Jump to content

Device OS 4.7/5.0.0.xx (95xx)


hellsangel81
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αν δεν διορθωθεί το πρόβλημα τότε μπορεί να ευθύνεται το auto-text και η λύση είναι εδώ...

 

Βρε παιδιά έχω αναρτήσει τόσα μηνύματα γιαυτό το πρόβλημα και δεν στέλνατε την απάντηση? :)

 

Ευχαριστώ!!!!!

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 423
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα.

Εδω και λιγες μερες, εχουν εξαφανιστει τα Ελληνικα απο το πληκτρολογιο μου και δεν ξερω γιατι.

Στην επιλογη input languages δεν φαινεται να υποστιριζει Ελληνικα παρολο που στο desktop manager δειχνει οτι εχουν εγκατασταθει. Χρησιμοποιω το OS 5.0.0.484.

Μηπως εχει κανεις καμια ιδεα ?

Ευχαριστω

Κωστας

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους και χρονια πολλα.

Εδω και λιγες μερες, εχουν εξαφανιστει τα Ελληνικα απο το πληκτρολογιο μου και δεν ξερω γιατι.

Στην επιλογη input languages δεν φαινεται να υποστιριζει Ελληνικα παρολο που στο desktop manager δειχνει οτι εχουν εγκατασταθει. Χρησιμοποιω το OS 5.0.0.484.

Μηπως εχει κανεις καμια ιδεα ?

Ευχαριστω

Κωστας

 

Καλημερα

 

Πρωτα απο ολα κανε ενα battery pull αν δεν εχεις ηδη κανει. Αν δεν φτιαξει, πηγαινε στο folder setup και τρεξε το setup wizard. Εκει εχει μια επιλογη Language and Text Input. Ορισε του εκει οτι η γλωσσα που γραφεις ειναι τα ελληνικα. Αν δεν σου δειχνει εκει τα ελληνικα, τρεξε το desktop manager, ξετικαρε τα ελληνικα να απεγκατασταθουνε και μετα εγκατεστησε τα παλι

 

Ελπιζω να βοηθησει

Link to comment
Share on other sites

5.0.0.580

 

Η πιο νεα επισημη εκδοση για Storm2

 

Download link απο Vodafone Αιγυπτου

 

Διαδικασια γνωστη. Σβηστε το vendor.xml

 

https://www.blackberry.com/Downloads/entry.do?code=69CB3EA317A32C4E6143E665FDB20B14

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

 

Πρωτα απο ολα κανε ενα battery pull αν δεν εχεις ηδη κανει. Αν δεν φτιαξει, πηγαινε στο folder setup και τρεξε το setup wizard. Εκει εχει μια επιλογη Language and Text Input. Ορισε του εκει οτι η γλωσσα που γραφεις ειναι τα ελληνικα. Αν δεν σου δειχνει εκει τα ελληνικα, τρεξε το desktop manager, ξετικαρε τα ελληνικα να απεγκατασταθουνε και μετα εγκατεστησε τα παλι

 

Ελπιζω να βοηθησει

 

Ολα ΟΚ. Ακολουθησα τη 2η μεθοδο που μου υπεδειξες και δουλευει ρολοϊ.

Σε ευχαριστω. Τωρα, το γιατι εγινε ξαφνικα αυτο ενω πριν λιγο καιρο δουλευε κανονικα, αποτελει μυστηριο

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα.

εδώ και 2 μέρες είμαι κάτοχος ενός 9500.

διάβασα πολύ αυτες τις ημέρες (θυμήθηκα μέρες πανεπιστημίου :lol: )αλλά μου εμειναν και πολλές απορίες.

το τηλέφωνο ειναι βονταφονε, εχω ζητήσει BIS και μου είπαν σε κάνα δυο μερες.

οταν τώρα παω να το αναβαθμίσω απο την 470181 μου λεει οτι δεν γίνετε για δεν είναι εγγεγραμμένο.

αυτο αφου κατέβασα μια multilanguage 5αρα(δεν θυμάμαι ποια ακριβώς) την εγκατέστησα έσβησα το vendor και παπαλα.

πριν απο αυτο οταν το συνδεσα στον DM δεν μου έβγαζε καμία νεα αναβάθμιση!!!

