεν θα ασχοληθω το απογευμα με αυτα

 

Ευχαριστω και τους 3 σας

Εφοσον εχεις 8αρα και κλειδωνεις στα 6 εχεις προβλημα!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

SNR Margin και attenuation ποσο εχεις?

 

Noise Margin

 

 

9 dB UPSTREAM

 

 

30 dB DOWNSTREAM

 

 

Attenuation

 

 

50 dB UPSTREAM

 

 

--- dB DOWNSTREAM

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχουν τροποι να ενισχυσει κανεις την ταχυτητα στο Ιντερνετ (εγω προσωπικα εχω μια 8ρα αλλα σπανια πιανω ταχυτητες download πανω απο 200-220 KB/sec).:(

 

 

ευχαριστω

 

Θα ήθελα και εγώ να προσθέσω κάτι σε αυτά που έχω περάσει μέχρι τώρα.Αφού δοκίμασα Tellas-Altec-Conn-x-Forthnet-Hol τώρα είμαι στο Conn-x 24.To download είναι 1131 ΚΒ/s και το upload 102 ΚΒ/s.

Ακόμα χρησιμοποιώ το ρουτερ της HOL ένα NETFASTER IAD2.Επίσης έχω και το THOMSON 585 της FORTHNET.Στο NETFASTER συγχρονίζει στα 9211 και στο THOMSON στα 6140.΄Εχω κάνει πολλές μετρήσεις και τα αποτελέσματα είναι τα ίδια.Επομένως βγαίνει το συμπέρασμα ότι μεγάλο ρόλο παίζει και το ρουτερ.Και να φανταστείτε ότι κάποιοι μου έλεγαν πως το ρουτερ της THOMSON είναι καλύτερο.

Επίσης (επειδή το δωμάτιο που είναι ο υπολογιστής από την κεντρική μπρίζα απέχει καλωδιακά γύρω στα 10 μέτρα)΄τοποθετώντας splitter μόνον στην κεντρική μπρίζα η ταχύτητα πέφτει σημαντικά.΄Οταν βάζω splitter και στην μπρίζα του δωματίου που είναι ο υπολογιστής μου τότε η ταχύτητα σχεδόν διπλασιάζεται.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Harry_65
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ να προσθέσω κάτι σε αυτά που έχω περάσει μέχρι τώρα.Αφού δοκίμασα Tellas-Altec-Conn-x-Forthnet-Hol τώρα είμαι στο Conn-x 24.To download είναι 1131 ΚΒ/s και το upload 102 ΚΒ/s.

Ακόμα χρησιμοποιώ το ρουτερ της HOL ένα NETFASTER IAD2.Επίσης έχω και το THOMSON 585 της FORTHNET.Στο NETFASTER συγχρονίζει στα 9211 και στο THOMSON στα 6140.΄Εχω κάνει πολλές μετρήσεις και τα αποτελέσματα είναι τα ίδια.Επομένως βγαίνει το συμπέρασμα ότι μεγάλο ρόλο παίζει και το ρουτερ.Και να φανταστείτε ότι κάποιοι μου έλεγαν πως το ρουτερ της THOMSON είναι καλύτερο.

Επίσης (επειδή το δωμάτιο που είναι ο υπολογιστής από την κεντρική μπρίζα απέχει καλωδιακά γύρω στα 10 μέτρα)΄τοποθετώντας splitter μόνον στην κεντρική μπρίζα η ταχύτητα πέφτει σημαντικά.΄Οταν βάζω splitter και στην μπρίζα του δωματίου που είναι ο υπολογιστής μου τότε η ταχύτητα σχεδόν διπλασιάζεται.

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=80550&page=60

Success is just like being pregnant. Everybody congratulates you but nobody knows how many times you were f#*ked
Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος μας τελικά είχε πρόβλημα με τη ρύθμιση στο modem του, όπως λέει και στο παραπάνω link, οπότε το παρόν κλειδώνεται.

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...