Jump to content

Σχετικά με κατασκευή "e-shop".Θέλω την γνώμη σας.


satelsat
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά.

Εγώ μαζί με μία ομάδα ανθρώπων έχουμε την ιδέα να κατασκευάσουμε ενα e-shop,

το οποίο θα εμπορεύει είδη διακόσμησης για σπίτια και μαγαζιά, π.χ. αφίσες,κάρτες,κορνίζες, κεριά και διάφορα "μπιμπελό" και ότι άλλο "περίεργο" μπορούμε να βρούμε απο τους προμηθευτές.(Προσοχή:Οχι μαξιλάρια,σεντόνια,κουρτίνες κ.α.).

 

Θα με ενδιέφερε πάρα πολύ η γνώμη του κοινού που χειρίζεται το ίντερνετ απο κάθε ηλικία για αυτό και απευθύνομαι εδώ.

 

Για αυτό λοιπόν, θα ήθελα να ακούσω πώς σας φαίνεται αρχικά σαν επειχηρηματκή κίνηση και σαν ιδέα.Γνώμες αντιρρήσεις και απορίες δεκτές.

 

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων..:happy:

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

Θα προσπαθήσουμε να πίασουμε ενα μεγάλο φάσμα ηλικιών.

Όσο για το όνομα αν σου πώ οτι δεν το έχουμε βρεί ακόμη;Μιας και αυτή την στιγμή βρίσκεται στα πρώτα στάδια η ιδέα και πρώτα μας ενδιαφέρει για το αν θα έχει επιτυχία σαν κίνηση και σαν project.

Σίγουρα θα βρεθεί ενα έξυπνο όνομα που να έχει απόλυτη σχέση με το αντικείμενο πώλησης.

Για να λύσω άλλες τυχών απορίες:

Θα έχει όλους τους τρόπους πληρωμής (αντ/λη-πιστ.κάρτα-λογαριασμός σε τράπεζα-payball)

Θα έχει αρκετές επιλογές όπως newslleters,forum,εκπτώσεις και stock house κ.α.

Θα αποστέλλονται τα πωλεθέντα πράγματα με courier όπου και αν βρίσκεται ο αγοραστής.

Θα έχει τουλάχιστον πέρα απο τα Ελληνικά μια δεύτερη γλώσσα που θα είναι τα Αγγλικά.

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πιάσετε σταθερή επαγγελματική πελατία (κοινώς καταστήμαστα) είναι δύσκολα τα πράγματα... :!:
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν πιάσετε σταθερή επαγγελματική πελατία (κοινώς καταστήμαστα) είναι δύσκολα τα πράγματα... :!:

 

Έχουμε σκεφθεί να γίνεται και λιανική αλλά και χονδρική πώληση.

Αρχικά θα εστιάσουμε στην Λιανική όμως.

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να σκεφτεις σαν καταναλωτης...

γτ να αγορασω ενα μπιμπελο απο εσενα (το σαιτ σου) και να μην παω σε καποιο καταστημα.μεχρι και τα τζαμπο εχουν γεμισει με μικρομπιμπελο και μαλιστα σε εξεφτελιστικες τιμες.

εστω οτι ψαχνω εγω μια κορνιζα..τι θα ειναι αυτο που θα με κανει να προτιμησω το σαιτ σου απο καποιο μαγαζι?(περα του κερδους στον χρονο)

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να σκεφτεις σαν καταναλωτης...

γτ να αγορασω ενα μπιμπελο απο εσενα (το σαιτ σου) και να μην παω σε καποιο καταστημα.μεχρι και τα τζαμπο εχουν γεμισει με μικρομπιμπελο και μαλιστα σε εξεφτελιστικες τιμες.

εστω οτι ψαχνω εγω μια κορνιζα..τι θα ειναι αυτο που θα με κανει να προτιμησω το σαιτ σου απο καποιο μαγαζι?(περα του κερδους στον χρονο)

 

Σωστά το θέτεις,κάπου εκεί κολλάμε και εμείς.

Βασικά στα "e-shop" οι τιμές είναι πάντα ποιό φθηνές γιατί δεν πληρώνεις νοίκι,υπαλλήλους κ.α. έξοδα που έχει ενα κάθε αυτού κατάστημα.Μπορείς πάντα να έχεις προσφορές και εκπτώσεις που στα καταστήματα απο ότι ξέρω εκπτώσεις μπορούν να κάνουν μόνο κατά τις περιόδους εκπτώσεων.

