Jump to content

Τα πάντα για τους φορτιστές


Herakles
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να αγοράσω ένα usb charger από αυτά που φορτίζεις 5-6 συσκευές ταυτόχρονα.

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος με τα συγκεκριμένα charger και οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες και διάσπαρτες αυτό που θα ήθελα να έχει είναι τα εξης:

 

1. Να είναι αξιόπιστη μάρκα και να μην ρισκάρω σε καμία περίπτωση τις συσκευές.

2. Να φορτίζει τουλάχιστον 5 η περισσότερες συσκευές

3. Κάπου έχω διαβάσει ότι υπάρχει ένα χαρακτηριστικό το οποίο “διαβάζει” πόσο ρεύμα θέλει η κάθε συσκευή και τροφοδοτεί ανάλογα. Αυτό το θέλω!

4. Καλή ποιότητα κατασκευής

5. Στα συν θα είναι και ο χρόνος φόρτισης

 

Από μάρκες έχω ακούσει καλά λόγια για την Arctic και την Anker χωρίς να ξέρω κάτι περισσότερο.

 

Αν θα είναι κατευθείαν πάνω στην μπρίζα η με ξεχωριστό καλώδιο τροφοδοσίας δεν με απασχολεί καθόλου

 

Από Ελλάδα η εξωτερικό δεν με απασχολεί.

 

Τέλος διαθέτω μέχρι 40 Ευρω

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edited by salmador
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
http://www.gearbest.com/iphone-cables-adapters/pp_322054.html

Εγώ έχω παραγγείλει αυτόν για το Elephone P9000, αλλά δεν έχει έρθει ακόμα να σου πω αν τα πάει καλά ... :)

 

ευχαριστώ,μόλις το παράγγειλα και γώ,διάβασα θετικά σχόλια

 

λενεντες σκεφτομαι να το παρω και εγω για το M9, θελω ομως και ενα καλωδιο usb ,τι προτεινετε; καποιο αξιοπιστο θελω διοτι εχω ενα της Lg και δεν κανει δουλεια, αργει η φορτιση

Link to comment
Share on other sites

θελω ενα καλο και αξιοπιστο καλωδιο για φορτιση. ποιο και απο που; αν ειναι και μακρυ ακομη καλυτερα
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Καλησπέρα σε όλους

Θέλω να αγοράσω ένα usb charger από αυτά που φορτίζεις 5-6 συσκευές ταυτόχρονα.

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος με τα συγκεκριμένα charger και οι γνώσεις μου είναι ελάχιστες και διάσπαρτες αυτό που θα ήθελα να έχει είναι τα εξης:

 

1. Να είναι αξιόπιστη μάρκα και να μην ρισκάρω σε καμία περίπτωση τις συσκευές.

2. Να φορτίζει τουλάχιστον 5 η περισσότερες συσκευές

3. Κάπου έχω διαβάσει ότι υπάρχει ένα χαρακτηριστικό το οποίο “διαβάζει” πόσο ρεύμα θέλει η κάθε συσκευή και τροφοδοτεί ανάλογα. Αυτό το θέλω!

4. Καλή ποιότητα κατασκευής

5. Στα συν θα είναι και ο χρόνος φόρτισης

 

Από μάρκες έχω ακούσει καλά λόγια για την Arctic και την Anker χωρίς να ξέρω κάτι περισσότερο.

 

Αν θα είναι κατευθείαν πάνω στην μπρίζα η με ξεχωριστό καλώδιο τροφοδοσίας δεν με απασχολεί καθόλου

 

Από Ελλάδα η εξωτερικό δεν με απασχολεί.

 

Τέλος διαθέτω μέχρι 40 Ευρω

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Ορίστε φίλε μου

http://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-BW-S7-QC3_0-40W-5-USB-Desktop-Charger-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1060300.html

 

Έχει πολύ καλές Κριτικες

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

 

----- προσθήκη μηνύματος 55 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

ερώτηση τον φορτιστη αυτοκινήτου πειράζει εάν τον αφήνουμε μονίμως κουμπωμενο επάνω στη θύρα του αναπτήρα;

 

Sent from my XT1092 using Tapatalk

OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
για σας πριν 7 μερες αγορασα απο κινα ulefone power.το κινητο ειναι πολυ καλο αλλα εχω θεμα με τη φορτιση του απο τον φορτιστη δεν φορτιζει αλλα απο τον υπολογιστη φορτιζει κανονικα........ξερει κανεις κατι παραπανω ty...
Link to comment
Share on other sites