μετα ομως μου βγάζει αλλα και απο το DM δεν μου την κανει.

και κατι οχι τοσο ουσιώδες, πατώντας τα μουρα απο τη homescreen 2 φορες στο υπομενου είχε μια λειτουργία πανω πανω για το πως θέλουμε την οθονη μας σε καθε εφαρμογή (auto rotation, portrait κλπ) τωρα ξαφνικά χάθηκε

ηταν χρήσιμο γιατί δεν με ενδιαφέρει το autorotation τι μπορώ να κάνω?

 

ΥΓ Να σημειώσω οτι τώρα το τηλέφωνο ειναι με αγγλικο μενου και φυσικα θελω να περασω Ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Να κανω και μια ερωτηση ακομα, εψαξα παντου αλλα δεν βρηκα τροπο αναβαθμισεις χωρις BIS εκτος και αν κατι κανω λαθος.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για να κάνεις αναβάθμιση χωρίς bis, πρέπει να χρησιμοποιήσεις είτε κάποιο εργαλείο όπως το BBSAK είτε απευθείας τον loader (program files -> common files -> research in motion -> apploader, αλλά δεν είμαι βέβαιος αν ακόμα γίνεται χωρίς bis, το είχα κάνει πριν χρόνια) - μέσω desktop manager δε γίνεται, πρέπει να δει sim με ενεργό bis.

 

Για ελληνικά, πρέπει να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση 5.0 multilingual, οι 4.7 δεν έχουν ελληνικά παρά μόνο για γραφή.

 

Τέλος, το μενού που αναφέρεις δε μου θυμίζει κάτι... Μήπως το πήρες μεταχειρισμένο και είχε καμιά εφαρμογή εγκατεστημένη για το autorotation; Χωρίς εφαρμογή πάντως δε ρυθμίζεται.

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Για να κάνεις αναβάθμιση χωρίς bis, πρέπει να χρησιμοποιήσεις είτε κάποιο εργαλείο όπως το BBSAK είτε απευθείας τον loader (program files -> common files -> research in motion -> apploader, αλλά δεν είμαι βέβαιος αν ακόμα γίνεται χωρίς bis, το είχα κάνει πριν χρόνια) - μέσω desktop manager δε γίνεται, πρέπει να δει sim με ενεργό bis.

 

Για ελληνικά, πρέπει να κατεβάσεις την τελευταία έκδοση 5.0 multilingual, οι 4.7 δεν έχουν ελληνικά παρά μόνο για γραφή.

 

Τέλος, το μενού που αναφέρεις δε μου θυμίζει κάτι... Μήπως το πήρες μεταχειρισμένο και είχε καμιά εφαρμογή εγκατεστημένη για το autorotation; Χωρίς εφαρμογή πάντως δε ρυθμίζεται.

σε ευχαριστω για την απαντηση.

το θεμα ειναι οτι ουτε με το BBSAK αλλα ουτε και απ'ευθειας απο τον loader μου κανει αναβαθμιση.

την 5.0 την κατεβασα αλλα δεν προχωραει σε αναβαθμιση.η vodafone ποσο καιρο κανει να ενεργοποιησει το BIS?

πρεπει να τους παρω τηλεφωνο να μαθω την εξελιξη?

Link to comment
Share on other sites

Σύνηθως σε 2 με 3 μέρες ενεργοποιείται... Μέσω τηλεφώνου λογικά θα σου πουν απλά ότι είναι σε εξέλιξη.

 

Θα σου έλεγα να κάνεις πρώτα wipe και μετά εγκατάσταση λογισμικού (με αυτό τον τρόπο δε θα μπορεί να ελέγξει αν έχεις bis). Αλλά πριν το δοκιμάσεις, μπορείς να μου πεις τι ακριβώς σφάλμα σου βγάζει όταν ανοίγει ο loader (μέσω BBSAK) και δε συνεχίζει η εγκατάσταση; Υποθέτω βλέπει τη συσκευή με το ΡΙΝ της. Στη συνέχεια τι λέει;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Τελικα εκανα wipe και μετα εγκατασταση περασα την 9500_omadrmM_PBr5.0.0_rel801_PL4.2.0.214_A5.0.0.484_Vodafone_Greece αλλα στην επανεκινηση κολησε καπου ειναι φυσιολογικο?περιμενω τωρα 15 λεπτα να ανοιξει

