Jump to content

Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS


overflow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα συνδέσεις το κινητό σου με το Desktop Software και στη συνέχεια θα πας Device -> Delete Data -> Selected Data και από τη λίστα επιλέγεις Profiles.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

οι επιλογες που μου εχει ειναι media/application loader/backup and restore/device switch wizard/synchronize/Ip modem...

δεν βρηκα κατι αλλο

αυτο που κανω ειναι να ξετσεκαρω απο τις συνδεσεις το δικτυο κινητης τηλεφωνιας κ δε με ενοχλει κανενας!!! τωρα αν σταματησει να δουλευει κ αυτη η επιλογη τι να πω... ανακυκλωση

Link to comment
Share on other sites

Έχεις το παλιό desktop manager, γι'αυτό. Στο backup and restore βρίσκεται η επιλογή αλλά δε θυμάμαι ακριβώς τη διαδρομή. Νομίζω βγάζει δύο στήλες και από τη δεξιά επιλέγεις τα profiles και κάνεις clear.

 

H λύση που χρησιμοποιείς δε νομίζω να σταματήσει ποτέ να λειτουργεί, αφού απλά κλείνεις το δίκτυο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Εχω ενα Blackberry 9520 προσπαθω να συνθεθω Μεσω gprs αλλα τιποτα ,, βαζω apn , user , pass , το κλασικο browsher ζηταει wifi εβαλα το Opera mini 4 αλλα ουτε αυτο κανει κατι τι πρεπει να κανω

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

 

Εχω ενα Blackberry 9520 προσπαθω να συνθεθω Μεσω gprs αλλα τιποτα ,, βαζω apn , user , pass , το κλασικο browsher ζηταει wifi εβαλα το Opera mini 4 αλλα ουτε αυτο κανει κατι τι πρεπει να κανω

 

εχεις ενεργοποιησει το bis?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω ένα Blackberry Curve 8520 εδώ και ένα χρόνο περίπου.

 

Γενικότερα δε μου έχει παρουσιάσει προβλήματα και δεδομένων των δυνατοτήτων του είμαι αρκετά ευχαριστημένος.

 

Τις τελευταίες 3 μέρες, χωρίς να έχει προηγηθεί κάτι, η μπαταρία τελειώνει με αστραπιαία ταχύτητα με αποτέλεσμα να ξεμένω μέσα στην ημέρα.

 

Δεν έχει συμβεί ποτέ ξανά αυτό, έχω τσεκάρει μήπως έχω κάτι ανοιχτο (wifi, bluetooth κτλ) αλλά τίποτα.

 

Έχει κανείς καμιά ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Battery drain, δεν είναι κάτι ανησυχητικό. Σαν πρώτη προσπάθεια, άστο, αφού εμφανίσει battery low, να φορτίσει τελείως όντας σβηστό. Αν δε λυθεί το πρόβλημα, πρέπει να κάνεις backup τη συσκευή, μετά να κάνεις wipe και μετά επαναφορά των δεδομένων. Περίπου 10 λεπτά θα πάρει αυτό.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Ναι κανονικά όπως επίσης μου εμφανίστηκαν και κάποια εικονίδια όπως o Browser και κάποιες άλλες εφαρμογές το μόνο που λείπει είναι το εικονίδιο του Gps

Παιδια καλησπερα προσφατα πηρα ενα 8520 και ο λογος ειναι οτι το πηρα σε τειλεια κατασταση 50€ μπωρο να πω πως με εχει ενθουσιαση αν και δεν εχω ιδεα απονblackberry συσκευες υπαρχουν καποιες σελιδες που να αναφερουν πως θα το σεταρουμε η καποια παραθυρα για της υπηρεσιες bb??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός Blackberry 9780 με πάροχο Vodafone. Τον τελευταίο 1.5 μήνα έχω το εξής πρόβλημα: Όταν στέλνω ενα sms και την επόμενη μέρα ζητάω το υπόλοιπο του χρόνου ομιλίας, βλέπω οτι συνέχεια κάθε sms χρεώνεται διπλό ή και τριπλό! Επειδή αυτό συμβαίνει για κάμποσο, φροντίζω πάντα να βλέπω οτι μου βγάζει 160 χαρακτήρες και οχι 70 διαθέσιμους πριν απο κάθε sms, τα sms είναι πάντα στα Ελληνικά, στις επιλογές είμαι στο "Πάντα SMS" και στη κωδικοποίηση δεδομένων είμαι στο "UCS2". Όπως φαίνεται όμως χρεώνονται σαν να είναι 70 οι χαρακτήρες οι διαθέσιμοι χαρακτήρες κάθε φορά και οχι 160. Καμιά ιδέα κανείς; :worry:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Είμαι κάτοχος ενός Blackberry 9780 με πάροχο Vodafone. Τον τελευταίο 1.5 μήνα έχω το εξής πρόβλημα: Όταν στέλνω ενα sms και την επόμενη μέρα ζητάω το υπόλοιπο του χρόνου ομιλίας, βλέπω οτι συνέχεια κάθε sms χρεώνεται διπλό ή και τριπλό! Επειδή αυτό συμβαίνει για κάμποσο, φροντίζω πάντα να βλέπω οτι μου βγάζει 160 χαρακτήρες και οχι 70 διαθέσιμους πριν απο κάθε sms, τα sms είναι πάντα στα Ελληνικά, στις επιλογές είμαι στο "Πάντα SMS" και στη κωδικοποίηση δεδομένων είμαι στο "UCS2". Όπως φαίνεται όμως χρεώνονται σαν να είναι 70 οι χαρακτήρες οι διαθέσιμοι χαρακτήρες κάθε φορά και οχι 160. Καμιά ιδέα κανείς; :worry:

