Jump to content

Αλκοολούχα ποτά


zaza
 Κοινοποίηση

Ποιό είναι το αγαπημένο σας ποτό? Σε περίπτωση κοκτέιλ, το βασικό συστατικό  

294 members have voted

  1. 1. Ποιό είναι το αγαπημένο σας ποτό? Σε περίπτωση κοκτέιλ, το βασικό συστατικό

    • Ουίσκυ
      52
    • Βότκα
      64
    • Κρασί (λευκό, κόκκινο, ρετσίνα, σαμπάνια και όλες οι παραλλαγές)
      23
    • Ούζο
      7
    • Τσίπουρο
      11
    • Τεκίλα
      17
    • Ρούμι
      27
    • Μπύρα
      44
    • Άλλο (λικέρ, κονιάκ, άψινθος κ.α.)
      24
    • Δεν πίνω αλκοόλ
      25


Recommended Posts

Aγόρασα ένα μπουκάλι Αψέντι...

Είναι φυσιολογικό να μοιάζει η γεύση του (μυρωδιά του) με το ούζο;:worry:

 

Ναι. Και η μυρωδιά και η γεύση. Για πές μου μάρκα και αλκοόλ που περιέχει. Ασχολούμαι κι εγώ με το αψέντι γιατί μ αρέσει η διαδικασία με τη ζάχαρη κτλ....:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 713
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παιδια καμια καλη vodca που θελω να παρω τωρα για τις γιορτες και πλην absolut εχει κανεις να μου προτεινει??

Τιμη οσο να ειναι απο 20 ευρω και πανω...Ευχαριστω!!

εε...ζητάς κάτι πολύ γενικό. Αν δεν θές να ξεφύγεις πολύ, εγώ προτείνω smirnoff μαύρη (black)

Link to comment
Share on other sites

Aγόρασα ένα μπουκάλι Αψέντι...

Είναι φυσιολογικό να μοιάζει η γεύση του (μυρωδιά του) με το ούζο;:worry:

Οχι! ποσο Thujone εχει??

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Οχι! ποσο Thujone εχει??

?? Έχεις δοκιμάσει αψέντι και δεν θυμίζει ούζο? ή έστω τον γλυκάνισο?? Δεn γράφουν όλες οι εταίρίες το ποσοστό 'τογιόν' αλλα απ ότι ξέρω πρέπει να είναι <10mg/kg

Link to comment
Share on other sites

με μελι και μουστο, αλλα τις ακριβεις αναλογιες δεν τις γνωριζω.

για ρακομελο εχω αυτη

Υλικά- αναλογίες:

 

1 ποτηρι τσικουδιά από την Κρήτη

1/4 του ποτηριού νερό

2-3 κουταλιές σούπας θυμαρίσιο μέλι

5-6 καρφάκια γαρύφαλο

ένα κομμάτι από ξυλαράκι κανέλα

 

Οδηγίες:

Βάζεις την τσικουδιά με κάμποσα γαρύφαλλα στην φωτιά και μόλις κοχλάσει την κατεβάζεις (ίσα δηλαδή να πάρει η τσικουδιά μυρωδιά από το γαρύφαλλο) και μετά προσθέτεις το μέλι (φυσικά βγάζεις γαρύφαλλα και κανέλλα).

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καμια καλη vodca που θελω να παρω τωρα για τις γιορτες και πλην absolut εχει κανεις να μου προτεινει??

Τιμη οσο να ειναι απο 20 ευρω και πανω...Ευχαριστω!!

 

Belvedere gyrw sta 40€. Oso gia to oinomelo (akous ekei krasomelo :-p ) 8a sou steilw to bradu pm .

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

με μελι και μουστο, αλλα τις ακριβεις αναλογιες δεν τις γνωριζω.

για ρακομελο εχω αυτη

Υλικά- αναλογίες:

 

1 ποτηρι τσικουδιά από την Κρήτη

1/4 του ποτηριού νερό

2-3 κουταλιές σούπας θυμαρίσιο μέλι

5-6 καρφάκια γαρύφαλο

ένα κομμάτι από ξυλαράκι κανέλα

 

Οδηγίες:

Βάζεις την τσικουδιά με κάμποσα γαρύφαλλα στην φωτιά και μόλις κοχλάσει την κατεβάζεις (ίσα δηλαδή να πάρει η τσικουδιά μυρωδιά από το γαρύφαλλο) και μετά προσθέτεις το μέλι (φυσικά βγάζεις γαρύφαλλα και κανέλλα).

