Jump to content

[Επίσημο] Nokia N97


Itchrist86
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σας. εχω μια ερωτηση να κανω σχετικα με το tv-out και την λειτουργια του. Ειχα πρωτα το N95 και οταν ηταν συνδεδεμενο μα την tv και γινοταν μια κληση, τοτε ο ηχος περνουσε μεσα απο αυτην και ακουγοταν απο τα ηχεια της. Στον Ν97 δεν γινεται το ιδιο και ηθελα να ρωτησω αν ειναι σωστο ετσι ή γινεται μονο στο δικο μου τηλεφωνο.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εγώ θα πρότεινα το 2ο δηλαδή, αναβάθμιση και έπειτα hard format στη C:.

Σε περίπτωση που η εγκατάσταση των εφαρμογών γίνεται σε κάποια από τις πρόσθετες μνήμες E: ή F:, η μορφοποίηση επιβάλλεται ώστε να μην υπάρξουν ή έστω να μειωθούν στο ελάχιστο φαινόμενα δυσλειτουργίας στο εγγύς μέλλον.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Γκάλοπ: Τώρα με τη νέα αναβάθμιση τι θα κάνετε στη συσκευή σας?

 

1) hard format και έπειτα τη νέα αναβάθμιση.

2) αναβάθμιση και έπειτα format.

3) τίποτα από τα δύο, απλά θα κάνω την αναβάθμιση.

 

Δε θα κάνω τίποτα από τα δύο γιατί από όταν έκανα hard format (πριν την αναβάθμιση σε V1.2) τα πράγματα στο κινητό μου κυλούν... ονειρικά!

Και σε μνήμη και σε RAM και σε όλα. Κανένα κόλλημα, κανένα πρόβλημα!

Τώρα, αν αναβαθμίσω στην V2.0 και... τρελαθεί ο Δίας, ίσως κάνω ένα format.

Αλλά ελπίζω ειλικρινά πως δε θα χρειαστεί.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Δε θα κάνω τίποτα από τα δύο γιατί από όταν έκανα hard format (πριν την αναβάθμιση σε V1.2) τα πράγματα στο κινητό μου κυλούν... ονειρικά!

Και σε μνήμη και σε RAM και σε όλα. Κανένα κόλλημα, κανένα πρόβλημα!

Τώρα, αν αναβαθμίσω στην V2.0 και... τρελαθεί ο Δίας, ίσως κάνω ένα format.

Αλλά ελπίζω ειλικρινά πως δε θα χρειαστεί.

Το βλέπω να έρχεται τη Δευτέρα. Δεν ξέρω αν το έχετε παρατηρήσει, αλλά όλα τα τελευταία firmware updates βγήκαν Δευτέρα (πράγμα περίεργο, καθώς τέτοια πράγματα γίνονται συνήθως Παρασκευή, για ευνόητους λόγους, όσοι έχουν ασχοληθεί με software development καταλαβαίνουν). Μπορεί όμως να το βγάζουν σε κυκλοφορία τη Δευτέρα (έστω κι αν το έχουν έτοιμο από την Παρασκευή) για να έχουν το περιθώριο να το διορθώσουν ή να το αναστείλουν προσωρινά (έχει γίνει κι αυτό) αν κάτι πάει στραβά.

Link to comment
Share on other sites

Ξερει κανεις γιατι η wind δεν το εχει διαθεσιμο ουτε καν για παραγγελια εδω και 2 βδομαδες?

 

Κι ολο εγω περιμενα...

KAVALA - MACEDONIA - HELLAS

ΕΣΣΕΤΑΙ ΗΜΑΡ

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να ηξερες τι τραβηξα που περιμενα 3 εβδομαδες για να το παρω και οταν το βρηκα σε καταστημα στην κηφισια δεν μπορουσα να το παρω γιατι ειχε δεσμευτει η επιδοτηση μου και περιμενα περιμενα..ηταλ να ερθει 2/10 επισημα αλλα ανεπισημα ακομα θα το περιμενα..τελικα αφου επικοινωνησα με τα κεντρικα και λυθηκε το θεμα επιδοτησης(200 ευρα ηταν αυτα)το πηρα απο κηφισσια το τελευταιο κομματι το οποιο κιολας ηταν με αγγλικο Product code πραγμα που λυθηκε ευκολα...
KTLK
Link to comment
Share on other sites

Και με αυτα και με εκεινα, περναει ευχαριστα η ωρα χωρις να εχουμε κανενα νεο για την αναβαθμιση.