εχω για το Tablet (samsung note ii) ενα φορτιστη της belkin ο οποιος μου επεσε κατω κ μαλλον τα επαιξε. η φορτιση πλεον αργει πολυ. εψαξα λοιπον να παρω εναν καινουριο. αυτος που εχω, οπως κ ο αρχικος samsung, ειναι στα 2.1 amp. βρηκα τον ιδιο αλλα στα 2.4 amp o οποιος γραφει πως ειναι κ πιο γρηγορος (λογικο). θα υπαρξει καποιο προβλημα με τον συγκεκριμενο με την μπαταρια?
http://www.xperiagamer.com/images/Android_Menu_Icons.jpg
Link to comment
Share on other sites

για σας πριν 7 μερες αγορασα απο κινα ulefone power.το κινητο ειναι πολυ καλο αλλα εχω θεμα με τη φορτιση του απο τον φορτιστη δεν φορτιζει αλλα απο τον υπολογιστη φορτιζει κανονικα........ξερει κανεις κατι παραπανω ty...

στείλε μου πμ

εχω για το Tablet (samsung note ii) ενα φορτιστη της belkin ο οποιος μου επεσε κατω κ μαλλον τα επαιξε. η φορτιση πλεον αργει πολυ. εψαξα λοιπον να παρω εναν καινουριο. αυτος που εχω, οπως κ ο αρχικος samsung, ειναι στα 2.1 amp. βρηκα τον ιδιο αλλα στα 2.4 amp o οποιος γραφει πως ειναι κ πιο γρηγορος (λογικο). θα υπαρξει καποιο προβλημα με τον συγκεκριμενο με την μπαταρια?

κανένα πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω το Nexus 5x και θέλω να βρω φορτιστή μπρίζας με καλωδιο για ταχεία φορτιση. Ενδιαφέρομαι απο Ελλάδα. Τι μου προτείνετε? Και γενικά για αξεσουαρ για το τηλεφωνο. Ευχαριστω.
Link to comment
Share on other sites

Θα σου προτείνω τον φορτιστή Cellular Travel Charger Dual USB 3A, τον αγόρασε πριν από έναν χρόνο και πραγματικά είναι αξιόπιστος σε όλα του, από χρόνους φόρτισης, από θερμοκρασία, άριστος σε όλα του. Μάλιστα στο πλαίσιο τον έχει και σε καλή σχετικά τιμή, στα 15 ευρώ, οπότε από Ελλάδα μόνο αυτή θαρρώ κατά την δική μου γνώμη η επιλογή σου.

Κυριακή 18.06.23 Νέο meeting @ Thessaloniki

Συζητήσεις, διαγωνισμοί, εκπλήξεις... σας περιμένουμε!

💡"ο κάθε άνθρωπος είναι ευτυχισμένος τόσο... όσο του επιτρέπει το μυαλό του..."

Α.Lincoln

μεετινγγ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Φορτιστή αυτοκινήτου (αναπτήρα) πως διαλέγουμε; Έχω πάρει έναν από πλανόδιους αλλά δεν φορτίζει, ενώ δείχνει πως φορτίζει στην συσκευή ή μπαταρία συνεχίζει να πέφτει.. Σε δύο συσκευές τουλάχιστον.

 

Edit: Αν παίζει ρόλο τώρα έχω ένα Xiaomi mi4.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Εχω το Nexus 5x και θέλω να βρω φορτιστή μπρίζας με καλωδιο για ταχεία φορτιση. Ενδιαφέρομαι απο Ελλάδα. Τι μου προτείνετε? Και γενικά για αξεσουαρ για το τηλεφωνο. Ευχαριστω.

 

Τον original της LG μαζί με καλώδιο στα 24,99 και μόνος του 11,99

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα...Πριν μερικές μέρες αγόρασα 4 power bank Xiaomi 10000:

http://www.banggood.com/Original-XIAOMI-5_1V-2_1A-10000mAh-Power-Bank-For-Smartphone-p-977406.html

Φορτίζει με 5V και 2Α

 

Αγόρασα και αυτόν τον φορτιστή:

http://www.banggood.com/BlitzWolf-24W-Smart-Dual-Port-High-Speed-Desktop-Charger-With-Power3S-TechFor-iPhone-iPad-p-987689.html

και αυτό το power tester:

http://www.banggood.com/Kcx-017-LCD-USB-Voltage-Current-Detector-Mobile-Power-Charger-Tester-p-950855.html

Έχω έναν φορτιστή samsung απο το S4, μέτρησα πόσα Α δίνει και μου έδειξε 1,93Α

με τον άλλον φορτιστή που αγόρασα μου έβγαλε 1,63Α

Και οι μετρήσεις έγιναν με το καλώδιο του power bank.