 

Μήπως το UCS2 είναι κωδικοποίηση που δεν επιτρέπει 160 χαρακτήρες;

iPhone XS max 256GB

iPad Pro 10.5" WiFi 256GB

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που λέει 160 χαρ. η συσκευή, τότε στέλνονται ως 160 χαρακτήρες. Δε μπορεί να το "σπάσει" μετά, δηλαδή αν υπάρξει πρόβλημα απλά δε θα σταλεί το μήνυμα.

 

Bostero, έχεις τσεκάρει την ανάλυση κλήσεων για να διαπιστώσεις εάν χρεώνονται διπλά μηνύματα; Είναι η πιο απλή λύση στο θέμα σου.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το UCS2 είναι κωδικοποίηση που δεν επιτρέπει 160 χαρακτήρες;

 

Η άλλη μορφή κωδικοποίησης (7 bit) νομίζω εξ ορισμού δεν είναι η σωστή, άλλωστε με UCS2 ήμουν απο την αρχή (περίπου 3 μήνες δηλαδή) αλλά και στο παλιό μου Blackberry 8900.

 

Από τη στιγμή που λέει 160 χαρ. η συσκευή, τότε στέλνονται ως 160 χαρακτήρες. Δε μπορεί να το "σπάσει" μετά, δηλαδή αν υπάρξει πρόβλημα απλά δε θα σταλεί το μήνυμα.

 

Bostero, έχεις τσεκάρει την ανάλυση κλήσεων για να διαπιστώσεις εάν χρεώνονται διπλά μηνύματα; Είναι η πιο απλή λύση στο θέμα σου.

 

Τα SMS στον αναλυτικό φεύγουν (όταν χρεώνονται διπλά η τριπλά) με διαφορά 1-3 δευτερολέπτων, δηλαδή για παράδειγμα:

 

22/05/2011 17:00:35

22/05/2011 17:00:36

22/05/2011 17:00:38

 

Το παραπάνω ήταν ένα SMS και χρεώθηκε ως 3, προφανώς ήταν 160 χαρακτήρων και χρεώνεται ως 70 χαρακτήρων το καθένα. Αυτό δεν μου συνέβαινε ποτέ ούτε με το παλιό μου Blackberry ούτε με αυτό. Χαρακτηριστικό είναι δε πως όταν παω να κάνω reply σε κάποιον, μου βγάζει κατευθείαν 70 διαθέσιμους χαρακτήρες και οχι 160 και πρέπει να αλλάξω το πληκτρολόγιο απο Ελληνικά σε Αγγλικά και πάλι Ελληνικά για να πάει στους 160. Δοκίμασα αυτό τον μήνα να μη κάνω ποτε reply (μήπως και για κάποιο λόγο ήταν εκεί το πρόβλημα) και να στέλνω κατευθείαν SMS αφού σβήσω εκείνο στο οποίο θέλω να απαντήσω, αλλά και πάλι τίποτα. Καμμιά ιδέα; :worry:

Link to comment
Share on other sites

Στη θέση σου θα περνούσα ξανά το OS ή καλύτερα θα περνούσα ένα πιο πρόσφατο.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Είμαι up to date συνέχεια, έχω το τελευταίο OS, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.

Έχω την v6.00.480, πλατφόρμα 6.5.0.153. To Desktop Manager δεν μου βγάζει κάποιο update, αν και η Cosmote είδα οτι έχει βγάλει Package Version: 6.0.0.2534 (Applications: 6.0.0.570, Software Platform: 6.6.0.212). H Vodafone έχει πιο παλιά απο τη δικιά μου. Ποιά είναι η πιο νεα official multilanguage που υπάρχει;

Edited by Bostero
Link to comment
Share on other sites

Είμαι up to date συνέχεια, έχω το τελευταίο OS, ή τουλάχιστον έτσι νομίζω.

