Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ναι αυτό... είναι προσθαφαίρεση προγραμμάτων απότι κατάλαβα.... αφαιρώ κάποιο πρόγραμμα η απλά συνεχίζω μέχρι το τέλος?

 

πατάω απλά επόμενο ή πρέπει να σβήσω κάτι?

Edited by moment_v
Χρησιμοποίησε την τροποποίηση
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Χρειάζομαι την βοήθειά σας. Αγόρασα ένα Torch 9800 από ebay, μου το έστειλαν κλειδωμένο στην t-mobile UK. Πήρα κωδικό, ολά καλά...αλλά η συσκευή μου ήρθε hardlocked! Δηλαδή στο enter MEP code έχει 0 left!

Αν το παω εδώ στη Vodafone μπορόυν να κάνουν reset MEP counter ή να το στείλω πίσω? Υπάρχει τρόπος να το κάνω μόνος μου με προγραμματισμό?

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

Χρειάζομαι την βοήθειά σας. Αγόρασα ένα Torch 9800 από ebay, μου το έστειλαν κλειδωμένο στην t-mobile UK. Πήρα κωδικό, ολά καλά...αλλά η συσκευή μου ήρθε hardlocked! Δηλαδή στο enter MEP code έχει 0 left!

Αν το παω εδώ στη Vodafone μπορόυν να κάνουν reset MEP counter ή να το στείλω πίσω? Υπάρχει τρόπος να το κάνω μόνος μου με προγραμματισμό?

Ευχαριστώ!

 

Φίλε μου ζήτα πίσω τα λεφτά σου από τον πωλητή μέσω paypal εάν δεν το έγραφε. Εδώ η εταιρείες δεν υπάρχει περίπτωση να σου κάνουν κάτι... Επικοινώνησε με avarto teleservice http://www.teleservice.com/teleservice_departments_greece.php είναι αυτοί που έχουν το service των blackberry μπας και σε βοηθήσουν.

Πάντως εγώ θα ζητούσα πίσω τα λεφτά μου..

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Δεν το ανέφερε. Έλεγε απλα οτι ειναι t-mobile, αν το ήξερα δεν θα έμπαινα στον κόπο. Θα πάρω και σε αυτούς που μου προτείνεις μπας και κάνουν το reset, αφού unlock code έχω, το θέμα είναι αν και πόσο φυσικά...

Ευχαριστώ ;)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

Έχω το curve 8520 και μου παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα στο download αρχείων από το Internet. Ουσιαστικά, όταν είμαι σε ένα οποιοδήποτε site και θέλω να κατεβάσω και να αποθηκεύσω ένα αρχείο, μου γράφει ως μήνυμα "Download failed". Μήπως γνωρίζει κανείς τί μπορεί να φταίει?

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!

Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν εχεις αρκετη μνημη ? ισως τα αποθηκευει στου τηλεφωνου

Learn Colemak, the better keyboard layout! :happy:

 

Μην αφήνεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου είναι πολύ μεγάλα.

Link to comment
Share on other sites

μηπως δεν εχεις αρκετη μνημη ? ισως τα αποθηκευει στου τηλεφωνου

 

Έχω αρκετή μνήμη και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί εξακολουθεί να μην κατεβάζει κάποια αρχεία. Το εκνευριστικό είναι ότι επιλεκτικά δεν κάνει downlaod αρχείων(και κυρίως κάποιων pdf(ενώ έχω πρόγραμμα να τα ανοίγω)). Μήπως φαντάζεστε τι ρύθμιση θα πρέπει να πειράξω ώστε να κατεβάζω ανενόχλητος όποιο αρχείο θέλω?

 

Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Στο κάνει και όταν είσαι συνδεδεμένος με wifi;

 

Επειδή δεν έχω προλάβει ακόμα να ενεργοποιήσω την BIS μπαίνω μόνο με Wifi.

Ναι, μου το κάνει σε αρκετά αρχεία και γράφει Download failed..

Link to comment
Share on other sites

Tελικά το App world δουλεύει κανονικά στην Ελλάδα ή πρέπει να κάνουμε ακόμα τεχνάσματα.

 

Θυμάμαι μια είδηση πριν 1 μήνα ότι άνοιξε για Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει σχετικό θέμα ήδη.

Το App World δουλεύει πάνω από ένα μήνα

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

Έχω πρόβλημα με τα πεζά γράμματα στα SMS. Ενώ όταν τα συντάσσω εμφανίζονται κανονικά, κατά την αποστολή μετατρέπονται σε κεφαλαία.

