Jump to content

Laptop χωρίς floppy


RAAD
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Exw ena laptop enos filoy poy den exei floopy (ibm thinkpad apo ta kainoyrgia ) pws ua kanoyme format xwris floopu?

uelw na balw ta xp (jana giati ta balane xalia ayti) to cd poy exw den einai autorun to xp alla uelw prwta format kai na kanw kai partitation.

thanks.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ τον βοήθησες! Θα μπορούσες να γράψεις περισσότερα ή να μην γράψεις τίποτα...

Anyway... είναι απολύτως απαραίτητο να κάνεις format στο μηχάνημα; Αν δεν είναι άστο καλύτερα.

Αν θες οπωσδήποτε να στήσεις ξανά το μηχάνημα, φρόντισε αρχικά να βεβαιωθείς ότι έχεις τα cd που είχε μαζί του γιατί έχουν drivers μέσα που θα σου χρειαστούν (καλό είναι επίσης να κοιτάξεις το site του κατασκευαστή για να δεις αν υπάρχει κάτι που πρέπει να προσέξεις ιδιαίτερα). Λογικά θα έχει και ένα cd με τα windows xp. Αυτό θα είναι bootable (αν δεν έχεις τέτοιο βρες), δηλαδή απλά το βάζεις στο μηχάνημα, εκκινείς από αυτό και ξεκινάει το setup. Μέσα από το setup υπάρχει η δυνατότητα να φτιάξεις το partition που θέλεις και να του κάνεις format ώστε να εγκατασταθεί εκεί το λειτουργικό. Όταν με το καλό τελειώσει το setup, πήγαινε στο disk management για να κάνεις format στον υπόλοιπο χώρο του δίσκου.

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχουν όλοι και συνιστώ την χρήση του. Μπαίνουν τα windows έτοιμα στημένα με τους σωστούς drivers για το laptop...

[imgalign]http://www.rigasplastika.gr/nicolas/320ci.jpg[/imgalign]

rigasnic :: The ex-night shift ::

Link to comment
Share on other sites

Αυτό δεν έχει τίποτα ,τον πιασαν .... και το δικό μου που έχω το φορητό έχει cdaki αλλά προτιμώ εγώ μόνος μου γιατικ το cd εχει me Και εγώ βάζω xp!

οποτε πρέπει να βρώ ενα καλό cdaki xp!

ευχαριστώ παιδιά!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξεχάστε το... Τα IBM ΔΕΝ έχουν δισκάκι... Τα έχουν όλα μέσα στο δίσκο... Συνεπώς πάρε πρώτα backup, και μετά format. Επίσης στον Compaq Presario 2820EA που έχω το Quick Restore θέλει περίπου δύο ώρες και 7 διαφορετικά δισκάκια τα οποία αλλάζεις κάθε τόσο. Η αντίστοιχη εγκατάσταση από το CD των XP θέλει μια ώρα και δύο δισκάκια CD (των XP και το application Recovery)

 

Για το IBM μπορείς να παραγγείλεις CD από τη MetroSoft

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον valerio

 

Παιδιά ξεχάστε το... Τα IBM ΔΕΝ έχουν δισκάκι... Τα έχουν όλα μέσα στο δίσκο... Συνεπώς πάρε πρώτα backup, και μετά format. Επίσης στον Compaq Presario 2820EA που έχω το Quick Restore θέλει περίπου δύο ώρες και 7 διαφορετικά δισκάκια τα οποία αλλάζεις κάθε τόσο. Η αντίστοιχη εγκατάσταση από το CD των XP θέλει μια ώρα και δύο δισκάκια CD (των XP και το application Recovery)

 

Για το IBM μπορείς να παραγγείλεις CD από τη MetroSoft

 

 

 

Όντως. Φοβάμαι το φορμάτ με όλη αυτή την διαδικασία. Σε DVD έπρεπε να είναι το setup.