Απο εκεί και πέρα στα καταστήματα δύσκολα έχεις σε "κοινή θέα" προϊόντα σε stock house μορφή.

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

πρεπει να σκεφτεις σαν καταναλωτης...

γτ να αγορασω ενα μπιμπελο απο εσενα (το σαιτ σου) και να μην παω σε καποιο καταστημα.μεχρι και τα τζαμπο εχουν γεμισει με μικρομπιμπελο και μαλιστα σε εξεφτελιστικες τιμες.

εστω οτι ψαχνω εγω μια κορνιζα..τι θα ειναι αυτο που θα με κανει να προτιμησω το σαιτ σου απο καποιο μαγαζι?(περα του κερδους στον χρονο)

Συμφωνω! Οι τιμες σας πρέπει να αρχίζουν από πολύ χαμηλά και να ανεβαινουν σταδιακα. Στην αρχη βαλτε τα προιοντα σας σε τιμη χωρις κέρδος. Ή τουλαχιστον με λιγο κερδος για να κανετε πελατια. Μετα ανεβάστε λιγο τις τιμες...Και προσπαθήστε να φέρετε προιοντα που να ενδιαφερουν τον κόσμο. Να βλεπετε εσεις τον εαυτο σας ως καταναλωτες για να δειτε αν σας ενδιαφερει το προιον

If plan A doesn't work, remember, there are 25 other letters in the alphabet!! ;)
Link to comment
Share on other sites

Σωστά το θέτεις,κάπου εκεί κολλάμε και εμείς.

Βασικά στα "e-shop" οι τιμές είναι πάντα ποιό φθηνές γιατί δεν πληρώνεις νοίκι,υπαλλήλους κ.α. έξοδα που έχει ενα κάθε αυτού κατάστημα.Μπορείς πάντα να έχεις προσφορές και εκπτώσεις που στα καταστήματα απο ότι ξέρω εκπτώσεις μπορούν να κάνουν μόνο κατά τις περιόδους εκπτώσεων.

Απο εκεί και πέρα στα καταστήματα δύσκολα έχεις σε "κοινή θέα" προϊόντα σε stock house μορφή.

 

σε σενα στοιχιζει πιο φτηνα,ναι..σε μενα που θα αγορασω ομως?

αν θελω ενα βαζο που πανω απο 20ε δεν κανει σε μαγαζι,σε σενα ποσο θα το βρω,ωστε να με συμφερει να το αγορασω,συμπεριλαμβανομενου του κοστους μεταφορας...

:love:Μη με αγγίζεις....Κάνω *ΤΖΙΖ*
Link to comment
Share on other sites

μπορει τα eshop να εχουν χαμηλες τιμες γιατι δεν εχουν υψηλα λειτουργικα εξοδα αλλα στα προιοντα και στους πελατες που θες να απευθυνθεις, υπαρχουν ηδη μεγαλα μαγαζια (IKEA, Praktiker, Jumbo....) τα οποια λογω των πωλησεων μπορει να πετυχαινουν πολυ καλυτερες τιμες απο τους προμηθευτες, επειδη παιρνουν μεγαλες ποσοτητες.

Ας πουμε εσυ αν παραγγειλεις μια κουτα με μια κορνιζα σχεδιου Α θα την πληρωσεις κανονικα οσο θελει ο προμηθευτης. Το Praktiker που θα παραγγειλει ενα φορτηγο με την ιδια κορνιζα μπορει να την παρει και εως και 15% φθηνοτερα. Οποτε θα εχει καλυτερες προσφορες απο εσενα ισως και τις ιδιες. Και τις ιδιες τιμες να εχετε, ο πελατης θα το παρει απο το Praktiker γιατι θα μπορει να το δει κιολας, ενω απο το eshop θα βλεπει μονο μια εικονα.

Και εννοειται οτι στις τιμες που θα αναγραφεις στο site θα πρεπει να ειναι τελικες, δηλαδη με ΦΠΑ, με κοστος μεταφορας, κτλ.... Με το κοστος μεταφορας τι θα κανεις ?? Εχεις κανει μια μελετη κοστους μεταφορων? Πανω απο ποια τιμη θα στελνεις το προιον στον πελατη χωρις να επιβαρυνθει εκεινος με εξοδα μεταφορας. Αν μπορεις να μην επιβαρυνεις τους καταναλωτες χωρις εξοδα μεταφορας ακομα καλυτερα. Αλλα αν εχεις μια κορνιζα που κανει 4Ε, θα σε συμφερει να την στελνεις με δικα σου τα μεταφορικα??

