Jump to content

SΙΜ Cloning


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τελικα καταφερα να τις κλωνοποιησω μετακινωντας το διακοπτακι στα πλαγια του reader και απενεργοποιωντας το "Use new scan engine".

 

 

..αραγε αυτο το διακοπτακι στα πλαγια τι ρολο τραβαει;;;;...:confused:

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πωπω αυτό στο sim cloning... Αν δεν με βρίσουνε καλά θα είμαι...

 

Είχα frog και ήθελα Cosmote αλλά 2 νούμερα σε sim max. Ξεκινάω λοιπόν:

Frog -> Wind -> Cosmote και μου πέφτουνε 3G κάρτες τις οποίες ότι και αν τους είπα ΔΕΝ μου τις αλλάξανε με τίποτε... Οπότε άντε πίσω στην Frog ξανά και περιμένω τώρα να κάνω:

Cosmote -> Wind -> Frog.

 

Έχε χάρει που τα χρειάζομαι τα νούμερα και δεν μπορώ να τα αλλάξω...

Συλλογή κινητών:

SonyEricsson K750@W800, K800@K810,

Nokia N80i, E51i, 3120c,

Motorola V220, V300,

Siemens M75, LC KC550.

Link to comment
Share on other sites

..αραγε αυτο το διακοπτακι στα πλαγια τι ρολο τραβαει;;;;...:confused:

 

Ισως εχει σχεση με την ταση στην οποια λειτουργει ο reader.

Link to comment
Share on other sites

Με ενδιαφερει και εμενα αυτο θεμα θα ηθελα βοηθεια. Ευχαριστω!

14 σελίδες είναι μόνο, ξεκίνα το διάβασμα και όπου κολλήσεις ρώτησέ μας. ;)

Link to comment
Share on other sites

ξαναθετω το ερωτημα!!!!

υπαρχει καποιος που να ξερει μαγαζι το οποιο θα μας κανει φωρητοτητα απο βοδαφον σε κοσμοτε, με V1 καρτα................ στην αθηνα????

αν υπαρχει καποιος ας στειλει κανα πμ!!!

 

 

και κατι αλλο!!!!!!!!!!

ρωτησα ανθρωπο της κοσμοτε και μου ειπε οτι υπαρχουν απο παλια............... καρτες των 8 και 32kb!!!!

αυτες οι καρτες ειναι σιγουρα V1??????

ξερω οτι τα kb δεν παιζουν καθοριστηκο ρολο, για το αν η sim κλωνοποιηται αλλα υποθετω οτι οι sim των 8kb που ειναι και οι παλαιοτερες...........λογικα θα κλωνοποιουνται!!!

για τις καρτες των 32kb δεν μπορω να ειμαι σιγουρος γιατι επεσε στα χερια μου μια 32αρα της wind που δεν κλωνοποιηθηκε!!!

 

τι εχουν να πουν οι γνωστες του αντικειμενου????

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες από ebay αυτό το card reader με δύο κάρτες super SIM 16 in 1 --> http://cgi.ebay.com/16in1-Sim-card-reader-writer-copy-cloner-backup-kit-K23_W0QQitemZ260215860362QQihZ016QQcategoryZ113695QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Κατάφερα να σκανάρω δύο κάρτες wind που είχα και έφτιαξα τα αντίστοιχα dat αρχεία. Όταν έβαλα τη super SIM στο reader και επέλεξα Write to SIM, πήρα το μήνυμα write error!

 

Τι λέτε να συμβαίνει; :!:

 

Στο μεταξύ το ίδιο συμβαίνει και με τις δύο Super SIM που έχω. Το δοκίμασα και σε δύο διαφορετικά PC. :(

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Παρέλαβα χθες από ebay αυτό το card reader με δύο κάρτες super SIM 16 in 1 --> http://cgi.ebay.com/16in1-Sim-card-reader-writer-copy-cloner-backup-kit-K23_W0QQitemZ260215860362QQihZ016QQcategoryZ113695QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem

 

Κατάφερα να σκανάρω δύο κάρτες wind που είχα και έφτιαξα τα αντίστοιχα dat αρχεία. Όταν έβαλα τη super SIM στο reader και επέλεξα Write to SIM, πήρα το μήνυμα write error!

 

Τι λέτε να συμβαίνει; :!:

 

Στο μεταξύ το ίδιο συμβαίνει και με τις δύο Super SIM που έχω. Το δοκίμασα και σε δύο διαφορετικά PC. :(

 

To Read SIM το πάτησες πρώτα να σου δείξει τις θέσεις που έχει η κάρτα?

