Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μπορείς να τα κάνεις να μην φαίνονται, απ' το μενού που βλέπεις όλα τα εικονίδια, πατάς το κουμπί με το μούρο (δηλαδή το μενού) και επιλέγεις hide.

 

Σ ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου.

Ακόμα δεν έχω το κινητάκι στα χέρια μου και είμαι γεμάτος απορίες :)

“When there's no more room in hell, the dead will walk the earth.”
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα δεν έχω το κινητάκι στα χέρια μου και είμαι γεμάτος απορίες :)

 

Αν περιμένεις να το πάρεις στα χέρια σου θα σου λυθούν όλες οι απορίες και αν όχι, εδώ είμαστε :)

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω μια απορία σχετικά με τα SMS.

Όταν γράφω με Ελληνικούς χαρακτήρες, γίνεται μεγάλο μπέρδεμα. Κάνει μόνο του διορθώσεις και δεν μπορώ να στείλω ένα σωστό sms στα Ελληνικά. Π.χ. Όταν γράφω κάποιες λέξεις τις μεταφράζει σε άλλες και επίσης κάποιες τις βάζει σε παρένθεση, όπως το ´από´ το γράφει σε (από).

Έχω απενεργοποίησει όλα τα spell check και dictionary, αλλα πάλι τα ίδια κάνει.

Η μόνη λύση είναι να γράφω με λατινικούς χαρακτήρες πλέον ή σε αγγλική γλώσσα πλέον.

Εάν έχετε κάποια πρόταση μου λέτε. Είναι ΒΒ 9700 Ελληνικό.

 

Ευχαριστώ, Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Πανο καλησπερα ,

 

υπαρχει λυση με το να διαγραψεις νομιζω το λεξικο που εχει για τις διορθωσεις , αν διαβασει λιγο τα νηματα για τα ΒΒ θα βρεις την λυση , την ειχαμε αντιμετωπισει παλαιοτερα

Link to comment
Share on other sites

Λαμβανω μαιλ κανονικα αλλα δεν μπορω να στειλω μαιλ απο το κινιτο με οποιονδηποτε λογαριασμο μαιλ που εχω εκει.
Link to comment
Share on other sites

Πανο καλησπερα ,

 

υπαρχει λυση με το να διαγραψεις νομιζω το λεξικο που εχει για τις διορθωσεις , αν διαβασει λιγο τα νηματα για τα ΒΒ θα βρεις την λυση , την ειχαμε αντιμετωπισει παλαιοτερα

Αλέξη σε ευχαριστώ πολυ. Θα το ψάξω αυτό που μου λες. Αν και απο ότι βλέπω δεν έχει κάποιο λεξικό μέσα εγκατεστημένο.

Σε ευχαριστω πολυ.

Πάνος

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, έχω μια απορία σχετικά με τα SMS.

Όταν γράφω με Ελληνικούς χαρακτήρες, γίνεται μεγάλο μπέρδεμα. Κάνει μόνο του διορθώσεις και δεν μπορώ να στείλω ένα σωστό sms στα Ελληνικά. Π.χ. Όταν γράφω κάποιες λέξεις τις μεταφράζει σε άλλες και επίσης κάποιες τις βάζει σε παρένθεση, όπως το ´από´ το γράφει σε (από).

Έχω απενεργοποίησει όλα τα spell check και dictionary, αλλα πάλι τα ίδια κάνει.

Η μόνη λύση είναι να γράφω με λατινικούς χαρακτήρες πλέον ή σε αγγλική γλώσσα πλέον.

Εάν έχετε κάποια πρόταση μου λέτε. Είναι ΒΒ 9700 Ελληνικό.

 

Ευχαριστώ, Πάνος

 

Φίλε μου ακολούθα την παρακάτω διαδικασία...

 

Options>Language and text input

εκεί βάζεις το input Style: Auto Correction

μετά επιλέγεις "show text input options"

και ξε-τσεκάρεις το "auto correction"

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Όταν το στέλνεις τι σφάλμα σου βγάζει?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βγάλεις τη sim για 2 λεπτά και να την βάλεις ξανά.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Τέλειος ο rokko , μηπως πρεπει να γινει sticky η διαδικασια ? γιατι ειναι απο τα πρωτα πραγματα που θελει να ξεφορτωθει καποιος απο τα berry.
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ακολούθα την παρακάτω διαδικασία...

 

Options>Language and text input

εκεί βάζεις το input Style: Auto Correction

μετά επιλέγεις "show text input options"

και ξε-τσεκάρεις το "auto correction"

Σε ευχαριστω παρά πολυ. Δεν θα το εβρισκα με τίποτα. Τόσα χρόνια έγραφα με λατινικούς και αγγλικά, αλλα τώρα τελευταία άρχισα να γράφω SMS με Ελληνικά.

