Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To κατεβάζουμε από το επίσημο σάιτ. Αν λέει δεν υποστηρίζεται, δοκίμασε πάλι αύριο, αφού - όπως φαίνεται - είναι σε ένα στάδιο ας πούμε δοκιμαστικό, και περνάει τις φάσεις του :D

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Έχω βρει ένα μεταχειρισμένο blackberry 8900 curve σε δελεαστική τιμή και σκέφτομαι να το τσιμπήσω, θα ήθελα να ρωτήσω αν αξίζει σαν συσκευή ένα bb γενικά διότι δεν έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω αν θα με βολέψει. Μέχρι τώρα είχα δυο Nokia και ένα windows mobile. Από τα δυο πρώτα ήμουν ευχαριστημένος αρκετά. Με προβληματίζει αρκετά το πως θα γράφω στο πληκτρολόγιο. Με ενδιαφέρει να το κινητό να είναι άμεσο, ευθύ και γρήγορο στην χρήση. Με νοιάζει να λειτουργεί άψογα σαν τηλέφωνο άντε και καμιά φορά να μπω στο ιντερνέτ. Θα ήθελα τις εντυπώσεις σας γύρω από αυτέ τις συσκευές....
Link to comment
Share on other sites

To 8900 είναι πολύ αξιοπρεπής συσκευή, έχει ωραία ποιότητα κατασκευής για την κατηγορία του και γενικά λειτουργεί απροβλημάτιστα. Του λείπει το 3G και η υποστήριξη για OS6.0 που γενικά όμως δε θεωρώ ιδιαίτερα σοβαρές ελλείψεις, κυρίως για τη χρήση που περιγράφεις. Το πληκτρολόγιό του είναι πολύ καλό για qwerty, άνετο στη χρήση.

 

Παραμένει όμως μια συσκευή 2+ ετών. Δε θα πρότεινα την αγορά του εκτός κι αν η τιμή του είναι πραγματικά συμφέρουσα και η κατάστασή του άνω του μετρίου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν κατεβαινει ομως ακομα στην συσκευη λεει οτι δεν υποστιριζετε οποιος ξερει κανενα λινκ ας μας πει να το κατεβασουμε το αναθεματισμενο....

 

Μία από τα ίδια :(

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

δεν βρίσκω skype για το 8520...υπάρχει κάποιο εναλλακτικό πρόγραμμα;

 

γνωρίζει κάποιος γιατι ενώ το wi-fi είναι απενεργοποιημένο το σηματάκι του εμφανίζεται στην οθόνη και αχνοφαίνεται; :worry:

Edited by thief
Απαγορεύονται τα συνεχόμενα μηνύματα - παρακαλώ να χρησιμοποιείς την "τροποποίηση" κάτω από το αρχικό μήνυμα
Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως ειναι το BIS ομως φιλε ? δεν γνωριζω τι ειναι για να ξερω αν το εχω ενεργοποιημενο η οχι ....Πως θα το ενεργοποιησω ?Παντως επανεκινηση ειχα κανει !
Link to comment
Share on other sites

BIS είναι η υπηρεσία που απαιτείται να ενεργοποιηθεί στο συμβόλαιό σου για να λειτουργούν οι υπηρεσίες του blackberry, όπως push mail, maps, facebook, msn κλπ. Για να το ενεργοποιήσεις και για τυχόν κόστος, πρέπει να μιλήσεις με τον πάροχό σου.

 

Ρίξε όμως μια ματιά στο FAQ για να σου λυθούν οι απορίες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη χωρις χρεωση δεν ειναι δυνατον να χρησιμοποιησω χαρτες κτλ ? Οι χρεωσεις περιπου σε τι επιπεδα κυμαινονται ?
Link to comment
Share on other sites

Έχω πολύ καιρό να κοιτάξω τι προσφέρει ο κάθε πάροχος. Μπορείς να κοιτάξεις στο σάιτ του παρόχου σου για να δεις τα προγράμματα blackberry. Και όπως είπαμε, είναι διαθέσιμο μόνο σε συμβόλαια.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Πρόσφατα αγόρασα το Office της Dataviz επειδή χρησιμοποιώ συνέχεια το Excel. Θέλω λοιπόν να ρωτήσω αν γίνεται να σύρεις (drag) επιλεγμένα κελιά. Δεν το βρίσκω με τίποτα και δυστυχώς είναι μια αρκετά σημαντική διαδικασία!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Είναι απενεργοποιημένο από το "manage connections"; Το να αχνοφαίνεται σημαίνει ότι είναι ενεργό, απλά δεν έχει συνδεθεί σε κάποιο hotspot.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και είναι απενεργοποιημένο...
Link to comment
Share on other sites

γνωρίζει κανείς που αποθηκεύει το berry τις backround εικόνες ενος εγκατεστημένου theme;

έχω βάλει το weather plus στο homescreen...εχει η εφαρμογή ένα δικό της default wallpaper αλλα έχει και επιλογή να βάλω κάποιο δικό μου...που μπορώ να βρώ το default wallpaper του theme μου;

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα Pearl 9100 ή 9105, από το εξωτερικό ή Ελλάδα για να το χρησιμοποιώ με το πρόγραμμα κοσμοτέ που έχω. Είναι αυτό δυνατό εαν η συσκευή που αγοράσω είναι unlocked? Επίσης απ'οτι βλέπω η κοσμοτέ δεν υποστηρίζει την εν λόγω συσκευή και δεν έχει updates γι'αυτή. Τι μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση για να έχω το πιο πρόσφατο λογισμικό? Μπορώ να χρησιμοποιώ το κινητό μου με την κοσμοτέ με BIS κτλ αλλά να έχω το OS που απευθύνεται στην Ο2 Αγγλίας για παράδειγμα? Αξίζει να το προσπαθήσω, ή να καταφύγω στην σίγουρη λύση του 9780?
Link to comment
Share on other sites

