Jump to content

MLS Destinator Talk & Drive: Ποιο να πάρω?


HardcoreGR
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Θέλω να αγοράσω ένα GPS και κυρίως με ενδιαφέρει η σειρά MLS Destinator Talk & Drive με την οποία δίνεις φωνητικές εντολές.

 

Θα ήθελα να με ενημερώσετε, όσοι ασχολείστε και κατέχετε καλά από GPS, για το ποιο μοντέλο να επιλέξω από τη σειρά αυτή.

 

Μέχρι στιγμής έχω δει ότι υπάρχουν τα 35A (φθηνό) και 43A (ακριβό).

Υπάρχουν κι άλλα μοντέλα? Αξίζει να πάρω το ακριβό? Γιατί θέλω κάτι καλό!

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα, το σύστημα talk & drive πάσχει στο θέμα τι του λες και τι ακούει.

Αν θέλεις οπωσδήποτε Destinator για τους χάρτες του, να σου πω αν δε το γνωρίζεις, ότι τους ίδιους χάρτες (της GI, πρώην NGI) έχει και το GiniusDriver.

 

Αν επέλεγα να αγοράσω συσκευή πλοήγησης τώρα, θα έπαιρνα συσκευή της Tibo (κορυφαία αντιπροσωπεία η elasyn καμία σχέση με την MLS) με λογισμικό giniusdriver (γιατί το μέλλον του μου φαίνεται καλύτερο από του Destinator).

Οι συσκευές της Tibo πάντως σου δίνουν τη δυνατότητα εξάλλου να επιλέξεις με πιο από τα δυο λογισμικά θες να πάρεις τη συσκευή σου.

Αυτά και συγνώμη αν ξέφυγα κάπως. :)

Link to comment
Share on other sites

Άργησες να στείλεις μήνυμα.

Φίλε μου δεν ξέρω ποιος σου λέει τέτοια παραμύθια αλλά πήρα χθες το απόγευμα το ακριβό MLS Destinator 43A (233 ευρώ) και δουλεύει Α Ψ Ο Γ Α!

 

Ελληνικά μενού, χάρτες για Ελλάδα και Κύπρο, βάζεις μέσα Mp3, φωτογραφίες, μόνο καφέ δεν σου ψήνει.

 

Του μιλάς...και σου απαντάει.

 

Χαιρετώ!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλορίζικο τότε αφού το αγόρασες και καλή απροβλημάτιστη (ελπίζω και στις αναβαθμίσεις χαρτών) λειτουργία. :)

 

Όσο για τα "παραμύθια" (γιατί άραγε τέτοια αντίδραση; :rolleyes: ) συνήθως δε μου τα λένε (κι αν μου τα πουn δε τα μεταφέρω πριν τα διαπιστώσω) αλλά τα διαπιστώνω ο ίδιος. Κι όταν δοκίμασα το talk & drive ήταν κάπως εκτός τόπου κι χρόνου. :)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δοκίμασα σε ένα ταξιτζή το Talk & Drive και ήταν αλλού για αλλού!! Καλύτερα που το δοκίμασα και δεν το πήρα!
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

ΜΑΠΑ!!!

Τι ήθελα και δεν σας άκουσα?

Χειρότερο GPS δεν έχω ξαναδει στη ζωή μου.

Πραγματικά Μ Α Κ Ρ Ι Α από τα MLS!

 

Το πήρα μαζί μου στις διακοπές, σε νησί και δεν είχε καμία σχέση με την Αθήνα.

1)Τις μισές φορές δεν με άκουγε. Είτε μου έλεγε να επαναλάβω 3 φορές (μέχρι που αναγκαζόμουν να πληκτρολογήσω) είτε μου έλεγε άλλες περιοχές!

2)Το σήμα του GPS είναι ΑΘΛΙΟ! Δεν έπιανε καθόλου σήμερα παρά μόνο στο κέντρο του νησιού! Έξω από το κέντρο έπιανε για ένα λεπτό και μετά χανότανε.

 

Πήρα το ακριβό μοντέλο κιόλας (43A), ευτυχώς έκανα έρευνα αγοράς και το βρήκα στα 230 ευρώ. Αλλά τα κλαίω ήδη!! :mad:

 

Και φυσικά ξέρω ότι ακόμα κι αν το αλλάξω από την αντιπροσωπεία, το καινούργιο θα κάνει πάλι τα ίδια!

Link to comment
Share on other sites

Στο είχα πει ότι δεν κάνει καθόλου. Εγώ πήρα το MLS Destinator το απλό 3850. Και είμαι μια χαρά.

Με 119 ευρώ όλα κομπλέ. Και σήμα, και ότι γουστάρεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο είχα πει ότι δεν κάνει καθόλου. Εγώ πήρα το MLS Destinator το απλό 3850. Και είμαι μια χαρά.

Με 119 ευρώ όλα κομπλέ. Και σήμα, και ότι γουστάρεις.

Καλά και η διαφορά του από το ακριβό σε χαρακτηριστικά ποια είναι?

Για να καταλάβω κι εγώ τι πλήρωσα δηλαδή! :worry:

Link to comment
Share on other sites

Έχει μικρότερη οθόνη. Αλλά δεν με ενοχλεί. Η πλοήγηση γίνεται μια χαρά. Τώρα έχει και για mp3, video και text, αλλά αυτά για μένα δεν χρειάζονται σε ένα GPS. Το GPS το έχεις για πλοήγηση όχι για να βλέπεις ταινίες ή να ακούς μουσική. Ούτως ή άλλως έχεις δει κάποιο αμάξι χωρίς ηχοσύστημα; Για μένα είναι χαζομάρες αυτά, bluetooth στο GPS και άλλα πράγματα που είναι άχρηστα για την πλόηγηση. Απλώς για να δίνουμε τζάμπα λεφτά στις εταιρείες! Εμένα το 3850 με καλύπτει μια χαρά. Πλοήγηση θέλουμε, δεν θέλουμε media station/GPS! Για περισσότερα μπορείς να ψάξεις και στο νετ για το συγκεκριμένο μοντέλο.
Link to comment
Share on other sites

...

