Jump to content

BlackBerry OS 5.0


moment_v
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Εκανα την αναβαθμιση. Σε γενικες γραμμες ολα καλα

 

Θετικα

Πιο γρηγορο interface

Καλυτερη διαχειρηση profiles

Επιτελους SMS ελληνικα με 160 χαρακτηρες και threaded

ΠΟΛΥ καλυτερος browser (ενταξει οχι safari αλλα πολυ κοντα σε opera πλεον)

Διαφορες υποεπιλογες σε μενου που ειναι αρκετα χρησιμες αλλα οχι επαναστατικες. Μια πολύ καλη επιλογη ειναι το security wipe μεσα στο security options

 

Αρνητικα

Οταν αλλαζεις theme χανει και το organize των εικονιδιων στη κεντρικη οθονη. Πρεπει για καθε θεμα να κανεις ξεχωριστο organize. Μιλάω για τα 2 θεματα που εχει έτοιμα η συσκευη. Τωρα δεν ξερω αν αυτο ειναι bug ή οχι

Αν εχετε τον opera 4.2 καλυτερα να τον σβησετε και αφου κανετε την αναβαθμιση να περασετε τον οπερα 5 beta. Ο 4.2 δεν μου επαιξε και διαβαζω και σε ξενα forum οτι δεν παιζει σε πολλους

Μετα την αναβαθμιση θα σας αλλαξει ολα τα ringtones που εχετε και πρεπει να τα ξαναπερασετε

 

Σημειωτεον οτι εγω αναβαθμισα απο την 4.6.1.239 οποτε ειναι η πρωτη 5 εκδοση που περναω και επισης την περασα απο πάνω την αναβαθμιση, χωρις wipe δηλαδη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 308
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς δοκίμασα τα πάντα, και από την συσκευή και από τον παροχή, συνεχίζω να μην έχω internet. Στα settings μου εμφανίζει μόνο Blackberry Browser – Wind Plus – Hotspot Browser, δεν έπρεπε να έχω και Internet Browser ?
PIN: 2099FB04
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μια γρήγορη παρατήρηση σχετικά με τον ήχο κλήσης.

Έχω την αίσθηση ότι έχουν χαμηλώσει αρκετά την ένταση.

Δηλαδή, στο level 5 (προκαθορισμένο) δεν μπορώ να τον ακούσω καθόλου. Στο 9 είναι καλά και στο 10 είναι αρκετά δυνατά, σαν να υπάρχει ένα κενό ανάμεσα τους.

Να σημειώσω ότι χρησιμοποιώ ένα από τους προκαθορισμένους ήχους και όχι κάποιον δικό μου.

Αυτά στα γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δοκίμασα τα πάντα, και από την συσκευή και από τον παροχή, συνεχίζω να μην έχω internet. Στα settings μου εμφανίζει μόνο Blackberry Browser – Wind Plus – Hotspot Browser, δεν έπρεπε να έχω και Internet Browser ?

 

Στείλε τα service books από την σελίδα του παρόχου σου και κάνε ένα battery pull. Την διαδικασία αυτή μπορεί να χρειαστεί να την επαναλάβεις.

 

Στο 9500 και 8520 μου δεν έχει επιλογή internet browser.

Link to comment
Share on other sites

Kαι πάλι η διαδικασία παραμένει η ίδια. Απλά σου ανέφερα ενδεικτικά τα μοντέλα γιατί δεν νομίζω οτί υπάρχει επιλογή για internet browser.
Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη .238 δεν πρόλαβε ακόμα να κυκλοφορήσει για το 9530 και ήδη είχαμε το πρώτο Leak, την .323 και όπως είχα αναφέρει ήταν θέμα χρόνου να κάνει την εμφάνιση του και το τελευταίο hybrid os για το 9500. Η .323 φαίνεται, μέχρι στιγμής, να είναι η καλύτερη και πιο ολοκληρωμένη 5.0 που έχει κυκλοφορήσει. Η εγκατάσταση είναι η ίδια με τις προηγούμενες φορές και χρειαζόμαστε ως βάση την .230.

 

 

Καταρχάς απεγκαθιστούμε οποιοδήποτε os έχουμε περασμένο στον υπολογιστή μας. Στη συνέχεια κατεβάζουμε την 5.0.0.216 απο εδώ, την 5.0.0.230 και την 5.0.0.323 και τρέχουμε τα .exe με την παραπάνω σειρά. Αυτό θα βάλει στον φάκελο που βρίσκονται τα αρχεία της .216 τα στοιχεία της .230 και της .323.

 

Θα χρειαστούμε το BBSAK για να κάνουμε wipe στην συσκευή μας.

 

Εγκατάσταση:

 

- Χρησιμοποιώντας τον desktop manager κάνουμε ένα backup τα settings μας.

 

- Κλείνουμε τον DM και τρέχουμε το BBSAK

 

- Πατάμε connect. Όταν εμφανιστεί το pin της συσκευής μας σημαίνει οτι συνδέθηκε.

 

- Πατάμε το Backup apps. Όταν τελειώσει θα δημιουργηθεί ο φάκελος backup στο /program files/BBSAK ο οποίος θα περιέχει το backup.

 

- Πατάμε το wipe device. Mε την επιλογή αυτή ξηλώνουμε οποιδήποτε ος φοράει η συσκευή μας, εμφανίζεται δηλαδή το error 507. Μην πατήσετε τίποτα μέχρι να βγάλει ειδοποίηση το BBSAK wipe complete.

 

- Πατάμε το load os. Η επιλογή αυτή σβήνει το vendor.xml και ανοίγει το loader.exe, οι παλιοί μπορούν να το κάνουν και χειροκίνητα.