30+ Years Radio Producer at ERT A.E.

https://www.tiktok.com/@pericles_moulis

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον valerio

 

Παιδιά ξεχάστε το... Τα IBM ΔΕΝ έχουν δισκάκι... Τα έχουν όλα μέσα στο δίσκο... Συνεπώς πάρε πρώτα backup, και μετά format. Επίσης στον Compaq Presario 2820EA που έχω το Quick Restore θέλει περίπου δύο ώρες και 7 διαφορετικά δισκάκια τα οποία αλλάζεις κάθε τόσο. Η αντίστοιχη εγκατάσταση από το CD των XP θέλει μια ώρα και δύο δισκάκια CD (των XP και το application Recovery)

 

Για το IBM μπορείς να παραγγείλεις CD από τη MetroSoft

 

allos enas me 2820EA.giname polloi :lol:
Link to comment
Share on other sites

Πηρα μεταχειρισμενο ενα παλιο ΙΒΜ ThinkPad 770z στα 366 με 128 μνημη και χωρις floppy.Μπουταρα με το cd των xp και ολα ΟΚ.Για την κακη την ωρα εφτιαξα με το nero δυο bootcd για δισκετα εκκινησης απο win 98 και ενα για bootdisk του ghost (αν δεν μπαινει το pc στα windows) για restore.Προβλημα με drivers κανενα ακομα και στο παλιο το δικο μου... :) ;) ;)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον Γιάννης

Πηρα μεταχειρισμενο ενα παλιο ΙΒΜ ThinkPad 770z στα 366 με 128 μνημη και χωρις floppy.Μπουταρα με το cd των xp και ολα ΟΚ.Για την κακη την ωρα εφτιαξα με το nero δυο bootcd για δισκετα εκκινησης απο win 98 και ενα για bootdisk του ghost (αν δεν μπαινει το pc στα windows) για restore.Προβλημα με drivers κανενα ακομα και στο παλιο το δικο μου... :) ;) ;)

 

Ρε ψυχάκια!!! Και καλά ο Celeron 366, αλλά XP με 128 MB Ram!!! :wacko:

 

Εδώ εμείς έχουμε P4 Mobile στα 1,8 και τα 256 MB μας πέφτουν λίγα για τα XP...

 

Πες μου ότι έβαλες και Service Pack 1 να πεθάνω...

Flying is easy, just throw yourself at the ground and miss...
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον valerio

 

Ρε ψυχάκια!!! Και καλά ο Celeron 366, αλλά XP με 128 MB Ram!!! :wacko:

 

Εδώ εμείς έχουμε P4 Mobile στα 1,8 και τα 256 MB μας πέφτουν λίγα για τα XP...

 

Πες μου ότι έβαλες και Service Pack 1 να πεθάνω...

 

 

Πέστα ρε φίλε!

 

Και ποιός δίνει 300 euros για επιπλέον μνήμη.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κι εγω δεν το πιστευα...Κι ομως τα σηκωνει.Οχι βεβαια οπως ο 2.4 και 512 μηνημη που εχω σαν desktop αλλα δεν σερνεται καθολου.Βεβαια δεν του εχω βαλει ενα καρο βλακειες που εχει ο μεγαλος ...ΧΡ με SP1 παρακαλω , το Office XP και εργαλεια internet.Ουτε Photoshop ουτε τετοια...Μια χαρα παει...Φτου μην τον ματιασω... :) ;) ;) ;)

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από τον 21century

 

Εχω δει pc με celeron 400 και 192 MΒ μνημη να τρεχει ανετα ΧΡ. Γιαννη σε ποιο μερος της Μεσσηνιας εισαι διακοπες;

 

 

Φιλε μου ειμαι σε ενα πολυυυυυυυυ μεγαλο χωριο με 50 μονιμους κατοικους το χειμωνα.Ειναι στο Δημο Αριστομενους και λεγεται Πλατανοβρυση. 40 χλμ Β.ΒΔ της Καλαματας (μολις γυρισα απο εκει...).Εσυ???? :wacko: :whistle: :whistle:

Φιλικά Γιάννης

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16,3KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω το laptop Που εχω με xp

celeron 800 192 ram!

Μια χαρα!

Για εχτρα ραμ ρωτίστε τα μαγαζιά cosmodata!και εμένα μου έλεγαν κάτι τρελά νούμερα!

και πήρα 128 ram 60 εuro περιπου!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...