 

Παλι καλα που ερχεται κανεις να μας την πεσει, του την πεφτουμε και μεις και ετσι ειμαστε ολοι ευχαριστημενοι και εκτονωμενοι....

 

Αλλιως μαλλον θα τρωγομασταν μεταξυ μας :lol:

 

Παρολα αυτα θα μπορουσε ο Itchrist86 να διευκρινησει γιατι συνιστα πρωτα αναβαθμιση και μετα φορματ ?

Και εγω θα θεωρουσα αναποδα τη σειρα, δηλαδη πρωτα φορματ και μετα αναβαθμιση, πιστευοντας οτι ειναι καλυτερα η αναβαθμιση να εγκατασταθει σε "καθαρη" συσκευη.

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Παρολα αυτα θα μπορουσε ο Itchrist86 να διευκρινησει γιατι συνιστα πρωτα αναβαθμιση και μετα φορματ ?

Και εγω θα θεωρουσα αναποδα τη σειρα, δηλαδη πρωτα φορματ και μετα αναβαθμιση, πιστευοντας οτι ειναι καλυτερα η αναβαθμιση να εγκατασταθει σε "καθαρη" συσκευη.

 

Κι εγώ θα θεωρούσα ότι καλύτερα θα ήταν πρώτα format και μετά αναβάθμιση.

Έτσι θα μπορούσαμε να δούμε και πόσος πραγματικά χώρος ελευθερώθηκε στο C από την μία αναβάθμιση στην άλλη.

Βέβαια, πρακτικά, το αποτέλεσμα μάλλον θα είναι το ίδιο, σε επίπεδο λειτουργικότητας της συσκεύης.

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Ας μην συνεχιστεί η "συζήτηση"...

 

-------------------------------------------------------------------

 

 

Παρολα αυτα θα μπορουσε ο Itchrist86 να διευκρινησει γιατι συνιστα πρωτα αναβαθμιση και μετα φορματ ?

Και εγω θα θεωρουσα αναποδα τη σειρα, δηλαδη πρωτα φορματ και μετα αναβαθμιση, πιστευοντας οτι ειναι καλυτερα η αναβαθμιση να εγκατασταθει σε "καθαρη" συσκευη.

Είπα πρώτα αναβάθμιση και μετά hard format για το λόγο πως έχουν υπάρξει περιπτώσεις (ελάχιστες μεν, αλλά υπαρκτές) να μην έχει γίνει σωστά η διαδικασία αναβάθμισης με αποτέλεσμα να έχουμε προβληματική συμπεριφορά της συσκευής.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Εδώ και δύο μέρες είμαι και εγώ κάτοχος Ν97!! Αρκετά καλή συσκευή μπορώ να πω!! Μια απορία για αρχή!! Όσες συσκευές είχα μέχρι στιγμής(iphone, winmo, android..) συνδεόταν αυτόματα με το wifi router μου κάθε φορά που χρειαζόταν σύνδεση internet, τώρα με το Ν97 όποτε χρειάζεται σύνδεση internet μου βγάζει να ξανασυνδεθώ χειροκίνητα και δεν συνδέεται αυτόματα!!! Υπάρχει πρόβλημα, κάτι κάνω λάθος ή έτσι λειτουργεί το Ν97??

Ευχαριστώ!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!! Εδώ και δύο μέρες είμαι και εγώ κάτοχος Ν97!! Αρκετά καλή συσκευή μπορώ να πω!! Μια απορία για αρχή!! Όσες συσκευές είχα μέχρι στιγμής(iphone, winmo, android..) συνδεόταν αυτόματα με το wifi router μου κάθε φορά που χρειαζόταν σύνδεση internet, τώρα με το Ν97 όποτε χρειάζεται σύνδεση internet μου βγάζει να ξανασυνδεθώ χειροκίνητα και δεν συνδέεται αυτόματα!!! Υπάρχει πρόβλημα, κάτι κάνω λάθος ή έτσι λειτουργεί το Ν97??