 

- Μπορεί να αργήσει να διαβάσει την συσκευή μας. Ενδέχεται να χρειαστεί να ανοιγοκλείσουμε αρκετές φορές το loader.exe. Όταν βγεί το pin της συσκευής πατάμε next

 

- Στην επόμενη οθόνη διαλέγουμε τις εφαρμογές που θέλουμε να περάσουμε.

 

- Για να κάνουμε restore τις παλιές third party εφαρμογές μας πατάμε add και πάμε στον φάκελο του backup και διαλέγουμε το αρχείο backup.alx.

 

- Στην συνέχεια πατάμε next και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία. Η συσκευή θα αργήσει αρκετά να ανοίξει, ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

 

- Τέλος (επιτέλους) συνδέουμε πάλι την συσκευή μας και κάνουμε restore το backup μας με τον desktop manager

 

ps: προτείνω να κάνετε την όλη διαδικασία χωρίς την κάρτα μνήμης στην συσκευή

 

 

Να σημειώσω οτι όπως όλες οι 5.0 έτσι και αυτή δεν τα πάει καλά με θέματα

Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πέρασα και περιμένω να ανοίξει… :happy:

 

Edit:

 

Χμμμμ, όταν προσπαθώ να μπω στις επιλογές μου βγάζει το παρακάτω error:

Uncaught exception: Missing resource net.rim.device.apps.internal.vad.resource.VAD και δεν με αφήνει να μπω στο μενού.

 

Any ideas?

Link to comment
Share on other sites

Κάνε batterry pulls μέχρι να στρώσει. Όλα τα errors θα φύγουν

γεια σας παιδια.μετα το wipe ανοιγω το λοαδερ διαλεγω τι θελω ξεκινα ολα καλα μολισ φτανει ενημερωση συσκευης στοπ .

ΕΧΩ κανει αρκετεσ φορες update το ος δεν ειναι η πρωτη---------απο ποια εκδοση πρεπει να ξεκινησω ?

spis
Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τα πάντα, δεν μπαίνει στο internet με τίποτα, μήπως φταίει που είναι BES σύνδεση ?
PIN: 2099FB04
Link to comment
Share on other sites

Μόλις την πέρασα και περιμένω να ανοίξει… :happy:

 

Edit:

 

Χμμμμ, όταν προσπαθώ να μπω στις επιλογές μου βγάζει το παρακάτω error:

Uncaught exception: Missing resource net.rim.device.apps.internal.vad.resource.VAD και δεν με αφήνει να μπω στο μενού.

 

Any ideas?

 

εχω κανει τουλαχιστον 20 αλλα τιποτα.κατι αλλο θπαρχει να κανουμε ?

spis
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί σου συνεχίζει και στο βγάζει! Έκανες wipe την συσκευή σου;

 

Η μόνη λύση μιας και δεν στρώνει είναι να ξαναπέρασεις το ος. Μπορεί απλά να μην πάτησε καλά η εγκατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ , έβαλα την γλώσσα μενού στα Ελληνικά και απο τότε δεν μπορω να μπώ στα options και μου βγάζει το ίδιο μήνυμα : 'Uncaught exception: Missing resource net.rim.vad.resource.VAD'

Έκανα άπειρα battery pull , ξαναπέρασα το OS αλλα και πάλι όταν επέλεξα Ελληνικά παρουσιάστηκε το ίδιο πρόβλημα και δεν μπορώ κιόλας να μπώ στις ρυθμίσεις για να αλλάξω την γλώσσα... καμιά ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

Να το ξαναεγαταστήσεις και να διαλέξεις σαν γλώσσα τα Αγγλικά. Απ ότι φαίνεται λείπει το ελληνικό αρχείο για το voice dialing.

 

Εμένα τρέχει μια χαρά χωρίς errors. Τα μόνα προβλήματα που έχω είναι με το stoptilt το οποίο δεν είναι συμβατό με αυτή την 5.0 και μου δημιουργεί στιγμιαία κολλήματα.

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε stoptilt που υποστηρίζει os 5. Μπες στο site και κατέβασε το upgrade χωρίς έξτρα χρέωση. Εμένα μου ήρθε email.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στα options και βάλε κωδικοποίηση 7bit στα sms and text και γράφε τα μηνύματα σου σε greeklish.

 

Το γράφω και στο review.

Link to comment
Share on other sites

carlito - εχω ακριβως το ιδιο προβλημα στο blod μου ,φαινεται η wind δεν υποστιρηζει ακομα την 5ρα...

 

+1

 

Εκανα downgrade στην τελυταια επίσημη της cote και περιμενω μεχρι να υπάρξει υποστήριξη.

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι θέμα παρόχου αλλα os. Μην ξέχνατε οτι είναι beta και είναι λογικό να υπάρχουν κολλήματα. Και σε εμένα υπάρχει πρόβλημα με τα threaded sms και εχω vodafone.
Link to comment
Share on other sites

Threaded Sms, όταν λέμε, εννοούμε τα μηνύματα σε συννεφάκια, σαν το iPhone???
Link to comment
Share on other sites

πως ειναι δυνατον ολοι οι χρηστες bold με wind να εχουν προβλημα στα service book?σκεφτειτε λιγο δεν φταιει καθολου το λογισμικο beta καθως σε συζητηση που ειχα μαζι τους τελικα, ανεφεραν οτι υποστηριζουν μεχρι την 4.6 .

 

 

 

* εκτος και αν και σε υπολοιπες εταιριες τα bold εχουν το ιδιο προβλημα αλλα εδω μονο με wind εχει αναφερθει βλαβη**

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to BlackBerry OS 5.0
  • The topic was unlocked

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...