Jump to content

Device OS 4.7/5.0.0.xx (95xx)


hellsangel81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μικροαλλαγές είναι, ούτως ή άλλως είναι πολύ κοντά αυτά τα release. Όπως και να 'χει, μετά επιστρέφεις στην .484 αν χρειαστεί. Σε δουλειά να βρισκόμαστε δηλαδή... :)

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 423
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Υπάρχει πάντα και η 5.0.0.580 για 9520,Vodafone egypt (with DRM)

 

no problems here

 

edit: αν είναι απλά ΟΚ :p

Edited by IVIetaCreatoR
http://www.danasoft.com/sig/Da_I3oSS.jpg
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την .451 αυστραλιας, ειναι δυνατον (η ειναι η ιδεα μου) να εχει καλλυτερο σημα?

εχει βεβαια καποιες διαφορες με την .484 , μικρες αλλα αυτο με το σημα μου εκανε εντυπωση.

 

αληθεια επειδη δεν το εχω ψαξει τι διαφορες εχουν τα 9500 με τα 9520/30?

μπορει να μπει ρομ απο 9520 για παραδειγμα στο 9500?

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα την .451 αυστραλιας, ειναι δυνατον (η ειναι η ιδεα μου) να εχει καλλυτερο σημα?

εχει βεβαια καποιες διαφορες με την .484 , μικρες αλλα αυτο με το σημα μου εκανε εντυπωση.

 

αληθεια επειδη δεν το εχω ψαξει τι διαφορες εχουν τα 9500 με τα 9520/30?

μπορει να μπει ρομ απο 9520 για παραδειγμα στο 9500?

 

Υπαρχουνε πολλες περιπτωσεις που διαφορετικες εκδοσεις λογισμικου επηρεαζουνε θετικα η αρνητικα το σημα

 

Το μοντελα 9500-9530 ήτανε η πρωτη εκδοση του Storm. To 9500 ειναι GSM version και το 9530 CDMA version (για Αμερικη κυριως)

 

Τα μοντελα 9520-9550 ειναι τα λεγομενα Storm2, δηλαδη η νεα version των παραπανω μοντελων.

 

Το 9520 αντικαθιστα το 9500 και το 9550 αντικαθιστα το 9530

 

Ολα τα μοντελα εχουνε διαφορετικο software. Δεν μπορεις να βαλεις απο το ενα στο αλλο

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουνε πολλες περιπτωσεις που διαφορετικες εκδοσεις λογισμικου επηρεαζουνε θετικα η αρνητικα το σημα

 

Το μοντελα 9500-9530 ήτανε η πρωτη εκδοση του Storm. To 9500 ειναι GSM version και το 9530 CDMA version (για Αμερικη κυριως)

 

Τα μοντελα 9520-9550 ειναι τα λεγομενα Storm2, δηλαδη η νεα version των παραπανω μοντελων.

 

Το 9520 αντικαθιστα το 9500 και το 9550 αντικαθιστα το 9530

 

Ολα τα μοντελα εχουνε διαφορετικο software. Δεν μπορεις να βαλεις απο το ενα στο αλλο

Ναι ...καταλαβα οτι ρωτησα βλακεια αφου πατησα το send :).

επειδη οι διαφορες μπορει να μην ειναι μεγαλες (π.χ στο κλειδωμα δεν σβηνει αυτοματα η οθονη) αλλα λες γιατι να μην το εχει, υπαρχει καποια ρομ υβριδικη η οτι αλλο που να μπορω να δοκιμασω, που να εχει σαν βαση την .484 αλλα να εχει σημα καλυτερο?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω κατι υπόψιν μου για αυτο που ζητας.

 

Παντως απο οσο γνωριζω, τα υβριδικα software δημιουργουνται κυριως για να ειναι πιο ελαφρια τα λειτουργικα, δηλαδη για παραδειγμα να παιρνεις τα καλυτερα κομματια 2 εκδοσεων, να αφαιρεις καποια <<αχρηστα>> αρχεια και ετσι να ειναι πιο ελαφρυ το ολο συστημα

 

Θα σου προτεινα να περιμενεις την επομενη beta που θα βγει για το 9520 και να μην μπλεκεις με υβριδικα απλως για να εχεις καλυτερο σημα