Ευχαριστώ!!

Οχι, μπορεί να συνδεθεί αυτόματα.

Πρέπει να ρυθμίζεις τα σημεία πρόσβασης που θές, με την σειρά που θές. Εχω δώσει δύο ασύρματα δίκτυα, γραφείου σπιτιού και συνδέεται αυτόματα και στα δύο.

 

Αν δεν κάνω λάθος, στις ρυθμίσεις/συνδεσιμότητα/προορισμοί, είναι το μενού που σε αφορά.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

Οχι, μπορεί να συνδεθεί αυτόματα.

Πρέπει να ρυθμίζεις τα σημεία πρόσβασης που θές, με την σειρά που θές. Εχω δώσει δύο ασύρματα δίκτυα, γραφείου σπιτιού και συνδέεται αυτόματα και στα δύο.

 

Αν δεν κάνω λάθος, στις ρυθμίσεις/συνδεσιμότητα/προορισμοί, είναι το μενού που σε αφορά.

 

Ευχαριστώ φίλε μου!!! Το αποθήκευσα το δίκτυο στους προορισμούς και όταν ανοίγω τον "ιστο" μου γράφει "Σύνδεση..." και έπειτα "Επιλέξτε σύνδεση:" για να επιλέξω το δίκτυο που αποθήκευσα πριν!! Δεν γίνετε με το που λέει "Σύνδεση..." να συνδέετε χωρίς να πατίσω εγώ το δίκτυο??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου!!! Το αποθήκευσα το δίκτυο στους προορισμούς και όταν ανοίγω τον "ιστο" μου γράφει "Σύνδεση..." και έπειτα "Επιλέξτε σύνδεση:" για να επιλέξω το δίκτυο που αποθήκευσα πριν!! Δεν γίνετε με το που λέει "Σύνδεση..." να συνδέετε χωρίς να πατίσω εγώ το δίκτυο??

 

Υπαρχει και αλλη ρυθμιση που αφορα στο αν θα συνδεεται "με ερωτηση" η "αυτοματα" στα αποθηκευμενα δικτυα. Προφανως ειναι ακομη στο "με ερωτηση".

Πληροφοριακα παντως, για να μην συνδεεται "κατα λαθος" μεσω gprs και εχω ανεπιθυμητες χρεωσεις, το εχω στο "με ερωτηση".

Γ Ι Ω Ρ Γ Ο Σ
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου!!! Το αποθήκευσα το δίκτυο στους προορισμούς και όταν ανοίγω τον "ιστο" μου γράφει "Σύνδεση..." και έπειτα "Επιλέξτε σύνδεση:" για να επιλέξω το δίκτυο που αποθήκευσα πριν!! Δεν γίνετε με το που λέει "Σύνδεση..." να συνδέετε χωρίς να πατίσω εγώ το δίκτυο??

 

Στο "προορισμοί", στο μενου διαδίκτυο, έχω αποθηκεύσει τα σημεία πρόσβασης (ασύρματα δίκτυα κλπ) με τις προτεραιότητες που θέλω.

Στις επιλογές των ασύρματων, έβαλα "αυτόματη" σύνδεση (στο "χρήση σημείου πρόσβασης") και όχι "με επιβεβαίωση". Στη πρόσβαση μέσω κινητής έβαλα "με επιβεβαίωση" για να μην χρεώνομαι άσκοπα.

Αλέξανδρος,

Galaxy S20+, Galaxy Tab S7 LTE, (Galaxy S9 plus)

Link to comment
Share on other sites

την παρασκευη το πηγα στην νοκια, και μου ηπαν για της γραντζουνιες στην καμερα οτι πρεπει να προσεχω της σκονες οταν ανειγω το καλημα. οσο για το gps αν οντος εχει προβλημα θα χρειαστουν 20 εργασιμες ημερες!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Στο "προορισμοί", στο μενου διαδίκτυο, έχω αποθηκεύσει τα σημεία πρόσβασης (ασύρματα δίκτυα κλπ) με τις προτεραιότητες που θέλω.