 

Έχετε κάποιον καλύτερο φορτιστή να προτείνετε;;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.....Αυτός που αγόρασα λέει οτι βγάζε 2,4Α αλλά στον power bank δίνει 1,63Α

ο samsung που βγάζει 2Α δίνει 1,99-1,95Α.

Γιαυτό θέλω να πάρω έναν φορτιστή που να δίνει 2Α

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.....Αυτός που αγόρασα λέει οτι βγάζε 2,4Α αλλά στον power bank δίνει 1,63Α

ο samsung που βγάζει 2Α δίνει 1,99-1,95Α.

Γιαυτό θέλω να πάρω έναν φορτιστή που να δίνει 2Α

 

Και αν δίνει κάτι λιγότερο τι έγινε;Πάντα θα υπάρχουν απώλειες.Είτε απο το καλώδιο είτε απο θερμοκρασία κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.....Αυτός που αγόρασα λέει οτι βγάζε 2,4Α αλλά στον power bank δίνει 1,63Α

ο samsung που βγάζει 2Α δίνει 1,99-1,95Α.

Γιαυτό θέλω να πάρω έναν φορτιστή που να δίνει 2Α

 

Ο Samsung σου κάνει μια χαρά τη δουλειά του , δίνει 2A. Mην περιμένεις ακρίβεια εκατοστού στις μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Ο Samsung σου κάνει μια χαρά τη δουλειά του , δίνει 2A. Mην περιμένεις ακρίβεια εκατοστού στις μετρήσεις

 

+ οτι και το όργανο μέτρησης δεν ξέρεις πόσο ακριβείας είναι.

Link to comment
Share on other sites

+ οτι και το όργανο μέτρησης δεν ξέρεις πόσο ακριβείας είναι.

Αυτό λέω.

1) Το όργανο μέτρησης ποτέ δεν ειναι ακριβείας. Για μέγιστη ακρίβεια στις μετρήσεις ρεύματος χρειάζεται πανάκριβο αμπερόμετρο, και σωστά μελετημένη διάταξη και φορτίο

2) Κανένας φορτιστής κινητού ή ταμπλετ κλπ δεν είναι ακριβείας. Και δεν υπάρχει λόγος κι όλας. Κανέναν δεν ενδιαφέρει η διαφορά της τάξης των 10-50mA σε τέτοιες δουλειές :p

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω.

1) Το όργανο μέτρησης ποτέ δεν ειναι ακριβείας. Για μέγιστη ακρίβεια στις μετρήσεις ρεύματος χρειάζεται πανάκριβο αμπερόμετρο, και σωστά μελετημένη διάταξη και φορτίο

2) Κανένας φορτιστής κινητού ή ταμπλετ κλπ δεν είναι ακριβείας. Και δεν υπάρχει λόγος κι όλας. Κανέναν δεν ενδιαφέρει η διαφορά της τάξης των 10-50mA σε τέτοιες δουλειές :p

Οπότε να κρατήσω αυτόν που πήρα για το power bank οου βγάζει 1.63Α

Απλά επειδή μερικές φορές θέλω να φορτήσω το κινητό και το power bank γιαυτό πείρα και άλλο φορτιστή

Ξεφτόμουν να πάρω αυτόν http://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-QC2_02_4A-30W-Dual-USB-EU-Charger-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1020008.html

Link to comment
Share on other sites

Οπότε να κρατήσω αυτόν που πήρα για το power bank οου βγάζει 1.63Α

Απλά επειδή μερικές φορές θέλω να φορτήσω το κινητό και το power bank γιαυτό πείρα και άλλο φορτιστή

Ξεφτόμουν να πάρω αυτόν http://www.banggood.com/Qualcomm-Certified-BlitzWolf-QC2_02_4A-30W-Dual-USB-EU-Charger-Adapter-With-Power3S-Tech-p-1020008.html

Και γιατί όχι τον samsung που δίνει 2Α;

Αν πας σε αγορά, πάρε Orico ή Choetech. Ό,τι καλύτερο με διαφορά

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί όχι τον samsung που δίνει 2Α;

Αν πας σε αγορά, πάρε Orico ή Choetech. Ό,τι καλύτερο με διαφορά

 

Απλά τον samsung τον θέλω μόνο για το κινητό μου.

Εκτός αν αγορασω έναν ακόμη samsumg για το power bank.

Θα τα κοιτάξω και αυτά που πρότεινες..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...