Στο θεμα χρονου ναι σημερα οι καταναλωτες δεν εχουν χρονο.... Ενα Σαββατο εχουν και βγαινουν στην αγορα. Εκει κατι μπορει να κανεις. Αλλα και παλι τα μεγαλα μαγαζια εχουν τα παντα καλυπτουν σχεδον ολα τα προιοντα που υπαρχουν στην αγορα και εγκλωβιζουν τον καταναλωτη το Σαββατο. Εδω το Praktiker στο Χαιδαρι εχει μεχρι και super market μεσα....

Το ολο project σου το βλεπω δυσκολο οσον αφορα τη βιωσιμοτητα της επιχειρησης.

Hello !
Link to comment
Share on other sites

To πολυ μεγαλο προβλημα των eshop ειναι δυστυχως τα μεταφορικα.Μπορει τα προιοντα να ειναι σε πιο χαμηλη τιμη ,αλλα με τα μεταφορικα πολλες φορες η τελικη τους τιμη ερχεται μεγαλυτερη στον καταναλωτη απο το αν θα το βρει το προιον στα κανονικα μαγαζια.

Ειανι πολυ δυσκολο,πρεπει οπως αναφερθηκε πιο πανω να βαλεις τον εαυτο σου στην θεση του καταναλωτη.Και εγω θα συμφωνησω οτι το αντικειμενο που στοχευεις ειναι πολυ ρισκιαδορικο.

αν τελικα κατασταλαξεις σε αυτο, δηλαδη αφισες,κορνιζες,καρτες,διακοσμητικα,να βρεις προιοντα που ειναι πρωτοτυπα και διαφορετικα απο αυτα που κυκλοφορουν τωρα στην αγορα.Δηλαδη πχ αν στην αγορα υπαρχουν αφισες, εσυ να κοιταχξεις να εχεις τις ιδιες αφησες πχ. κορνιζαροποιημενες,η σε αλλο χαρτι ή υφασμα.Αν στην αγορα κυκλοφορουν πχ. κορνιζες να φερεις στο μαγαζι σου τις ιδιες κορνιζες αλλα με ξυλινο πχ κορνιζαρισμα ή χρωματιστο,τουλαχιστον οπωσδηποτε κατι διαφορετικο.

Και να κοιτυαξεις απο προμηθευτες μονο απο το εξωτερικο,γιατι στην ελλαδα δεν υπαρχει τιποτα επιδη δεν υπαρχει παραγωγη στη χωρα μας.Να βρεις προμηθευτες απο το εξωτερικο που κατασκευαζουν η μεταπωλουν εξυπνα και πρωτοτυπα προιοντα και να τα φερεις εδω.Στο εξωτερικο υπαρχουν εκπληκτικα project που δεν εχουμε στη χωρα μας και μεγαλη ποικιλια.Και εγω εχω eshop, δουλευω μονο απο εξωτερικους προμηθευτες και στοχευω τρτα επομενα 2-3 χρονια να φτιαξω και αλλα eshop που υπαρχουν τωρα στο εξωτερικο.Ξεχνα την ελλαδα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ,όλους για τις απόψεις σας.

Το ξέρω ότι τα πράγματα είναι δύσκολα για αυτό εξάλλου δεν προχώρησα στην κατασκευή του e-shop με την μία.

Keep calm it just works.
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είπε ο dolky.. ψάξε να βρεις να πουλάς κάτι που δεν θα υπάρχει πουθενά αλλού,αλλιώς για να καταφέρεις να επιβιώσεις πρέπει να πουλάς κάτω από το κόστος.

Μήπως να σκεφτόσουν να βρεις κάτι άλλο;Πιο πρωτότυπο;Κάτι που δεν υπάρχει στην Ελλάδα ακόμα;

Link to comment
Share on other sites

Το πιο δυσκολο πιστευω ειναι η αποστολη των προιοντων στον αγοραστη... Ειναι καλυτερα αρχικα να στελνετε μονο στην Αττικη (βεβαια αμα ειστε απο εκει , αλλιως αντιστοιχα ) και μετα βλεπετε για την υπολοιπη Ελλαδα. Η αποστολη με courier οπου και θα επιβαρυνει τον αγοραστη θα ειναι ασυμφορη για την επαρχια και στο τελος θα φθανει την τιμη των αγορων. (μην αποκλειετε και τη δημιουργια δικου σας δικτυου αργοτερα, με ενα - δυο μηχανακια που θα εξυπηρετουν την πολη και εφοσον βεβαια εχετε πελατεια ωσθε να καλυπτεται το κοστος), ειναι πολυ συμφερον για εναν αγοραστη να μπορει με αγορες ανω των 10Ε, να λαμβανει χωρις επιπλεον χρεωση τα προιοντα, αρα και θα υπαρξει περισσοτερη ζητηση για "δωρεαν παραγγελιες"