Εάν είναι unlocked, θα λειτουργεί κανονικά στα ελληνικά δίκτυα. Επίσης δεν υπάρχει θέμα για τις αναβαθμίσεις, μπορείς να βάζεις οποιαδήποτε θες από οποιονδήποτε πάροχο (θα περιέχει και ελληνικά), ούτως ή άλλως αν παρακολουθήσεις τις συζητήσεις η γενική τάση είναι να χρησιμοποιούμε το νεότερο OS που υπάρχει, ανεξαρτήτως παρόχου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, καλυφθηκα πλήρως, απλά δεν ήμουν σίγουρος οτι θα εκμεταλλευόμουν στο 100% το κινητό αν λειτουργούσε σε δίκτυο κοσμοτε και είχε ενημέρωση από ένα άλλο δίκτυο εκτός Ελλάδος.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν εχω ΒΒ αλλα ενδιαφερομαι να αποκτησω...θα ηθελα να ρωτησω κατι,μπορει να ειναι χαζο αλλα οπως ειπα δεν εχω εμπειρια με ΒΒ.

Για να λαμβανω τα μηνυματα mail στο κινητο πρεπει να εχω ειδικο προγραμμα για black berry? αρκει να εχω απλως ενα προγραμμα κινητης με πακετο ιντερνετ ή πρεπει να ειναι ειδικο πακετο με υπηρεσια black berry????

Ρωταω για να παιρνω άμεσως τα μυνηματα στο κινητο κ οχι να το βαζω ανα 10 ή 20 έπτα πχ να κανει έλεγχο για μυνηματα όπως το outlook στο pc....

thanx !

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις πρόγραμμα συμβολαίου, πάνω στο οποίο ενεργοποιείς πακέτο blackberry, το λεγόμενο BIS. Μετά λειτουργούν οι υπηρεσίες που περιγράφεις. Χωρίς αυτό, το τηλέφωνο είναι "κουτσουρεμένο".

 

Το BIS, ανάλογα με τον πάροχο, μπορεί να έχει έξτρα πάγιο. Πάρε ένα τηλέφωνο στην εξυπηρέτηση πελατών για περισσότερες πληροφορίες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Εγώ απο την άλλη παιδιά, προσπαθώ να κάνω tether το bold 9000 με το Archos 70 μέσω blouetooth, αλλά ΤΙΠΟΤΑ.

 

Έχουν συνδεθεί οι συσκευές, έχει μπει το σωστό APN της Vodafone (internet.vodafone.gr), αλλά δεν μπορεί να γίνει η επικοινωνία... :(

 

Υπάρχει κάποια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλους!!! ρε παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας... πήρα ένα bb 8820 από ebay και είναι ξεκλειδωμένο απλά έχει το εξής θέμα: δέχεται κανονικά μηνύματα όπως και μπορώ να στείλω μηνύματα απλά όταν πάω να πάρω τηλέφωνο μου λέει ''only emergency calls''... αναγνωρίζει κανονικά το δίκτυο cosmote και δίπλα από την ένδειξη του σήματος μου γράφει gprs αντί για GSM που νομίζω θα πρεπε κανονικά... έκανα αναβάθμιση λογισμικού που διάβασα κάπου και τπτ... α και όταν προσπάθησα να καλέσω από άλλο αριθμό μου έλεγε οτι ο αριθμός μου είναι κατειλημμένος... σας παρακαλώ βοηθήστε με γιατί δυστυχώς τρεις μέρες που το ψάχνω τώρα είμαι στα πρόθυρα να το πετάξω στον τοίχο!!!!

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το τηλέφωνό σου έχει data only IT policy. Κοινώς, δεν πρόκειται να πάρεις τηλέφωνο αν δεν το ξεκλειδώσεις. Είναι εύκολο όμως.

 

Πήγαινε εδώ και ακολούθα το βήμα 3. Όλα το ίδιο κάνουν, απλά το 3 είναι το πιο εύκολο νομίζω.

 

Από κει και πέρα. GSM σημαίνει ότι δεν έχεις κάλυψη δεδομένων. gprs/edge (με μικρά) και 3G χωρίς μούρα δίπλα σημαίνει ότι έχεις κάλυψη δεδομένων αλλά όχι ενεργό πακέτο bis. GPRS/EDGE (με κεφαλαία) και 3G με μούρα δίπλα σημαίνει ότι το BIS είναι ενεργό. GSM σπάνια θα βλέπεις.

Edited by thief

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την βοήθεια αλλά ως ολίγον τι άχρηστος που είμαι... έκανα το τρίτο βήμα και με βγάζει σε έναν όδηγό προγράμματος φόρτωσης... το φορτώνω και τπτ το κινητό πάλι έχει αυτή την ΙΤ policy... κάτι δεν κάνω σωστά... τα φώτα σας παρακαλώ

 

Ευχαριστώ πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κάνεις τα βήματα όπως τα γράφει και στο "loader.exe /resettofactory" σου ανοίγει ο application loader?

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

αυτο που μου λες φιλε μου δεν μου το ανοιγει.... το προγραμμα που μου βρισκει ειναι το loader.exe... ανοιγω αυτο και μου βγαινει ενας οδηγος που παταω συνεχεια επομενο... μιλησα με τη vodafone και μου ειπαν οτι η it policy δεν παιζει ρολο... υπαρχει κανενα μαγαζι να μου το φτιαξει?

 

Ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...