Οπως τα ειπες χωρις την προσθηκη νερου! επισης τα συστατικα δεν θελουν τοσο πολυ ποσοτητα.μετα χανει την αισθηση του αλκοολ και πινεις σιροπι!

το σωστο ειναι να παιρνει φωτια η ρακι και να την σβηνεις.

πινω "ποντσι" πολλα χρονια :D

 

?? Έχεις δοκιμάσει αψέντι και δεν θυμίζει ούζο? ή έστω τον γλυκάνισο?? Δεn γράφουν όλες οι εταίρίες το ποσοστό 'τογιόν' αλλα απ ότι ξέρω πρέπει να είναι <10mg/kg

Καμια σχεση.μαλλον το "μαιμου" εχεις πιει.

στην αγορα δυσκολα θα βρεις το αυθεντικο!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

εε...ζητάς κάτι πολύ γενικό. Αν δεν θές να ξεφύγεις πολύ, εγώ προτείνω smirnoff μαύρη (black)

 

Κοιτα...εγω βασικα δεν πεινω vodκa!

Tην θελω για κατι φιλους που πινουν vodκa και επειδη εχω absolut θελω κατι αλλο καλο και ας ξεφυγω και παρα πολυ στην τιμη....δεν πειραζει καθολου...αλλωστε μια φορα γιορταζουμε τον χρονο!:p

 

Ευχαριστω για την προταση παντος θα την εχω υποψη!:)

 

Belvedere gyrw sta 40€. .

 

Eυχαριστω!

Θα την δω και αυτη!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καμια σχεση.μαλλον το "μαιμου" εχεις πιει.

στην αγορα δυσκολα θα βρεις το αυθεντικο!

 

A, αν ενοείς αυτό, ναί. Απλά νόμιζα οτι ακόμα και το 'γνήσιο' αψέντι είναι κάτι παρόμοιο. Λογικά μπορείς να βρείς στη Γαλλία, αν και σε αρκετές χώρες απαγορεύεται η εισαγωγή του. Έχεις κανενα λινκ απο καλά αψέντια?

Link to comment
Share on other sites

A, αν ενοείς αυτό, ναί. Απλά νόμιζα οτι ακόμα και το 'γνήσιο' αψέντι είναι κάτι παρόμοιο. Λογικά μπορείς να βρείς στη Γαλλία, αν και σε αρκετές χώρες απαγορεύεται η εισαγωγή του. Έχεις κανενα λινκ απο καλά αψέντια?

 

http://www.absinthesupply.com

:ninja:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Ναι. Και η μυρωδιά και η γεύση. Για πές μου μάρκα και αλκοόλ που περιέχει. Ασχολούμαι κι εγώ με το αψέντι γιατί μ αρέσει η διαδικασία με τη ζάχαρη κτλ....:)

 

 

Οχι! ποσο Thujone εχει??

 

 

Θα σας γελάσω και τους δύο. Το μπουκάλι είναι στην Πάτρα κι εγώ είμαι Αθήνα :p

Τη νύχτα όμως που δοκιμάσαμε, τραβήξαμε φωτογραφία και θα σας τη δείξω μπας και καταλάβει κανείς τι γίνεται...

 

http://img359.imageshack.us/img359/448/n1421300294301260696612ez0.jpg

 

Έτσι και η γιαγιά μου πούλησε μούφα αψέντι θα τη σφάξω :D

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Θα σας γελάσω και τους δύο. Το μπουκάλι είναι στην Πάτρα κι εγώ είμαι Αθήνα :p

Τη νύχτα όμως που δοκιμάσαμε, τραβήξαμε φωτογραφία και θα σας τη δείξω μπας και καταλάβει κανείς τι γίνεται..

