Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα σύντροφοι. Πριν από δύο μήνες πήρα το κουκλάκι BB Torch 9800...

Έχω πρόβλημα με το App World καθώς δεν μπαίνει ποτέ μέσω wifi. Δεν έχω τύχη ούτε μέσω φορέα (Vodafone), έχω κάνει σχετικές ανεπιτυχείς προσπάθειες. Γενικότερα όμως και τα google apps (Maps, mail etc) δεν δουλεύουν... Προσπάθησα μέσω pc, αλλά το site μας (σ.σ. το official της BB) είναι για τα θηρία. Δοκίμασα και με IE9 και με Mozilla και με Chrome! Τζίφος. Στην ουσία του 9800 παραμένει παρθένο με τα μοναδικά apps που δουλεύουν να είναι αυτά των social network... Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, το BIS είναι ενεργοποιημένο κανονικά; Επίσης δώσε μας μερικές πληροφορίες, οι ανεπιτυχείς προσπάθειες τι σφάλμα δίνουν;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Έχω το Torch 9860 και έχω το εξής θέμα: εγκαθιστώντας μια έκδοση λογισμικού, μου φορτώνει 3 γλώσσες. Englidh (USA), English και Ελληνικά, με αποτέλεσμα, κατά την πληκτρολόγηση πατώντας το κουμπί εναλλαγής γλώσσας, να μου βγάζει παράθυρο επιλογής.

Δεν μπορώ να απεγκαταστήσω τη μία Αγγλική, ώστε να υπάρχουν μόνο 2.

Καμμιά ιδέα? :rolleyes:

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Κατά την εγκατάσταση επιλέγεις και αγγλικά, εκτός από ελληνικά;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Κατά την εγκατάσταση επιλέγεις και αγγλικά, εκτός από ελληνικά;

 

To έκανα με desktop manager, οπότε δεν υπάρχει τέτοια επιλογή.

το ΒΒSAK κανει wipe, αλλα δε φορτώνει το OS.

Μάλλον θα πρέπει να το κάνω χειροκίνητα....:wacko:

 

To έκανα και χειροκίνητα, χωρίς επιλογή γλώσσας, αλλά πάλι τα ίδια.

Το θέμα είναι ότι στο pop up window, αν έχω ελληνικά μου βγάζει επιλογή ελληνικά ή English (USA).

Αν έχω English (USA), μου βγάζει επιλογή πάλι ελληνικά ή English (USA)

 

Πώς γίνεται να μην εμφανίζεται αυτό το παράθυρο? :mad:

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε options, βρες language and text input και ενεργοποίησε το Quick Selection.

 

Aυτό ψάχνω κι εγώ, αλλά δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στο 7αρι... :(

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Έχω το Torch 9860 και έχω το εξής θέμα: εγκαθιστώντας μια έκδοση λογισμικού, μου φορτώνει 3 γλώσσες. Englidh (USA), English και Ελληνικά, με αποτέλεσμα, κατά την πληκτρολόγηση πατώντας το κουμπί εναλλαγής γλώσσας, να μου βγάζει παράθυρο επιλογής.

Δεν μπορώ να απεγκαταστήσω τη μία Αγγλική, ώστε να υπάρχουν μόνο 2.

Καμμιά ιδέα? :rolleyes:

 

Τα Blackberry εχουν απο τη μαμα τους τα english US. Πρεπει να κανεις τη διαδικασια της εγκαταστασης λογισμικου. Δηλαδη να εγκαταστησεις στο pc σου την εκδοση λογισμικου που εχεις τωρα στο τηλεφωνο σου, να πας να τρεξεις το loader.exe και οταν σε παει στην οθονη που σου δειχνει ποια προγραμματα εχεις εγκατεστημενα να ξεμαρκαρεις απο τις γλωσσες τα english και να αφησεις μονο τα greek. Μη φοβασαι οτι δε θα εχεις αγγλικα. Oπως ειπα εχει απο default τα english us.

Με αυτη τη διαδικασια εχεις μονο 2 γλωσσες στο κινητο

Link to comment
Share on other sites

Τα Blackberry εχουν απο τη μαμα τους τα english US. Πρεπει να κανεις τη διαδικασια της εγκαταστασης λογισμικου. Δηλαδη να εγκαταστησεις στο pc σου την εκδοση λογισμικου που εχεις τωρα στο τηλεφωνο σου, να πας να τρεξεις το loader.exe και οταν σε παει στην οθονη που σου δειχνει ποια προγραμματα εχεις εγκατεστημενα να ξεμαρκαρεις απο τις γλωσσες τα english και να αφησεις μονο τα greek. Μη φοβασαι οτι δε θα εχεις αγγλικα. Oπως ειπα εχει απο default τα english us.

Με αυτη τη διαδικασια εχεις μονο 2 γλωσσες στο κινητο

 

Aυτό το έκανα, επιλέγοντας κατά την εγκατάσταση μόνο Ελληνικά.

Το περίεργο είναι ότι πατώντας για αλλαγή γλώσσας κατά την πληκτρολόγηση, δε μου βγάζει 2 διαφορετικές, αλλά την υπάρχουσα και άλλη μία. :mad:

Επίσης, δε βρίσκω πουθενά τη ρύθμιση για "quick selection", ώστε να την ενεργοποιήσω.

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Μήπως είναι στο options -> localization το quick selection;

 

 

Χμμμμ πού είναι αυτό, θυμάσαι?

"There's a story still unread"
Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με την κρυπτογράφηση της κάρτας μέσων και της εσωτερική μνήμης της συσκευής. Τι ακριβώς κάνει αυτό? Σε τι χρησιμεύει?