Στις επιλογές των ασύρματων, έβαλα "αυτόματη" σύνδεση (στο "χρήση σημείου πρόσβασης") και όχι "με επιβεβαίωση". Στη πρόσβαση μέσω κινητής έβαλα "με επιβεβαίωση" για να μην χρεώνομαι άσκοπα.

 

 

Στις επιλογές της προτεραιότητας του router μου το έχω βάλει και εγώ αυτόματα και όχι με επιβεβαίωση ομως και πάλι με ρωτάει!! Σαν δεύτερη επιλογή έχει αποθηκευτεί μια "Boingo" η οποία δεν ξέρω πως δημιουργήθηκε και έχει ένα λουκετάκι και δεν μπορώ να την σβήσω επειδή λέει οτι είναι κλειδωμένη!!Μήπως εξαιτίας της προτεραιότητας "Boingo" δεν συνδέομαι αυτόματα? Και αν είναι απο αυτό πως σβήνω την Προτεραιότητα Boingo αφού είναι κλειδωμένη; Ίσως να σας κούρασα αλλά όπως είπα είμαι νέος στα Symbian τηλέφωνα!!!

Link to comment
Share on other sites

την παρασκευη το πηγα στην νοκια, και μου ηπαν για της γραντζουνιες στην καμερα οτι πρεπει να προσεχω της σκονες οταν ανειγω το καλημα. οσο για το gps αν οντος εχει προβλημα θα χρειαστουν 20 εργασιμες ημερες!!!!!!!!!

 

 

 

Εγω το πηγα στις 2 οκτωμβριου και ακομα δεν μου το εχουνε φερει... Μαλιστα ειχα παρει στα κεντρικα να δω τι γινεται και μου ειπαν το θεϊκο.. Δεν εχει εισαχθει ακομα!!

Link to comment
Share on other sites

εν αναμονή του update, μιας κ υπάρχει μια σχετική "χαλαρότητα" αυτες τις μέρες, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Όπως έχω αναφέρει, από λάθος μου, έκανα το upgrade 12.0.026 οπως μου πρότεινε ο NSU καθώς η συσκευή μου είχε product code που αντιστοιχούσε σε Αγγλία. Με την κίνηση αυτή έχασα τα ελληνικά, τα οποία αυτή τη στιγμή είναι αδύνατον επανεγκαταστήσω στη συσκευή. Και τώρα η απορία:

Πλέον έχω βάλει το ελληνικό product code. Όταν βγει με το καλό η επόμενη "ελληνική" αναβάθμιση, εγώ πρέπει:

α) ό,τι κάνω να το κάνω με το ελληνικό product code και όχι να ξαναβάλω το παλιό?

β) για να κάνω αναβάθμιση και να αποκτήσω ξανά ελληνικά να χρησιμοποιήσω NSU ή FOTA?

γ) ό,τι κι αν χρησιμοποιήσω, ξέρει κανείς άμα θα μου δώσει πάλι τα ελληνικά?

Ευχαριστώ κ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα...

να κοιτάς εκεί που θες να πας, αλλιώς θα πας εκεί που κοιτάς

Ericsson GA628 - Ericsson SH888 - Ericsson T18 - Nokia 3210 - Ericsson R320 - Nokia 6210 -Samsung SGH_E105 - SE K800i - HTC Diamond - Nokia N97 - iPhone4&iPad2 (Apple© & no looking back)

Link to comment
Share on other sites

εν αναμονή του update, μιας κ υπάρχει μια σχετική "χαλαρότητα" αυτες τις μέρες, θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι. Όπως έχω αναφέρει, από λάθος μου, έκανα το upgrade 12.0.026 οπως μου πρότεινε ο NSU καθώς η συσκευή μου είχε product code που αντιστοιχούσε σε Αγγλία. Με την κίνηση αυτή έχασα τα ελληνικά, τα οποία αυτή τη στιγμή είναι αδύνατον επανεγκαταστήσω στη συσκευή. Και τώρα η απορία:

Πλέον έχω βάλει το ελληνικό product code. Όταν βγει με το καλό η επόμενη "ελληνική" αναβάθμιση, εγώ πρέπει:

α) ό,τι κάνω να το κάνω με το ελληνικό product code και όχι να ξαναβάλω το παλιό?