Έχω την v6.00.480, πλατφόρμα 6.5.0.153. To Desktop Manager δεν μου βγάζει κάποιο update, αν και η Cosmote είδα οτι έχει βγάλει Package Version: 6.0.0.2534 (Applications: 6.0.0.570, Software Platform: 6.6.0.212). H Vodafone έχει πιο παλιά απο τη δικιά μου. Ποιά είναι η πιο νεα official multilanguage που υπάρχει;

 

πρεπει να εχεις την τελευταια αλλα δεν νομιζω να ειναι θεμα os.τοτε θα ειχε πολυ κοσμος προβλημα

 

συμπτωματικα ηρθε σημερα ο λογαριασμος της κοπελας μου και προσεξαμε οτι και σε αυτην της σπαει τα μηνυματα σε περισσοτερα ή τα χρεωνει ως mms.το καλυτερο σας το αφησα για το τελος:εχει συσκευη bb9700 με περασμενο το ιδιο os και μαντεψτε δικτυο vodafone.κατι αρχιζει να μου βρωμαει.

Edited by dalton114
αλλαγη
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

 

Προσπαθώ να συνδεθώ στο internet μέσω wifi χωρίς να χρησιμοποιήσω το data plan και ακολουθω τις παρακάτω οδηγίες για ένα Blackberry 8520. Παρόλαυτα όταν βάζω μια σελίδα στο browser τον οποίο τον άλλαξα και τον έκανα και internet explorer μου λέει ότι είναι κλειστή η σύνδεση δεδομένων και δεν μπορεί . Τι κάνω λάθος ;

 

//Να επισημάνω πως έχω κλείσει νωρίτερα τη σύνδεση δεδομένων για να μην φάει mb από το dataplan

Edited by stefanostam

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείνεις τα data, κλείνουν και για wifi. Αρα πρέπει να τα ανοίξεις και να συνδεθείς με wifi. Όταν είσαι στο wifi, δηλ. το σηματάκι είναι λευκό, τότε περνάνε όλα από εκεί.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Όταν κλείνεις τα data, κλείνουν και για wifi. Αρα πρέπει να τα ανοίξεις και να συνδεθείς με wifi. Όταν είσαι στο wifi, δηλ. το σηματάκι είναι λευκό, τότε περνάνε όλα από εκεί.

 

Πολύ ωραία σε ευχαριστώ πολύ . Και άλλη μια ερώτηση : Όταν ανοίξω το πρόγραμμα περιήγησης και πατήσω επιλογές τότε στα 2 πρώτα μενού η πρώτη επιλογή με αφήνει να επιλέξω ανάμεσα σε internet browser και hotspot browser . Τι πρέπει να έχω επιλέξει εκεί για σύνδεση μέσω wifi ή μέσω EDGE ;

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως υπάρχει λόγος να το πειράξεις πάντως αυτό, stefanostam. Ούτως ή άλλως, όταν "δει" wifi δίκτυο, τα περνάει όλα από κει χωρίς να ρυθμίσεις εσύ κάτι.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Αν χρησιμοποιεί μόνο του το wifi όταν είναι διαθέσιμο τότε όλα καλα . Δεν ήξερα ότι κάνει αυτό τον έλεγχο και αναλόγως χρησιμοποιεί wifi ή δίκτυο .

 

Σας ευχαριστώ πολύ και τους 2

*Αξιζει φιλε να υπαρχεις για ενα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να πέσει να σε κάψει-Bill !!! :!:

 

*Στην ευθεία όλοι γρήγοροι είναι...

Link to comment
Share on other sites

Έτσι είναι. Εννοείται προφανώς ότι θα πρέπει ο ίδιος να κάνεις τη διαδικασία για τη σύνδεση στο δίκτυο που θες - το λέω γιατί θυμάμαι παλιά κάποιος θεωρούσε ότι από μόνο του θα ψάχνει τα wifi για να βρει ποιο είναι ελεύθερο και θα συνδέεται, κάτι που προφανώς δεν παίζει...

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Τελικά υπάρχει κάποιος που το έχει δοκιμάσει και μπορεί να μας πεί έγκυρα ότι το Tethering δουλεύει σωστά;

Ψάχνοντας στο διαδίκτυο, βρήκα ότι αρκετοί το έχουν καταφέρει και δουλεύει μια χαρά, στο εξωτερικό όμως....

Επίσης, αλλού διάβασα ότι παίζει ρόλο και η έκδοση του λειτουργικού (OS 5/OS6).

 

Ελπίζω κάποιος έμπειρότερος να μας διαφωτίσει!

:cool:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες σωστά, τι εννοείς; Να έχεις πρόσβαση στο διαδίκτυο ή να περνάνε όλα μέσω BIS;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Συζητήσεις / Προβλήματα / Απορίες για το BlackBerry OS

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...