Jump to content

Η πιο φθηνή χρέωση για επικοινωνία Ελλάδα-Αγγλία;


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παρολο που διαβασα ολο το thread, εξακολουθω να μην καταλαβαινω ποια ειναι η πιο συμφερουσα επικοινωνια Αγγλια - Ελλαδα.

:stupid:

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος valerio (30 Νοέ. 2003 , 06:27)

 

Εγώ πάλι μια που το bandwidth δεν είναι πρόβλημα χρησιμοποιώ το Chameleon http://www.dialpad.com για κλήσεις από Αγγλία σε Ελλάδα

GREECE 8.9¢

GREECE, ATHENS 6.9¢

GREECE, Mobile 22¢

Οι τιμές είναι σε Δολάρια Η.Π.Α.

 

 

Το δοκίμασα και εγώ για κλήση από Ελλάδα σε κινητό στην Αγγλία και έχει φοβερή ποιότητα! Το μόνο κακό είναι ότι χρεώνει ανά λεπτό.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επανέρχομαι μετά από αρκετούς μήνες στο συγκεκριμένο θέμα. Έχω από τον Δεκέμβριο καρτοκινητό της Vodafone UK στην Ελλάδα με roaming στην Vodafone. Χτες λοιπόν μου ήρθε σε αυτό το νούμερο το παρακάτω μήνυμα το οποίο αφορά το Vodafone Passport:

 

From Vodafone: Call 5555 free to save money on calls abroad! Call 2345 & TopUp with debit/credit card or local Vodafone vouchers. *#1345# free for your balance.

 

Κάλεσα το νούμερο που λέει το μήνυμα και ενεργοποίησα το Vodafone Passport. Οι χρεώσεις πλέον για να καλώ στην Αγγλία όταν είμαι στην Ελλάδα με roaming στην Vodafone είναι: 0,75 λίρες ανά κλήση (1,08627 ευρώ) και μετά: από τις 7:30 π.μ. ως τις 7:30 μ.μ. 0,30 λίρες/λεπτό (0,434492 ευρώ/λεπτό) και από τις 7:30 μ.μ. ως τις 7:30 π.μ. και τα Σαββατοκύριακα 0,05 λίρες/λεπτό (0,0724249 ευρώ/λεπτό). Οι τιμές που αναφέρω ισχύουν για κλήσεις προς κινητά της Vodafone UK και σταθερά Αγγλίας. Για κλήσεις προς άλλα αγγλικά δίκτυα ισχύει το τέλος των 0,75 λιρών ανά κλήση και μετά 0,35 λίρες/λεπτό (0,507065 ευρώ/λεπτό). Η άλλη μαγκιά όμως είναι η εξής: αν βάλω στο καρτοκινητό μου πακέτο με προπληρωμένα λεπτά ισχύουν και όταν καλώ στην Αγγλία ενώ είμαι στην Ελλάδα χρησιμοποιώντας το δίκτυο της ελληνικής Vodafone!!!!! Βέβαια και σε αυτή την περίπτωση χρεώνεται το τέλος των 0,75 λιρών ανά κλήση. Αν διαλέξει κάποιος το πακέτο των 100 λεπτών με κόστος 15 λίρες (21,7217 ευρώ) το κόστος ανά λεπτό κλήσης είναι 0,15 λίρες (0,217186 ευρώ) . Υπάρχει πακέτο με 200 λεπτά και κόστος 25 λίρες (36,1976 ευρώ) και σε αυτή την περίπτωση το κόστος ανά λεπτό κλήσης είναι 0,125 λίρες/λεπτό (0,181059 ευρώ). Φυσικά τα λεπτά αυτών των πακέτων ισχύουν για κλήσεις προς όλα τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας και τα σταθερά τηλέφωνα της Αγγλίας. Εγώ από Σεπτέμβριο και μετά θα κάνω αρκετές κλήσεις προς Αγγλία (και συγκεκριμένα κινητό Vodafone) και φυσικά θα τιμήσω ιδαιτέρως το αγγλικό καρτοκινητό που έχω. Είναι τρέλα, να παίρνω από κινητό με roaming στην Αγγλία μετά τις 7:30 μ.μ. και να χρεώνομαι 0,072429 ευρώ/λεπτό (συν το τέλος των 0,75 λιρών ανά κλήση) !!!!!! Και σίγουρα η ποιότητα θα είναι χίλιες φορές καλύτερη από το dialpadκαι γενικά κάθε υπηρεσία τηλεφωνίας μέσω internet. Εννοείται πως οι ώρες που αναφέρω είναι ώρες Αγγλίας. Αυτά που αναφέρω μπορείτε να τα δείτε αναλυτικά και στο siteτης VodafoneUK, http://www.vodafone.co.uk