 

Επισης παρα πολυ σημαντικο ειναι η κατασκευη μιας σελιδας η οποια θα ειναι πληρως αναλυτικη , με σαφεις κατηγοριες , οπου θα αναγραφονται ολα τα χαρακτηριστικα, και θα εμφανιζονται πολυ καλες φωτογραφιες των προιοντων, αφου αμα ειναι και προιοντα διακοσμησης τοσο σημαντικοτερο θα ειναι να βλεπει ο αγοραστης τι αγοραζει. Μην ξεχνατε τη σελιδα στο Πλαισιο ,η οποια εχει βοηθησει απιστευτα στην προωθηση του καταστηματος.

 

Τελος τετοια εγχειρηματα δεν λειτουργουν αμεσα απο την πρωτη ημερα...οποτε θα χρειαστει υπομονη και η δυνατοτητα για υποστηριξη των αρχικων εξοδων ισως και για περισσοτερο απο ενα χρονο, μεχρι να δημιουργηθει πελατεια δηλαδη. Το καλο ειναι οτι δεν υπαρχει κατι αμεσα αντιστοιχο , οποτε με μια τιμολογιακη πολιτικη θα μπορουσατε να προσελκυσετε πολυ κοσμο , δημιουργωντας μια νεα αγορα. H ειδοποιος διαφορα σας απο τα ΙΚΕΑ κτλ ειναι οτι θα ειστε e-shop που θα αποστελνει τα προιοντα κιολας. Επισης θα μπορουσατε να δώσετε και ενα χαρακτηρα υπηρεσιων αποστολης δωρων, οπως τα ανθοπωλεια που στελνουν γλαστρες για παραδειγμα.

 

Οτι και να κανετε θελει ερευνα αγορας παντως , τοσο οσο για την αναγκαιοτηταυπαρξης μιας τετοιας επιχειρησης , οσο και για τις αναγκες του καταναλωτη!;)

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα ειπαν και τα παιδια παραπανω (δεν διαβασα ολα τα Posts, πηγα μεχρι το 3ο) θα πρεπει να σκεφτεις και αλλου παραγωντες που πιθανων δεν τους εχεις λαβει υποψιν ακομα.

Για αρκετα απο αυτα δεν εχω αποψη αλλα επειδη ειμαι web designer θα σου πω την γνωμη μου για το σχεδιαστικο κοματι. Ειδα οτι στο 3ο μυνημα λες οτι θα εχεις forum, stock house, newsletter κλπ. Οταν διαβασα αυτο μου εδωσες την εντυπωση οτι θα ειναι ενα λιγο απο ολα site που μπορει να λειτουργησει αρκετα για σενα. Δηλαδη τι θελω να πω με αυτο, το φορουμ για παραδειγμα μπορει να λειτουργησει και αρνητικα για σενα γιατι οι πελατες αν δεν μεινουν ικανοποιημενοι θα γεμισουν με αρνητικα post την σελιδα σου, ασε που και θετικα να γραφουν δεν νομιζω να κανει ιδιαιτερη αισθηση σε καποιον που θελει να παραγγελει κατι.

 

Αλλο ενα σημαντικο (ισως το σημαντικοτερο) κομματι ειναι η διαφημιση, τα πολα χρηματα οταν ξεκινας καποιο e-shop δεν θα ειναι στην κατασκευη του αλλα στην προωθηση! Πρεπει να κανεις μια ερευνα αγορας και να επιλεξεις τον καταληλοτερο τοπο για να προβληθεις. Ενα πραγμα που εχω να πω πανω σε αυτο ειναι οτι η καλυτερη διαφημιση ειναι τα forums και οποιος τα εκμεταλευεται καλα σημερα εχει παντα κερδος.

 

Τελος θα ηθελα να πω οτι σαν πρωτη κινηση ειναι να βρεις και να πουλας κατι πρωτοποριακο που δεν υπαρχει στην Ελλαδα και μετα να ασχοληθεις με την κατασκευη του e-shop σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 years later...
Αν δεν έχεις βρεί για το eshop σχεδιαστή θα ήθελα να προσφέρω την μελέτη εντελώς δωρεάν. Για περισσότερες πληροφορίες μπες στο https://eshopmaker.gr/
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...