Θα επανέλθω με μια άλλη απορία που έχω με το Gmail, αλλα θέλω να βεβαιωθω πρώτα πριν σας ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου ακολούθα την παρακάτω διαδικασία...

 

Options>Language and text input

εκεί βάζεις το input Style: Auto Correction

μετά επιλέγεις "show text input options"

και ξε-τσεκάρεις το "auto correction"

 

στο OS6 δεν υπαρχουν αυτες οι επιλογες

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

μολις αγορασα το 9300 και εχω ενεργοποιησει και τη bis

σχετικα με την εφαρμογη docs to go ενεργοποιησα τη δοκιμαστικη περιοδο 30 ημερων

μετα το τελος των 30 ημερων θα με γυρισει στην standar εκδοση την οποια να υποθεσω πως εχει προεγκατεστημενη?

επειδη λογω δουλειας θελω βασικα word και excel με τη standar εκδοση θα μπορω να δημιουργω νεους φακελους και να επεξεργαζομαι επισης?

τελος πως μπορω να κανω και συγχρονισμο αυτων των αρχειων με το pc?

 

ευχαριστω και συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον λήξει η δοκιμαστική περίοδος θα γυρίσει στην standard έκδοση που εκεί δεν έχεις edit, save κτλ

 

Συγχρονισμό τι εννοείς? τα αρχεία (excel, word, etc) μπορείς ανά πάσα στιγμή να τα δεις από το pc μέσω της memory card...

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο rokko είναι, μετά τις 30 μέρες γυρνάει στη standard έκδοση, η οποία όμως δεν υποστηρίζει δημιουργία αρχείων παρά μόνο επεξεργασία ήδη αποθηκευμένων. Ένα "τρικ" που χρησιμοποιούν πολλοί, είναι το να αποθηκεύουν κάποια κενά έγγραφα και κάθε φορά που θέλουν ένα καινούριο, να επεξεργάζονται ένα από αυτά.

 

Για συγχρονισμό δε γνωρίζω να σου πω γιατί δεν έχω κάνει ποτέ, αλλά υποθέτω ότι γίνεται μέσω της PC εφαρμογής που δίνει η DataViz.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Μια μόνιμη λύση είναι η αντικατάσταση του αρχείου autotext με αυτή την έκδοση, με τον τρόπο που περιγράφεται εδώ.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο rokko είναι, μετά τις 30 μέρες γυρνάει στη standard έκδοση, η οποία όμως δεν υποστηρίζει δημιουργία αρχείων παρά μόνο επεξεργασία ήδη αποθηκευμένων. Ένα "τρικ" που χρησιμοποιούν πολλοί, είναι το να αποθηκεύουν κάποια κενά έγγραφα και κάθε φορά που θέλουν ένα καινούριο, να επεξεργάζονται ένα από αυτά.

 

Για συγχρονισμό δε γνωρίζω να σου πω γιατί δεν έχω κάνει ποτέ, αλλά υποθέτω ότι γίνεται μέσω της PC εφαρμογής που δίνει η DataViz.

ευχαριστω για τις απαντησεις

γνωριζετε αν μπορει να διαβασει html αρχεια?οσα εχω προσπαθησει να ανοιξω βγαζει τα γραμματα με "κουτακια".αλλαξα το encoding αλλα και παλι τιποτα

Link to comment
Share on other sites

<<Όπως τα λέει ο rokko είναι, μετά τις 30 μέρες γυρνάει στη standard έκδοση, η οποία όμως δεν υποστηρίζει δημιουργία αρχείων παρά μόνο επεξεργασία ήδη αποθηκευμένων. Ένα "τρικ" που χρησιμοποιούν πολλοί, είναι το να αποθηκεύουν κάποια κενά έγγραφα και κάθε φορά που θέλουν ένα καινούριο, να επεξεργάζονται ένα από αυτά.

 

Για συγχρονισμό δε γνωρίζω να σου πω γιατί δεν έχω κάνει ποτέ, αλλά υποθέτω ότι γίνεται μέσω της PC εφαρμογής που δίνει η DataViz. >>

 

καλησπερα σε ολους

σχετικα με αυτην την απαντηση που ελαβα χθες

γνωριζει καποιος να μου εξηγησει το συγκεκριμενο ''τρικ''?

απο τη στιγμη που η standard εκδοση δεν υποστηριζει δημιουργια αρχειων,πως θα αποθηκευσω καποιο κενο ετσι ωστε να το επεξεργαστω καθε φορα που θελω καινουριο?