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Ναι το πάτησα. Δεν μου έδειξε βέβαια κάποιες αριθμημένες κενές θέσεις ( έτσι θα έπρεπε; ) απλά αφού διάβασε την κάρτα, μου ενεργοποίησε τις επιλογές Write και Delete, που πριν ήταν ανενεργά.

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Στη 12άρα δείχνει 12 θέσεις όταν πατάς Read Sim, κενές ή τα νούμερα που έχεις βάλει, ώστε να διαλέξεις σε ποια θέση θα βάλεις τα νούμερα, άρα κάτι παίζει...
I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα! Μήπως υπάρχει κάποια άλλη εφαρμογή που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω για να περάσω τα dat αρχεία στην κάρτα;

Νέα αγάπη (Android OS): OnePlus Nord 12GB/256GB :luck:

Παλιές αγάπες (Android OS): OnePlus 6T 8GB/128GB, OnePlus 5T 6GB/64GB, Vernee MIX 2 6GB/64GB, Doogee MIX 6GB/64GB, Asus Zenfone 2 4GB/64GB

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχετε ένα Sim Max USB Sim Card Reader chipset pl 2303 (Manufacturer Prolific) και ψάχνεται απεγνωσμένα όπως και εγώ για Driver Vista 32-bit or 64-bit τότε κατεβάστε τον παρακάτω driver που στα δικά μου Vista 64-bit δούλεψε άψογα.

Έπειτα μπορείτε να εγκαταστήσετε τα προγράμματα της Sim Max (GSM SIM Utility κτλ.) και να δουλέψουν άψογα.

 

Prolific USB-to-Serial Comm Port ver 3.2.0.0

http://rapidshare.com/files/97091935/Vista_Installer__Prolific_USB_......._.rar

 

COM ports are dynamically and manual adjustable from COM1 to COM255

 

Παρακαλώ αφήστε feedback για να βοηθήσουμε και άλλους χρήστες στο χάος των Drivers.

Ευχαριστώ.

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Εάν έχετε ένα Sim Max USB Sim Card Reader chipset pl 2303 (Manufacturer Prolific) και ψάχνεται απεγνωσμένα όπως και εγώ για Driver Vista 32-bit or 64-bit τότε κατεβάστε τον παρακάτω driver που στα δικά μου Vista 64-bit δούλεψε άψογα.

Έπειτα μπορείτε να εγκαταστήσετε τα προγράμματα της Sim Max (GSM SIM Utility κτλ.) και να δουλέψουν άψογα.

 

Prolific USB-to-Serial Comm Port ver 3.2.0.0

http://rapidshare.com/files/97091935/Vista_Installer__Prolific_USB_......._.rar

 

COM ports are dynamically and manual adjustable from COM1 to COM255

 

Παρακαλώ αφήστε feedback για να βοηθήσουμε και άλλους χρήστες.

Ευχαριστώ.

Μήπως έπρεπε να ποστάρεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=1798&page=29 ????? Πάντως ευχαριστούμε, πολύ χρήσιμο

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που κατάφερε να διαβάσει 2in1 της cosmote ας κάνει post μια foto του USB Sim Card Reader γιατί εγώ και με πολλά reader που δοκίμασα αλλά και με διακοπτάκι στα πλάγια του reader και απενεργοποιώντας το "Use new scan engine" δεν κατάφερα τίποτα. :wacko:
:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Μήπως έπρεπε να ποστάρεις εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=1798&page=29 ????? Πάντως ευχαριστούμε, πολύ χρήσιμο

 

Για να το βρίσκει πιο εύκολα κάποιος χωρίς να χρειάζεται να διαβάσει ολόκληρο τον πολυσέλιδο, αλλά πολύ ωραίο και πραγματικά χρήσιμο "οδηγό εμπειριών sim clonig" το έβαλα χωριστά. :O

:innocent:
Link to comment
Share on other sites

Κάποιος που κατάφερε να διαβάσει 2in1 της cosmote ας κάνει post μια foto του USB Sim Card Reader γιατί εγώ και με πολλά reader που δοκίμασα αλλά και με διακοπτάκι στα πλάγια του reader και απενεργοποιώντας το "Use new scan engine" δεν κατάφερα τίποτα. :wacko:

 

...να στα βγαλω φωτο αλλα αυριο θα την εχεις...

 

...παντως αν θυμαμαι καλα το ενα ειναι ολοιδιο με αυτο που εχεις βαλει στο αλλο σου post.....

Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή,
παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

 

οι 16άρες multisim (γράφουν SuperSim επάνω) κάρτες που μου έφεραν από Κίνα δουλεύουν άψογα με το reader που είχα για τις 12άρες.

 

Επίσης μου έφεραν και dual sim που παίζουν με multisim στη μια θέση, και όποια κάρτα θέλετε (ακόμα και δεύτερη multisim!) στη δεύτερη θέση. Μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να κόψεις τις sim για να τις βάλεις στη dual sim, και επίσης πρέπει να μπεις στο μενού STK για να δεις ποιο νούμερο της multisim είναι ενεργό - δε φαίνεται στην κεντρική οθόνη, φαίνεται μόνο αν είσαι στη sim1 ή sim2 της dual sim (μου έχει περισσέψει μια dual sim από αυτές, οπότε όποιος ενδιαφέρεται pm...). Επιτέλους έχω σε ένα τηλέφωνο εκτός από τη multisim και ένα νούμερο vodafone για να καλώ φτηνά 2 φίλους...

I'm back :p
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν

 

οι 16άρες multisim (γράφουν SuperSim επάνω) κάρτες που μου έφεραν από Κίνα δουλεύουν άψογα με το reader που είχα για τις 12άρες.

 

Επίσης μου έφεραν και dual sim που παίζουν με multisim στη μια θέση, και όποια κάρτα θέλετε (ακόμα και δεύτερη multisim!) στη δεύτερη θέση. Μειονέκτημα είναι ότι πρέπει να κόψεις τις sim για να τις βάλεις στη dual sim, και επίσης πρέπει να μπεις στο μενού STK για να δεις ποιο νούμερο της multisim είναι ενεργό - δε φαίνεται στην κεντρική οθόνη, φαίνεται μόνο αν είσαι στη sim1 ή sim2 της dual sim (μου έχει περισσέψει μια dual sim από αυτές, οπότε όποιος ενδιαφέρεται pm...). Επιτέλους έχω σε ένα τηλέφωνο εκτός από τη multisim και ένα νούμερο vodafone για να καλώ φτηνά 2 φίλους...

 

αν μπορεις δειξε μια φωτο απ το νετ η απ το ebay που να δειχνει αυτη τη dual sim που σου ηρθε........

Link to comment
Share on other sites

μου συνεβει κατι πολυ παραξερο!!!

 

εβαλα στο σιμ σκανερ μια καρτα κοσμοτε συμβολαιου, ετρεχε το προγραμμα κανονικα, και οταν στο τελος βρηκε τα κλειδια και μου ζητησε να σωσω το αρχειο .dat .............το αρχειο χανοταν!!!!!!!

 

τελικα δεν καταφερα να σωσω το αρχειο.............μηπως εχει συμβει ποτε σε κανεναν σας????

 

αυριο θα προσπαθησω και σε αλλον υπολογιστη!

Link to comment
Share on other sites

μου συνεβει κατι πολυ παραξερο!!!

 

εβαλα στο σιμ σκανερ μια καρτα κοσμοτε συμβολαιου, ετρεχε το προγραμμα κανονικα, και οταν στο τελος βρηκε τα κλειδια και μου ζητησε να σωσω το αρχειο .dat .............το αρχειο χανοταν!!!!!!!

 

τελικα δεν καταφερα να σωσω το αρχειο.............μηπως εχει συμβει ποτε σε κανεναν σας????

 

αυριο θα προσπαθησω και σε αλλον υπολογιστη!

Μήπως έδινες άλλο destination folder;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως έδινες άλλο destination folder;

 

την πρωτη φορα αυτο νομιζα, αλλα στις αλλες 2 προσπαθειες που ημουν προσεκτικος ειδα οτι απλα δεν σωζεται το αρχειο!!!

Link to comment
Share on other sites

καταφερα και κλειδωσα την sim max,

την κινεζικη τελος παντων με τα 12 νουμερα.

 

ποιον puk να χρησιμοποιησω;

ποιας καρτας;

Μηπως να την πεταξω

και να παραγγειλω άλλη;

Link to comment
Share on other sites

καταφερα και κλειδωσα την sim max,

την κινεζικη τελος παντων με τα 12 νουμερα.

 

ποιον puk να χρησιμοποιησω;

ποιας καρτας;

Μηπως να την πεταξω

και να παραγγειλω άλλη;

Αν δεν κάνω λάθος, το Puk αναγράφεται πάνω στην κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...