 

τελικα ανοιξε και πρεπει να ειναι (ελπιζω) οκ το ψαχνω. για να δουμε

Edited by alfa
Link to comment
Share on other sites

Φυσιολογικό είναι, μετά από νέα εγκατάσταση αργεί πολύ η πρώτη εκκίνηση, επειδή κάνει initialization. Ελπίζω να είναι οκ το τηλέφωνο!

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα φιλε μου ολα οκ, καλα ειναι αλλο τηλεφωνο, δονηση με ηχο ταυτοχρονα κλειδωμα και σβηνει η οθονη και και και....

πολυ καλο ειδικα η λειτουργια στην κληση τηλεφωνου (οπως στα WM) που πληκτρολογοντας σου δειχνει τις επαφες με τα αντιστοιχα νουμερα. αψογο

τωρα μενει η βοντα να με εκπληξει και αυριο να εχω και BIS

και παλι ευχαριστω και καλο υπολοιπο κυριακης

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Google talk και σε όσους δεν δουλεύει βρήκα λύση.

 

http://www.google.com/support/forum/p/Talk/thread?tid=0b7e2775ac02cef0&hl=en

 

Αν έχει αναφερθεί ξανά αγνοήστε το. Εμένα πάντως δούλεψε.

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το Google talk και σε όσους δεν δουλεύει βρήκα λύση.

 

http://www.google.com/support/forum/p/Talk/thread?tid=0b7e2775ac02cef0&hl=en

 

Αν έχει αναφερθεί ξανά αγνοήστε το. Εμένα πάντως δούλεψε.

 

Cosmote είσαι?

Όταν δεν έχεις γνώση... Δεν δικαιούσαι να έχεις γνώμη...

 

(Πλάτων πριν από 2400 χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και μια ερώτηση που με απασχολεί.

αν κατεβάσω και βάλω τον OPERA θα υπάρξει κανένα μπέρδεμα με τις χρεώσεις? γιατί κάπου είδα ότι μόνο ότι δρομολογείτε από τον δικό του browser έχει συμπίεση και χρεώνετε μέσα από το BIS.

Link to comment
Share on other sites

Από BIS περνάει έτσι κι αλλιώς αλλά με λιγότερη συμπίεση.

Κάποτε ήμουν moderator. Τώρα απλώς μεγάλωσα 😎

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα το autolock αλλα δεν δουλευει, ενω το ρυθμισα με το που σβινει να κλειδωνει δεν κανει τπτ, κανω κατι λαθος?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλημέρα, όπως έγραψα και παραπάνω έχω περάσει την 5.0.0.484 στην καταιγίδα.

το θέμα είναι οτι έχω την εντύπωση οτι το σήμα "χειροτέρεψε" η να το πω διαφορετικά σε πολλές περιοχές που κινούμε δεν εχω καλό σήμα (εως μηδαμινό)

Υπάρχει άλλη ρομ που ενδεχομένως να είναι καλύτερη σε αυτόν τον τομέα?

είμαι στα πρόθυρα "αποχωρισμού" γιατί εχω χάσει πολλές κλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Έγώ με την .484 δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο πάντως. Αν με την προηγούμενη ήταν καλύτερα, γιατί δε γυρνάς σε αυτήν;

ex - BlackBerry moderator @ myphone.gr

Th|eF

Link to comment
Share on other sites

Έγώ με την .484 δεν παρατήρησα κάτι τέτοιο πάντως. Αν με την προηγούμενη ήταν καλύτερα, γιατί δε γυρνάς σε αυτήν;

Η προηγουμενη που ειχα ηταν η 4.7 :)

Link to comment
Share on other sites

να σαι καλα, το σκεφτηκα και μαλλον θα το κανω αλλα δεν ξερω μην εχει τιποτα αλλα αυτη.

την εχει δοκιμασει κανεις αλλος? η απλα ειναι η ιδια με μικροαλλαγες ( π.χ αλλο radio)?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...