Jump to content

δεν ανοιγει τα windows..


Athanasios
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γεια σας παιδια εχω το εξης πρόβλημα με το desktop μου..Ενω ξεκινάει να ανοιξει τα ΧΡ βγαζει την εικονα κα την μπαρα κατω κ μετα απο λιγο εχει μαυρη οθονη..Πηγα αγορασα και καινουριο σκληρο δίσκο μπορεσα εκανα εγκατασταση τα Χπ(με δυσκολια γιατι παλι εβγαζε μαυρεσ οθονεσ αλλα οκ τα περασα.. δουλευε κανονικα τον εστησα και παλι τα ιδια... ενω δουλευε κανονικα ... τι προβλημα μπορει να εχει..
ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ Ο ΤΡΕΛΛΟΣ...
Link to comment
Share on other sites

Κάτι Hardware μοιάζει να είναι. Τσέκαρε ανεμιστηράκια (ειδικά επεξεργαστή) και αν πατάνε καλά οι μνήμες και η VGA. Αν έχεις τίποτα περίεργα περιφερειακά δοκίμασε να ξεκινήσεις το μηχάνημα χωρίς αυτά. Μετά αρχίζεις να υποψιάζεσαι τροφοδοτικό. Α, και φυσικά πριν από όλα ελέγχεις αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην οθόνη. Με έχει τύχει να μην είναι καλά κουμπωμένο το βύσμα και να αναβοσβήνει που και που η οθόνη.
Read The F...ing Manual First
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
παιδια να πω κ γω το δικο μου προβλημα..ολα νορμαλ στο πισι,απενεργοποιω σε μια φαση το firewall γιατι η εφαρμογη που λειτουργουσα δε δουλευε αλλιως..μετα απο καποια φαση,αρχιζει με πεταει μηνυματα ο φιρεφοξ,κανει επανεκινηση 1-2 φορες,τιποτα ,συνεχιζει να το πεταει..λεω ας κανω μια επανεκινηση μπας κ επαθε κανα κολημα..το κανω επανεκινηση ,και στο μενου π ειναι να πατησω τον κωδικο μου βγαζει ενα μηνυμα οτι χαθηκε ενα μητρωο κ ηταν επιτυχης η αναπτυξη του..παταω οκ κ αρχιζει τα ρεσετ κ μπλρ οθονη με ακαταλαβιστικα,προσπαθω 3-4 φορες..τιποτα..βαζω το σκληρο σε ενως εξωτερικου το κουτι για να σοσω οτι μπορω,παιρνω αυτα που θελω με προοπτικη να τον κανω κατοπιν φορματ..γινεται το φορματ,μεχρι το 40% το πετυχα..δε ξερω τι εγινε,γυρναω μετα απο λιγες ωρες και βλεπω παλι μπλε οθονη..το πισι δε προχωραει..φταιει ο σκληρος?καταστραφηκε απο κανεναν ιο τι παιζει?η βλακεια ειναι οτι ειναι ο σταθερος μου κ οσο να ναι τον χρειαζομαι..ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα να αναφερω οτι σε καμια λειτουργια δεν μπαινει..ουτε safe mode,ουτε ενα που λεει τελευταιες ρυθμισεις που λειτουργουσαν...
Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να αλλάξεις μνήμες...ή να δουλέψεις με διαφορετικές μνήμες (αν π.χ έχεις 2Χ1 GB βγάλε το 1 και κάντο αυτό εναλάξ).
Link to comment
Share on other sites

Kostakiss, εγώ το κόβω για virus ή corrupt system file... και από την στιγμή που δεν σου επιτρέπει να κάνεις boot με κανένα τρόπο υπάρχουν 3ο εναλλακτικές λύσεις.

 

1η λύση – Boot με το CD τον XP. Προχώρησε μέχρι το σημείο που θα σου δώσει τις παρακάτω τρεις επιλογές :

 

1) Set up Windows XP now, Press Enter.

2) To repair current Windows installation using Recovery console, press R

3) Τo quit setup without installing windows xp, Press F3

 

Θα πατήσεις το “R” ακλουθώντας έτσι την 2η επιλογή. Θα σου ζητήσει το Administrator password. Αν είσαι εσύ ο Administrator είναι το password σου, αν όχι είναι κενό. Όταν εισαχθεί το σωστό password θα είσαι στο “c:\windows”. Γράψε chkdsk /R και μετά ENTER. Περίμενε να τελειώσει (θα πάρει αρκετή ώρα !!!) βγάλε το CD και ξεκίνα το PC κανονικά.

 

Αν αυτό δεν βοηθά…

 

2η λύση - Εγκατέστησε το δίσκο σαν slave σε άλλο PC (ή αν έχεις IDE/SATA to USB case χρησιμοποίησε αυτό) και κάνε virus scan. Εννοείτε ότι το PC που θα χρησιμοποιήσεις πρέπει να έχει ένα καλό ενημερωμένο Antivirus!!! (διαφορετικά θα πρέπει να φτιάξεις δύο PC).

 

Αν αυτό δεν βοηθά…

 

3η λύση - Format and reinstall XP !!

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε να αλλάξεις μνήμες...ή να δουλέψεις με διαφορετικές μνήμες (αν π.χ έχεις 2Χ1 GB βγάλε το 1 και κάντο αυτό εναλάξ).