 

 

EDIT

Επίσης αν σας καλέσουν στο Αγγλικό καρτοκινητό και απαντήσετε στην κλήση θα χρεωθείτε μόνο το τέλος των 0,75 λιρών και δεν θα πληρώσετε παραπάνω! Δηλαδή σας καλούν και μιλάτε μία ώρα; Εσείς θα πληρώσετε μόνο το τέλος των 0,75 λιρών και τίποτα παραπάνω!!! Όλα αυτά χάρη στο Vodafone Passport. Όπως αναφέρω παραπάνω ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ προϋπόθεση είναι να κάνετε roaming χρησιμοποιώντας το δίκτυο της ελληνικής Vodafone και φυσικά να ενεργοποιήσετε στο καρτοκινητό της Vodafone UK που θα έχετε στην Ελλάδα το Vodafone Passport. Οι ίδιες χρεώσεις ισχύουν και για άλλες χώρες και δίκτυα με τα οποία συνεργάζεται η Vodafone και προσφέρει τις χρεώσεις του Vodafone Passport. Όλα αυτά θα τα δείτε αναλυτικά στο site τους, το οποίο αναφέρω λίγο πιο πάνω.

 

EDIT 2

Για τα συμβόλαια της Vodafone UK δεν έψαξα τι ισχύει. Λογικά θα ισχύουν τα ίδια ή παρόμοια. Πριν κάνετε οποιαδήποτε κίνηση ψάξτε το site τους και αν έχετε απορίες στείλτε τους e-mail και θα σας απαντήσουν.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό!

Προβλέπω ότι με τις νέες κινήσεις που θα γίνουν στο πανευρωπαϊκό roaming ως απάντηση στο vodafone passport αλλά και για να συμορφωθούν οι εταιρείες στις επιταγές της Κομισιόν, θα αναγκαστούν οι εταιρείες να ρίξουν και τα τέλη διεθνών κλήσεων καθώς θα είναι γελοίο ένας χρήστης με roaming να καλεί φθηνότερα προς τη χώρα του απ'ό,τι ένας χρήστης του εγχώριου δικτύου!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό αυτό!

Προβλέπω ότι με τις νέες κινήσεις που θα γίνουν στο πανευρωπαϊκό roaming ως απάντηση στο vodafone passport αλλά και για να συμορφωθούν οι εταιρείες στις επιταγές της Κομισιόν, θα αναγκαστούν οι εταιρείες να ρίξουν και τα τέλη διεθνών κλήσεων καθώς θα είναι γελοίο ένας χρήστης με roaming να καλεί φθηνότερα προς τη χώρα του απ'ό,τι ένας χρήστης του εγχώριου δικτύου!

 

Εγώ πλέον δεν έχω λόγο για να παίρνω τηλέφωνο στην Αγγλία να χρησιμοποιώ το Dialpad ή οποιαδήποτε άλλη παρόμοια υπηρεσία. Αυτό γιατί στο 90% των περιπτώσεων παίρνω μετά τις 7:30 μ.μ. (ώρα Αγγλίας) οπότε πέφτω στις ώρες μη αιχμής της αγγλικής Vodafone. Είναι πραγματικά γελοίο να κάνω φθηνότερα τηλεφωνήματα στην Αγγλία με αγγλικό καρτοκινητό σε roaming παρά απ' ευθείας από ελληνικό κινητό... Πραγματική ξεφτίλα. Δεν νομίζω να συγκρίνουμε την ευκολία χρήσης και την ποιότητα επικοινωνίας ενός κινητού με το dialpad και άλλες παρόμοιες υπηρεσίες. Και στις ώρες μη αιχμής να θέλω να πάρω τηλέφωνο μπορώ να πάρω και από το σταθερό.

Επισκεφθείτε το site μου για τις αστικές συγκοινωνίες της Αθήνας: http://www.leoforeia.gr/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...