 

Έτσι και η γιαγιά μου πούλησε μούφα αψέντι θα τη σφάξω :D

 

Το αψεντι αυτο υπαρχει.βεβαια στην φωτογραφια εχει μια λεπτομερεια που λεει οτι ειναι "μουφα".(η ταπα κλεισιματος της φιαλης)

επισης το συγκεκριμενο βγαινει στα 500ml και 9 mg thujone(*αν δεν εχει τυπωμενη η ετικετα την λεξη thujone,δεν ειναι αψεντι)

 

το κοστος στα 30 ευρο περιπου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Egw pali anarwtiemai gt na parei kaneis absenti??Gia na to pe3ei mourh oti koita ti pinw egw! Eimai kai polu cool-guy (enw einai hip).

To 8ewreitai 8eiko,asxoleiste me to posh thujone kai 1002 alla exei , th stigmh pou polu pio eukola kai pio fthna mporeite na "ftiaxteite" me kati allo. Apla dn 8elw na epekta8w allo gt edw einai topic gia beveragez.

 

 

10x

 

 

 

Spam off-

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

O Καθενας μπορει να πιει οτι θελει..

Το Αψεντι ειναι ενα ποτο το οποιο δεν το βρισκεις στα μαγαζια,μονο σε καποια επιλεγμενα και ειναι ενα ποτο το οποιο δεν μπορεις να το πιεις καθε μερα.

το να πιεις Αψεντι δεν νομιζω να εισαι "μουρη" :wacko: αυτη η λογικη δεν ειναι σωστη!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Egw pali anarwtiemai gt na parei kaneis absenti??Gia na to pe3ei mourh oti koita ti pinw egw! Eimai kai polu cool-guy (enw einai hip).

To 8ewreitai 8eiko,asxoleiste me to posh thujone kai 1002 alla exei , th stigmh pou polu pio eukola kai pio fthna mporeite na "ftiaxteite" me kati allo. Apla dn 8elw na epekta8w allo gt edw einai topic gia beveragez.

 

 

10x

 

 

 

Spam off-

 

Entaksy...... to ligotero akyros.... :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Γιατί μου αρέσει το χρώμα του.

 

 

:p

στη δανια και γερμανια εχει αναψυκτικα σε τετοια χρωματα.πρασινο,κοκκινο,κιτρινο,μπλε...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

Και η γευση??:confused:

 

 

Ήταν ό,τι πιο ειρωνικό σκέφτηκα να απαντήσω στο άκυρο σχόλιο περί "μούρης" :p

 

Καλό ήταν αλλά όπως είπε και ο RAVER, δεν πίνεται κάθε μέρα. Βαράει άσχημα... ειδικά αν δεν έχεις φάει και τίποτα πριν, παρά μόνο έναν espresso και 2 κασεροπιτάκια :cry:

Destiny found.
Link to comment
Share on other sites

Ήταν ό,τι πιο ειρωνικό σκέφτηκα να απαντήσω στο άκυρο σχόλιο περί "μούρης" :p

 

Καλό ήταν αλλά όπως είπε και ο RAVER, δεν πίνεται κάθε μέρα. Βαράει άσχημα... ειδικά αν δεν έχεις φάει και τίποτα πριν, παρά μόνο έναν espresso και 2 κασεροπιτάκια :cry:

 

An dn htan mourh dn 8a to diatumpanizes toso kai dn 8a ebazes foto kai malakies istories... to b-typed einai akuro sxolio gia mena...

 

btw sthn ugeia sou,

One of the things you learn after years of dealing with drug people,

is that you can turn your back on a person,

but never turn your back on a drug.

Link to comment
Share on other sites

Τα λέει απολύτως σωστά ο rch. Αν υπήρχε ουσία στο να πιεις absinthe τότε θα ήταν μόνο στην περίπτωση που έπινες αυθεντική. Με τις αυθεντικές αναλογίες. Τώρα τα εμπορικά μπουκαλάκια absinthe που κυκλοφορούν δεν έχουν καμία άλλη χρησιμότητα πέρα από την χρησιμοποίηση τους σε στοιχήματα:p
Link to comment
Share on other sites

μα τι λέτε!!!???!!!:wacko::wacko:

 

Τα πράγματα είναι απλά: Σ αρέσει το αψέντι, πίνεις. Δε σ αρέσει, δεν πίνεις. Τέλος

Δεν υπάρχει γνήσιο και ημιτασιόν (λές και είναι ανταλακτικό) αψέντι. υπάρχουν ποιότητες, καλές και κακές, όπως και σε όλα τα ποτά.

 

τώρα τα περί ''μούρης'', όποιος έχει τη μύγα.....;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...