Και φυσικά ξέρω ότι ακόμα κι αν το αλλάξω από την αντιπροσωπεία, το καινούργιο θα κάνει πάλι τα ίδια!

 

Τυπικά δεν έχει πρόβλημα, διαφορετικά δε θα λειτουργούσε πουθενά, οπότε δε μπορείς να ζητήσεις αλλαγή.

Όχι ότι θα στην έκαναν βέβαια. Η MLS δε κάνει τέτοια "λάθη". :X

 

...

Για να καταλάβω κι εγώ τι πλήρωσα δηλαδή! :worry:

 

Μάλλον κάτι που δε σε εξυπηρετεί. :lol::O

 

Ειλικρινά δε το λέω με καμία δόση κακίας :O και λυπάμαι που τελικά δε σου βγήκε η συσκευή που αγόρασες. :( Το έχω πάθει κι εγώ και καταλαβαίνω πως είναι να σε απογοητεύει κάτι που αγόρασες και δεν είναι τελικά αυτό που ήλπιζες. Προσπάθησε τουλάχιστον να το ενημερώσεις με χρήσιμα και οτιδήποτε άλλο θα σε βοηθήσει κατά τη διάρκεια της χρήσης του σε ταξίδι.

 

Θα μου επιτρέψεις να σου πω κάτι ακόμα. Πριν αγοράσεις οτιδήποτε πρώτα να κοιτάς το ποιος το εμπορεύεται, γιατί το μετά συνήθως η υποστήριξη δηλαδή είναι πιο σημαντικό. Ειδικά σε συσκευές όπως η ηλεκτρονικές που η πιθανότητα να έχουν κάποιο πρόβλημα είναι σχεδόν 50-50. :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Τυπικά δεν έχει πρόβλημα, διαφορετικά δε θα λειτουργούσε πουθενά, οπότε δε μπορείς να ζητήσεις αλλαγή.

Όχι ότι θα στην έκαναν βέβαια. Η MLS δε κάνει τέτοια "λάθη". :X

 

 

 

Μάλλον κάτι που δε σε εξυπηρετεί. :lol::O

 

Ειλικρινά δε το λέω με καμία δόση κακίας :O και λυπάμαι που τελικά δε σου βγήκε η συσκευή που αγόρασες. :( Το έχω πάθει κι εγώ και καταλαβαίνω πως είναι να σε απογοητεύει κάτι που αγόρασες και δεν είναι τελικά αυτό που ήλπιζες. Προσπάθησε τουλάχιστον να το ενημερώσεις με χρήσιμα και οτιδήποτε άλλο θα σε βοηθήσει κατά τη διάρκεια της χρήσης του σε ταξίδι.

 

Θα μου επιτρέψεις να σου πω κάτι ακόμα. Πριν αγοράσεις οτιδήποτε πρώτα να κοιτάς το ποιος το εμπορεύεται, γιατί το μετά συνήθως η υποστήριξη δηλαδή είναι πιο σημαντικό. Ειδικά σε συσκευές όπως η ηλεκτρονικές που η πιθανότητα να έχουν κάποιο πρόβλημα είναι σχεδόν 50-50. :)

 

Φιλε tazio μπορεις να ριξεις τα φωτα σου και σε μενα γιατι ειμαι ασχετος σε θεματα gps??? εχω ανοιξει ενα θεμα και κανεις δεν μου εχει απαντησει δεν θελω να δωσω πεταμενα λεφτα για κατι που δεν θα κανει την δουλεια του σου παραθετω το λινκ με την ερωτηση μου http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3000777&posted=1#post3000777

ελπιζω καποιος να με βοηθησει. Και χιλια συγνωμη που γραφω πανω στο δικο σου θεμα HardcoreGR ελπιζω να με καταλαβενεις...

Link to comment
Share on other sites

Μπορω και εγω με σιγουρια να σας πω οτι το Talk & Drive ειναι για πεταμα και καθε φορα με εκνευριζει.
images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Μπορω και εγω με σιγουρια να σας πω οτι το Talk & Drive ειναι για πεταμα και καθε φορα με εκνευριζει.

μηπως ξερεις αν αυτο ειναι καλο ή ακομα αν μπορω να το ξεκληδωσω και να βαλω οποιον αλλον χαρτη θελω μεσα χωρις προβλημα???? ειναι το mio moov 400 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926457 δηλ να μην κοιταξω καν mls γιατι ειδα πολλα και μου φανηκαν καλα...

 

εδω η ερωτηση μου

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3000777&posted=1#post3000777

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερεις αν αυτο ειναι καλο ή ακομα αν μπορω να το ξεκληδωσω και να βαλω οποιον αλλον χαρτη θελω μεσα χωρις προβλημα???? ειναι το mio moov 400 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.926457 δηλ να μην κοιταξω καν mls γιατι ειδα πολλα και μου φανηκαν καλα...

 

εδω η ερωτηση μου

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3000777&posted=1#post3000777

Εχω και ΜΙΟ μου ειναι πιο βολικο απο Talk & Drive αλλα απο χαρτες μαπα.

 

Τωρα απο σπασιματα δεν ασχοληθηκα καθολου βαρεθηκα!

images?q=tbn:ANd9GcT8OsGmBG7mQ2xUUvI02EsZ1r7MeL6ek1Prw_emqW7zVQoTOtp0
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...