(Η εταιρία μου είναι η Vodafone).

Εχει κανείς ιδέα γιατί γίνεται αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Πολλά καινούρια κινητά το κάνουν απο μόνα τους για να μπορείς να στείλεις μέχρι 160 χαρακτήρες. Δες το μήνυμα στα απεσταλμένα πως είναι. Τι κινητό έχεις;;

 

Sent from my HTC Desire using Tapatalk

Close your eyes, look into the dream

Winds of change, will winds of fortune bring...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις την κωδικοποίηση των sms από τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου για να στέλνεις με πεζούς χαρακτήρες, αλλά θα έχεις όριο 70 χαρακτήρων ανά μήνυμα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

To blackberry bold 9700 Εχω. Πως πρέπει να βάλω την κωδικοποίηση για να μπορώ να γράψω με πεζά; δοκίμασα και την 7-bit και την άλλη επιλογή που εχει αλλά τιποτα
Link to comment
Share on other sites

3 ερωτήσεις περί bb

1) αν ενεργοποιήσω το πακέτο δεδομένων σε καρτοκινητο. θα μπορώ να κάνω κανονικά περιήγηση σε σελίδες, να κατεβάζω τα mails Και να χρησιμοποιώ εφαρμογές που θέλουν Internet οπός πχ το facebook app?

2) με το wifi ποια από τα παραπάνω θα μπορώ να κάνω?

3)για τα bb υπάρχουν sites με "εφαρμογές" όπως παιχνίδια και apps?

 

αυτα τα λιγα.

 

ευχαριστώ πολυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου βοηθειστε αν γνωριζετε..Εχω το 9700 κανα 4μηνο και κανενα προβλημα ως τωρα,μεχρι που σημερα στα καλα καθουμενα και ενω χαζευα στην εφαρμογη του Facebook ξαφνικα εκανε επανεκινηση η συσκευη και απο τοτε κανει Loading και στα μισα μου βγαζει λευκη οθονη με την ενδειξη JVM Error 517 και απο κατω την λεξη Reset. Απο κεινη την ωρα εχω βγαλει τη μπαταρια 100 φορες και μετα την ξαναβαζω και γινεται συνεχως η ιδια διαδικασια με αποτελεσμα να μην λειτουργει η συσκευη...Τι συμβαινει και τι κανω???????????? Ευχαριστω για οποια απαντηση!
Link to comment
Share on other sites

3 ερωτήσεις περί bb

1) αν ενεργοποιήσω το πακέτο δεδομένων σε καρτοκινητο. θα μπορώ να κάνω κανονικά περιήγηση σε σελίδες, να κατεβάζω τα mails Και να χρησιμοποιώ εφαρμογές που θέλουν Internet οπός πχ το facebook app?

2) με το wifi ποια από τα παραπάνω θα μπορώ να κάνω?

3)για τα bb υπάρχουν sites με "εφαρμογές" όπως παιχνίδια και apps?

 

αυτα τα λιγα.

 

ευχαριστώ πολυ!!!

 

1) Θα μπορείς να χρησιμοποιείς μόνο third-party εφαρμογές και όχι τις επίσημες, οπότε ξεχνάς facebook, push mail κλπ. Για email θα μπορείς μόνο να μπαίνεις στο wap interface για να τα βλέπεις. H υπηρεσία BIS προσφέρεται μόνο σε συμβόλαια κινητής και όχι σε καρτοκινητά.

2) Τα ίδια ισχύουν και για wifi, χωρίς το BIS θα κάνει μόνο όσα γράφω στο 1.

3) Υποθέτω μιλάς για νόμιμες εφαρμογές, αφού συζητήσεις για παράνομες δεν επιτρέπεται. Κοίτα το http://www.mobihand.com. Επίσης πλέον λειτουργεί το AppWorld της Blackberry στην Ελλάδα, αλλά απαιτεί BIS.

 

Φιλοι μου βοηθειστε αν γνωριζετε..Εχω το 9700 κανα 4μηνο και κανενα προβλημα ως τωρα,μεχρι που σημερα στα καλα καθουμενα και ενω χαζευα στην εφαρμογη του Facebook ξαφνικα εκανε επανεκινηση η συσκευη και απο τοτε κανει Loading και στα μισα μου βγαζει λευκη οθονη με την ενδειξη JVM Error 517 και απο κατω την λεξη Reset. Απο κεινη την ωρα εχω βγαλει τη μπαταρια 100 φορες και μετα την ξαναβαζω και γινεται συνεχως η ιδια διαδικασια με αποτελεσμα να μην λειτουργει η συσκευη...Τι συμβαινει και τι κανω???????????? Ευχαριστω για οποια απαντηση!