β) για να κάνω αναβάθμιση και να αποκτήσω ξανά ελληνικά να χρησιμοποιήσω NSU ή FOTA?

γ) ό,τι κι αν χρησιμοποιήσω, ξέρει κανείς άμα θα μου δώσει πάλι τα ελληνικά?

Ευχαριστώ κ συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα...

 

α) αν θέλεις να έχεις ελληνικά, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ με ελληνικό product code θα ακολουθήσεις την όποια διαδικασία

β) με όποιο τρόπο και αν κάνεις την αναβάθμιση, εφόσον έχει ελληνικό product code η συσκεύη, θα έχεις και ελληνικά έπειτα

γ) σίγουρα θα έχεις ελληνικά αν αναβαθμίσεις με ελληνικό product code

 

;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

It only ends once. Anything that happens before that is just progress.

Link to comment
Share on other sites

Το αφήνεις ως έχει δηλαδή με το ελληνικό product code και περιμένεις την αναβάθμιση.

Η αναβάθμιση θα πρέπει αν γίνει μέσω NSU ώστε να επανέλθουν εκ νέου τα ελληνικά.

Μέσω fota δεν νομίζω πως το επιτύχεις αυτό.

Έπειτα από την αναβάθμιση μπορείς να επαναφέρεις το εργοστασιακό product code και στη μέλλον να κάνεις τις αναβαθμίσεις μόνο μέσω fota.

[sIGPIC][/sIGPIC] Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

⦁ Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia 7610, Nokia E60, Nokia E51, iPhone 3G, Nokia 5800, iPhone 3GS, iPhone 5, iPhone 6S Plus, iPhone 8 Plus, iPhone 11 Pro Max

⦁ iPad 4th Gen, iPad Pro 10.5″

Link to comment
Share on other sites

παιδια θα ηθελα να ρωτησω κατι που δεν εχω δει μεχρι στιγμης.

 

χρησιμοποιει κανεις widgets 24/7 με gprs? η καποιο αλλο προγραμμα? εχω αρχισει σιγα σιγα και αφηνω στο background το ebuddy και ετσι γλιτωνω πολλα sms μιας και μιλαω ανα πασα στιγμη με αρκετους.

 

το θεμα ειναι οι χρεωσεις.. εχω 1GB το μηνα στο προγραμμα... αν βαλω και κανενα facebook η widget για τον καιρο τι θα γινει με τον ογκο δεδομενων? μορω να το τσεκαρω στον επομενο λογαριασμο αλλα μεχρι τοτε αν το χει δοκιμασει κανεις ας πει. ΠΑΝΤΑ χωρις wifi ομως!!

 

το μονο κακο ειναι η μπαταρια που εξαντλειται μεσα σε μια μερα σιγουρα ετσι.

SpringBored...

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τα widgets αυτά δεν κατεβάζουν όλες τις πληροφορίες. Έτσι, το update που γίνεται αφορά δεδομένα μόλις λίγων ΚΒ. Αν θυμάμαι καλά, για την ανανέωση καιρού κατέβαζε 4ΚΒ. Το Ν97 δυστυχώς δεν το έχω και δεν μπορώ να σου πω αν και σε αυτό, αλλά και στις υπόλοιπες εκδοσεις των εφαρμογών που χρησιμοποιείς, συμβαίνει το ίδιο. Για να είσαι σίγουρος πάντοτε, θα πηγαίνεις Μητρώο - Πακέτα δεδομένων και θα υπολογίζεις το άθροισμα Upload + Download. Το καλό είναι ότι οι συνδέσεις με wi-fi δεν υπολογίζονται.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν .. ας έρθει με το καλό το V2 και θα σας πω μερικά κολπάκια :happy:

 

Αυτο ειναι screenshot απο το κινητο σου? Και αν ναι..πως ειναι δυνατον να εχεις τοσα προγραμματα ανοιχτα με τοσο πολυ ΡΑΜ και C ελευθερο?

Εσυ εχεις την V2?

Μετριοφροσύνη,είναι η τέχνη,του να επιτρέπεις τους άλλους να ανακαλύψουν μόνοι τους,πόσο υπέροχος είσαι!!!
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...