 

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

sotirisro_1, για ποιο λόγο να ανοίξεις νέο θέμα, όταν υπάρχει ήδη αυτό στο οποίο συζητάμε τον προβληματισμό σου;

 

Τα κενά αρχεία που αναφέρω, θα πρέπει να τα έχεις περάσει στη συσκευή από τον υπολογιστή. Συνήθως περνάμε ένα κενό αρχείο .doc, για παράδειγμα, και όποτε θες να το χρησιμοποιήσεις το "αναπαράγεις" με copy στη συσκευή μέσω του file manager, ώστε να μην "ξεμείνεις" κάποια στιγμή.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

sotirisro_1, για ποιο λόγο να ανοίξεις νέο θέμα, όταν υπάρχει ήδη αυτό στο οποίο συζητάμε τον προβληματισμό σου;

 

Τα κενά αρχεία που αναφέρω, θα πρέπει να τα έχεις περάσει στη συσκευή από τον υπολογιστή. Συνήθως περνάμε ένα κενό αρχείο .doc, για παράδειγμα, και όποτε θες να το χρησιμοποιήσεις το "αναπαράγεις" με copy στη συσκευή μέσω του file manager, ώστε να μην "ξεμείνεις" κάποια στιγμή.

ζητω συγνωμη απλα ειμαι νεος στο forum και δε γνωριζω καλα τις λειτουργιες

με καλυψες με την απαντηση σου,ευχαριστω.να υποθεσω οτι αν καποιος παρει καινουριο ενα bb δε χρειαζεται να ενεργοποιησει bis ετσι ωστε να δουλεψει την standar εκδοση

αν ξερεις κατι για τα html αρχεια και το προβλημα που ειπα οτι αντιμετωπιζω πιο πανω ενημερωσε με

ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

Βγηκε χθες ο opera mini 6.

 

ΠΟΛΥ μεγαλη βελτιωση σε σχεση με τον 5.

 

Πηγαιντε στο mini.opera.com απο τον stock browser του bb σας και κατεβαστε τον.

 

Ειδικα οσοι εχετε bb με λέιτουργικο 5 θα δειτε μεγαλη διαφορα σε σχεση με τον stock browser

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα από όλα να πω ότι ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση των μελών στο θέμα του gps που έθεσα χτες. Έχω μια ακόμα απορία : κατέβασα διάφορα προγράμματα από το Blackberry App store κάποια ήταν καλά κάποια όχι. Αυτά που δεν μου άρεσαν τα έσβησα. Παρόλα αυτά όταν μπαίνω στο App store βλέπω μια λίστα με αυτά τα προγράμματα που έχω διαγράψει. Θέλω λοιπόν να μου πείτε αν τα προγράμματα από τη στιγμή που τα διαγράφω σβήνονται εντελώς από το κινητό ή χρειάζεται κάποια περαιτέρω διαδικασία ( π.χ. στον υπολογιστή δεν κάνεις delete σε κάποιο πρόγραμμα γιατί θα σου αφήσει αρχεία στο σκληρό.πρέπει να κάνεις unistall).

Και θέλω να μου πείτε αν έχετε χρησιμοποιήσει το Blackberry protect. το κατεβάζω αυτή τη στιγμή για το 9780 και δεν ξέρω τι παίζει.αν έχετε κάποιο info καλοδεχούμενο.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια μόνιμη λύση είναι η αντικατάσταση του αρχείου autotext με αυτή την έκδοση, με τον τρόπο που περιγράφεται εδώ.

 

χιλια ευχαριστω .

 

κατι αλλο που παρατηρησα σημερα το πρωι ειναι οτι οταν παω να στειλω μεγαλο μηνυμα sms δεν το στελνει και για καποιο λογο σβηνεται απο τα σταλμενα ..

 

αυτο παλι τι ειναι ;

My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

Ποια έκδοση λογισμικού έχεις; Αυτό είναι ένα bug που εμφανίζεται σε κάποιες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να βρω τωρα που το λεει ..ειναι 6,0187 νομιζω της cosmote .
My Devices:Motorola timeport,one touch 701,se t29,N 6510,Siemens s55,5100,6610,3650,se p800,6600,7610,6630,nokia n70,nokia 6101,se k310,nokia n73,nokia 5500d,se k800i,Htc p3300,Htc p3600i,SE k850i vf,samsung d880,samsung d980,Htc touch diamond white,Samsung omnia2,nokia e52,blackberry 9700,Htc hero,Htc Desire,Iphone 4 16gb,Iphone 4s 64gb,samsung x-cover,samsung galaxy s3 mini,iphone 5s,iphone 6,samsung s6,note 5,mi max , mi5s plus ...
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...