Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Χαιρετώ. Πρίν 3 ημέρες αγόρασα το bb curve 8520. Όλα καλά, εκτός από μερικά προβληματάκια που αντιμετπίζω. Ύστερα από πολλές προσπάθειες να συνδεθώ σε ασύρματο δίκτυο (wi-fi) το κατάφερα τελικά χτές. Θέλω όμως να κατεβάσω διάφορες εφαρμογές όπως το blackberry apps όμως μου λέει ότι δεν το υποστηρίζει η συσκευή μου (ή κάτι τέτοιο). Επίσης το google maps δεν φορτώνει γτ λέει δεν έχει σύνδεση και το facebook επίσης δεν φορτώνει, μου βγάζει could not connect because a data service is not available, please try again later κλπ. Αυτά... Καμιά βοήθεια; Thanks :)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα περισσότερα προγράμματα χρειάζονται data plan (BIS) για να τρέξουν.

Σαν εναλλακτική του google maps,νομίζω το bing maps παίζει και μέσω wi-fi.

http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Ξενέρωσα αφάνταστα με το BIS... μετάνιωσα που πήρα Blackberry. Στην ουσία μόνο να σερφάρω στο ίντερνετ μπορώ και τπτ παραπάνω :(
Link to comment
Share on other sites

Αυτό περιλαμβάνει και δεδομένα, έτσι; Πάρε ένα τηλέφωνο και ρώτα αν μπορείς να ενεργοποιήσεις και BIS στη γραμμή σου (μπαίνει πάνω στο πακέτο δεδομένων) χωρίς χρέωση. Στη vodafone ξέρω ότι μπορείς σίγουρα, για cosmote δε γνωρίζω όμως...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους,

έχει εγκαταστήσει κάποιος την εφαρμογή του χρυσού οδηγού στο STORM II ;

Παίζει σε OS 5 ;

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Όχι δενέχει δεδομένα :S Κάτι άλλο που θέλω να ρωτήσω. Προσπαθώ να εγκαταστήσω το im+ στο bb μου (διάβασα κάπου ότι μπορώ να έχω Im χωρίς BIS με το im+) από το desktop manager αλλά μου λέει ότι η εφαρμογή δεν είναι συμβατή με την συσκευή μου
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά απλά μια ερώτηση να κάνω. Εδώ και 4 μήνες έχω το bold 9000, όλα μια χαρά, απλά τον τελευταίο καιρό έχει εξαφανιστεί το blackberry app world και όταν πάω να το κατεβάσω πάλι μου λέει ότι δεν προσφέρεται για την Ελλάδα, ενώ πριν κατέβαζα μια χαρά εφαρμογές. Επίσης μήπως ξέρετε που μπορώ να αλλάξω το trackball?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Δεν είναι δυνατόν αυτό, παρά μόνο με επαναφορά κάποιου παλαιότερου backup που θα τα περιλαμβάνει.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Το Appworld προσφέρεται μόνο για δωρεάν εφαρμογές στην Ελλάδα και δε μπορεί να εγκατασταθεί από το επίσημο site, δοκίμασε να μπεις στο http://www.bit.ly/bbappsworld.

 

Trackball μπορείς να αλλάξεις μόνο στο επίσημο service δίνοντας τη συσκευή σου στο κατάστημα που την αγόρασες. Η πιο εύκολη λύση όμως είναι να αγοράσεις online από e-bay για παράδειγμα ένα καινούριο και να το αλλάξεις μόνος σου, είναι πολύ απλή διαδικασία.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

File KOSTIS 321, egw elysa to provlhma mou. Agorasa 1 bluetooth ths Motorola apo M/M pou exei enswmatomeno radio kai kanei apsoga th douleia tou. Etsi k alliws gia na paixei radio se kinhto, prepei na einai syndedemena ta akoustika. Egw ta exw asyrmata!

Elpizw na voithisa...