Link to comment
Share on other sites

Επειδη ομως το σημα ειναι πολυ σοβαρο θεμα (στο σπιτι μου σε καποια σημεια δεν εχω καθολου ενω με την .451 εχω) αναρωτιεμαι , πρεπει η εκδοση που θα βαλω να ειναι για vodafone? μηπως μπορω να βαλω και απο αλλον παροχο?
Link to comment
Share on other sites

Όποια έκδοση θες βάζεις από οποιονδήποτε πάροχο, αρκεί να είναι για το 9500 (ούτε για 9530 ούτε προφανώς για storm 2). Πάντα βέβαια σβήνεις το vendor.xml για να μπορέσει να σου περάσει την έκδοση που θες.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Όποια έκδοση θες βάζεις από οποιονδήποτε πάροχο, αρκεί να είναι για το 9500 (ούτε για 9530 ούτε προφανώς για storm 2). Πάντα βέβαια σβήνεις το vendor.xml για να μπορέσει να σου περάσει την έκδοση που θες.

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Βγήκε νέα DRM έκδοση από Vodafone Italy (κάνει για όλες τις εκδόσεις). Μπορείτε να τη βρείτε εδώ.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε νέα DRM έκδοση από Vodafone Italy (κάνει για όλες τις εκδόσεις). Μπορείτε να τη βρείτε εδώ.

 

Τι είναι το DRM? Παίζει και για bold?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Mε λιγα λογια DRM (digital rights management) ειναι καποια χαρακτηριστικα που εχουνε να κανουμε με εκδοσεις λειτουργικου ΜΟΝΟ για STORM2

 

Καμια σχεση με αλλα blackberry

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
παιδια καλημερα.εχθες αγορασα και εγω ενα storm μεταχειρησμενο το πρωτο.εχει μεσα την ν4.7.0.173(platform 4..0.0.212) και θελω να περασω σε μια πιο καινουργια.και ετσι βρηκα την v5.0.0.801 (Multilanguage) σαν τελευταια.θελω να ρωτησω κατα αρχην οταν λετε οτι επειδη ειναι μουλτι εχει και ελληνικα εννοειτε ολο το μενου η απλα στα μνματα?και εχω και προβλημα οταν παω να την περασω.διαγραφω το vendor.xml και μετα τρεχω το loader.exe.ακολουθω τα βηματα και οταν φτανει στο παραθυρακι μου δινει απλα να επιλεξω ποιεσ εφαρμογες να περασω μεσα αν καταλαβενω καλα και αφου δεν εχω καμια μ βγαζει μονο το μσν και μσν του μπλακμπερι.οποτε παταω συνεχεια και μετα βγαζει no action are required.και τελειωνει εκει.και συνεχιζω να εχς την ν4.7 :O μπωρει να με βοηθησει καποιος?:D
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε. Ναι, multilanguage εννοούμε όλο το μενού (μόνο για τις εκδόσεις 5 και μετά, όχι οι προηγούμενες). Για να την περάσεις, θα ήταν καλύτερα να κάνεις ένα wipe πρώτα, μιας και περνάς από έκδοση 4.7 σε 5.0. Για να το κάνεις, θα χρειαστείς το BBSAK (είναι free) στο οποίο πρώτα κάνεις wipe και μετά load OS. Θα πρέπει να έχεις κάνει πρώτα backup αν θες να διατηρήσεις οτιδήποτε και επίσης να έχεις εγκαταστήσει σωστή έκδοση λογισμικού για να τη δει (δηλαδή να είναι για το 9500, όχι πχ για το 9530).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να του περάσεις την τελευταία multilanguage έκδοση λογισμικού σειράς 5.x που θα βρεις εδώ. Είναι της TBayTel, επιλέγεις Storm2 από τη λίστα και είναι για το 9550. Στη συνέχεια κάνεις την εγκατάσταση στο τηλέφωνό σου κατά τα γνωστά που θα βρεις και στο Blackberry FAQ (διαγραφή vendor.xml και εγκατάσταση).

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Για Storm2 9520

Package Version: 5.0.0.1252

Consisting of:

• Applications: 5.0.0.741

• Software Platform: 4.2.0.333

Ορμάτε παλληκάρια…

Εγώ την εγκατέστησα και όλα ok

Edited by thief
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά sorry, ο eleco τη σωστή είχε δώσει εξ αρχής - εγώ μάλλον έκανα ένα λάθος στο editing του ποστ επειδή δε λειτουργούσε το link και έβαλα το πιο παλιό release East Asia της Μ1 από απροσεξία. O eleco ειχε βάλει κανονικά τη multilanguage. Έσβησα τα επόμενα post, αφού το αρχικό μήνυμα έχει τη σωστή έκδοση πλέον.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κάποιος άλλος, εκτός από εμένα, το .741 firmware;

Τι συμπεριφορά έχει στη διαχείρηση του ασυρμάτου δικτύου κινητής τηλεφωνίας; (ποιότητα λήψης κ.λ.π.)