Και επίσης, εκτός από τον κωδικό πρόσβασης, κάποιο "κλειδί" στην κρυπτογράφηση, τι είναι?

Όλα αυτά είναι μέτρα ασφαλείας, που δεν επιτρέπουν ουσιαστικά τι?

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι με τη κρυπτογραφηση ουσιαστικα <<δενεται>> η καρτα μνημης με μια συγκεκριμενη συσκευη, ετσι ωστε αν πας να βαλεις τη καρτα σε μια αλλη συσκευη και θελησεις να κανεις access τα περιεχομενα της να μην μπορεις
Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΑΙ ΤΟ ΕΙΚΟΝΙΔΙΟ ΤΟΥ GRS ΣΤΟ 9300 ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ 9300 ΑΠΟ 5 OS ΣΕ 6 OS.....ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ....ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :p

 

[Απαγορεύεται η γραφή με αποκλειστική χρήση κεφαλαίων χαρακτήρων. Επόμενα μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς ειδοποίηση.]

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδια εχω ενα προβλημα με το bold 9000. Εχω να το χρησιμοποιησω παρα πολυ καιρο και χθες οταν το εβαλα να φορτισει, εναψε κανονικα το λαμπακι, αλλα εβγαλε μια οθονη με μια μπαταρια και ενα Χ πανω της, δηλαδη οτι δεν φορτιζει! τι μπορω να κανω? Δεν εχει καθολου μπαταρια και δεν μπορω να ανοιξω την συσκευη, ουτε να την συνδεσω στο dm! Σας ευχαριστω πολυ!
Link to comment
Share on other sites

παίδες καλησπέρα

ερώτημα-απορία

 

ενώ στο δικό μου bold 9000 το shazam έχει κατεβεί κανονικά, στο curve 8900 της κοπέλας μου δεν υπάρχει καν η εφαρμογή μέσα στην επιλογή από τα thank you gift της blackberry

έχει αντιμετωπίσει κανεις άλλος με 8900 το ίδιο θέμα με το shazam????

PIN: 2098D774
Link to comment
Share on other sites

ξέρει κανείς πότε να περιμένουμε τις επόμενες "προσφορές"?
Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολλές φορές οι μπαταρίες "πεθαίνουν" από την αχρηστία...:(

Το άφησες αρκετή ώρα στην πρίζα? Κάνει γύρω στα 4-5 λεπτά για να ξεκινήσει η φόρτιση (αν είναι εφικτό ακόμα...)

Από πείσμα θα ζω στην έρημη χώρα...
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία και σίγουρα μπορείτε να μου την λύσετε. Πως προφέρονται οι συσκευές της blackberry, αν το 9900, το 9700, το 9780?

Blackberry εννιά χιλιάδες εφτακόσια πχ, ή ενενήντα εφτά, μηδέν μηδέν?

Εννιά χιλιάδες εφτακόσια ογδόντα, ή Blackberry ενενήντα εφτά ογδόντα?

 

 

Μπορεί να ακούγεται κάπως χαζή η απορία μου, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως προφέρονται.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία και σίγουρα μπορείτε να μου την λύσετε. Πως προφέρονται οι συσκευές της blackberry, αν το 9900, το 9700, το 9780?

Blackberry εννιά χιλιάδες εφτακόσια πχ, ή ενενήντα εφτά, μηδέν μηδέν?

Εννιά χιλιάδες εφτακόσια ογδόντα, ή Blackberry ενενήντα εφτά ογδόντα?

 

 

Μπορεί να ακούγεται κάπως χαζή η απορία μου, αλλά πραγματικά δεν ξέρω πως προφέρονται.

 

Δεν βαζεις ποτε τη λεξη <<χιλιαδα>>. Για παραδειγμα λες blackberry εννια εφτακοσια (9700) ή εννια οχτακοσια (9800)

 

Οσες συσκευες δεν τελωνουν σε εκατονταδες , δηλαδη δεν εχουν 2 μηδενικα στο τελος, προφερονται με διπλα ψηφια, δηλαδη ενενηνταπεντε εικοσι (9520) ή ενενηναεφτα ογδοντα (9780)

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς πολλές φορές οι μπαταρίες "πεθαίνουν" από την αχρηστία...:(

Το άφησες αρκετή ώρα στην πρίζα? Κάνει γύρω στα 4-5 λεπτά για να ξεκινήσει η φόρτιση (αν είναι εφικτό ακόμα...)

 

σοβαρα? Δεν το ηξερα αυτο..... Γιατι και με αλλα κινητα που ειχα (ΝΟΚΙΑ, SE) οι μπαταριες δεν παθαιναν τιποτα! Ναι το εχω πολυ ωρα.... Στην αρχη δειχνει την μπαταρια οτι προσπαθει να φορτισει και μετα βγαζει το "Χ". Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν βαζεις ποτε τη λεξη <<χιλιαδα>>. Για παραδειγμα λες blackberry εννια εφτακοσια (9700) ή εννια οχτακοσια (9800)

 

Οσες συσκευες δεν τελωνουν σε εκατονταδες , δηλαδη δεν εχουν 2 μηδενικα στο τελος, προφερονται με διπλα ψηφια, δηλαδη ενενηνταπεντε εικοσι (9520) ή ενενηναεφτα ογδοντα (9780)

 

Το blackberry bold 9000 πως το λένε δηλαδή?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχε κάποια εφαρμογή, κάποιος τρόπος, ώστε να βλέπω στην οθόνη από το bb 9780, με τι ταχύτητα κινούμαι?

Πέρα από τους χάρτες δηλαδή, υπάρχει αυτή η δυνατότητα?

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...