 

Το πρόβλημά σου δεν είναι κάτι σοβαρό, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να ξαναπεράσεις το λογισμικό του τηλεφώνου σου μέσω του Application Loader, σαν να κάνεις αναβάθμιση. Μπορείς να το κάνεις και μέσω BBSAK ("load OS"). Σε κάθε περίπτωση πρέπει - προφανώς - πρώτα να έχεις εγκαταστήσει στον υπολογιστή το Desktop Manager, καθώς και την έκδοση λογισμικού που σε ενδιαφέρει. Δυστυχώς θα χάσεις όλα τα δεδομένα που είχες στο τηλέφωνο, εκτός από την κάρτα μνήμης, αφού πλέον δε μπορείς να κάνεις backup.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

αυτα ειναι κυριοι

αν την ωρα που μιλαμε στο τηλεφωνο, γυρισει το σημα (απο 3G σε 2G), τερματιζει η κληση.

ακρως επαγγελματικο το blackberry !

ετσι για να λεμε και τα στραβα (και λιγα λεω)

Link to comment
Share on other sites

Τα στραβά φυσικά και να τα λέμε, αλλά ένα μεμονωμένο περιστατικό, το οποίο μάλιστα πιθανόν να οφείλεται και σε ασυμβατότητα με τη SIM σου (έχει ξανασυμβεί), είναι τουλάχιστον υπερβολικό να το γενικεύουμε θεωρώντας ότι ισχύει για όλες τις συσκευές και όλες τις εκδόσεις λογισμικού, δε νομίζεις; (θυμίζω ότι αυτό είναι θέμα για γενικά προβλήματα blackberry)

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχην ευχαριστω για την απαντηση. Εχω εγκατεστημενο το Desktop manager.. αλλα δε γνωριζω ΠΟΥ και ΠΙΟ λογισμικο πρεπει να εγκαταστησω. Ξερω οτι το 9700 εχει το ΟS 5 και οτι εχει βγει το 6 αλλα σε πολλες περιπτωσεις δε λειτουργει ακομη σωστα..Αρα θα ξαναβαλω το 5 μαλλον ομως πως το περναω στη συσκευη?? (δλδ με απλα λογια-βηματα)???

 

Και εκτος αυτου συνδεω το κινητο μου στο pc ανοιγω το desktop software αλλα δε συνδεεται εφοσον το κινητο δε ολοκληρωνει το loading και βγαζει το ερρορ στα μισα...:(

Edited by thief
Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι ποια είναι η τελευταία έκδοση, αλλά μπορείς να πάρεις από εδώ την .979 (BlackBerry Handheld Software v5.0.0.1607 (Multilanguage)).

 

Θα κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή και μετά θα πας program files\common files\research in motion\App Loader και θα σβήσεις το vendor.xml. Στη συνέχεια, τρέχεις το loader.exe από τον ίδιο φάκελο και συνδέεις το κινητό όταν φτάσεις στο σημείο που το αναζητά.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Kαλσπέρα σας!

Έχω κατεβάσει το foursquare στο κινητό μου αλλα κάθε φορά που το ανοίγω μου βγάζει το μήνυμα "the application foursquare has attempted to open a connection to a location inside the firewall and outside the firewall which is not allowed by your IT policy"

τι μπορω να κάνω????

Link to comment
Share on other sites

Δε θυμάμαι ποια είναι η τελευταία έκδοση, αλλά μπορείς να πάρεις από εδώ την .979 (BlackBerry Handheld Software v5.0.0.1607 (Multilanguage)).

 

Θα κάνεις εγκατάσταση στον υπολογιστή και μετά θα πας program files\common files\research in motion\App Loader και θα σβήσεις το vendor.xml. Στη συνέχεια, τρέχεις το loader.exe από τον ίδιο φάκελο και συνδέεις το κινητό όταν φτάσεις στο σημείο που το αναζητά.

 

Φιλε μου σευχαριστω πολυ τελεια η βοηθεια σου. Το επιδιορθωσα κ ολα καλα παλι. Να σαι καλα!!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...