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Για Storm2 9520

Package Version: 5.0.0.1252

Consisting of:

• Applications: 5.0.0.741

• Software Platform: 4.2.0.333

Ορμάτε παλληκάρια…

Εγώ την εγκατέστησα και όλα ok

 

για να το κατεβασω μου ζηταει να βαλω καποια προσωπικα στοιχεια.

να γραψω τα αληθινα ή οτι μου ερθει απο χερι;

Link to comment
Share on other sites

για να το κατεβασω μου ζηταει να βαλω καποια προσωπικα στοιχεια.

να γραψω τα αληθινα ή οτι μου ερθει απο χερι;

Να γράψεις τα κανονικά, δεν υπάρχει πρόβλημα.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οσο κι αν προσπαθησα ωρες ολοκληρες, δεν καταφερα να το περασω.

επειδη ειμαι λιγο ασχετος απο blackberry, μηπως παιζει ρολο που το δικο μου εχει αλλα νουμερα;

αυτα εχει:

v5.0.0.306

platform 4.2.0.113

Link to comment
Share on other sites

οσο κι αν προσπαθησα ωρες ολοκληρες, δεν καταφερα να το περασω.

επειδη ειμαι λιγο ασχετος απο blackberry, μηπως παιζει ρολο που το δικο μου εχει αλλα νουμερα;

αυτα εχει:

v5.0.0.306

platform 4.2.0.113

Η διαδικασία:

- Εγκαθιστούμε το os στον υπολογιστή μας (τρέχοντας το .exe που κατεβάσαμε)

 

- Χρησιμοποιώντας τον desktopmanager (DM) κάνουμε ένα backup τα settings μας.

 

- Κλείνουμε τον DM και τρέχουμε το BBSAK, τελευταία έκδοση είναι η 1.17.

- Πατάμε connect. Όταν εμφανιστεί το pin της συσκευής μας σημαίνει οτι συνδέθηκε.

 

- Πατάμε το Backup apps. Όταν τελειώσει θα δημιουργηθεί ο φάκελος backup στο /program files/BBSAK ο οποίος θα περιέχει το backup (αρχεία τύπου .cod και ένα backup.alx).

 

- Πατάμε το wipe device. Mε την επιλογή αυτή ξηλώνουμε οποιδήποτε ος φοράει η συσκευή μας. Προσοχή μην πατήσετε τίποτα μέχρι να βγάλει ειδοποίηση το BBSAK wipe complete.

 

- Πατάμε το load os. Η επιλογή αυτή σβήνει το vendor.xml και ανοίγει το loader.exe, οι έμπειροι χρήστες μπορούν να το κάνουν και χειροκίνητα.

 

- Μπορεί να αργήσει να διαβάσει την συσκευή μας. Ενδέχεται να χρειαστεί να ανοιγοκλείσουμε αρκετές φορές το loader.exe. Όταν βγεί το pin της συσκευής πατάμε next

 

- Στην επόμενη οθόνη διαλέγουμε τις εφαρμογές που θέλουμε να περάσουμε.

 

- Για να κάνουμε restore τις παλιές third party εφαρμογές μας πατάμε add και πάμε στον φάκελο του backup και διαλέγουμε το αρχείο backup.alx.

 

- Στην συνέχεια πατάμε next και περιμένουμε να τελειώσει η διαδικασία. Η συσκευή θα αργήσει αρκετά να ανοίξει, ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

 

- Τέλος συνδέουμε πάλι την συσκευή μας και κάνουμε restore το backup μας με τον desktop manager

 

ps: Καλό θα ήταν η όλη διαδικασία χωρίς την κάρτα μνήμης στην συσκευή

Πηγή: blackberry-experts.net

Edited by eleco
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

κι εγω αυτον τον τροπο δοκιμασα αλλα οταν επιλεγω τι θελω να περαστει στο τηλ. και παταω next μου βγαζει ενα error "the application "e-mail setup application" cannot be loaded because some required files are not available" και δεν μπορω να το ξετικαρω κιολας.

 

καμια ιδεα για το τι μπορει να φταιει!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...