Edited by soundco
Ραδιόφωνο σε Blackberry
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Φίλος έχει πάρει το 9520 και αντιμετωπίζει πρόβλημα στα sms με την προνόηση κειμένου. Πληκτρολογεί το άρθρο 'την' και του βγάζει 'Επικεφαλή (την επικεφαλής)' ή 'το' και του εμφανίζει' Καιρό (τον καιρό)'!

Κάπου είχα βρει, πολύ πριν προκύψει στον φίλο μου το πρόβλημα, σχόλια για το πρόβλημα αυτό αλλά όσες φορές χρησιμοποίησα την αναζήτηση δεν κατάφερα να ξαναβρώ κάτι.

Παρακαλώ πολύ για τα 'φώτα' σας και προκαταβολικά ένα μεγάλο ευχαριστώ!!!

:ninja:Κόκκινοι, Πράσινοι και Μπλε δεν έχετε καμία διαφορά από τους ομόλογους σας στη Βουλή, μόνο τη μάσα έχετε στο νου!!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Αρχικά δοκίμασε αυτό, που είναι η πιο απλή λύση. Αν δε φτιάξει έτσι, κάνε ένα ποστ, θα χρειαστεί άλλο ένα βήμα.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!

Η απορία μου είναι η εξής:

στο bb bold μόλις έκανες connect στο PC σου έβγαζε ότι βρήκε ΔΥΟ δίσκους. Ο ένας ήταν η κάρτα μνήμης και ο άλλος ήταν η εσωτερική μνήμη (1GB) της συσκευής.

Τώρα στο bb bold 9700 την εσωτερική (256MB) δεν μου την εμφανίζει καθόλου ως δίσκο. Είναι φυσιολογικό? Μπορώ να την δω μόνο από τον file explorer της συσκευής.

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τα 256 είναι η flash memory στην οποία δεν έχεις τη δυνατότητα αποθήκευσης εξ΄ου και δεν σου εμφανίζει κάτι :)

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Τα 256 είναι η flash memory στην οποία δεν έχεις τη δυνατότητα αποθήκευσης εξ΄ου και δεν σου εμφανίζει κάτι :)

 

Δεν μιλάω για την flash memory αλλά για την storage memory.

To 9700 έχει 256MB storage, 256MB RAM

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε να πας OPTIONS-MEMORY , κανε disable το compression και ξαναδοκιμασε

 

Μία από τα ίδια. Εσένα δηλαδή σου βλέπει και την εσωτερική μνήμη κανονικά σαν εξωτερικό δίσκο μόλις το συνδέσεις στο PC?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Μια ιδεα ειπα διοτι δε μπορουσα να το δοκιμασω εκεινη τη στιγμη. Ουτε εμενα το βλεπει και απο μια μικρη ερευνα που εκανα πραγματικα ισχυει οτι μονο στη σειρα STORM φαινεται η εσωτερικη μνημη στον Explorer

 

Αν εγκαταστησεις το Roxio manager μαζι με τον Desktop manager τοτε φαινεται με καποιο τροπο η εσωτερικη μνημη αλλα οχι με τον τροπο που φαινεται στον Explorer

 

Anyway....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειμαι και εγω νεος κατοχος bb 9700 bold και ψιλοσκραπας σε ο,τι αναφερετε στο forum.εχω και εγω το θεμα με τη μη αναγνωριση της συσκευης μου απο το pc.ενω στον desktop manager οποτε συνδεεω με usb το bb στον pc δειχνει server status online και device connected pin το pin του bb που εχω αγορασει,το active device pin δειχνει none,απο τον explorer δεν φαινεται πουθενα οτι ειναι συνδεδεμενο με usb το bb.

αν μπορει να βοηθησει καποιος αλλα με απλα λογια γιατι ειμαι ασχετος θα το εκτιμουσα!

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ το κατέβασα και δεν δουλεύει παρά μόνο με wifi. Λογικά δεν υποστηρίζει BIS ακομά...

Το έχει δουλέψει κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...