 

τελικα ειχε χαλασει η μια απο τις 4 μνημες,η οποια καλυπτονταν απο την εγγυηση και μου δωσαν μια κατα 512ΜΒ μεγαλυτερη.. :p

ολα καλα τωρα..το φορματ δυστηχως δε το απεφυγα γτ νομιζα οτι ηταν απο αλλου το προβλημα..που να το ξερα ομως..ευχαριστω πολυ ολους σας για τον χρονο που διαθεσατε!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

μολις εκανα ανβαθμιση τον υπολογιστη μου.

μητρικη επεξεργαστης και 2*2gb ddr3 μνημες!(asus m4a77t ,amd 955 black 3.2, 2gb ddr3 1333 mhz(2x).

αλλα δεν ανοιγει τα windows xp που εχω!

εκει που τρεχει η μπαρα στο φορτωμα των xp,μολις παει να μπει,κανει επανεκινηση!

σε ασφαλη λειτουργεια μπαινει κανονικα ομως~!

τι γινεται?

εξω ξανα κανει αναβαθμιση ,αλλα τετοιο κολημα δεν ειχα ποτε!

βοηθεια!

 

υποψην πριν ειχα intel και τωρα εβαλα amd επεξεργαστη !

Edited by neo24gr
http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα ανβαθμιση τον υπολογιστη μου.

μητρικη επεξεργαστης και 2*2gb ddr3 μνημες!(asus m4a77t ,amd 955 black 3.2, 2gb ddr3 1333 mhz(2x).

αλλα δεν ανοιγει τα windows xp που εχω!

εκει που τρεχει η μπαρα στο φορτωμα των xp,μολις παει να μπει,κανει επανεκινηση!

σε ασφαλη λειτουργεια μπαινει κανονικα ομως~!

τι γινεται?

εξω ξανα κανει αναβαθμιση ,αλλα τετοιο κολημα δεν ειχα ποτε!

βοηθεια!

 

Mηπως πρεπει να περασεις drivers για την μητρικη;

 

Εγω σε τοσο μεγαλες αλλαγες θα εκανα φορματ και παλι απο την αρχη τα ΧΡ

Link to comment
Share on other sites

Mηπως πρεπει να περασεις drivers για την μητρικη;

 

Εγω σε τοσο μεγαλες αλλαγες θα εκανα φορματ και παλι απο την αρχη τα ΧΡ

 

ειναι μεγαλη ζημια για μενα να κανω φορματ!

μπηκα σε safe mode και περασα τα drivers απο το cd.

δοκιμασα να κανω repair install ,αλλα μολις κανει επανεκινηση για συνεχισει το repair install,εκει που τρεχει η μπαρα κανει επανεκινηση!

παιζει ρολο που πριν ειχα intel και τωρα amd επεξεργαστη +μητρικη?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Το νέο μηχάνημα ουσιαστικά δεν έχει καμία σχέση με το παλιό και είναι φυσιολογικό να μην εκκινεί το λειτουργικό. Αν είχες αλλάξει τον επεξεργαστή μόνο ή την μητρική με μία παρόμοια (π.χ. ίδιο chipset) τότε πιθανόν να δούλευε. Για τέτοιες αλλαγές πρέπει να στήνεται το μηχάνημα από την αρχή, αλλιώς είναι δύσκολο ως απίθανο να δουλέψει. Edited by mcde
Link to comment
Share on other sites

Το νέο μηχάνημα ουσιαστικά δεν έχει καμία σχέση με το παλιό και είναι φυσιολογικό να μην εκκινεί το λειτουργικό. Αν είχες αλλάξει τον επεξεργαστή μόνο ή την μητρική με μία παρόμοια (π.χ. ίδιο chipset) τότε πιθανόν να δούλευε. Για τέτοιες αλλαγές πρέπει να στήνεται το μηχάνημα από την αρχή, αλλιώς είναι δύσκολο ως απίθανο να δουλέψει.

αν του κανω αναβαθμιση σε vista,ωστε να μην χαθουν βασικες ρυθμισεις και αρχεια,θα γινει τιποτε?

http://img651.imageshack.us/img651/9279/bfreeavatar21024x768102.jpg
Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις 2ο partition ή 2ο σκληρό, βάλε τα windows εκεί (vista ή οτιδήποτε) και μετά αντέγραψε τα αρχεία που χρειάζεσαι από το παρόν partition που δεν μπορείς να μπεις.

ONEPLUS 6 64gb: rooted, Elemental kernel

NEXUS 4 16gb: Stock 5.0.1/Rastapop 5.0.2, Hell core b69L

Cube iwork 10 tablet 64gb: Win 10/Android 5.1

Tv Box CS968:RK3188, 4 Core 1.6ghz, 4 core VGA, 2GB Ram, Geass custom Rom

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που μπορείς και ξεκινάς σε safe mode είσαι πολύ καλά.

Να τονίσω πως, αν καταφέρεις κάπως να το κάνεις να δουλέψει, σίγουρα δεν θα δουλέψει ποτέ σωστά. Η μόνη και η πιο σωστή λύση είναι το φορμάρισμα και στήσιμο από την αρχή, καθώς διαφορετικά θα έχεις συχνά προβλήματα.

Μπαίνεις λοιπόν σε safe mode, παίρνεις τα σημαντικά σου δεδομένα backup (σε ένα εξωτερικό δίσκο, η φλασάκι η τα γράφεις σε dvd), ξαναστήνεις το λειτουργικό και έχεις ένα καινούριο μηχάνημα.

Άντε, καλορίζικο.

http://www.ibizaclub.gr/lottaria.gr/marras//titans/caliber002.jpg

Ευτυχώς που ξέχασα να μεγαλώσω...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...